Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
12. jún 2009

petrulla,
ak nastupuješ na MD v r.2009 a tvoj PP je dlhodobý, tak je tvoje tzv.rozhodujúce obdobie rok 2008 a nie 2009. T.j. nebude sa materské rátať zo skutočného VZ ale z pravdepodobného, ak nemáš v r.2008 žiadny VZ (t.j. ani 1den).

kedy presne má dieťa 3roky?

petrulla
14. jún 2009

Hmm teraz viem, ze to nie je take jednoduche 😉
Zatial dakujem.

priscilla
15. jún 2009

ahojte, poradi mi niekto? som na materskej cca 7-8 tyzden , partner (otec mojho dietata) by hcel ist na miesto mna na matersku, ma na to narok , ak ano ako je to s vybavovanim, ako dlho a odkedy moze ist na matersku ? dik

anielik
22. jún 2009

ahojte,

od febr. 2007 som na materskej..teraz rodicovskej. V auguste cakame ruheho drobca. Uz mam aj papier od lekara na matersku od 12.7.2009 Tento papier som poslala do mojej prace.
Neviete mi prosim poradit co treba este vybavit? Na socialke alebo niekde inde...

Dakujem

gapa
23. jún 2009

anielik,
prefotiť žiadosť a odniesť aj na upsvar odkial poberáš RP. Aj ked oni budú asi chcieť potom aj rozhodnutie zo SP o priznaní materského?
Bohužial ako sa podávajú potom na SP odhlásky a prihlášky momentálne neviem. To by bolo treba zistiť. Prihlášku by si si mala dať ak trvá tvoj PP a budeš poberať materské odo dna po ukončení poberania materského, no kedy podať odhlášku s prvým dieťaťom??? či pred nástupom na mD alebo neskôr. To si zisti popredu v SP. Ak ak sa ti chce daj vedieť, lebo to by ma zaujímalo, už sa na to pýtalo viac mamičiek. Možno ani nebudú mať všetky pobočky ani jednotné postupy, ako býva zvykom v takýchto prípadoch.

Tiež dobré vedieť, že budeš mať nárok na príspevok na starostlívosť o dieťa (obe deti) od mesiaca, kedy už nebudeš poberať Rd (na staršie dieťa) a od mesiaca narodenia dieťaťa (mladšieho) a do mesiaca, kedy narodené dieťa dorvší tuším 6týždnov.

neviem, či som všetko spomenula, snád poradia aj iné mamičky.

gapa
23. jún 2009

aha, ak máš II.pilier, tak to tiež uved, ked sa budeš pýtať v SP

janka1874
23. jún 2009

ja som podobný prípad len o niečo komplikovanejší
ja som na materskej bola od 11/2007 cca do 4/2008 od vtedy som na rodičovskej a teraz čakáme druhé bábo no ja ešte budem nastupovať do inej práce t.j. najprv ukončujem RD a nastupujem do novej práce no a počítam niekedy od 10/2009 budem zas na materskej

mňa by najviac zaujímalo či vôbec budem mať na materskú nárok teda či spĺňam potrebné podmienky
volala som totiž do SP a tam mi povedali že áno ale ja neviem chcela by som si to ešte nejako overiť
vie mi niekto poradiť

a čo všetko vlastne treba potom na vybavenie toho príspevku na starostlivosť o dieťa

gapa
23. jún 2009

janka,
pre mna si jednoduchší prípad 🙂

ak si nastupovala na MD v 11/07, tak si si sama dávala prihlášu na dôch.poistenie štátom. Do 8dní po nástupe do zamestnania musíš podať odhlášku. T.j. ak nastúpiš do práce napr. 1.8.09, tak treba dať odhlášku do 8.8.09 s dátumom ukončenia poistenia 31.7.09.
Pri nástupe na MD, ak tvoj nový pP bude trvať počas celej MD si potom podáš prihášku na SP ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov až s dátumom začiatku poistenia až odo dna po ukončení poberania materského/čerpania MD.

O tom príspevku na star.o dieťa ti potom povedia na uPSVaR pri vybavovaní príspevoku pri narodení dieťaťa. Len treba vedieť, že máš nan nárok.

Podmienky na nárok na mateské splnaš. Aj dni čerpania RD počas trvania predchádzajúceho PP sa rátajú do 270dní NP. A aj ti bude trvať PP k nástupu na MD.

priscilla
23. jún 2009

ak pri narodení druhého dieťaťa trvá riadna starostlivosť o prvé dieťa do šiestich rokov jeho veku (prvé dieťa nenavštevuje predškolské zariadenie), a fyzická osoba je prihlásená na dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o prvé dieťa, nie je povinná sa odhlásiť z dôchodkového poistenia pred dovŕšením šiesteho roku veku prvého dieťaťa, pretože riadna starostlivosť o prvé dieťa do šiestich rokov jeho veku trvá. Je povinná odhlásiť sa len ak už riadna starostlivosť o prvé dieťa netrvá, napríklad ak prvé dieťa začalo navštevovať materskú škôlku, alebo dovŕšilo šesť rokov jeho veku. Súčasne podá prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o druhé dieťa do šiestich rokov jeho veku.

kosicanka1
23. jún 2009

prosim vas o radu, po materskej som cerpala nevycerpanu dovolenku 2 tyzdne, potom hned rodicovske, teraz som znovu tehu. nova materska sa mi z coho bude pocitat?
pri prvej dcerke som ju mala skoro 15tisic na pol roka, potom rodicovske 4,5tisic dodnes. po narodeni druheho dietatka to bude ako? diky

janka1874
24. jún 2009

gapa a priscilla ďakujem Vám

dara9402
24. jún 2009

kocky taka sice odveci otazka ale medzi tymi vsetkymi papiermi s ktorym manzel behal po uradoch som mala aj ziadost o rodicovsky prispevok hejze 😒 neviem teraz mi konci materska a niesom si ista ci mam tu ziadost podanu alebo nie

dara9402
24. jún 2009

pls odpoved mi dajte do IP dikiiiiiiiiiiiii

jaduska
24. jún 2009

kosicanka - ak tvoj pracovný pomer u zamestnávateľa stále trvá, tak budeš dostávať materské ako pri prvom dieťatku - zamestnávateľ k žiadosti o materské prikladá potvrdenie o príjme, kde ti napíše pravdepodobný vymeriavací základ - teda aký by si mala, keby si pracovala a z toho ti budú počítať výšku materského

kosicanka1
24. jún 2009

jaduska, toto je najlepsia sprava za posledne dni, si ma veeeelmo potesila, dufam, ze sa nemylis. joooj ako sa tesim. 😀 😀 😀 dakujem

bertica.h
24. jún 2009

Vojtíšek,možeš mi ešte poradiť?dnes som telefonovala na OSSZ koli tomu,že mi vypočítali iný vymer.základ ako mi prišiel..už som to sem písala..pani mi povedala,že došlo k chybe a že pravdepodobne budem musieť peniaze vracať 😖

ale ako je to možné,ked na papieri som mala od nich potvrdenú sumu 303kč a teraz mi platia menej..

mala som vypočítany denný vym.základ 303 kč potom mi poslali 284kč..
dakujem

jacka
26. jún 2009

ahojte...može mi niektora poradit???

Som tehotna a v 29tt....doteraz som na RD ale len do 2.7.2009..ked prve dieta bude mat tri roky...na dalšiu MD idem koncom jula...s dr. som sa dohodal že mi vypíše PN aby som mala vykrytých pár týždnov....len teraz neviem kam mám PN zaniest...ci na socialnu poistovnu alebo zamestnávatelovi..

Fakt neviem ...dakujem 😉 ..nemá s tým niektorá skusenosti?

grenadinka
26. jún 2009

ahojte, vopred sa omluvam za neznalost, ale povie mi niekto aky je rozdiel medzi materskou a rodicouskou?
niekto mi totiz hovoril ze rodicovsky prispevok je skoro 9tisic 😲
a pride mi hlupe ze materska je ani nie 5 😒

gapa
26. jún 2009

jacka,
zamestnávatelovi, lebo to je tvoja ospravedlnenka, prečo nenastupuješ. Asi dobré mu to oznámiť popredu, nech s tebou nerátajú. No a PN by mala vzniknúť v den po ukončení RD, tj. 3.7.09 (nie skôr!). Ešte by stálo za to zistiť, či nemáš nejaký zostatok dovolenky, ak by si si ho chcela vyčerpať. Ale inak ho môžeš čerpať aj po druhej MD, RD.

gapa
26. jún 2009

grenadinka,

materské
je nemocenská dávka, ktorú vypláca sociálna poistovna z nemocenského poistenia, ale musíš splniť určité podmienky na vznik nároku naň. Ráta sa obvykle ako 55% z denného vymeriavacieho základu pre nem.poistenie, t.j. záleží od výšky hrubej mzdy. Ak je v tzv. rozhodujúcom období HM nízka, napr. 5000,-Sk, tak je materské cca 55% z nej.

rodičovský príspevok
je štátna sociálna dávka, na ktorú vzniká nárok každej mamičke ak má trvalý pobyt na SK a stará sa o dieťa do 3-och rokov alebo do 6-tich, ak sa jedná o dieťa s dlhodobo nepriaznivým stavom. RP je rovnaký pre všetky mamičky a t.č. je 4780,-Sk, od 1.9.09 sa o niešo zvyšuje a "hovorí" sa o zvyšovaní na min.mzdu, no to nie je isté. Takže zatial nemožno hovoriť, že je RP 9tis (min.mzda je t.č. 295,5eur teda cca 8900,-sk), uvidíme.

jacka
26. jún 2009

gapa...dakujem 😵
ja som chcela ist na PN už od 1.7.....ale vdaka za radu...a dovolenku nemám..omylom mi ju preplatili 😠 😝

a ešte jedna otázočka....budem mat nárok na MD čo mi budú pokračovat RD.

inak si zlatá...dala si mi cenné rady 😵

gapa
26. jún 2009

jacka,
ak by ti začala PN počas RD, t.j. počas prerušenie nem.poistenia, tak by si s najväčšou pravdepodobnostou nemala nárok na nemocenské zo soc.poistovne (od 11-teho dna), či prvých 10dní, neviem.

Ak si v r.2008 nemala žiadny vymeriavací základ, tak sa ti určite bude rátať nemocenské z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na PN. Toto číslo sa vydelí 30 a 55% z toho je denné nemocenské. Či ti uvedie mzdárka tvoju celomesačnú mzdu alebo len mzdu za obdobie od 3-31.7.09 neviem. To nie je jednoznačne stanovené zákonom a je to na mzdráke.

No a práve z toho dôvodu, ak by neuvádzala mzdárka celomesačnú mzdu aj v prípade nástupu na materské, tak by som na tvojom mieste požiadala o nástup na MD od 1.8.09 (pri termíne pôrodu 13.9.09 alebo najskoršom 12.9.09 sa to v pohode dá, t.j. aby bol tvoj pravdepodobný VZ pri nástupe na MD celomesačná mzda. Ak by si napr. nastupovala 19.7.09 (8týž.pred PTP 13.9.09), tak mzdárka môže uviesť aj pravdepodobnú mzdu len za obdobie 20-31.7.09!!! (lebo si bola na RD a PN, kedy sa nemoc.poistenie neplatí) a aj táto suma by sa delila číslom 30!!!! Takže by mateské bolo nízke!!!!

Najlepšie sa porozprávať so mzdárkou, ako to bude robiť. Lebo nemôžeš jej zazlievať ani tento postup. Tak nech predídeš nepríjemnému prekvapeniu z nízkej materskej.

😉

gapa
26. jún 2009

takže tým odpovedám, že ak ti aj počas RD trval prac.pomer, tak máš nárok na materské. 🙂

jacka
26. jún 2009

gapa..dakujem velmi pekne 😵 ...ked budem mat ešte nejasnosti....može ta otravovat? 😅 😕

grenadinka
26. jún 2009

gapa- no dakujem a este jedna otazka ako mozem ziskat ten RP, aj tak je to financne lepsie ako materska 😅

gapa
26. jún 2009

ah tak,
takže máš príliž nízku mzdu.
RP získaš podaním žiadosti o RP. Budeš ale potrebovať potvrdenie zo SP o výške materského. Oni ti potom doplatia do výšky rodič.príspevku od mesiaca narodenia dieťaťa. T.č. je RP 4780,-Sk=158,67eir a od 1.9.09 to bude 164,22eur.

gapa
26. jún 2009

jacka,
že sa pýtaš,
no potom najlepšie v tejto téme a napísať na čo nadväzujeme (dátum a čas príspevkov). Lebo je toho tu vela a nepamätám si nadväznosti.
A hlavne si prečítaj pozorne to čo som už napísala, prip. si to vytlač, nech nepíšem to isté znovu.

Ešte ti napíšem k tomu prípadne paragraf, ak by si sa rozprávala so mzdárkou. Je to zákon o sociálnom poisteni § 57 ods.2 + ods.1 písm.a) (ak si nemala v r.2008 žiadny vymer.základ).

NO a teda podstatné pre stanovenie výšky materského je, či si mala v r.2008 vym.základ pre nem.poistenie.

jacka
27. jún 2009

ešte raz vdaka.... 😵

ten vymeriavci základ pre nem.poistenie....ja neviem či som mala....som celé tri roky doma..nikde som nerobila... 😅

gapa
27. jún 2009

jacka, tak asi nemala, ak si nečerpala dovolenku ani nepracovala v r.2008

jacka
28. jún 2009

dakujem si zlatá 😵 ..ale o MD mi stači sa zo mzdárkou porozprávat až ked mi skončí PN,nie? 😅