Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

dejna20
4. aug 2015

@zalka ahoj, mozem sa spytat? Zatial je to v teoretickej rovine. Ale moj maly bude mat tri roky 6.7.2016. Ked chcem stihnut retazovu md musim do toho datumu mat aj termin porodu (porodit) alebo staci len nastupit na md?

Pri prvom som mala narok na md aj so zamestnania aj s dnp. Predpokladam, ze pri retazovke mozem na md s dnp zabudnut, ze?

dena1973
4. aug 2015

@dejna20 Ak na materske nastupis do 3 r. veku dietata, s ktorym si na RP, tak sa ti dalsie materske bude pocitat z pravdepodobneho prijmu, ktory urci zamestnavatel.

Materske sa ti bude pocitat iba zo zamestnania, ak ti PP nadalej trva. Subeh poisteni (DNP + zamestnanie) bol zruseny.

dejna20
4. aug 2015

@dena1973 ok dik, takye 6.7.2016 (bude mat starsi 3roky) musim najneskôr nastupit na md, inak nebude retazovka. dik

dena1973
5. aug 2015

@dejna20 No inak musis nastupit po 3 r. do prace.

monika8737
12. aug 2015

Poprosim o radu. Do 8.11.2016 som na rodicovskej dovolenke. Chcela by som sa vratit do prace skor a zamestnavatel mi dava na vyber aj polovicny alebo 75% uvazok. Planujeme druhe buduci rok. Keby nastupim teraz od septembra na polovicny uvazok a stihnem ist na 2. MD pred skoncenim RD, cize November 2016, z coho sa mi bude ratat MD, uz z toho polovicneho uvazku? uvazujem, ci sa mi to vobec oplati ist si teraz privyrobit...

kikus27
25. sep 2015

@majusqa77
@zalka
@evittam
@dasiacik

Dievčatá, ja by som potrebovala tiež poradiť a zároveň to možno aj zhrnúť, lebo sa v tom tiež trochu strácam.
Som na RD a pracovný pomer stále trvá. V decembri (12.12.) budeme mať druhé bábo, takže prejdem z rodičovskej na materskú. Gynekológ mi dal papier Žiadosť o materské, ktorú zanesiem zamestnávateľovi, aby mi tam napísal mzdu, z ktorej sa materská vypočíta. Informovať zamestnávateľa by som mala mesiac pred nástupom na materskú - materská začína 6 - to znamená 10 týždňov pred termínom. Súhlasíte?
Papier od zamestnávateľa odnesiem do sociálnej poisťovne (niekedy ho zašle zamestnávateľ).
Na Upsvar sa odhlásim z poberania rodičovského príspevku (potrebujem tlačivo?)
V zdravotnej poisťovni nahlásim prechod z RD na MD (niekedy to urobí zamestnávateľ).
A tým by to malo byť vybavené a najbližšie obiehanie úradov ma čaká až po pôrode?
Vopred ďakujem za reakcie.

majusqa77
25. sep 2015

@kikus27 v podstate si si napisala vsetko spravne. Zamestnavatelovi mozes tehotenstvo oznamit hned - nech vie, ze dalsich xy rokov s tebou nema pocitat, tam to nemusi ist mesiac pred nastupom. Rodicak ti odhlasia aj len na zaklade tvojej ziadosti, pripadne s kopiou ziadosti o materske

rararak
25. sep 2015

@majusqa77 Ahoj, mozem aj ja poprosit o radu? Syncek bude mat 3 roky 28.1.2016 . Dalsie babo sa narodi koncom marca. Nastup na matersku mam 15.2.2016. Keby som Dr poprosila, aby mi dala nastup 8 tyzdnov pred porodom aj navyse daky dnik zeby nastup na matersku vysiel 28.1. Mala by som narok na matersku? Dakujem mooc

evittam
25. sep 2015

@rararak Zalezi od toho ci si mala narok na MD pri prvom dietati a ci ti trva PP,aknie,taknemas narok na MD

majusqa77
25. sep 2015

@rararak suhlas s evittou. A este - ci ti lekarka bude chciet dat nastup skor, ak nebudes mat zdravotne problemy. Skus sa jej spytat radsej skor, pripadne to este vyriesit pnkou

rararak
25. sep 2015

@evittam
@majusqa77 narok na metersku som mala. A poriesit PNkou myslite ako? A to povinne poistenie to zistim ako? A vdaka baby

dena1973
25. sep 2015

@rararak Ak ti trva prac.pomer, tak mas narok aj na PN aj na 2. materske. PN-ku si daj od ukoncenia rod.prispevku 1. dietata do nastupu na 2. materske - 6 tyz. pred pravdepodobnym porodom. Potom nastupis na materske.

rararak
25. sep 2015

@dena1973 a plati to aj ked budem a som so synom doma do jeho 3 narodenin?

dena1973
25. sep 2015

@rararak No, ak ti trva pracovny pomer, tak ano.

danicca
26. sep 2015

Dievčatá platí este ze ak popri rd pracuje žena s tpp na dohodu min 9mes tak sa druhá materska počíta zo súbehu prac pomerov?
A ak mozem este otázku - aké je obmedzenie výšky takéhoto príjmu aby som nemusela nič doplácať ? Neviem či zdravotnej či akeho odvodu sa to týkalo
Veľmi pekne dakujem 🙂

dena1973
26. sep 2015

@danicca Ano. Ak z obidvoch zamestnani nazbieras 270 dni nemocenskeho poistenia (vlast), tak narok vznika zo subehu poisteni. Ale nie viac ako z maxima. Tej 2. otazke velmi nerozumiem. Co presne myslis s tym doplacanim???

danicca
26. sep 2015

@dena1973 dakujem 🙂 známa mi vravela že jej v nasledujúcom roku prišiel nedoplatok (a teraz neviem či v zdravotnej poisťovni alebo sociálnej) pretože prekročila dáky limit
- môjmu mužovi sa toto stalo keď bol na úrade prace a robil na dohodu, keďže zarobil viac ako 130eur a zamestnavatel za neho platil odvod iba v tie dni kedy robil .. za 5 mesiacov doplacal zdravotke cez 200eur

dena1973
26. sep 2015

@danicca Do sociálnej poisťovne určite nie. Možnože to bude do zdravotnej...no to presne neviem kedy...
A ty máš riadny pracovný pomer (a ten trvá), z ktorého si na rodičovskom príspevku + pracuješ na dohodu v inej firme popri RP? A dohoda je s pravidelným alebo s nepravidelným príjmom?

danicca
26. sep 2015

@dena1973 áno mám tpp - dva polovičné úväzky, z nich som mala nárok na matersku a teraz som na rd a pre tie isté dve firmy mám navyše dohody .. som si skoro istá že pravidelny príjem, keďže sa predpokladá že každý mesiac odrobim 🙂 takže socialka nie, zdravotná by to mohla byť, oni potvory pre samoplatcov pýtajú skoro 50eur mesacne a pritom ide aj odvod z tej dohody 🙄

danicca
26. sep 2015

@dena1973 tak teda som sa docitala ze "štát za poistencov štátu platí len v prípade, ak nemajú vlastný príjem vyšší za rok ako 2 918 eur." teda ok, ustriehnem si aby to nebolo mesacne viac ako 243eur
- k tomu som sa docitala ze za mna neplatia dochodkove poistenie a mam sa odhlasit ..? http://www.socpoist.sk/aktuality-matky---dohoda...

mame sikovnu ekonomku (a mzdarku) tak jej poslem pre istotu este dotaz a napisem co som sa dozvedela 😉

dena1973
27. sep 2015

@danicca No ak pracujes popri RP na dohodu s pravidelnym prijmom tak, ak si sa na SP pocas RP prihlasila na dochodkove poistenie ako osoba starajuca sa o dieta, tak sa musis odhlasit. Za teba teraz uz neodvadza stat a (nie si poistencom statu), lebo si zamestnana.

matilda1
2. okt 2015

ahojte, je tu toho vela, tak sa neviem dopracovat k odpovedi 🙂som na RD, ktora konci 12/2015, ale uz 11/2015 nastupujem na MD s wrminom porodu 6.1.2016, zaroven mi stale trva TPP. Budem mat narok na matersku, ci nie, docitala som sa hocico 😉 dakujem za odpoved

evittam
2. okt 2015

@matilda1 Ano budes.😉

dena1973
2. okt 2015

@matilda1 Ano. Narok vznika. Vypocita sa z pravdepodobneho prijmu.

matilda1
2. okt 2015

@dena1973
@evittam dakujem baby, ste zlate 😉 niekde som sa totiz docitala, ze to nebude retazovy porod, lebo prve dieta dovrsi 3 roky pred narodenim druheho, tak preto som si nie ista 🙂

dena1973
2. okt 2015

@matilda1 Ak ti trva PP, tak narok vznika. A ty pises, ze PP trva. Tak je vsetko O.K.

amelian
3. okt 2015

Potrebovala by som poradiť s druhou materskou:
Po nástupe do prace som otehotnela a odrobim si tak 7,5 mesiaca. Vznikne mi nárok na materskú alebo pôjdem iba na rodičovskú? Dakujem

evittam
3. okt 2015

@amelian Pokiaľ nemáš a nebudeš mať splnenú podmienku 270 dní NP za posledné dva roky pred pôrodom tak nemáš nárok na MD.

dena1973
3. okt 2015

@amelian A po tych 7,5 mesiacoch budes mat ukonceny prac. pomer?

amelian
3. okt 2015

@dena1973 zmluvu mam stále na dobu neurcitu