Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zuz11
15. jan 2009

ahojte,
mam otazku, do 1.12.2008 som bola na RD a od 2.12.2008 som na MD, z uradu prace mi prislo ze od 1.1.2009 sa mi pozastavuje materska a teraz som dostala na ucet uz iba 17,93 eur 🤐 ako sa vyplaca rodicak? este za december som mala narok alebo som mimo? a vyplaca sa v tom danom mesiaci alebo polehotne? 😀
som trosku prekvapena cakala som este teraz aj rodicak 😀 😀 😀

dari
autor
15. jan 2009

zuz11, to ti prisiel na ucet iba pridavok na dieta (540 Sk), ale mal ti prist aj rodicovsky za december, ved ti aj napisali ze od 1.1.2009 sa ti pozastavuje, mozno sa pomylili ... ja som pred rokom nastupila sice 14.12. na matersku ale za december mi rodicovsky este poslali

gapa
15. jan 2009

zuz,
súhlasím s dari, ešte v 1/09 si mala dostať RP za 12/08. Počkaj ešte nejaký čas, možno majú trochu chaos s eur a ked nie, pourguj.

gratulujem k alexovi 🙂
a nezabudla si dúfam na prihlášku do SP 😉 (teda ak sa narodil v r.2009, tak máš 45dní)

zuz11
16. jan 2009

dari, gapa, dik 😉
ved preto som si tak vybavovala nastup aby som mala narok aj za januar na RD, inak uz aj materska mi prisla konecne a den predtym vymer 😀
a rodila som 2.1. planovnym cisarom a to koli prispevku a pridavku, snad tych 20 tacov nenecham vlade 😀 😀 😀

gapa
16. jan 2009

😅 takže do 2.1. ste cielene držali kontrakcie pod kontrolou 😀

gapa
16. jan 2009

?

zuz11
16. jan 2009

gapa, ja som mala termin az niekedy 5.1. takze to nebolo az take zadrziavanie 😀 😀 😀 uz akoze prenasat alebo neako uskodit babetku koli tym prachom nie ale tak ked to bolo v termine 😀
aj ked moj porodnik siel poobede v ten den na lyze 😀 ak by sa ale necakalo na prispevok tak ma chcel odrodit este medzi sviatkami 😀 🤐

gapa
16. jan 2009

aha!!! som sa zlakla, že sa dá aj zadržiavať 😀 😀 😀

Inak mne tiež trochu pomohli, aj ked 2týždne pred termínom. Hrozne som sa bála, že porodím niekde na ceste do nemocnice, totiž priebeh predchádzajúceho pôrodu tomu nasvedčoval. Tak ked som mala dlhodobejšie cca 6hod. slabšie kontrakcie, tak som radšej nabehla do nemocnice a všetkých som presviedčala, že rýchle rodím 😅 .... až som tam bola 3dni a chceli ma poslať domov 😀
No naštastie prednosta na velkej vizite mal iný názor, tak mi pustili plodovú vodu. Najprv nič, po troch hodinách sa mi zdalo, že bolesti sú silnejšie, pozreli ma a vraj žiadna zmena ... som išla z vyšetrovne zase s dlhým nosom.
No a o necelú pol hodinu bol malý na svete porodený na jednu kontrakciu. Som ale myslela, že odrodím s upratovačkou. 😀 😀

snád nevadí, že v paragrafoch aj o pôrode 😵

ladybird1l
17. jan 2009

ahojte mamicky, poprosila by som radu od skusenej: druhy rok mi bezi materska dovolenka a o chvilu cakame druhe mimco. Pred prvym tehu som bola riadne zamestnana, 10 rokov v jednej firme. Pracovny pomer nie je dodnes preruseny. Ide o to, ze uz som si zacala vybavovat papiere, viem ze pridem automaticky o rodicak pre prve dieta, no budem mat narok na matersku. Lenze zaskocila ma jedna vec: pre socialku potrebujem od zamestnavatela vypocet predpokladanej mzdy za obdobie januar / od zaciatku januara po zaciatok materskej dovolenky, co je u mna 29-1-09/, cize aku by som mala mat mzdu, keby som pracovala. Nasa ekonomka to prvy krat pocula. Neviete prosim, ako sa potom rata vyska materskej? dakujem.

caruzo19
18. jan 2009

ekonomke doporucujem vratit sa do skoly
to musi dat ekonomka papier,kolko by si zarabala keby si chodila do prace(urcite mas nejaky platovy dekret)za rok 2008,kedze sa to pocita z kalendarneho roka pred zaciatkom materskej a z toho sa vypocita tvoja materska-55% predpokladanej hrubej mzdy.cize ak by si zarabala 20000 mesacne v hrubom,tvoja materska bude 55%,cize 11000sk
porad ekonomke,nech si zavola na socialku,tam jej pomozu,su tam mile tety 🙂

ladybird1l
18. jan 2009

caruzo, dakujem, odovzdam ekonomke 🙂 lenze na socialke praveze odo mna nechceli predchadzajuci rok 2008 ale iba tento rok, cize iba januar, od zaciatku januara do 29.1.09, kedy nastupujem na matersku, chcu teda iba jeden mesiac, aku by som mala predpokladanu mzdu. I tak sa to rata tak, ako si napisala? dakujem

zuz11
18. jan 2009

labybird, to by si ty nemala riesit, Tvojou povinnostou je iba uctovnicke dat tlacivo od gynekologa o nastupe na matersku a zo socialkou si to ma vybavit uctovnicka 😉 mne uz iba teraz prisla materska a vymer ktory musim ofotit a este odniest na urad prace 😀

ladybird1l
18. jan 2009

zuz, mas pravdu, ze by som to ja riesit nemala, ale aj pre ekonomku je to novinka 🙂 a mna zaujima vyska,aku budem dostavat, preto sa snazim dopatrat k cislu 🙂

caruzo19
18. jan 2009

neviem ako inde,ja pracujem vo verejnej sprave a kazdy rok nam tie miniplatiky zvysuju o par korun,takze kazdorocne podpisujem platovy vymer a tento rok mi ho dvihli aj preto,ze som tam zamestnana o dalsie 3 roky dlhsie,tak to mam na papieri a z toho si vypocitam tych 55%

caruzo19
18. jan 2009

ladybird,ak chceli ten vymer len za januar,tak potom by vypocitali sumu tak,ze by tu sumu,ktoru by si teoreticky zarobila vydelili 28(lebo 29. uz nastupujes md) a vznikol by im denny vymeriavaci zaklad,z ktoreho 55% by bola tvoja materka na den.cize v januari,marci,maji,juli.... by to bolo krat 31dni,februar krat 28dni...
neviem ci som to zrozumitelne,ja sa dost zle viem vykoktat 😀
vo vseobecnosti mas platenu matersku na dni,nie na mesiace,dni sa rataju aj sviatky a vikendy

gapa
18. jan 2009

ladybird,
svoj názor som uviedla v tejto téme na strane 3
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

katik
19. jan 2009

gapa: Teda ak sa napr. teraz prihlásiš v 1/09 z minima, tak zmeniť VZ môžeš najskôr od 1.8.09. To predpokladám platí aj v prípade, ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila, že vyšší VZ si môžeš dať až od 1.8.09

gapa a urcite to plati tak,ze zmena moze nastat aj ked si to terajsie dnp zrusis a nanovo prihlasis? toto mi nieje celkom jasne...dakujem

katik
19. jan 2009

gapa: tak som si to zistovala, zmenu tohot vz zakladu od posledneho nahlasanie, mozes dat az po 6 mes. co sa tyka odhlasenia a nanovo prihlasenia, tak to moze spravit tak, ze sa odhlasis a nanovo prihlasis s novym vymeriavacim zakladom a nemusi byt dodrzana podmienka 6 mes. to plati len pri zmene vz ktory si momentalne platis..jupi🙂))

gapa
19. jan 2009

katik,
tiež som si to tak pôvodne myslela, no skeptici ma usmernili inak. Popredu je tažko vedieť, ako to SP vysvetli, oni sa často zobudia aj mesiac po účinnosti zákona (bolo tomu tak na začiatku r.2008 s výkladom na splnenie podmienky 270dní pri viac poisteniach). Tak vieš, vždy lepšie, ak to ešte nie je jasné, ak poviem, že neviem iste a predpokladám, že sa nedá a potom sa zistí, že dá sa, ako by to bolo opačne 🙂 . Tak dúfam, že to tak bude na všetkých pobočkách.

Ale už to dokonca jedna mamička z koníka takto zrealizovala, t.j. v januári sa stihla už po druhýkrát prihlásiť z iného VZ ako pôvodne. 😉

a díky za info, je to fajn ak sa to viackrát potvrdí 🙂

katik
20. jan 2009

gapa len ci jej to uznali..sama som zvedva, lebo potom som z toho :((((( veeelmi..ja som mala jun -august minimum od septembra som sa odhlasila a znovu prihlasila s maximom, a v decembri som si dala zmenu na minimum platnu od januara 09...ak nepojdem na matersku v 09 co potom???? bojim bojim..ako to riesit dalej..asi som si mala nexat o maximum a nespoliehat sa ze otehotniem do marca:(((( joj ale som nestastna..
ja som bola zamestnana ked som sla na prvu matersku v maji 2006 , mala sa narodila jun 2006 a o rok nato mi dosla vypoved, nakolko firma zanikala..takze teraz som vedena asi ako nezamestnana..myslela som ze poriesime aj druhe, ale akosi sa zatial nedari:( (skusame od augusta) tak co je pre mna najlepsie riesenie?prosim nevies help?

kachnifu
20. jan 2009

Dobrý den holky,
mám otázku...prosím o radu..
S kamarádkama z práce jsme otěhotněli,šli na rizikovku,půlrok peněžitou pomoc máme za sebou,a nyní pobíráme rodičák..Dali jsme si zrychlenou volbu-dvouletou...Měsíc až 2 měsíce před dovršením 2.narozenin našich holek,by jsme chtěli znovu otěhotnět...pak 9 m.být zase na rizikovce,a pak zase pobírat půl roku pěněžitou pomoc v mat.od zaměstnav...a pak rodičák ale už na tři roky..
Tak se chcem zeptat,jestli to tak jde udělat...
Jestli až nás zaměstnav.vyzve dopisem,že nám skončila doba,a měli by jsme nastoupit do práce,jestli to jde mu oznámit,že jsme znovu těhotné..
jde nám o to,jestli nám znovu bude platit nemoc. a ppm..
Dnes jsme byly v práci,ptali se na to,a nevědí..
Prý to bylo dřív tak,že by jsme po těch dvou letech musely nastoupit aspoň na měsíc a pak klidně zase na rizikovku..že prý by nás mohly vyhodit s nějakým paragrafem a platila by nás sociálka-nevíme kolik...
Zaměstnány jsme pořád na dobu neurčitou...
Předem děkujem za jakoukoliv radu

anielik
20. jan 2009

ahojte

gapa, este som ti pred tym zabudla podakovat za info...tu ich trosku spresnujem 😉

dnes som bola na socialke a zistila som ohladne rodicovskej toto:
Pred prvom materskou som bola zamestnana a teraz som zamestnanec na RD, takze dalsia rodicovska sa pocita asi takto:

matersku dovolenku da lekar tlacivo 6 tyzdnov pred porodom, zanesiest vyplnit do prace a vypocita sa suma taka, kolko by som zarobila, keby som pred nastupom rodila. Vola sa to pravdepodobny zarobok, pripadne tazko povedat, co urobi baba uctovnicka, ale v krajnom pripade bude vychadzat z posledneho platoveho dekretu a z % premii.

ak by som si tento rok zalozila zivnost tak:
ak dieta nebude v skolke, tak budem dostavat Rprispevok

gapa
20. jan 2009

anielik, 😅 vdaka za info

ak otehotnieš a tvoj prac.pomer trvá, tak súhlasím s výpočtom materského (nie rodičovského ako uvádzaš 😉 )

dosť mám už chaos v témach a odpovediach, no ten pravdepodobný VZ zamestnanca som tu neviem či včera prevčera? viackrát spomínala. Nie je presne stanovený. Ani tie % premií. Ozaj velmi záleží na mzdárke.

😖

krista
21. jan 2009

jankao2 • 1d, 28tt • Dnes v 16:50
ahoj maminky nevim jestli už to tu bylo ale chctěla sem se zeptat jak je to s mateřskou?mam doma 15měs.dceru a za 3měs.čekame dalši přirustek nevite jak se to děli?oni ty zakony pořad mněnijou a kdo se ma v te politice vyznat

nadhera
22. jan 2009

anielik, mas pravdu,ze druha materska sa vypocita z predpokladaneho zarobku,ktory by si zarobila,ak by si pracovala. kedze sa to tykalo aj mna,len tolko, ze nasa mzdova cifru neviem z coho urcila. Aj p.Mihal na porade mi vravel, ze mam pravdu a dala mi zle podklady pre vypocet druhej materskej, ale nic som s tym urobit nevedela. 2x sa vo firme zvysovali platy a ja som mala mensiu matersku ako pri prvom dietatku. taka je realita. ☹

kacka.va
22. jan 2009

nadhera: já myslím, že to, že se během tvojí mateřské zvyšovali platy, s tím nemá co dělat, počítá se to z posledního výdělku a ne z toho, kolik by si měla, kdybys na mateřské nebyla. Takže i kdyby zaměstnavatel zvýšil všem plat 10 x, tak na tvojí mateřskou to mít vliv nebude 🙂

gapa
22. jan 2009

no kacka,
počula som aj taký prípad, že tiež sa vo firme zvyšovali platy, medzitým čo mamička išla na MD, tak spísali ešte pred nástupom na druhú MD s mamičkou dodatok či nový mzdový dekrét, kde aj jej už priznali ten vyšší plat. Je to ozaj individuálne, ako to kto chápe.

ladybird1l
22. jan 2009

moj zamestnavatel mi nechce dobrovolne prilepsit ☹ myslela som ze zohladni aspon inflaciu, a hodnotu koruny za dva roky, co nie som vo firme, kedze neexistuje presne urcenie z coho sa ma vychadzat z predpokladanej mzdy. Takze nakoniec mi odsuhlasi vymer. zaklad, s akym som skoncila, mozno prihodi max. 2 tis.

kacka.va
22. jan 2009

gapa: to je možný, ale automaticky se to nedělá

katik
23. jan 2009

gapa mas ss 😉