Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

evittam
24. nov 2015

@havana_frost Presne to isté som chcela napísať aj ja. 😉

zalka
24. nov 2015

@dejna20 súhlasím s babami, nárok na ďalšiu MD bude, bezohľadu na to či sa dieťa narodí pred alebo po 3 narodeninách prvého potomka

dejna20
25. nov 2015

@zalka a z coho sa bude ratat? Pri retazovej md je to odhadom od zamestnavatela cize cca to iste ako pri prvom dietati, ale ak by som robila resp cerpala dovolenku, ze napr 2 tyzdne resp mesiac tak len z toho? Tam nemusi byt splnenych tych 270 dni?

zalka
25. nov 2015

@dejna20 ak sa tvoje druhé dieťa narodí v roku 2016 resp. pôjdeš na MD v roku 2016 tak sa MD bude rátať z predpokladaného príjmu tj. z toho čo ti mzdárka napíše do papierov.
Ak ty nastúpiš na MD v roku 22017 tak sa bude rátať z príjmov roku 2016 ...
a 270 dní opdmienku máš splnenú o to sa nestrachuj.

dejna20
25. nov 2015

@zalka ok dakujem velmi pekne 😉

tinkax
29. nov 2015

Prosim Vas neviete ako to bude ked som mala matersku, potom rodicovsku a teraz som na neplatenej rodicovskej a dalsie babo sa narodi v marci, prve ma teraz 3 roky a 2 mesiace, cely cas mam pozastavenu zivnost, budem mat narok na matersku ? odvody som si platila z minim. mzdy

bbbea
29. nov 2015

Baby neviem ci to to patri a poradite snad...14.11. mal maly 3 roky, skoncila mi RD, 16.11. som ukoncila PP, idem na urad prace...no ale zistila som, ze som tehotna, je nejaka sanca ze budem mat narok na matersku? viem, ze treba splnit tych 270 dni, da sa nejak dobrovolne poistit, ci ako sa to vola?ale to asi tych 270 dni uz nestihnem, ci? no snad ma niekto pochopil a vysvetli / poradi mi 😉

zalka
29. nov 2015

@bbbea no škoda že si sa unáhlila tak,
a skončila PP
nárok na MD máš, ale len z minima dostaneš.
A čo sa týka DNP musela by si si do nástupu na MD platiť odvody, nepomohlo by ti ísť na PN...
ideálne je sa zamestnať na minimálne 90 dní a MD bude rátaná z toho nového zamestnania ...

bbbea
29. nov 2015

@zalka Takže ak som to spravne pochopila, tak napr. teraz nastupim na urad prace, budem poberat podporu, tak napr. 3 mesiace, a na dalsie 3 sa zamestnam a odtial pojdem na matersku, tak to by som uz narok mala? vies, ja to mozem spravit hocikedy, ja som bola zamestnana v rodinnej firme, a hocikedy sa tam mozem vratit. Podla vypoctu poslednej MS termin porodu je 30.7, takze nastup na MD by bol cca 14.6. ..

zalka
29. nov 2015

@bbbea áno tak a ak si na UP viac ako tri mesiace zvyšok podpory o výške 50% z toho ti vedia vyplatiť jednorazovo

bbbea
29. nov 2015

@zalka to mi este aj vyplatia zvysok podpory, teda 50%? ak tam budem 3 mesiace, teraz si to tak zbezne pocitam, ze som evidovana od 17.11. Napr. 1.3. sa zamestnam a 14.6. pojdem na MD, to uz budem mat narok ty 9 mesiacov na matersku davku? normalne z platu?

zalka
29. nov 2015

@bbbea áno presne tak ... a ak sa 1.3. zamestnáš, a požiadaš o jednorázové preplatenie zvyšku podpory .. tak ti vyplatia 50% zo zvyšku. Pozor musí byť vyčerpaných normálne aspoň polovica podpory, tj. aspon tri mesiace ...

bbbea
29. nov 2015

@zalka zlatá, super dakujem, to som len skusila nadhodit takuto otazku, vobec som o tom netusila, a ja som taka rychla, len vcera som si robila test a uz myslim co bude za pol roka 😀 (snad teda je u mna vsetko v poriadku ked pojdem k dr ). Este raz velmi pekne dakujem za pohotovu odpoved a radu. Peknu nedelu 😉

zalka
29. nov 2015

@bbbea rado sa stalo

tinkax
29. nov 2015

@zalka pisala som vyssie, mevedeli by ste mi poradit ?

emilia007
29. nov 2015

@zalka
@bbbea a nerata sa materska nahodou za predchadzajuci kalendarny rok? Cize za tento rok, kedze termin porodu je buduci rok?

zalka
29. nov 2015

@tinkax nie neviem, prepáč napíš cez kontaktný formulár SP v pracovný den ti dajú hned odpoved.

zalka
29. nov 2015

@emilia007 toto dávno neplatí ... a vznikne jej nové poistenie bude sa rátať z nového ... ak splní podmienku 90 dní poistenia bez PN a OCR.

danny1983
4. dec 2015

Viete mi, prosím, poradiť? Čítala som si diskusiu, ale občas sa tu rôznia odpovede a celé to čítať nestíham.
končí mi rodičovská, na 4 mesiace by som sa mala vrátiť do zamestnania a potom znova materská.
otázky: 1., ak by som bola počas tých 4 mesiacov celý čas na PN, dostávala by som nejaké peniaze alebo nie?
2., ak by som bola na predĺženej materskej, viem, že to musí schváliť zamestnávateľ, môžem dostať výpoveď? Podľa zákona predĺžená materská nespadá pod ochrannú lehotu, ale ak som tehotná a oznámim to zamestnávateľovi?
čo by ste mi poradili v mojom prípade?

zalka
4. dec 2015

@danny1983 kedy končí RD? to je podstatná otázka ... od nej sa odvíja všetko ostatné.

danny1983
5. dec 2015

@zalka buduci rok zaciatkom februara, od zaciatku juna opat materska

zalka
6. dec 2015

@danny1983 áno dostávala by si PN, i MD vyrátanú z predpokladaného príjmu, tj. z too čo by ti potvrdeila mzdárka ...

danny1983
6. dec 2015

@zalka dakujem

zabina27
6. dec 2015

viete mi poradit, co treba spravit pri prechode z RD na MD? kedy a kam vsade to oznamit? Som zamestnanec, momentalne na RD, v case porodu bude mat maly 2 roky, cize pojdem rovno na MD, len neviem - treba to uz oznamovat zamestnavatelovi nejako oficialne, ako pri prvom tehu (aby som bola chranena) alebo staci az ked dr vypise ziadost o matersku?
a na SP a UP kedy a co oznamovat?
dakujem 🙂

lucynka44
7. dec 2015

ahojte baby.idem.si.po radu aj.ja.... som.na.RD ktora.mi konci.19.11.2016 pravdepodobne.som.tehotna cize budem.mat.pokracujucu.matersku... ta sa.vyrata.z.primu.co.som.mala.pred nastupom.na.prvu matersku alebo.z.predpokladaneho.primu.ktory.by som.mala.keby idem.do.prace?.lebo.ten sa.na.mojej pozicii.zvysil.cca.o.200 eur.cize.mozu.mi.uviest ten vyssi.predpokladany prijem? ak.nie.je.nejaka.moznost.ze.by som.si. matersku.este zvysila? ak by som.nastupila.do.prace napriklad.od.zajtra.dala.si vysoky.prijem pomohlo.by to.nieco.alebo.sa.aj tak.rata.z primu pred prvym.tehu? viem.ze je aj.moznost ze by som.skoncila.pp.nasla.si.novy.co.mozem.u otca.na 90.dni.si.dala vysoky.prijem.potom.by sa.mi.to.ratalo.z.tohto.posledneho.primu.len.ci.sa.to oplati....poradte.prosim

jankastubka
21. jan 2016

@zalka ahoj, mam podobnu situaciu ako @danny1983 - tj. Rd konci v maji, a na novu md by som mala :nastupit v auguste. Ja by som potrebovala aj odpoved na tu druhu otazku - ak mi nebude chcoet dat doktor pn, je jedna z moznosti ist na neplatenu rd. Ako to ovplyvni matersku, resp. Vysla by mi potom, nejaka? Moze ma zamestnavatel v tom case vyhodit alebo preradit na inu pracu, ke duz budem tehotna?
Velmi pekne dakujem za odpoved. Tvoje odpovede velmi babam pomahaju. 🙂

zalka
21. jan 2016

@jankastubka ak písomne oznámiš zamestnávateľovi, že si tehu tak ťa nemôže prepustiť ... si v ochrannej lehote,
a myslím, môžeš čerpať dovolenku ale lekári nerobia poväčšine problémy ak to je takto ... uvidíš a môžeš si vyčerpať dovolenku a potom ísť na neplatenú RD ...

jankastubka
21. jan 2016

@zalka len ak by som sla na neplatenu rd, tak by mi to neovplyvnilo matersku. Lebo normalne by som mala mat maximalnu. Ale ked ta, bude toto medziobdobie, tak mi asi nevyjde ziadna, nie?

zalka
21. jan 2016

@jankastubka pozri MD ti výjde ... pár dní pred MD ukonč neplatenú RD a čerpaj dovolenku .. ale MD poistenie sa obnoví nástupom na MD .. takže problém v tom nevidím ..
a navyše ešte ani nevieš či ťa lekár nevypíše abo vypíše

jankastubka
21. jan 2016

@zalka a nebude tam problem, ze nebude to nemocenske poistenie trvat aspon tych 90 dni? Lebo dovolenky mi ostalo asi 9 dni iba.