Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

snu
16. máj 2012

dakujem dievcence,, este jedna vec,, na prvej materskej som na socke vypisovala papiere,kedze som chcela aby mi platili do 2heho piliera,, po nastupe na rodicovsku som zas musela vypisovat a teraz som nastupila zas na matersku a nedali mi uz nic,, panko splietal neco ze mam vsetko automatikcky,,, takze plati ten 2 pilier?

zalka
16. máj 2012

@silvuskaa
Nie nemusíš odrobiť 270 dn í v robote, lebo sa TI RD pripočíta ak by si otehotnela neskôr. To sa ráta ako keby si bola poistená. A ak sa nepodarí otehotnieť do skončenia DNP teda do septembra.
Tak nezúfaj, ak otehotnieš v decembri tak sa prihlás na balík poistení z minima na 7 dní. Potom zruš. Vznikne TI ochranná lehota z DNP , a v prípade PN počas tehotestva to využiješ. A aj materskú dostaneš o cca 220 e vyššiu.
Alebo ak budeš mať rizikové tehotenstvo a bude predpoklad, že budeš na PN počas celej gravidity tak sa prihlás na balík z rozdielu maxima a tvojej hrubej mzdy. Ale nezabúdaj treba platiť pokým nie si na PN 35,15% z toho VZ na ktorý sa prihlásiš.

jammka
16. máj 2012

@snu ja som bola v soc. poistovni kvoli 2. pilieru kedze som nastupovala na matersku po rodicovskej a pani mi tiez povedala, ze sa uz nic nepodava a automaticky mi budu prispievat. Az po narodeni sa podava vyhlasenie o starostlivosti o dieta + rodny list

snu
16. máj 2012

@jammka tak to asi mam vsetko, dakujem

silvuskaa
16. máj 2012

@zalka moc ti dakujem, cize ked sa mi nepodari do sept otehotniet, nastupim do prace a mozme sa o babo aj dalej snazit. a to bude stacit ak sa dam poistit len na 7dni? alebo ak by som bola pocas tehotenstva na Pn tak staci platit tiez len par dni dokedy by som nebola vypisana na PN?

zalka
16. máj 2012

@silvuskaa
no tých 7 dní Ti postačí aby Ti vznikla ochranná lehota, pre prípad PN tá by bola potom vyššia o cca 180 eur a pre prípad materskej tá by bola vyššia o 220 e.
Bez toho aby si musela byť celé tehu na PN.

katie233
16. máj 2012

@zalka a je nejaká šanca, žeby som predsa len nárok mala? Práveže som bola kuk na rôznych fórach aj na koníkovi, ale táto info mi akosi unikla. Ale najviac ma zaráža postup pracovníčky zo SP, trikrát som sa pýtala na veci ohľadom DNP, naposledy aj keď som zanášala papiere na materskú a stále bolo všetko v poriadku. Pani, nič nemusíte, podmienky máte splnené :D. Haha. Jediné, čo bolo, tak si vypýtala tel. číslo pre prípad 🙂. Papiere tam má od apríla, predvčerom som tam volala a pani na mňa vybafne, že má takýto problém :(

zalka
16. máj 2012

@katie233
Nastúpila si na materskú presne 6 týždňov pred dátumom pôrodu? Malý sa narodil skôr o dva týždne? Lebo kdesi som čítala, že ak sa stihne pôrod do termínu, tak nárok na materskú z DNP by mal byť. Ale kde to bolo presne neviem.
Tuším @gapa to písala.

katie233
16. máj 2012

@zalka tak to by bolo super. Áno, nastúpila som presne, na to som si dávala pozor a malý je cca o dva týždne skôr. Teda narodil sa presne mesiac po nástupe na materskú. 4.4. som nastupovala a 4.5 sa narodil.

zalka
16. máj 2012

@katie233 no počkaj či ti aj gapa nenapíše.
Lebo o tom by malo byť to ich usmernenie, o kt. ti pani na SP hovorila.

katie233
16. máj 2012

@zalka ďakujem 🙂. No budem rada, keď sa @gapa ozve a prinesie mi nejakú pozitívnu správičku 🙂

gapa
16. máj 2012

@katie233
nárok na materské ti podla ich usmernenia vznikne a to z dôvodu, že si porodila pred termínom. Ak by si porodila v den termínu alebo po nom, tak by nárok nevznikol. Nehladaj v tom žiadnu logiku. Ono to je niečo, na čo poslanci, resp. tí, čo menili zákon pozabudli. A nárok by ti nevznikol, keby nenašli predsalen škulinku v zákone ( § 50 Zákona o sociálnom poistení) aspon pre tých,čo porodia skôr ako bol termín.
A tety o tomto asi nevedeli, aj ked je to platné už od 1.1.2011. Oni dosť vecí neviedia, čo nie je bežná rutina.

silvuskaa
16. máj 2012

@zalka dakujem ti moooooc....potesila si ma ze neni vsetko stratene 😉

katie233
16. máj 2012

@gapa dakujem, akurat sme na stranke soc. Poistovne nasli priklad, ktory sa tyka mojho pripadu. Ano, kedze som porodila skor, narok mi vznikne. Zajtra volam na SP co mi este povie teta, ale uz v tom mam jasno 🙂

katie233
16. máj 2012

Tu je ten príklad priamo zo stránky SP, keby bol ešte niekto v takej situácii 🙂

Poistenkyňa je na rodičovskej dovolenke. Dobrovoľné nemocenské poistenie jej zaniklo 31.01.2012. Termín pôrodu lekár stanovil na 26.06.2012. Táto poistenkyňa si od dňa 15.05.2012 (šesť týždňov pred očakávaným termínom pôrodu) požiada o výplatu materského zo súbehu nemocenských poistení. Skutočný pôrod nastane pred termínom stanoveným lekárom.

Pri nároku na materské zo zamestnania sa splnenie podmienky existencie nemocenského poistenia bude sledovať ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným termínom pôrodu, teda v uvedenom prípade k 15.05.2012. Splnenie podmienky trvania ochrannej lehoty z dobrovoľného nemocenského poistenia sa však bude sledovať ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred skutočným dňom pôrodu. To znamená, že ak pôrod nastane napr. 25.06.2012, teda pred termínom, ktorý určil lekár, nárok na materské poistenkyni za predpokladu splnenia ostatných podmienok vznikne z oboch nemocenských poistení, nakoľko ochranná lehota z dobrovoľného nemocenského poistenia k 14.05.2012 plynula, pretože poistenkyni sa povinné nemocenské poistenie zamestnankyne obnovilo až 15.05.2012 a až týmto dňom ochranná lehota zanikla.

rut
21. máj 2012

Končí mi rodičovská dovolenka. Do práce som volala, mám im písomne oznámiť, že sa chcem vrátiť na svoje pôvodne miesto. Komu to mám ešte oznamovať (sociálna poisťovňa, zdravotná poisťovňa...)? Ďakujem.

gapa
21. máj 2012

@rut
- do 8dní od ukončenia RD odhlášku do soc.pooistovne ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov /urob si kopiu, nechaj na nej potvrdiť prevzatie soc.poistovnou a založ k zápočtovým listom do dôchodku)
- mzdárky sa spýtaj, či odhlási poberanie rodič.príspevku v zdrav.poistovni ona, či si to máš vybaviť sama v ZP /obvykle robia mzdárky zo zotrvačnosti, ani neviedia, že nemusia)

zebra41
21. máj 2012

@gapa - ahoj,vyzeras,ze sa v tomto celkom vyznas. chcem sa opytat na toto. od 1.maja som nastupila do prace po RD. Maly je v jasliach a poberam prispevok na starostlivost. Chceli by sme vsak mat druhe babo. Musim odteraz znovu odpracovat 270dni,aby som mala narok na matersku? Robim u toho isteho zamestnavatela od roku 2007. Ostane mi prispevok na starostlivost ak by som ho nechala v jaslickach
aj som dnes volala na socialku a odpoved bola - no mali by ste mat narok aj ked to neopracujete...
dakujem velmi pekne za odpovede

rut
22. máj 2012

@gapa
Ďakujem veľmi pekne.

dalilali
22. máj 2012

@gapa mozem sa ta opytat som doma s malym na rodicovskej dovolenke a teraz mam nabehnut na matersku musim ist nieco potvrdzovat aj do zamestnania ked som od prvej materskej nepracovala ?

gapa
22. máj 2012

@zebra41
aj keby si nastupovala na md hned teraz, nárok na materské máš, lebo aj dni čerpania rodičovskej dovolenky sa rátajú ako dni nem.poisteia pre nárok na materské.
-podla terajších zákonov by si mohla poberať prísp. na starostl. o staršie dieťa len do 6týždnov veku novonarodeného dieťaťa, potom už nie. Ale zákony sa môžu do nástupu na md zmeniť, tj. možno ani tento súbeh už nebude možný a od mesiaca nástupu na md už iný príspevok nebudeš poberať (pri nástupe na md napr. 2.2.2013, máš ešte nárok aj na príspevok na starostl. o dieťa za február, naposledy vyplatený v marci)

gapa
22. máj 2012

@dalilali
samozrejme musíš odniesť žiadosť o materské aspon mesiac pred nástupom. Je rozdiel byť na MD a RD, úplne inak sa to nahlasuje. Tiež oznámiť ukončenie poberania rodič.príspevku bud mzdárke alebo na zdr.poistovnu.

zebra41
22. máj 2012

@gapa super. dakujem moc

luciaq
22. máj 2012

ahojte, potrebovala by som info. som na rodicovskej dovolenke a v juli prechazdam znovu na matersku. som evidovana ako zamestnanec a platila som si aj DNP. teraz sa menil zakon a mala by som byt v ochrannej lehote , lebo v case zaniku DNP som uz bola tehotna. dnes som volala do socialky, ci je tam vsetko ok s mojimi papiermi a samozrejme mi nevedeli nic povedat, len to,ze sa to bude posudzovat a nevedia ci mi vobec bude priznana ta vyssia materska. mate s tym niekto skusenosti,alebo mi viete poradit? vsetko mam poplatene, dokonca mam aj preplatok, len nechapem preco by mi nemali dat vyssiu matersku ked splnam vsetky podmienky a som v ochrannej lehote. dakujem za odpoved

bzucinka2
22. máj 2012

@luciaq kamoska je takto tehotna, mala uz zaplatenych tych 270 dni do konca roka a odvtedy jej pekne platia nemocensku a budu jej platit aj matersku 🙂 takze si myslim, ze to isteplati aj pre teba 🙂

luciaq
22. máj 2012

@bzucinka2 to by bolo fajn, len dnes ma zenska v bb na socialke tak zdeptala,ze tam sa menil zakon a ze sa to teraz nejako na novo posudzuje a ona mi v podstate nevie povedat, az potom ked jej donesiem papiere z nastupu na MD,ale to mam az 14.7 a to sa mam dovtedy stresovat? to je hrozne ako ti u nas v meste nie je nikto schopny dat normalne odpoved. a ta tvoja kamoska bola predtym tiez zamestnana pred nastupom na MD?

jasminet
22. máj 2012

@luciaq
@bzucinka2 ty si ten isty pripad co ja... v socke sa tvaria, ze je vsetko ok, ale... v momente ako poziadas o matersku zo zamestnania ti zanika ochranna lehota z dnp a matersku z neho nedostanes (vznika ti nove nemocenske poistenie podla nich).
musis sa par dni pred nastupom na matesku znovu prihlasit na dnp aby ti vznikol narok na matersku aj z neho.... to som sa tu naaaahodou dozvedela na MK vdaka @gapa

jasminet
22. máj 2012

@luciaq to nie je len u vas v meste ta neochota dat info.. to je aj v ba na centrale, kdekolvek. neviem ci maju nejake nariadenie nieco take nehovorit, ale tvaria sa, ze platia zo svojho a naozaj su velmi neochotne co sa tohoto tyka...

luciaq
22. máj 2012

@jasminet a ty si sa uz bola zahlasit? ja mam nastup 14-teho jula. len neviem ci sa tam na mna nebudu pozerat ,ze co ja tam chcem. zahlasili ta v pohode?

jasminet
22. máj 2012

@luciaq v pohode ma neprihlasili, ale nakoniec museli. tie reci okolo - preco, naco, je to zbytocne, kto mi to poradil, ako sme na to prisli a podobne... na MD uz som od vcera 😀