Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
26. júl 2013

@stanka_i no nepotešilo ... DNP si si neplatila náhodou?

stanka_i
29. júl 2013

@zalka ahoj, reagujem neskoro, ale DNP som si neplatila, plánovala som ísť do práce (nejakej, akejkoľvek), a pravdu povediac, ani mi to nenapadlo. Človek asi vždy začne takého veci riešiť, až keď je neskoro. Ešte raz vďaka.

zalka
29. júl 2013

@stanka_i no hej ... to sa stáva ... murphyho zákony schválnosti

srdiecko9
30. júl 2013

@zalka uz si mi raz odpovedala na otázku veľmi zrozumiteľne, tak sa na teba obraciam s ďalšou 😉
Som na RD. Ak by som otehotnela, ale termín odchodu na materskú by mi vychádzal až na čas, keď by som už na RD nebola ( proste prve dieta má už viac ako 3 roky) , išla by som do tej doby nástupu na materskú do prace, mala by som nárok na materskú ako pri prvom? Ďakujem krásne za odpoved .

zalka
30. júl 2013

@srdiecko9 samozrejme že áno, ved sa vraciaš do práce po RD .. žiaden problém neni ...

srdiecko9
31. júl 2013

@zalka ďakujem 🙂 a asi platí to iste aj v prípade PN ky .. Teda že by som po rodičovskej nesla do prace ale musela na pn ( totiž zistujem si aj toto lebo prvé tehotenstvo som mala rizikové) tiež by som mala nárok na matersku vo výške 65% platu? Ešte raz ďakujem ti 🙂

kitty88
31. júl 2013

ahojte, najde sa tu dobra dusa, ktora by mi poradila? aj ked mozno tu uz bolo o tom pisane, ale nemam cas preklikavat xy stran... takze k veci a idem pekne od zaciatku - od konca jula 2012 som bola na MD, predtym som mala splnenu podmienku 270 dni poistenia, ako zamestnanec aj DNP (nastupovala som v ochrannej lehote), momentalne poberam rodicovsky prispevok, ktory bude koncit 15.9.2015. chcela by som vediet, ak by som dovtedy otehotnela a nastupila na MD, z coho sa mi bude pocitat materska, resp. ci budem mat na nu narok alebo len na rodicovsky? ak budem mat narok na matersku, tak bude sa mi ratat este aj z DNP, co som si predtym platila? chcem podotknut, ze prac. pomer mi skoncil este pocas MD. dakujem.

zalka
1. aug 2013

@srdiecko9 samozrejme ... šlo by o reťazový pôrod tak nárok na MD by bol , detto aj na PN ak by trebalo ísť . Nezabudni zamestnávateľovi zaslať oznámenie o nástupe do práce, a tiež potvrdenie o dalšom tehotenstve.

@kitty88 no nepíšeš kedy ti skončil PP ale ak nie si v PP, a DNP ti skončilo 31.1.12 tak nárok na MD mať nebudeš. Len na RP .

kitty88
1. aug 2013

@zalka DNP mi zaniklo po 270 dnoch 27.7.2012 (kedze k 31.1.2012 som nemala este 270 dni), na MD som nastupila 29.7.2012, prac. pomer skoncil 28.2.2013, rodicovsky poberam od 24.3.2013

zalka
1. aug 2013

@kitty88 tak ešte chvílku môžeš využiť DNP , vlastne do 15 mesiacov od skončenia poistenia ... počas MD si bola poistená takže ak ti skončil PP 28.2.13 tak máš od toho dátumu 15 mesiacov... kedykoľvek ti vznikne DNP v tomto období tak ti vznikne nárok na platenú PN alebo aj MD ...

kitty88
1. aug 2013

@zalka dakujem za odpoved, takze ak dobre chapem, ak by som nastupila na MD do 28.5.2014 (to vychadza tych 15 mesiacov), tak mam narok na MD, ale asi len zo zamestnania, vsak? ak by som sa medzitym dobrovolne poistila, mozem cerpat aj z DNP, aj zo zamestnania? ci som to zle pochopila? 😅

zalka
1. aug 2013

@kitty88 zo zamestnania nárok mať nebudeš lebo už nie si zamestnaná ... a ak do 28.5. 2014 ti vznikne DNP ... aj keby si bola na začiatku tehu ... alebo len ochorela .. tak po prihlásení sa na DNP máš nárok na PN z DNP ..

ak by si ochorela 1.7.2014 tak nárok na platenú PN nebudeš mať aj ked by si sa prihlásila na DNP ...

kitty88
1. aug 2013

@zalka dakujem za info 🙂

zalka
1. aug 2013

@kitty88 rado sa stalo 🙂

srdiecko9
1. aug 2013

@zalka ďakujem ti 🙂 !!

mmamca
7. aug 2013

Ahojte,je tu toho vela na citanie a pri mojej 2 r. mrske nestiham...Som tehu a v oktobri by som mala nastupit na matersku.Aktualne som na rodicovskej "dovolenke". Zamestnavatel ma stale eviduje ako zamestnanu,teda na "materskej". Co vsetko mam vybavit,alebo odkial zacat aby som presla nacas z Rodicovskeho prispevku na matersku?Dakujem

zalka
7. aug 2013

@mmamca nič, písomne oznám zamestnávateľovi že si tehu, a ked ti lekár vypíše materskú tak ju zanesieš zamestnávateľovi, on urobí zmeny čo treba a zanesie to na SP . No a čo sa týka RP tak nástup na MD tam nahlásiš pozastavia ti RP.

emilia25
7. aug 2013

@mmamca ja vzdy iba posielam papier od gynekologao nastupe na dalsiu matersku na personalne do prace a plus na urad aj na slovensku aj v cechach

adkoalauri
7. aug 2013

@zalka a teraz bude @mmamca dostávať ďalej cca. tých 200€, alebo peniaze, ktoré dostávala počas MD? Pýtam sa to preto, lebo mám 2 roč. syna a na dec. čakáme druhé bábo. Každý hovorí iné info. Ďakujem 🙂

zalka
7. aug 2013

@adkoalauri no mmamca .. do n ástupu na MD bude dostávať 199,60 eur,,,, a potom MD koľko dostávala bajočko.

Nepíšeš nič o sebe, či si zamestnaná alebo nie. Ak nie si zamestnaná tak aj n adalej budeš dostávať RP .. pokiaľ samozrejme nemáš nárok na MD napr. z DNP.

adkoalauri
7. aug 2013

@zalka som na RD, predtým zamestnaná, čiže vedená ako zamestnaná na RD. Len keď som sa spýtala, či naďalej budem dostávať peniaze- tých 199,60€ alebo čo som dostávala počas MD, vtedy mi to niekto tak hovoril, že ak nastúpim na MD a malý ešte nebude mať 3 roky, tak mám nárok na tie peniaze, ktoré som dostávala pri prvom dieťati počas MD. Keby už dovŕšil malý 3 roky a potom nastúpim na MD, vtedy sa naďalej dostáva tých 199,60€ - čo mi nebolo logické. Rozumieš? Možno som to doplietla 🙂

zalka
7. aug 2013

@adkoalauri nie nechápem na čo sa pýtaš, ak pôjdeš na MD s druhým dieťaťom ... tak budeš dostávať ako zamestnanec peniaze zo SP tj. MD . A tým pádom ti RP tých 199,60 eur stopnú. Lebo nemôžeš dostávať 2 dávky.
A tých 199,60 neznamená, že na každé dieťa do 3 rokov takú sumu dostaneš. Proste budeš dostávať bud jedno alebo druhé ... oboje nie... oboje len v mesiaci kedy začne alebo skončí MD ...

eda28
7. aug 2013

@zalka ahoj, mozes mi prosim poradit? Momentalne som na RD do maja 2014, teda vtedy by som mala nastupit do prace, kde mam uz niekolko rokov TPP. Ale kedze cakame druhé, na matersku nastupujem januar 2014. Kedy by som mala zamestnavatelovi oznamit ze nenastupim v tom maji a idem na dalsiu MD? Robi sa to nejak oficialne, pisomne,...?Lebo vlastne od zamestnavatela budem potrebovat, aby my napisal kolko by bol moj prijem v den nastupu do prace, a z toho sa pocita druha MD, ano?

mmamca
7. aug 2013

@zalka oznamit tehu sa musi zamestnavatelovi pisomne aj ked som na rodicaku?Moj zamest.uz vie ze som tehu,ale nedala som nic pisomne.Ked som bola 1x tehu a pracovala som,davala som si potvrdit informaciu,ze vie o mojom tehu,aby som bola 'chranena' a podla zakona ma nemohol kvoli tomu prepustit.Teraz ma predsa tiez nemoze prepustit...
Teraz by teda malo asi stacit dat uz len papiet od gyn.o nastupe na MD,zamest. vsetko vybavi?Ja mam uz len oznamit na urad,aby mi stopli rodicak,nic viac?
A este ma tiez zaujima ta vyska materskej...Bude taka ista ako som mala pred 2 rokmi,alebo zamestnavatel ma moju mzdu upravit a bude sa to pocitat z tej upravenej?
Dakujem 🙂

lenochch
7. aug 2013

Mozem sa opytat ked pobetam matersku uz 4 mesiac po uplinuti 8 mesiacov mozen este nejak vyuzit ti ze som si platila Dnp?dakujem

zalka
7. aug 2013

@eda28 samozrejme .. písomne oznám zamestnávateľovi dalšie tehu aby ťa nemohli prepustiť hned po rodičáku @mmamca .. tak preto je vhodné aby bol zamestnávateľ informovaný ...

@mmamca len taká otázka ako ti predtým potvrdil info že je informovaný o tvojom prvom tehu? ved písomne .. tak mu to oznám zase písomne že si tehu ... lebo kým to nemá oficiálne oznámené tak prepustiť môže ...

a čo sa týka výšky MD tak tá sa Vám bude rátať z predpokladaného príjmu, tj. z toho čo napíše mzdárka do papierov tak trošku to zvýšiť môže ..

mmamca
7. aug 2013

@zalka tak mna asi nemozu prepustit podla zakona...rodicak mam mat do maja 2014,ale na dalsiu matersku mam ist uz od oktobra 2013,tak ten papier asi netreba
Dakujem za vysvetlenia 🙂

zalka
7. aug 2013

@mmamca no to nemôžu to je pravda ale zamestnávateľ tiež potrebuje vedieť .. prihlásiť nazad v SP z RD na MD potom .. tiež ako píšeš potvrdiť príjem predpokladaný ... je lepšie ak to zamestnávateľ vie.

eda28
8. aug 2013

@zalka dakujem pekne za odpoved. Ja mam tiez Rd dlhsie ako nastupujem na MD, treba to oznamit hned ako dostanem napr. tehu knizku, alebo staci tak mesiac dva pred nastupom na MD?Lebo ved este vselico sa moze zmenit, myslim co sa týka tehotenstva 😒

zalka
8. aug 2013

@eda28 no môžeš to oznámiť aj neskôr ... kludne ...