Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

monkap
5. aug 2010

@mizulienka tak to bola ta "25% kompenzacia", co mala na mysli mimi21 .... len pre istotu som ti napisala, ked si vyssie pisala, ze si si nie vedoma toho, ze by si nieco take dostavala 😉

mizulienka
5. aug 2010

@monkap si zlata, ze si napisala 🙂 dakujem.

martinka123
9. aug 2010

@gapa mohla by som ta prosim poprosit o radu?V tychto veciach sa nemam s kym poradit a ja tomu vobec nerozumiem.Prosim o radu co je pre mna financne najvyhodnejsie.Skusim ti popisat moju situaciu,dufam ze zrozumitelne.
Od 5/2003 som zamestnana na dobu neurcitu,pred odchodom na MD som si vycerpala vsetku dovolenku,
12/2007 som nastupila na MD
18.1.2008 sa mi narodila dcerka
6/2008 pokracujem v cerpani RD doteraz
mam moznost ju dat od 9/2010 do statnej skolky(mala bude mat 2 roky a 8 mesiacov) ale som opat tehotna s predpokladanym nastupom na MD 11/2010.
Situacia je taka ze ak by som nastupila do prace na tie dva mesiace 9 az 11/2010 mam na 100% vypoved(pocitam s tym,kedze uz ani jedna strana neratame s mojou poziciou)a tym padom by som prisla o matersku(z predpokladaneho platu) ,kedze by som isla na matersku ako nezamestnana a takisto by sa ma netykal ani zvyseny RP na druhe dieta do 2 rokov.Spravne som to pochopila?

Preto by som chcela vkuse potiahnut RD s prvym dietatom a hned prejst na MD s druhym dietatom, s tym ze starsie dieta by navstevovalo statnu skolku.Ako to urobit?

dakujem Ti za ochotu odpovedat
martina

ollako
9. aug 2010

Ahojte viete mi niekto poradit? 21.7.2008 som nastupila na MD, ale som zamestnana v CR, tak som poberala matersku oddtial, a po polroku so poberala RP, on noveho roka poberam vo vyssej ciastke 256 eur, teraz som znova tehotna a mam znova nastupit na MD 4.10. a znova by som ju mala dostavat z CR,treba to nahlasit na UPSVAR vopred?ze teda nebudem brat RP? a mam narok na jednorazovy prispevok na dieta do troch rokov?alebo co to vlastne je za prispevok? a vlastne na co vsetko mam narok , neviete mi poradit, nechcem sa spoliehat na pracovnicky UPSVAR, lebo mam dojem , ze ked si sama navypytam nejaku ziadost tak oni mi ju same nedaju a ja pridem o nieco , co mi patri 😒
dakujem 😉

gapa
12. aug 2010

@martinka123
ak by navštevovalo škôlku na max. 4hod. denne a ty by si si dala odhlášku z dôch.poistenia štátom, tak by sa to myslím dalo. Ak by chodilo na celý den, tak jfe možno problém so zdravot. poistením, aj ked nikde som o tom nečítala, lebo takúto kombináciu asi nerátali.

Dôch. však podla zákona nástupom dieťaťa do škôlky už byť nemôžeš. Ale nárok na rodič.príspevok mať už nebudeš a ani na príspevok na star. o dieťa od 10/2010.

Na tvojom mieste skúsim vybaviť prerušenie dochádzky do škôlky na tie cca 2mesiace.

martinka123
12. aug 2010

@gapa dakujem Ti velmi pekne.Uz sme sa s manzelom rozhodli,bud nam to vyjde s tou skolkou tak ako navrhujes alebo zial o to miesto v skolke prideme....ale som optimista a verim ze sa nejak dohodneme...nerada by som dosla o peniazky kvoli dvom mesiacom.

stvura
13. aug 2010

Ahojte kocky, mozete mi prosim poradit? Uz som hladala i na porade, no nic som nenasla a nestiham precitat vsetky prispevky od vas, takze v skratke.
Od jula 2007 som bola na materskej do januara 2008, poberala som maximalnu matersku, potom som presla na rodicovsku, momentalne zvyseny rodicovsky prispevok, ktory mi konci buduci tyzden 17teho ako bude mat maly dva roky. Od 16-teho ale idem znovu na matersku. Zaujimalo by ma aka asi ta vyska materskej bude, kedze tento rok v marci 2010 moj zamestnavatel ukoncil fungovanie firmy na Slovensku a vsetci sme dostali vypovede. Dobrovolne som si nestihla platit, akosi som to stale oddalovala a potom uz bolo neskoro.
Dakujem.

vanilka1802
14. aug 2010

@gapa Mam na teba prosbu o radu. Som na RD a poberam zvyseny RP. Syn bude mat dva roky v 01/2011 a termin porodu mam na 17.1.2011. Nieco som sa tu docitala ze mam narok aj na niaky priplatok na syna pocas poberania materskej? Je to este stale aktualne? Zamestnana som stale. Dakujem za radu.

adka12
14. aug 2010

Baby chcem sa opýtať, ako to funguje, ked od 1.6. 2009 som poberala materskú, od 14.12.2009 zvýšený rodičovský príspevok. Chceme aj druhé bábo a zaujímalo by ma, aká by bola výška materskej, keby som nešla späť do roboty ale ostala hned s ďalším dieťatkom na materskej. Stále som zamestnaná na plný úväzok na neurčito. Ďakujem veľmi pekne za radu.

gapa
14. aug 2010

@vanilka1802
áno máš, je tu o tom aj téma, začína názov Záhadný prísevok .... tak nejako.

a nezaudni potom poslať na SP oba rodné listy (na odd. nem.dávok), budeš mať nárok na poberanie materského 37týž. a zamestnávatelovi tiež, máš nárok na MD 37týž.

ak si v II: piliery, tak nezabudni poslať do sp (nechaj potvrdiť prevzatie na kopii) oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A, po doručení rozhodnutia o materském. Aby ti odvádzali do II: piliera aj počas poberania materského.

A potom ked pôjde starší do škôlky doriešiť prihlásku na sP, že sa už staráš o iné dieťa, nie o to, na ktoré si vypísala prehlásenie o riadnej starost.

ale možno budú nejské zmeny v tých tlačivách dovtedy.
ale toto si radšej zapamätaj/opíš. 😉

prsky
14. aug 2010

@adka12 predpokladam, ze nezrusia retazove porody, takze ak medzi babatkami nenastupis do prace, budes mat narok na matersku aj zvyseny RP ak si mala narok aj pri prvom

vanilka1802
14. aug 2010

@gapa to poberanie materskej 37 tt je z dovodu dvojiciek? Ak hej to ma velmi potesilo. O tom som nevedela. Dakujem za radu.

gapa
15. aug 2010

@vanilka1802
áno z dôvodu dvojičiek.
A lepšie to spomenúť aj mzdárke, lebo nie každá o tom vie. Ja ked som si vybavovala potvrdenie zo SP o dobe poberania materského k žiadosti o rodič.príspevok, tak kopiu tohto potvrdenia som priložila k žiadosti o rodič.dovolenku v zamestnaní. Aby videla mzdárka presne, odkedy dokedy mám nárok na MD. Lebo obdobie poberania materského by malo byť zhodné s obdobím čerpania MD (aj ke teda na materské nárok). Lebo mnohé mzdárky (aj moja) rátajú nárok na MD v mesiacoch a nie presne týždnoch. Takže odporúčam aj tebe, ak si si nie istá. Nech máš aj nahlásenie MD v soc.poistovni správne.

A písala tu jedna mamička, čo jej hovorili v SP, že stačí jeden RL dať do SP. Tak dala jeden asi aj na oddelenie nem.dávok aj ked sa jej narodili dvojičky. Ale takto sa obrala o 9týž. poberania materského. Zistila to už neskoro. Predpokladám jeden RL stačí priložiť k prihláške na dôch.poistenie. Ale v tvojom prípade by som priložila k dvom RL aj sprievodný list (najlepšie na kopii nechať potvrdiť prevzatie SP), aby si mala podložené, že si dala oba. Alebo si to vysledovať, aby neukončili vyplácanie v 28tt.

susika
19. aug 2010

@prsky 6-to akože ako mysláš, že po skončená RD, ked hned nastupiš na MD, tak máš narok na normálnu výšku materskeho z o mzdy? ale tam je jedna podmienka, platiť SP tu nemocensku davku tých 270 dnbí, lebo ta sa počas RD vraj neplatí, teda ju az teba neplatí štát..vraj..ja som už z toho taká domotaná..,..keby je pravda to, čo píšeš,tak som urobila dobru hluposť, lebo som si po ukončení RD vybrala zostatkovu dovolneku 12 dní,ta k tým sa mi to narušilo a nastupila an dalšiu MD od 17.8.a vyzerá to tak, že moja vyška materskeho bude aj nadalej almužna 164 eur a ansledne aj vyška rodičovskeho, čo som neočakavala...hm...

prsky
19. aug 2010

@susika ja som z toho uz tiez jelen, ale pokial viem, existuje institut retazove porody a ked si medzi detickami nenastupila do zamestnania ani na den, ale bola si sustavne na MD a potom hned na RD a druhe dieta sa ti narodi pocas poberania RD na prve dieta (=prve dieta teda nema viac ako 3 roky), tak sa materska rata akoby si socpoist platila odvody a teda mas narok na matersku a aj zvyseny RD potom - citujem "Podľa § 49a zákona sa do obdobia 270 dní povinného nemocenského poistenia zamestnanca započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky" . Vyska materskeho sa potom stanovuje zrejme tak, ze zamestnavatel - lebo musi trvat tvoj PP - urci, aky by bol tvoj hruby prijem a teda vymeriavaci zaklad v mesiaci nastupu na matersku, ak by si bola byvala pracovala.)

toto bolo platne od 1.1.2010, len neviem, ci to nebolo nahodou medzicasom zmenene - ale asi nie podla letaku zo socpoist o materskej z marca 2010 (str. 2 a 3 je o preruseni platenia poistneho z dovodu RP a str. 5 o pravdepodobnom vymeriavacom zaklade www.socpoist.sk/ext_dok-materske_poistenie_leta...)

a neviem, ako je to v tvojom pripade, kedze si cerpala dovolenku. mam neblahy pocit, ze sa to berie, akoby si nastupila do prace a teda nebudes v tej ochrannej lehote vdaka retazovemu porodu a teda nestihnes byt poistena tych 270 dni ☹. ale neviem to urcite, vyznam sa v tom asi tak ako ty 😉 zavolaj do socpoist, tetusky ti urcite povedia, ako je to v tvojom pripade.

susika
19. aug 2010

@prsky vidíš..a o tom zákone som ja ani lčn netušila..no nebola by som ja oželela tých 12 dní dovolenky?...enviem, nech by si s no u zamestnavatel robil čo chcel..... ja som len všade počula, že tá RD sa do toho nepočíta.....ďakujem..no uvidím, v pondeok pojdem na socialku, aj tak som sa tam mala zastaviť a uvidím, čo sa dozviem...alebo sa rdšej enchám prekvapiť, ab osm nebola hned moc sklamaná...lebo ma to štve...

prsky
19. aug 2010

@susika ale aj tak neviem, ci by si mala narok na materske ak si si neplatila DNP, lebo toto cele plati len ak sa druhe dieta narodi pocas poberania RD na prve dieta (pokial viem, tak bezne je RD do 3 rokov dietata, potom treba poziadat z nejakych - zrejme najcastejsie zdravotnych dovodov o predlzenie RD). ty si este na "normalnom" RD?

susika
19. aug 2010

ja už mám po.ja už osm na dalšej MD pár dní

moon1979
20. aug 2010

ahojte, poradite mi prosim? konci mi MD zachvilocku, posielala som ziadost o RD mojmu zamestnavatelovi u ktoreho mam zmluvu na dobu neurcitu. Moze mi nariadit cerpanie normalnej dovolenky? Alebo na to nema pravo? A ak mi ju nariadi moze mat pocas tohto obdobia prepustit? Totizto sa obavam, ze veduca bude robit vsetko mozne aby ma neprijali spat - stara dievka, nemohla prezit moje tehotenstvo ... Poradte mi prosim, vopred dakujem. Ja by som zostatkovu dovolenku chcela cerpat az po ukonceni rodicovskej dovolenky ked dieta pojde do skolky a budeme potrebovat nejake to obdobie aby sme si na skolku zvykli ... Som zufala, bojim sa, aby so mnou nevypiekli

andzi
20. aug 2010

@moon1979 neobávaj sa, nemôžu ti nariadiť čerpanie dovolenky, ak si riadne, t.j. písomne požiadaš o čerpanie rodičovskej dovolenky tak zamestnávateľ ti ju poskytnúť MUSÍ, nie môže a počas tohto obdobia ti nesmie nariadiť čerpanie riadnej dovolenky. Žiadosť o poskytnutie rodičovskej dovolenky však treba podať dostatočne včas, čiže ešte pred skončením materskej dovolenky a treba v nej uviesť rozsah, v akom o rodičovskú dovolenku žiadaš, napr. 1 rok, 2 roky atď.

gapa
20. aug 2010

moon, súhlasím s andzi

moon1979
20. aug 2010

@andzi dakujem za rychlu odpoved. A napr. ako to je vtom pripade, ak by som cerpala dobrovolne dovolenku medzi MD a RD, teda by prislo k preruseniu, mala by som narok na tu vyssiu RD ak som prerusila, alebo nie? Lebo som sa tu docitala, ze jedna mamicka mala MD, potom RD, potom prerusila kvoli dovolenke a znova nastupila na MD, ale nemala uz narok na nu, kedze prerusila "syste". Ako by to bolo v tomto pripade? Dufam, ze som to napisala zrozumitelne, mam strasny chod myslienok 🙂

andzi
20. aug 2010

@moon1979 zrejme myslíš rodičovský príspevok. Ak si bola zamestnaná min. 270 dní pred pôrodom tak budeš mať nárok na vyšší rodičovský príspevok, čerpanie riadnej dovolenky na to nemá žiadny vplyv, dostaneš ho však až za ten mesiac, keď budeš aspoň časť mesiaca spĺňať podmienky nároku.

moon1979
20. aug 2010

@andzi dakujem si zlata 🙂

andzi
20. aug 2010

@moon1979 😉

sloto
22. aug 2010

ahojte poprosím vás o radu. plánujeme druhé dieťatko. na prvú materskú som nastúpila 1.1.2009. momentálne poberám Rodičovský príspevok tých 256 EUR. moja otázka znie, budem mať nárok pri druhom bábatku na materskú?plánujeme niekedy teraz, najneskôr do konca roka otehotnieť a budúci rok, čo bude mať malá niečo cez dva roky porodiť. akým spôsobom si môžem - ak sa to dá zaistiť vyššiu materskú ako som mala? HM pred otehotením som mala 24 000 Sk - z toho sa mi i počítala potom materská. môižete mi prosím poradiť? ďakujem vopred 🙂

kvetinqa
23. aug 2010

Ahojte kocky, ja mam velmi podobnu otazku. Som tehotna s 1. dietatkom, ale chcela by som neskor prejst plynulo z jednej materskej do druhej, ak sa podari. Kedy ma zmysel platit si DNP? resp. odkedy? mam zacat uz teraz alebo az na materskej? dakujem.

danielasr
26. aug 2010

ahojte, pozeram ze sa tu uz dlho nepisalo,
ak prechadzas z rodicovskeho na matersku, tak narok budes mat aj pri druhom babatku, zvysit sa to da platenim si dnp, teda rozdiel teraz 1116,75 minus hruby plat a z toho 4,4 percent, treba zacat platit aspon 2 mesiace pred otehotnenim, aby si splnila 270 dni,
mna vsak zaujima, co sa tu spominalo, ze pri druhej materskej sa rata 55percent z 1/3 vymeriavaceho zakladu? to co znamena? a ked som si dala rodicovsku na 3 roky a druhe sa narodi v dvoch rokoch prveho dietata, je to problem, alebo to znaci len ze som prisla o rok poberania rp? dakujem

silvia123
27. aug 2010

Neviem do ktorej témy to zaradiť -skúsim tu. Môj malý bude mať 10.9. tri rôčky, do škôlky nastupuje 5.9. , som tehotná na materskú nastupujem 27.8. -všetko v tomto roku a všetko sa mi križuje o pár dní. Keď som si bola vybavovať materskú spýtala som sa pani na Sociálke, že či mám ísť na úrad práce nahlásiť zrušenie poberania rodičovského odo dňa nástupu na MD -povedala mi že netreba, že mi tam stačí ísť až keď sa mi narodí druhé dieťa. Teraz keď malý nastupuje 5.9. do škôlky -tak to tiež netreba nahlásiť? -Prvé dva týždne ho chcem dať len na pol dňa na adaptáciu -tak neviem možno sa to ani nepočíta (myslím tých pár dní adaptácie-že vôbec do tej škôlky chodí, keď nebude celý deň) -alebo musím mať od toho nejaké papiere??? Riaditeľka MŠ ma upozornila nech si dám do poriadku rodičovský, aby som oň neprišla, tak sa radšej pýtam nech neurobím nejakú hlúposť a nepoberám nejakú dávku neoprávnene aj keď pár dní... Ďakujem vopred za odpoveď.

shaula
30. aug 2010

@silvia123 Podle mě už na mateřskou za září (september) už nebudeš mít nárok - od 27.8. budeš pobírat PPM. A pak je úplně jedno, jestli je malý ve školce půl dne nebo celý den. Alespoň tak by to mělo být v ČR - nevím, kde žiješ ty, jestli v ČR nebo SR...