Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

adenka
23. jún 2011

@matiniki5 dakujem 🙂

bleelka
26. jún 2011

ahojte kocky, mam asi rovnaku otazku ako adenka...neviete mi poradit ako je to s materskou ak by som nestihla na nu nastupit s dalsim dietatom kym moje prve nebude mat 3 roky. Budem dostavat len tych 190 ecok rodicak? Alebo si mozem platit pred tym zdravotku a budem dostavat potom aj matersku? Ako to je potom so zamestnavatelom kebyze nastupim napr. na matersku ked bude mat starsie dieta napr. 3.5 roka, ale oznamim v praci ze cakam dalsie este do dovrsenia 3 rokov? Budu mi drzat miesto alebo ako to je? vdaka

zuzinr
17. júl 2011

ja by som sa chcela spytat, ked v septembri nastupim na matersku z rodicovskej, neviete ci budem mat narod od zamestnavatela aj na preplatenie dovolenky za rok 2011 a aj za rok 2012, kedze materska mi bude trvat aj v roku 2012, ak ano mam narok na celu dovolenku alebo len za tie mesiace co budem na materskej?

beruska113
17. júl 2011

@zuzinr Zuzi to máme nárok na dovolenku ked sme na MD?

zuzinr
18. júl 2011

@beruska113 a ty si este doma? uzaj utekaj do porodnice nech s amozme tesit s maleho babatka 🙂
no ved to prave neviem ale kedze materska sa povazuje za prijem tak teoreticky ano ale tie zakony su take komplikovane ze radsej sa pytam a mne zamestnavatel keby som sa opytala tak automaticky povie ze ja na to narok nemam aj keby som mala, tak neviem. U nas ked nemusia tak ti nedaju nic. ☹

lusilia
18. júl 2011

Ahojte, potrebujem poradit. Momentalne som na materskej dovolnke s druhym dietaom, pred tym som poberala rodicovsky prispevok. Prvy syn ma 2,5 roka. Podla mojich informacii, pri vzniku materskej dovolenky, zanika narok na rodicovsky, treba to nejak oznamit na UPSVAR ?, pytam sa preto, ze mi uz druhy mesiac prisla aj materska aj rodicovsky a teda bola som v tom, ze to automaticky zrusia oni, ten rodicovsky. Neviete mi poradit, kam mam zavolat, aby sa to dalo doporiadku, byvam v BA v Petrzalke, tak predpokladam, ze do Technopolu volat, ale nie som si ista. Dakujem pekne za pomoc ;)

cicimon
18. júl 2011

@lusilia tu si najdi v exceli kontakt na pracovnicku na urade, pod ktoru patris a skus sa opytat
http://www.petrzalka.sk/index.php?id_menu=54971

rovni
18. júl 2011

@lusilia ja ked som si bola v Technopole pri narodeni druheho dietata vybavovat tie prispevky pri narodeni,ta teta u ktorej som bola mi automaticky pozastavila rodicovsky k datumu odkedy dostavam matersku,takze dostavala som len matersku + dva pridavky na deti

zuzinr
18. júl 2011

@lusilia no ja som z NR a mne na urade povedali ze im to treba zahlasit, najlepsie je zaniest im doklad co ti posle soc. poistovna ze od kedy budes poberat (teda ty uz poberas materske) lebo na rodicovsky pocas poberania materskeho stracas narok, jedine v ten mesiac ti ho este vyplatia pokial si na matersku nastupila napr. aj 2 den v mesiaci tak ti aj za ten 1 den vyplatia cely rodicak + matersku za presny pocet dni co si na matreskej, pokial si si to nezahlasila a prisiel ti rodicak aj za dalsi mesiac budes ho musiet vratit. takze radsej tam chod osobne nech to mas na poriadku.

lusilia
18. júl 2011

@cicimon
@rovni
@zuzinr
aha, dakujem pekne zienky, tak podla toho co pise zuzinr, tak ten prvy mi este patri a za tento mesiac uz nie, takze to im budem musiet vratit...no aj tak tam musim ist, este nemam vybavene ani tie prispevky.... tak este raz dakujem 😉

gapa
18. júl 2011

@lusilia
urob kopiu z rozhodnutia o priznaní materského, zober rodné listy oboch detí pre istotu a oznám poberanie materského. Ak si na MD nastupovala v apríly (nie 1.4.), tak nárok na RP za apríl vyplaatený v máji máš, no za máj a jún už nie (neviem, či stihnú stopnúť ten júnový).

Ale požiadaj si o príspevok na starostlivosť o staršieho syna, ktorý ti patrí za mesiace máj, jún a júl (to platí v prípade ak ti patrí RP naposledy za apríl, nie už za máj, ak by ti patril RP ešte za máj, tak za máj na tento príspevok nemáš nárok), ak sa o staršieho syna staráš osobne, tak ti patrí vo výške niečo vyše 40eur na mesiac (neviem, či to už nie je cca 42eur). Môžu ti to vykompenzovať s nárokom na RP, ktoré budeš musieť vrátiť, ak sa bude dať.
Na tento príspevok má nárok mamička čo má staršie dieťa do 3rokov, poberá materské a nárok na prípsevok vzniká od mesiaca, za ktorý už nemáš nárok na RP až do mesiaca, kedy mladšie dieťa dovrši 6týždnov (čo ak dobre rátam vychádza na 2.7. tj. ešte za júl)

bleelka
18. júl 2011

ahojte kocky, vie mi niektora poradit? ako je to v pripade, ze otehotniem par mesiacov pred skoncenim rodicovskej, t.j. nestihnem do 3 rokov veku prveho dietata porodit druhe. Stracam narok na materske? Alebo ak to oznamim zamestnavatelovi, plynie nejaka ochranna lehota a nemoze ma prepustit? Alebo musim nastupi na par mesiacov znova do prace ako tehotna ak chcem poberat matersku na druhe dieta? Vdaka moc za rady!

bleelka
18. júl 2011

Podla nasledovneho by ma z prace nemali prepusit aj keby som nestihla do 3 rokov prveho porodit dalsie dieta. Staci, ze by som otehotnela a oznamila to zamestnavatelovi a plynula by mi ochranna lehota, kedze ako tehotnu ma nesmie prepusit... rozumiem tomu spravne?
http://zena.atlas.sk/viete-co-hovori-zakonnik-p...

moon1979
21. júl 2011

@bleelka
preco by si mala stratit narok na materske? pokial ti PP trva, materske sa ti vypocita z predpokladaneho prijmu, aky by si dosiahla keby si pracovala, spravidla byva rovnaky ako si mala, ked si nastupovala na MD s prvym dietatom ...

zdenula81
22. júl 2011

@zuzinr
Ahoj , narok na dovolenku mas pocas celeho obdobia co si na materskej aj rodicovskej dovolenke. ja som s malym doma uz druhy rok a dovolenky mam uz viac nez 50 dni. Ked mi koncila materska zamestnavatel mi umoznil cerpat dovolenku a potom ist na rodicovku. V oktobri sa mi ma narodit druhe babo a urcite si po skonceni materskej vycerpam celu dovolenku, nakolko po novom mam popri nej narok aj na rodicovky.

zuzinr
23. júl 2011

@zdenula81 no co viem tak ked je zena na RP tak by narok na dovolenku nemala mat len ked je na materskej, len som presne nevedela ako je to pri retaz. porodoch. Co sa tyka cerpania dovolenky neviem ci nie je lepsie si ju vycerpat az po skonceni RP nakolko pri poberani dovolenky je to presne tak isto ako keby si sa vratila do prace a vtedy ti zamestnavatel ak by chcel moze dat vypoved, tak to bolo do teraz len neviem ci to bude este platit aj od septembra. Ja som si tiez predtym cerpala dovolonku po skonceni materskej a tiez som o tom nevedela 🙂

zdenula81
24. júl 2011

Tiez som si myslela ale mna na to upozornila nasa uctarka ked som jej bola zaniest papiere, ze dovolenka mi patri za cele obdobie co budem s malym doma. Inac tak isto to mala aj moja sestra u svojho zamestnavatela. Co sa tyka toho cerpania, tym som si nie uplne ista ci ti zamestnavatel pocas tej doby moze dat vypoved, ale ak ta vyhodit chce je jedno ci to spravi pred nastupom na rodicovsku pocas cerpania dovolenky alebo po skonceni rodicovskej (zvazit cepranie je dolezite akurat v pripade ze planujes aj tretie babo, to potom koli vyske materskej). Inac do konca roka ak dostanes vypoved tak ti plynie vypovedna lehota plus mas narok aj na odstupne co po novom roku uz mozne nebude, to len tak na okraj🙂

zdenula81
24. júl 2011

opravujem sa, je to tak ako pises,moze ti dat vypoved pocas cerpania dovolenky ibaze by si bola opat tehotna a teda v ochrannej lehote🙂

mirca
25. júl 2011

Ahojte,
o príspevok na opatrovanie starsieho dietata staci poziadat po narodeni drobca, alebo to treba zaniest uz pri nastupe na matersku? a je potrebne daco hlasit aj zdravotnej poistovni? strasne sa mi nechce chodit po uradoch 😖

barbyes
25. júl 2011

@mirca ahoj na SVK existuje aj niečo také ako príspevok na opatrovanie staršieho dieťaťa? to som ani nevedela 😕 a koľko to je, nevieš? to dostaneme plus k materskej a potom aj k rodičovskej? to by bolo fajn 🙂

mirca
25. júl 2011

@barbyes bavili sa o tom baby dve strany dozadu...tiez som o tom nevedela 😒

barbyes
25. júl 2011

@myzma ahoj, môžem ešte jednu otázočku k tomu príspevku na staršie dieťa? ak som správne pochopila tak to budeš poberať kým tvoje staršie dieťa nedovŕši 3 roky? to by bolo super, hádam to zasa nezmenia kým sa mi narodí druhé 😒

myzma
25. júl 2011

@barbyes nie, zial, tak to nie je... prispevok mozes poberat pocas trvania materskej najviac do 6tyzdnov veku mladsieho dietata... cize su to dva mesiace od nastupu matersku, kedy ti stopnu rodicovsky na starsie, cize 2x 40eur, dokopy 80e, vyplatene to vsak bude az po narodeni mladsieho dietata, kedy prinesies jeho rodny list na UPSVR

myzma
25. júl 2011

@mirca vid prispevok vyssie plus:

v zdravotnej positovni potrebuju vzdy rozhodnutie z daneho uradu, teda pri nastupe na rodicovsku dovolenku rozhodnutie o priznani rodicovskeho prispevku a pri nastupe na matersku rozhodnutie o priznani materskeho, zvacsa staci okopirovana prva strana s datumom od kedy.. mozes to priniest osobne, zaslat mejlom alebo postou

mirca
25. júl 2011

@myzma dakujem, si zlata 😉

barbyes
25. júl 2011

@myzma ďakujem pekne 🙂 je to ale svinstvo podľa mňa, radšej to mali dať až po ukončení materskej a po celú dobu poberania rodičovského, staráš sa predsa o dve deti a nie o jedno a výdavky sú tým pádom vyšie 😠

myzma
25. júl 2011

@barbyes suhlasim, i ked v tomto ma pravdu jedna babula, od ktorej vlastne tuto info viem, ze tu potom hrozi riziko zneuzivania... i ked urcite sa daju urcit presne podmienky, kedy by bolo cerpanie takehoto prispveku mozne...ale zase je tu ten problem, ze su to statne davky a tie by sa mali davat plosne... je to taky zacarovany kruh...

barbyes
25. júl 2011

@myzma aaa, to je pravda 😒 škoda, že sa do zákona nedá zakotviť, že cigáni čo nič nerobia iba cicajú štát na to nárok nemajú 😠 lebo potom to nedajú ani nám 😠

janulkka
25. júl 2011

čaute mamičky.. ja som práve prišla z úradu UPSVaR.. bola som sa tam informovať za príspevok k starostlivosti o staršie dieťa.. kedže mám1,5 ročnú dcérku a o mesiac mám rodiť druhé dieťa...
bolo mi povedané, že ke´d porodím, mám prísť (manžel) a vypíše sa žiadosť. Na príspevok mám nárok odo dňa narodenia mladšieho dieťaťa po vek 6 týždňov mladšieho dieťaťa. Suma 41 euro sa vypláca sa za celý mesiac bez ohľadu, či bolo narodené na konci či v strede mesiaca . A preto niektorým mamičkám to vyjde 2x 41euro alebo 3x41 euro.. Kedže som tu čítala, že máme nárok na túto sumu odo dňa poberania materského- tak to tak nie je... ale pozor, ak sa predčasne narodí dieťa v období, kedy ste poberali rodičovský príspevok tak sa za to obdobie nič nevypláca .. .. ak má niektorá mamička iné info budem rada, aspoň to pôjdem s konzultovať s mojou pani na úrade pod ktorú patrím... Chvalabohu je veľmi milá a ochotná

myzma
25. júl 2011

@janulkka no ja som mala narok na prispevok na starsieho od 01.05. a mladsia H. sa narodila 07.05. 😅