Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
17. jún 2011

@katka888
ak napr. nastupuješ na md 2.7.2011 (alebo aj napr. 31.7.), tak za 7/2011 dostaneš ešte rodič.príspevok na staršie dieťa, tj. príspevok na starostliovsť na dieťa (staršie) dostaneš až od 8/2011, t.j. 4mesiace poberania je skôr výnimka, myslím, aj ked aj to je myslím možné, pri nástupe na md 8týž. pred termínom.

princeznal
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beruska113
17. jún 2011

@gapa vedele by si mi prosím napísat čislo zákona o tom prispevku na starostlivost o dieta, nech im to na urade v NR vysvetlim. Dakujem.

gapa
17. jún 2011

@beruska113
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...
máš ho tam dolu mysllím 561/2008 aj v akutálnom znení

beruska113
17. jún 2011

@gapa dakujem. naštudujem, vytlačím, vezmem so sebou a snad sa na urade niečo nove naučia. 🙂

katka888
17. jún 2011

@gapa
dakujem, ja som to do "hlbky" neratala, mne len ten mlady na UPSVaR to takto zhrnul, ale musim povedat, ze je sikulak, aj pri prvej ked som vybavovala veci, bol velmi ochotny a aj teraz, dokonca mi stale navrhne aj komunikaciu mailom / naskenovat mu veci a pod, nenosit osobne /, taky sikulak.

@beruska113
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
tui je ziadost o prispevok na starostlivost o dieta / 8. zhora /
tu info: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...
a v casti: " Podmienky naroku" mas toto:
citujem: " Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa."

zuzinr
17. jún 2011

@beruska113 ahoj 🙂 no ja som sa na to pytala sama od seba pani na urade inac by mi to ani nebola spomenula ze na to mam narok ale hned mi povedala aj dala tlacivo na ten prispevok na starostlivost - takze nedaj sa urcite mas na to narok aj ty, malo by to byt tích 6 tyzdnov od porodu a este mi aj pani hovorila ze niekomu to vyjde na 2 a niekomu na 3 mesiace podla toho kedy sa male narodi, len teraz neviem ci sa to vyplaca pausalne cca tych 40 € na 1 mesiac alebo je to presne len na tych 6 tyzdnov - to som sa zabudla spytat.

zuzinr
17. jún 2011

@katka888 no co ja viem tak sa to rata len 6 tyzdnov od narodenia dietata, nie od kedy nastupujes na matersku, tak neviem tebe povdali ze od kedy nastupis na matersku? Tak to by bol ten lepsi pripad

beruska113
17. jún 2011

@katka888 dakujem. No toho pána by ste mali poslad na urad k nám.
@zuzinr Zuzi Ty podla priezviska chodiš do dveri hned oproti schodom? Mne to taká dlhovlasá tvrdila že sa to nedá a je tam aj krátkovlasá taká pevnejšia, ale tá tam nebola.

zuzinr
17. jún 2011

@beruska113 jaj Nadi citam odzadu, ty ku komu chodis na UPSVR? Lebo mne zas povedali nieco uplne ine, ked som sa pytala na to zrusenie rodicovskeho, lebo kym posle vyrozumenie socialka tak to niekedy trva a UPSVR ti medzitym moze vyplatit rodicak, tak ja som sa s nimi dohodla aby som ho nemusela vracat ze ked budem mat potvrdenie od gynekologa ze nastupujem na matresku tak im prinesiem kopiu a original zanesiem na socialku.

zuzinr
17. jún 2011

@beruska113 nie od schodov do prava az uplne na koniec chodby a tam tiez do prava. Ja si uz nepamatam ako vyzeraju, len viem ze jedna je blondina

katka888
17. jún 2011

@zuzinr
doslova ze od nastupu na matersku, preto mi bacik vravel ze moze vyjst az 3-4 mesiace, ale ako pisala vyssie gapa, moj priklad, nastup na MD mam 11.5., za 05/2011 dostanem rodicak a ten prispevok teda az za 06/2011 a ak by sa maly narodil 22.6. tak dovrsi tusim 6 tyzdnov cca 2.8. tak mam narok za mesiace 06/2011 + 07/2011 + 08/2011 . pochopila som, ze s ato vyplaca za cely mesiac, ale to si este docitam

beruska113
17. jún 2011

@zuzinr tak ja chodim hned oproti schodom. No ja som sa tam trepala s prefoteným papierom nastupu na MD a že to nepotrebuju, nech mi to potvrdi socialka a nech to potom čim skor prinesiem. Ale v juli mi vyplatia za jun ešte správne a v juli mi snad už pride rozhodnutie na priznanie materskej aj s tým papierom potvrdeným pre zrušenie rodičáku. Ale teda je to sila, že všade inak.

zuzinr
17. jún 2011

@katka888 aha dobre vediet, ale ako tak ratam malokumu to vyjde aby to mal zaplatene presne od nastupu na matersku, to by sme museli ist na matersku vzdy 1.den v mesiaci, lebo pokial dostaneme aj rodicak tak vtedy na to narok nemame, iba vtedy ked poberame len matersku, ze? Dobre som to pochopila? No a potom tlacivo kedy zanesiete na urad? Asi az ked sa malinke narodi, ze? Aby vedeli do kedy to maju vyplacat.

zuzinr
17. jún 2011

@beruska113 no to v kazdych dverach ti povedia nieco ine, nerozumiem tomu ved nemaju skolenia alebo co? Ved ked som si neni ista tak sa radsej opytam ako takto prehanat ludi a tehule 🙂 Jaj tak ty uz si na materskej, uz sa ti to krati, co? ja by som uz tiez prijala 6 tt do porodu 🙂 ale musim este pockat

katka888
17. jún 2011

@zuzinr
no mne borec dal tlacivo a napisal, ze mam prist vybavit nahlasenie poberania materskej uz rovno aj s touto ziadostou, cize mam doniest:
- 2x potvrdenie o poberani materskej, raz k zruseniu RP a druhykrat k tej ziadosti
- ziadost
- kopie RL oboch deti
- moj OP
ze staci ak pride manzel a ze on donesie tie veci.

beruska113
17. jún 2011

@zuzinr až 25.6.nastupujem.

zuzinr
17. jún 2011

@katka888 cize az po porode, kedze kopie rodnych listov obidvoch deti a nemoze sa ti potom stat ze ti vyplatia sucasne za 1 mesiac matersku aj rodicovsky? (neviem teda ako ti to terminovo vychadza) lebo ja mam napr. termin porodu 20.10, na matersku by som mala nastupovat tusim 9.9., za september mam narok na rodicak a pomer materskej (to mi vyplatia v oktobri) a keby sa maly narodil presne na termin kym bude rodny list 3 - 4 dni od porodu tak ked tam manzel pojde ci to uz nebude neskoro na nahlasenie aby stopli vyplatenie rodicaku za oktober - kedze ako vieme su tam taky promtny, no ja neviem ale ja asi pojdem na 2x najprv nahlasit zrusenie rodicovskeho a potom ked sa male narodi tak poziadat o ten prispevok. Dufam ze som to nenapisala moc chaoticky 🙂

zuzinr
17. jún 2011

@beruska113 no ved to uz je za chvilku a uz mas od dokiho aj papier ze kedy nastupujes co odnesies na socialku? Ozaj pred tym ho nesies do roboty potvrdit alebo rovno na socialku?

katka888
17. jún 2011

@zuzinr
to neviem, ja som mala nastup na matersku cca 11.5. a kvoli uuuuuuzasnym blavackym postarkam 2x nedorucili moj doklad na nastup na MDod lekara zamestnavatelovi , tak sme dorucenie riesili od zamestnavatela az po pracovnicku soc poist, ktorej som doklad poslala doporucene 6.6. a dnes mi povedala, ze jej vcera dosiel..... takze este to musi spracovat, poslat do kosickej soc poist kvoli dnp, takze ja sa materskej dozijem snad ako darcek pod stromcek 😀 😀 😀 😀
po tych natahovackach to uz neriesim, ak mi poslu RP, tak ho vratim potom z materskej.

pri prvom dietati mi rozhodnutie o vyske materskej prislo ked som bola v porodnici, cize po 5 tyzdnoch od nastupu na MD. ale zase niektorym babam prislo ovela rychlejsie, cize ono ked ti pride, odnesies na UPSVAR a oni si to uz urcite spracuju vcas. a na tu ziadost o prispevok na starostlivost o dieta pojdes potom, ked budes mat RL deti.
mne len borec povedal, ze nech nechodim na 2x, tak ze mu mam doniest vsetko naraz az potom, najprv chcel, ze mu staci naskenovat kvoli pozastaveniu RP to rozhodnutie o materskej, aby somm nenosila osobne, a nakoniec si len poznacil a ze staci potom vsetko naraz

gapa
17. jún 2011

@katka888
tak to máš fajn, ked aj poradí. Tak by to malo byť 🙂

katka888
17. jún 2011

@gapa
ved som sa cudovala, aky ochotny 😀 normalne si to cenim

beruska113
17. jún 2011

@zuzinr papier na MD mám od 6.6. a kedže pracovný pomer trvá, zaniesla som ho zamestnávatelovi a on to nahlási SP. Ale ja si platím aj DNP, tak rovnaky papier som musela zaniest aj do SP.

svataterezicka
21. jún 2011

ahoj je nějaká povinnost nahlásit další těhoteství (jsem na rodičáku s první dcerou) do zaměstnání? Chtěla jsem to udělat až písemnou formou až budu žádat o potvrzení kvůli mateřské těch 6-8 týdnů před porodem... Jsem na tříleté mateřské a stihnu porodit druhé dítě než mi skončí tříletý rodičák (končí mi koncem března, rodit mám začátkem ledna)...díky

katka888
21. jún 2011

@svataterezicka
neviem ako u vas / si v CR? /, ja som volla svojej personalistke, ta povedala, ze nic nemusim nahlasovat, ze staci, ak jej poslem doklad od doktora o materskej, kde mi potvrdi pre socialku vysku pravdep. VZ.

janka0007
21. jún 2011

ani ja som nic nenahlasovala,tiez som tam isla len s papierom od dokiny pre potvrdenie pre socialku.

svataterezicka
21. jún 2011

aha to jsem chtela slyset diky 🙂

adenka
21. jún 2011

ahojte,
prosim o radu... som na RD s dcerkou (21 mes.) a vo februari sa mi narodi dalsie babatko. pred prvou materskou som pracovala, a zmluvu mam na dobu neurcitu. avsak DNP si neplatim, nakolko sme dalsie babo neplanovali... viete mi povedat ci budem mat narok na matersku a v akej vyske? teda ci mi ju budu vyratavat zo mzdy este ked som pracovala, alebo budem dostavat len to co teraz??
dakujem

lylyna
23. jún 2011

ahojte, predlžila som si teraz rodičovsky, je potrebné to nahlasiť na socialnu poisťovňu? dakujem

matiniki5
23. jún 2011

@adenka Ahoj ja som to mala tak isto. Materska sa ti bude vyratavat s predpokladaneho prijmu, ktory ti potvrdi zamestnavatel. Ten moze byt kludne vyssi a pre zamestnavatela to nieje nic zavazne 😉