Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

martinka123
7. okt 2010

Ahojte,
@kaktusik007 vyssie si pisala,ze ak sa prechadza z RD na dalsiu MD je mozne na UPSVaR poziadat o prispevok na starostlivost o dieta.Chcem sa opytat ci aj v mojom pripade je to tak
.Na druhu MD nastupujem 29.10.2010(8t pred TP) a prva dcerka bude mat 3 roky 18.1.2011.Ide vsak o to ze teraz v novembri nastupuje do statnej skolky.Budem mat narok aj tak,ked dieta navstevuje statnu skolku, na ten prispevok?
Dakujem

kaktusik007
8. okt 2010

@aktak12 ano, urcite je to potrebne, pretoze dnom ukoncenia tvojho pracovneho pomeru ti vsetky poistenia zanikli..... to znamena, ze ak by si ostala tehotna, nemas narok na matersku, ale iba na rodicovsky prispevok.... takze tak, doporucujem aj inak platit poistenie v nezamestnanosti, ak by sa babatko nepodarilo a ostala by si na urade prace, aby si nebola bez koruny.... len potom pozor, potrebujes 2 roky za posledne tri roky poistenia, takze si to zacni co najskor platit, aby ti to do veku 3 rokov dcerky vyslo

kaktusik007
8. okt 2010

@martinka123 tebe sa tie cachre neoplatia, mas uz velike dieta, to uz neries 😉

atemi
10. okt 2010

@kaktusik007 , na prispevok na starostlivost o dieta vznika narok, len ak je dieta v skolke alebo pod. zariadeni a musis preukazat vydavky na tuto starostlivost (poplatok skolke, blocek, faktura,...). Dobre som to pochopila? Cize ja ak sa budem starat o obe deti sama a nedam starsieho do skolky, tak nemam narok...

atemi
10. okt 2010

Este otazocka...
kedze som na rodicovskej ale stale som zamestnanec, tak mi aj pri druhom porode vznikne narok na matersku (teda 6t pred planovanym porodom). Znamena to, ze potom po skonceni druhej materskej budem mat narok na vyssi rodicovsky (ak ho pan minister nezjednotnia 😝 )?

kaktusik007
11. okt 2010

@atemi aktualne (zakon plati do 31.12.2010) je to tak, ze ak nezdokladujes ucel (staras sa sama, babicka a podobne) tak mas narok na 25% z nizsieho rp, co je cca 41€/mesiac... ak zdokladujes vydavky skolkou a podobne, tak mas narok do 164€
a ano, teoreticky budes mat narok na vyssi rodicovsky, ale to fakt iba teoreticky, pretoze ako vladny navrh je to uz schvalene a vlada ma viac poslancov ako opozicia, a tak je minimalna pravdepodobnost ze by to neschvalili v tomto zneni...... jedine, ze by to este prezident bojkotoval, ale to iba oddiali veci, maximalne oddiali ucinnost...... takze sa priprav na 190€ ☹

kaktusik007
11. okt 2010

@atemi a dalsia vec.... tym, ze budes ma materskej, a budes potom na rodicvoskej a budes poberat rodicovsky na druhe dieta, tak narok na prispevok na starostlivost sa myslim rusi..... pretoze podmienka pre jeho poberanie je vykonavanie pracovnej cinnosti, co ty ako osoba na matesrkej robit nebudes..... je to tam taxativne osetrene, v okamihu, ked druhe dieta dovrsi 6 tyzdnov, konci ti narok na poberanie tohto prispevku na starsie.... leda ze by si nastupila potom do rpace, ale od 01.01.2011 sa meni viacero zakonov takze to si potom pozri ze na co a ako mas narok.... teraz je to predcasne...

atemi
11. okt 2010

@kaktusik007 dakujem

timijan
26. okt 2010

Ahojte maminy,
chcela by som vas poprosit o radu: 25.1.11 mi konci RD (syn bude mat 3 roky), avsak okolo 15.3.11 by som mala nastupit na druhu matersku. To znamena, ze ak by som chcela vyssiu matersku musim nastupit do zamestnania na cca mesiac a pol?

abinka
26. okt 2010

Nazdárek,
Chtěla jsem se zeptat některé zaběhlé maminky jak to je když jsem na mateřské končí mi v prosinci letošního roku.Nedávno jsme se rozhodly že by jsme mohly pokračovat v rozrůstání rodiny.Jen by jsme chtěly vědět na čem budeme.Pokud bych stihla do prosince otěhotnět tak jak by to pak pokračovalo...kam budu spadat nebo jestli budu mít hned rodičák..nebo jak to je??? Díky moc za rady 🙂

zuzifo
26. okt 2010

Ahojte, chcela by som radu. 10.4.2009 som nastupila na riadnu matersku, od 23.10.2009 som na rodicovskom prispevku a o par dni sa nam narodi druhe dieta. Mam narok opatovne na materske ? lekarka mi nevypisala ziadne papiere ako pri dcere. Prosim vie niekto poradit?

cicimon
26. okt 2010

@zuzifo no nie som odbornik,ale pokial ti trva prac, pomer, tak narok na MD mas a aj dr. by ti mala vystavit ten papier ohladom MD

annie13
3. nov 2010

@zuzifo ja som bola na tom ako ty
normalne mi dr vypisal papier s tym som sla na UP a SP pozastavia ti rodicak na prve a zacne ti materska na druhe

lemge
6. nov 2010

ahojte ,potrbujem poradit.som na zac.tehotenstva.zaujimalo by ma podla coho sa mi bude pocitat materska.budem dostavat taku istu ako pri prvom dietati?dcerka dovrsi 3 roky 3.9.2011,.dakujeeeem za rady 🙂

katka888
8. nov 2010

baby, viete ma uistit?
som na rodicovskej, stale mi trva prac pomer, tj mam prerusene nemocenske, ale pre ucely materskej sa mi cas rata.
pojdem na dalsiu matersku a strasia ma, ze uz nebudem mat matersku len rodicak, resp. velmi nizku matersku.
pokial viem, tak narok mam mat, ale zamestnavatel mi urci pravdepodobny vymeriavaci zaklad, ale baby mi pisu, ze zamestnavatel mi nic neurcuje.
uistite ma pls, co to viem spravne.

sisamato
22. nov 2010

ahojte 🙂
je baby nieco take mozne, ze ked som na rodicovskej ale cakam druhe do roka, tak si mozem nechat rodicovsku na to prve bez naroku na materske na druhe? Ide o to, ze na to prve mam zvysenu rodicovsku, na druhe by som po novom uz nemala...vdaka za pripadne odpovede

xlucia
22. nov 2010

nemozes
zo zakona musis na matersku nastupit
materska sa neda ani predcasne ukoncit

xlucia
22. nov 2010

@katka888 ak mas prac. pomer na dobu neurcitu, tak formalne ukoncis rodicovsku jeden den a na druhy nastupis na matersku 6 tyzdnov pred predpokladanym porodom
formalne to robis tak, ze zamestnavatelovi dostatocne vcas pistomne das vediet ze nastupujes na matersku a on posle uradom tvoj teoreticky predpokladany zarorbok a z toho sa ti potom vypocita materska

katka888
22. nov 2010

@xlucia
dakujem, kedze mi tu davali mylne info, radsej som volala tete mzdarke a ona povedala, ze staci jej pslat papier od dokiho pre socialku, kde mi potvrdi pravdep vymeriavaci zaklad, uvedie tu sumu, ktoru mam na zmluve / tj bez odmien, ale s tym som ratala /. mna tu strasili, ze mi tam moze dat cokolvek, aj minim mzdu, co sa mi zdalo nelogicke. pravda je, ze robim pre velku firmu, tam s takymi vecami nevymyslaju. .... 😉 ja som si zacala platit dnp z maxima minus to co mam v zmluve, takze po tom, co mi teta povedala uz nestresujem, zeby som platila malo. uz len aby to nezmenili 😉

sisamato
22. nov 2010

@xlucia vdaka, myslela som si....

gapa
26. nov 2010

@katka888
práve teraz som čítala posledný návrh na doplnenie zákona zo soc.výboru a tam bohužial navrhujú, že pravdepodobný vym.základ by mal byť minimálna mzda!!! Snád to neprejde! Resp. snád som to zle čítala ?

tu o tom píšem:
http://www.porada.sk/t119778-p189-materska-2010...

cicimon
26. nov 2010

@gapa no snad nie... tym padom pri retazovom porode by nebola materska ale len RP?

kaktusik007
26. nov 2010

@gapa a to nie je vsetko... oni chcu ohranicit maximalny vymeriavaci zaklad na 1,5 nasobok zakladu, ktory si mala dva roky dozadu!!!! cize ak sa zamestnas s raz takym platom a ochories, tak mas smolu, pnka sa ti bude pocitat z platu predchadzajuceho... teda vynasobia ti ho 1,5krat....

su normalni???????????????? ☹ ☹ ☹

cicimon
26. nov 2010

@kaktusik007 takze idu ryzovat dalej? ziadna dobra materska pri retazovom?

gapa
26. nov 2010

@cicimon
vlastne by sa poberala tak malá materkská, že ozaj by to bolo pri min.VZ 329,07eur :30 x60% = 6,5814eur na kal.den = cca 197,44eur na mesiac s 30dnami a 204,02eur s 31dnami.

ja dúfam, že toto neschvália alebo že som niečo prehliadla!!!!!!??????
tiež som zatial z toho mimo, som dnes to náhodou objavila, ked som čítala prspevok na porade, kde bol uvedený posledný pozmenovací návrh uverejnený na stránkach ministerstva z 18.11.

v tom prípade navrhujú dať nárok na podporu z pravdep. VZ pred nástupom na RD a materské z minima!!! to by bolo ale systemové riešenie. Proste sa zamerali na zamedzenie zneužívania systému a neviem, či na reťazové pôrody zabudli??? či je to schválne, lebo aj to sa dalo dohodnúť so zamestnávatelmi niektorými.

cicimon
26. nov 2010

@gapa cize inac povedane pri retazovom by nebol narok na matersku?
fakt ryza..

kaktusik007
26. nov 2010

@gapa tiez som to prave dostudovala a tiez v tom vidim to iste co ty 😠

gapa
26. nov 2010

@kaktusik007
toto som nezaregistrovala. Zaregistrovala som v pôvodnom návrhu, že pridali do zákona aj ohraničenie max. denného VZ, ale aj to sa mi zdá v tom znení ako to navrhovali, absolútne zbytočné, aj ked nejaké úspory to prinesie, no neviem, či výrazné. Najprv som myslela, že stanovili rovnaké denné maximum za obdobie vždy od 1.7. do 30.6. vo výške 1,5násobku všeobecného VZ deleno 365, tj. ako je určené pri podpore, čo by sa mi zdalo spravodlivé. Ale tam je to inak písané, to som prehliadla. Takto to bude pre pracovníčky SP ešte viac zbytočného rátania (oni bohužial všetko robia na kalkulačkách, nerobí to PC).

To čo je v poslednom návrhu je ozaj zaujímavé, že odvádzať sa bude poistné od 1.7. už z vyššieho maxima, no dávky chcú dávať až do 31.12. stále z toho nižšieho.

kaktusik007
26. nov 2010

@gapa cele je to zaujimave a kedze sa ma to bytostne dotyka, tak mam oci pre plac 🙄 😖
som pisala jednej tete, navratilova sa vola, ohladne retazovych porodov... tak som zvedava ze co mi napise ak mi teda vobec odpise... ale zatial s nou bola komunikacia v pohode... tak uvidime... potom dam vediet