Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
16. feb 2013

@mehes len RD.. u teba sa nejedná o reťazový pôrod lebo si nezamestnaná ... platila si si DNP niekedy?

mehes
16. feb 2013

@zalka nie

zalka
16. feb 2013

@mehes v posledných 2 rokoch si mala nejaké poistenie? od 2/2011 ..?

hradnapani
16. feb 2013

@zalka ahoj, prosim ta, mozem este jednu otazku? minule si mi radila ohladom RD/MD.... len pripomeniem, ze som momentalne na RD a mam pozastavenu zivnost a stat mi "plati" dochodkove odvody. Teraz mam moznost si privyrobit, islo by o "zmluvu o vytvoreni diela". Vyplyva z toho nieco pre mna ohladom odvodov? (nejaka povinnost?) Ten zadavatel ma bude nahlasovat do socialnej poistovne alebo nie?
Velka vdaka!

mehes
16. feb 2013

@zalka nemocenske a životne poistenie

liz_lemon
16. feb 2013

@mehes pises, ze si nemala DNP, a potom ze si mala nemocenske? nemylis si to so zdravotnym? podla vsetkeho budes dostavat len RP
a zivotne poistenie nema nic spolocne s MD

zalka
16. feb 2013

@mehes no životné ma nezaujíma ... a to nemocenské si kam platila a prečo?

zalka
16. feb 2013

@hradnapani no to netuším či ťa bude nahlasovať v SP alebo nie ... s týmto ti neporadím

pebafi
16. feb 2013

Ahojte, aj ja potrebujem poradiť, momentálne som na RD, ktorá mi končí 30. 6. a nastúpiť do práce by som mala od 1. Júla 2013. Som tehotná, ale len v začiatkoch a termín by mal byť niekedy v októbri. Ako mám teraz postupovať, aby to bolo pre mňa výhodnejšie. Mám nastúpiť do práce a potom riadne odísť na materskú dovolenku? Ako to potom bude s výpočtom materskej? Musím odpracovať 90 alebo 270 dní? Alebo by som zamestnávateľovi oznámila, že som tehotná, vyčerpala by som si dovolenku a prípadne išla na PN? Neviem ako mám postupovať. Ďakujem za radu.

zalka
16. feb 2013

@pebafi oznám zamestnávateľovi že si tehu, aby ťa neprepustil ... potom môžeš ísť do práce, čerpať dovolenku alebo na PN .. čo len chceš ... tvoja MD sa bude rátať z predpokladaného VZ za rok 2012 čiže účtovníčka Ti len do MD napíše aký by si mala príjem za rok 2012 ( nemá vplyv na to ani prípadná práca v roku 2013) ..

hradnapani
16. feb 2013

@zalka ok. vdaka aj tak

alzbeta828
17. feb 2013

@hradnapani pri zmluve o dielo ti tvoj "zamestnavatel" len odpocita 2% zo zarobku do nejakeho umeleckeho fondu ci kde a ostatne pojde vsetko tebe,je len na tebe,ci tento prijem "priznas" a zaplatis z neho dan alebo nie...

hradnapani
17. feb 2013

@alzbeta828 Dakujem ti za informaciu! 🙂

pebafi
18. feb 2013

dakujem za odpoved, len neviem ci sme sa dobre pochopili, ja som v r. 2012 bol na RD, takze z akeho predpokladaneho VZ sa mi bude MD pocitat?Dakujem.

alzbeta828
20. feb 2013

@pebafi daj sa na PN, na PN musis byt vkuse az do nastupu na dalsiu MD, materska sa ti v tom pripade bude ratat z takeho isteho prijmu(pripadne vyssieho) ako pred prvou MD...prechod z RD na PN musi byt suvisly...

lenkuliak
21. feb 2013

Ahojte, prosim vie mi niektora poradit..Momentalne som na RD, sice by som od 18.jan. mala byt na MD s druhym, zatial nenarodenym babom, ale kedze nemam narok na matersku, tak som zatial ostala na RD s prvym (ked mi bude koncit-za 1,5 roka tak by som si ju prehlasila na 2.dieta)..Budem mat takto narok na prispevok pri narodeni a priplatok k prispevku? A mam si teraz po porode vybavit aj dochodkove poistenie alebo bude stacit ked mi bude koncit prva RD?

pebafi
21. feb 2013

@alzbeta828 Dakujem za radu. Takze je pre mna vyhodnejsie (z pohladu vypoctu materskej) ked budem na PN? Lebo zalka mi radila, ze mozem ist do prace, cerpat dovolenku alebo ist na PN, co len chcem. PN by sa mi potom pocitala z prijmu ako som mala pred prvou MD (pripadne vyssieho)? Aky by to malo vplyv na vypocet materskej, keby som od 1. jula nastupila do prace, pracovala by som 3 mes. a potom isla na dalsiu matersku? Dakujem na radu.

alzbeta828
21. feb 2013

@pebafi zalezi aj od toho aky by si mala plat teraz, keby si nastupila do prace,ci vyssi, pripadne rovnaky alebo nizsi ako pred prvou MD,ci sa ti to viac oplati kvoli vyske MD...ale ak pojdes do prace,tak som si neni ista tym vypoctom vysky MD...to uz nebude retazovy porod...skus zavolat vasej mzdarke a opytaj sa jej na to...lebo ak pojdes ako retazovy porod,oni vasej mzdarke poslu zo social.poist.tlacivo kde vyplni predpokladany VZ,tak sa jej opytaj ako by to bolo v pripade,ze by si medzitym aj nastupila do prace...

pebafi
21. feb 2013

@alzbeta828 dakujem za rady. Prajem ti pekny den.

alzbeta828
21. feb 2013

@pebafi nie je zaco,len pre istotu by som si to overila vsetko u kompetentnych,ja som si volala aj na socialnu poist. aj nasej mzdarke, pre istotu, ja som pripad retazoveho porodu 🙂 ale hrozilo mi, ze to nestihnem,tak som skumala vsetky moznosti 🙂

bosacka
25. feb 2013

@zalka ahoj, prosim o radu/ nazor... platila som si stare DNP pocas RD od 31.1.2012, zaniklo mi v oktobri. Zajtra mam nastup na MD (priamo z RD), minuly tyzden som bola zaniest papiere do soc. poistovne (stale mi trva prac. pomer). Dnes mi avizovali, ze tym, ze pri nastupe na MD vznika nanovo zdrav. poist., zanika mi ochranna lehota z predosleho DNP a teda ze dostanem MD vypocitanu iba z predpokladaneho zarobku zo zamestnania. Mne sa to ale nezda, ved ked mi vznika ZP dnom nastupu na MD, nevzniklo predsa skor a mala by som spadat do ochr. lehoty - ci nie? Ponukli mi (trochu po znamosti), ze sa mozem od min. tyzdna prihlasit na nove DNP na tych par dni a potom mi pripocitaju MD aj z toho. co si o tom myslis?

zalka
25. feb 2013

@bosacka z akej výšky si si platila DNP po starom?
Nárok na MD z DNP, kedže si na RD ti vznikne za špecifických okolností a to.
Nástup na MD z DNP z OL je presne 6t pred pôrodom, porodíš do termínu nesmieš porodiť neskôr lebo nárok na MD z DNP nevznikne.
Čiže príklad, termín pôrodu máš 15 apríla , 1.3. nastúpiš na MD, a porodíš 13.4. nárok na MD z OL z DNP vzniká,
porodíš 16.4. nárok na MD z OL nevzniká. ( dátumy ber orientačne nechcelo sa mi rátať 6t )

viď článok v SP http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=52369&sword...

bosacka
25. feb 2013

@zalka fiha, idem to precitat, ale to je celkom vabank... (teda vacsi, ako som myslela 😉 )

zalka
25. feb 2013

@bosacka no bud stavíš na istotu a MD bude z minima z aktívneho poistenia alebo počkáš ... a poprípade ak to bude na hrane tak si dáš vyvolať pôrod .

bosacka
25. feb 2013

@zalka ok, precitala som... oplati sa mi teda teraz este zaplatit par dni noveho DNP, ak chcem mat istotu, ze dostanem nieco navyse? ak som to spravne pochopila, tak potom by sa mi vypocitala materska zo zamestnania + vymeriavacieho zakladu z ktoreho som zaplatila nove DNP

bosacka
25. feb 2013

@zalka ved prave to, ze si porod nechcem nechat vyvolat 😅 mohla by som mat planovanu sekciu (co by bolo z hladiska poistenia bez problemov), ale tomu sa chcem vyhnut...

bosacka
25. feb 2013

@zalka nevies prosim ta este, kolko vychadza ta minimalna materska?
Matersku z prace dostanem urcite, bez ohladu na dalsie poistenia aj den porodu, vsak?

zalka
25. feb 2013

@bosacka no minimum ked sa prihlásiš na VZ 393 eur je 255 e materská ...

putney
25. feb 2013

Ahojte, viete mi niekto poradit komu mam zaniest ten papier od doktora o zacati materskej. Rodicovska dovolenka mi konci 1.4. kedy syn bude mat tri roky a na dalsiu matersku nastupujem hned 2.4. To mam odniest zamestnavatelovi, alebo na socialnu postovnu? Vopred dakujem

bosacka
25. feb 2013

@zalka dakujem velmi pekne za odpovede, aj za rychlost... velmi si mi pomohla 😵