Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

priscilla
11. máj 2009

jaduska : dakujem , napisem ako som dopadla...

gani
12. máj 2009

ahojte mam aj ja otazočku. Poberam rodičovsky príspevok a od10/08 som aj zamestnana.(dcerka bude mat 07/2010 3 roky)Viem že aj cely rok 2009 možem poberat aj rodičovsky v plnej vyške aj byt zamestnana.No uvažujeme nad druhym babom a vzhladom nad tou "horbilnou"sumou rodičovskeho cca5000sk by som chcela aj pri druhom teda ak by sa mi to ešte dalo(ak to naša terajšia "opatrovatelka" zvladne)isť do prace.Podla noveho zakona by som dostala asi len tych 25%....ale čo ak by som bola zamestnana len na dohodu?Aj tak by sa to ratalo že som zamestnana a pridem o plny rodičovsky prispevok?

poupe
12. máj 2009

mikca diky 🙂

gapa
13. máj 2009

gani,
ak budeš pracovať na dohodu a o dieťa sa v tom čase bude starať napr. babka, manžel, t.j. nikto na živnosť, tak ti nárok na RP ostane.- podla terajšieho zákona. No ale dovtedy to zase môže byť úplne inak!

gani
13. máj 2009

gapa diky tak žeby sme si to druhe babo predsa len spravili 🙂 už sa budem pomaly vytešovať..teda dovtedy kym sa nezmeni zakon.... 😠

danka.v
19. máj 2009

Dobrý den.
Potrebovala by som poradiť,mám syna 3,5 ročného,ktorý je každé 2 týždne chorý,má oslabenú imunytu a je dosť silný alergik.
Môže mi niekto poradiť či mám nárok na platená materskú dovolenku?
Pri staršej dcére mi ju z podobných príčin zamietli.

nanika
20. máj 2009

Babenky, prepacte, ak tu uz taka otazka bola. Maly sa narodil koncom decembra 2007, pricom mi kvoli tehu v praci nepredlzili zmluvu a bola len do konca decembra 2007. Teraz planujeme dalsie dietatko, cize sa zmestim do tych 3 rokov. Citala som posledne reakcie, ze aby som mala narok na materske, musim si vyziadat potvrdenie od zamestnavatela. Ako je to, ked som s nim vlastne uz ukoncila pracovny pomer, ako sa postupuje potom, mam vobec narok na materske? Dakujem za pomoc.

gapa
21. máj 2009

ninika, ak nič nespravíš, tak nie. Nesplníš podmienku trvania nem.poistenia v čase nástupu na MD a nie si ani v ochrannej lehote. Podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch už asi tiež nestíhaš, lebo od ukončenia PP nie si nem.poistená. Jedine cez dobrov.nem.poistenie alebo iný prac.pomer.

nonitka
21. máj 2009

ahojte. chcela by som sa opýtať. v roku 2008 som bola zamestnaná celý rok a od januára som nezamestnaná,takže som vedená na úrade práce. takže by som chcela vedieť,že keby som teraz náhodou otehotnela,tak asi by som nemala nárok na materskú? som evidovaná na úrade práce momentálne.
prosím o radu....

gapa
21. máj 2009

nonitka,
ak nič nespravíš, tak nárok na materksé mať nebudeš, platí to isté, čo som písala pre naniku/niniku 🙂

bertica.h
21. máj 2009

možem sem hodiť do pléna moju otázku?? 😅

dnes mi prišli na učet peniaze ..a napísali mi k nim z OSSZ toho:

Penezita pomoc v materstvi 26.4.09- 30.4.09, denni davka 303 Kc, den vymerovaci zaklad 432 Kc.

Kolko teda budem dostávať denne 432kč alebo 303kč?podľa toho,kolko mi poslali (1515kč)to vychádza na 303kč/deň.
a počítaju sa kalendárne alebo pracovné dni?

je nejako dané celkovo,kedy PPM bude chodit?lebo peniaze mi prišli dnes..a teraz neviem,či mám čakať celý mesiac kým mi prídu dlsie 😕 😖

Dakujeeem

gapa
21. máj 2009

bertica 432Kc je denný vymeriavací základ, z ktorého sa ráta denná dávka. Podla výpočtu u čr 70% asi? (na sk len 55%)

Takže denná dávka je 303, ako píšeš.

Na Sk posielajú o niečo skôr (cca 13-17 teho ), no tiež o mesiac pozadu. Rátajú sa kalend.dni.

Ale snád ti odpovedia aj baby z čr 🙂

bertica.h
21. máj 2009

Ďakujem gapa 🙂

nonitka
22. máj 2009

a potom,ked budem mať dieťa,tak na aký príspevok mám nárok?

gapa
22. máj 2009

nonitka, ak nesplníš nárok na materské (ak nič nespravíš, tak nesplníš), tak budeš mať nárok na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa. T.č. je to 4780,-Sk teda už v eur.

nonitka
24. máj 2009

a ten rodičovský príspevok budem koľko poberať? do koľkých rokov dieťaťa môžem byť doma?

janab78
24. máj 2009

Jsem ted na RD a za měsíc si musím změnit na MD s druhým dítětem. Je to v Cechách jak bývalo, tzn. že dojdu do práce a tam jim dám papír od gynekologa? Pak si budu muset odhlásit rodičovský příspěvek, ale nevím kde. Poradíte?

gapa
24. máj 2009

nonitka,
pri zdravom dieťati ak nebudeš pracovať na prac.pomer a o dieťa sa budeš starať sama (t.j. nebude chodiť napr. do Mš ...), tak do 3-och rokov dieťaťa.

wali
25. máj 2009

janab, mame rovnaku situaciu a zatial som zistila asi toto: od gynekologa dostanes papier na ktorom je datum, kedy ta vypisuje na matersku, to si prefot pre istotu aj 2x. original zanesies zamestanvatelovi, ten by mal automaticky zariadit vsetko potrebne so social. a zdravotnou poistovnou.
potom s kopiou papiera od gynekologa pojdes na UPSVaR nahlasit zmenu - teda ze uz nebudes poberat rodicak ale nastupujes ma matersku. tam ti tetusky uz poradia, ci treba este nejake tlacivo vypisat a doniest im to.

simona55
25. máj 2009

dobry den maminky

nonitka
25. máj 2009

dakujem gapa. a ešte mám jednu otázku. v akej výške je ten rodičovský príspevok?

gapa
25. máj 2009

4780,-Sk samozrejme :30,126 zaokrúhlené nahor

nonitka
26. máj 2009

dakujem gapa. a ešte mám jednu,sľubujem,že poslednú otázku,čo mám urobiť pre to,aby som mala nárok na materskú?

gapa
26. máj 2009

nonitka,
bud sa dobrovolne nem.poistiť (no to do budúcnosti nie je velmi isté, lebo vraj chcú zrušiť možnosť byť DNP osoba) alebo určite najistejšie sa zamestnať.
Ak si celý r.2008 bola zamestnaná na PP, tak najlepšie, aby si nemala okno bez nem.poistenia viac ako 14mesiacov (t.j. ak si nezamestnaná od 1.1.09, tak sa zamestnať najneskôr od cca 1.3.2010), takto splnaš neustále podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch.

nonitka
26. máj 2009

áno robila som celý rok 2008. ja som myslela,že to nesmie byť prerušené, tých 270 dní. že to musí byť u jedného zamestnávateľa.

petrulla
12. jún 2009

Dievcata, asi tu uz taka otazka bola, ale v rychlosti som nenasla odpoved.
Ja som bola normalne zamestnana a nastupila som na matersku a teraz poberam rodicovsku.
Pokial viem tak keby som nastupila z rodicovskej hned na novu matersku - zase sa mi pocita materska davka v posledneho platu.
Ked mi vsak rodicovska s prvym dietatom konci napr: v 09/2009 a na novu matersku by som nastupila az 01/2010 . Co potom?
Co mam robit tie 4 mesiace? Nemozem ist k zamnestnavatelovi a ziadat aby ma prijal na 4 mesiace ... A samozrejme potrebujem poradit tak aby som dostavala materske take ako pri prvom 😉 😒 - teda z posledneho platu.
dakujem

gapa
12. jún 2009

pitrulla,
je to tu už rozoberané, takže treba prečítať príspevky späť.

no v zásade najlepšie čerpať dovolenku alebo PN.

petrulla
12. jún 2009

Gapa preluskala som celu diskusiu. Nieco som sa dozvedela, ale nieco ma poplietlo 😒
Som stale zamestnana, prvu matersku som poberala 37 tyzdnov, potom som si cerpala 12 dni riadnej dovolenky ( to akoby znova nastupila do prace) a potom som presla na rodicovsku dovolenku.
A ak by mi teda ta rodicovska koncila 09/2009 a na novu matersku by som nastupila az o 4 mesiace , co potom?

- myslis, ze to cerpanie riadnej dovolenky medzi MD a RD by mohlo nejako ovplyvnit vysku novej materskej
?
- a co je lepsie na tie 4 mesiace ist na PN, alebo si poziadat o predlzenie rodicovskej?

Ja mam v tom uplny chaos a zenske na UPSVR ci socialke by mi iste nevedeli poradit alebo nechceli ...??
dakujem

gapa
12. jún 2009

petrulla,
ak by si mala ešte zostatok dovolenky, tak by to bolo fajn, no určite to nebude na 4mesiace.

Zamestnávatel ti môže predlžiť čerpanie RD po dosiahnutí 3-och rokov len v prípade, ak máš dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdrav.stavom a musíš to aj preukázať. Ak je dieťa zdravé, tak ti nemôže poskytnúť RD dlhšie ako do 3-och rokov. Potom už jedine neplatené volno. No o tom si predpokladám čítala, že musí platiť zdrav.poistenie z min.mzdy.

NO ak nasupuješ na MD v r.2009, tak je podstatné, či si mala v r.2008 nejaký vym.základ pre nem.poistenie, z ktorého by sa ti rátalo materské alebo nie. Ak nie, tak by sa ti mala materská zo zamestnania rátať z pravdepodobného VZ z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Preto by bolo dobré, ak by NV netrvala od prvého dna mesiaca, v ktorom nastúpiš na MD a neviem iste, no predpokladám že treba, aby neplatené volno netrvalo k nástupu na MD, t.j. nesmie byť prerušené nem.poistenie.

No je to dosť komplikované, takže tam už treba rátať priamo s dátumami, nedá sa radiť všeobecne. A velmi záleží, ako chápe mzdárka ten pravdep. VZ v mesiaci nástupu na MD vid § 57 ods.2 zákona o soc.poistení, ak by trvala PN, NV v mesiaci nástupu na MD. LEbo to môže byť pre teba nepriaznivé vzhladom na výšku materského.

petrulla
12. jún 2009

Bože - to je komplikovane.
A keby som sla hned na druhy den po skonceni rodicovskej na PN?
To by kto platil za mna nemocenske?
A ta riadna dovolenka tych 12 dni v roku 2009 - to by sa mohlo ratat ako vymeriavaci zaklad ?