Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

pavlinakol
17. máj 2015

@zalka
@gapa ahojte kočky, už ste mi veľakrát super poradili, tak sa na vás obraciam znova ak môžem..8.6.2015 mi končí RD..od júna 2014 pracujem v tej istej firme, kde mám TPP na dohodu..tá mi skončí 1.6.2015 keď nastupujem opäť na plný TPP..keďže moje plány s druhou MD ešte pred skončením tejto RD nejako nevyšli, ale nevzdávam sa 🙂 tak sa chcem poradiť. na plný TPP musím nastúpiť už v júni,ale malého mi zoberú do škôlky až v septembri..preto rozmýšlam nad polovičným PP do septembra..ako by to ovplyvnilo výšku materského,keby som išla v roku 2016? asi by som si ju tým pokazila? ďakujeem

zalka
17. máj 2015

@pavlinakol určite by si si ju pokazila ak by si pracovala na čiastočný úväzok do septembra ...
možno lepšie by bolo zo zamestnania ostať na neplatenej RD, a z dohody dalej chodiť do práce ...

pavlinakol
17. máj 2015

@zalka ahaa..a v tom prípade, by sa mi potom rátala materská v roku 2016 z vymeriavacieho základu,kt. by som mala od septembra al.oktobra, kedy by som sa vrátila opäť na plný PP?

dena1973
17. máj 2015

@pavlinakol Do prijmu pre vypocet materskeho by sa ti bral prijem od 1.6. do 31.12.2015 t.j. aj prijem na polovicny uvazok...

biancaadamko
22. máj 2015

Ahojte, chcela by som sa spytat aka vam vysla materska ak ste bralii matersku, potom boli na rodicovskej a opat presli na matersku? mne ju chce zamestnavatel potvrdit o dost mensiu nakolko do predchadzajucej sa mi zahrnali aj odmeny... dakujem za info

timka112
24. máj 2015

Ahoj @zalka, chcela by som sa opýtať od januára 2013 som na materskej momentálne rodičovskej , okolo 13.júla 2015 idem na druhú materskú dá sa zvýšiť ešte niejako materská. ďakujem

zalka
24. máj 2015

@timka112 ak si zamestnaná, tak zamestnávateľ ti môže potvrdiť predpokladaný príjem ... aj vyšší ak dvíhali vo firme platy za ten čas kým si na RD

timka112
24. máj 2015

@zalka som zamestnaná tak sa musím dohodnúť zo zamestnávateľom. Ďakujem zalka.

zalka
24. máj 2015

@timka112 rado sa stalo

marlen5
25. máj 2015

@zalka Ahoj, prosim ta nevies kolko dni ma socialka na poslanie rozhodnutia k materskej? Uz sa mi blizia 30 dni a nic neprislo. dakujem pekne.

ejjja
25. máj 2015

Ahojte, viete mi poradit: na matersky som pocas RD nastupila 17.1.2015 a podla mna +6mesiacov, by mi mala cez leto koncit, ale volala som na socialku a teta mi povedala, ze matersku mam do 11.9. 2015 a teraz neviem ci sa teta nepomylila alebo som zle pocula. Viete mi ten datum potvrdit?

evittam
25. máj 2015

@ejjja MD je 34tyzdnov,cize 8.5 mesiaca,takze je to spravne.😉

zalka
25. máj 2015

@marlen5 má na to 60 dní ... a občas čaká kým sa neporodí a nedodá rodný list ... ak nie je včas splnená podmienka 270 dní poistenia.

marlen5
25. máj 2015

@zalka dakujem, tak to si ma nepotesila, ze az 60 dni. Ale ja mam podmienku splnenu...a presla som na MD dokonca z PNky. Len vela zien, ktore nastupvali neskor na MD maju uz rozhodnutie...nieketore dokonca aj peniaze za april. Preto som dufala aspon, ze tych 30 dni maju nato. 🙂

marlen5
25. máj 2015

@zalka jaj a este potrebujem rozhodnutie, aby som sa odlhasila z poberania RP z UPSVAR. 🙂

zalka
25. máj 2015

@marlen5 to že si mala splnenú podmienku 270 dní k nástupu na MD neznamená že je splnená aj ku dnu pôrodu ... toto sa stalo mojej kamoške ... a MD nedostala ...
a zvyčajne skôr prídu na účet peniaze a až potom rozhodnutie

skús volať na SP ... či sa nestratilo abo kde majú aký problém ...

marlen5
25. máj 2015

@zalka juj, si ma teraz zneistila, lebo ja pocitam s tou materskou na 100%. Poprosim ta, ja som skonciala prvu matersku april 2014...za cast aprila 2014, maj 2014, jun 2014 a jul 2014, cast augusta 2014 som si zaplatila balik dobrovolneho poistenia a potom v juli som otehotnela, ale nasledne potratil a bola v auguste na PN. V sepotrebri sme zrusili PN, a cast dobrovolenho som si zaplatila. A opat som otehotnela a sla na PN a odvtedy som bola PN do 29. aprila.
Inak vtedy som si to zitovala, ci budem mat narok na MD, tak mi povedali, ze ano. Platila som z maxima. Tak teraz si ma trosku vystrasila´ako to nakoniec dopadne. Vlastne aj preto cakam na to rozhodnutie tak netrpezlivo, aby som vedela, ze co a ako.

zalka
25. máj 2015

@marlen5 jaj ak si nezrušila poistenie .. alebo ti nevzniklo dáke zamestnanie alebo dohoda .. tak by nemal byť problém s MD

marlen5
25. máj 2015

@zalka nie nie, neptrzite mam od roku 2011. A tie dni, ked som nebola PN alebo na materskej som si platila. A Pnku som mala z maxima v pohode. Teda skoro z maxima, lebo to je z toho, co bolo maximum davnejsie a to sa kusok uz zvysilo.

zalka
25. máj 2015

@marlen5 tak potom by nemal byť problém ... skús zavolať do SP čo ich zbrzdilo

wanesi
25. máj 2015

Ahojte kocky, bola by som rada keby mi niekto poradil ako sa mi vypocita materska a ci vobec mam splnenych 270 dni poistenia pred nastupom. V oktobri 2013 mi zacala prva materska, skoncila koncom maja 2014. Teraz som na RD, som v 10 tt, dalsia materska by mala zacat asi v polke novembra 2015. Pred MD som bola SZCO od roku 2011, MD len z minima SZCO + DNP z minima. Rada by som vedela ci by mi pomohlo, keby som sa zamestnala na 90 dni u znameho a ziskala najvyssiu matersku aspon teraz. Dakujem za rady

zalka
25. máj 2015

@wanesi kedy ti skončilo DNP? .. a čo tvoja živnosť? máš ju? alebo si ju ukončila? a ak hej tak kedy?

wanesi
25. máj 2015

@zalka DNP som ukoncila asi 1.7.2014 a SZCO mam prerusene od 30.12.2014 na Zivnos. urade. Na Socialke som prerusovala poistenie zo SZCO po skonceni MD tj. myslim od 29.5.2014 (asi toto je dolezite)

zalka
25. máj 2015

@wanesi no pomohlo by ti zamestnanie ... 90 dní ale potom by si musela ostať zamestnaná až do pôrodu aby si mala dostatok dní poistenia ...

angeljh
25. máj 2015

@zalka
Ahoj, velmi by som potrebovala tvoju radu. Od roku 2001 som TPP. Momentalne som na RD ktora mi konci 5.1.2016. Ked som sa bola informovat u zamestnavatela ci mozem nastupit do prace v septembri ked mi bude uz maly v skolke tak mi zamestnavatel oznamil ze uz somnu nerataju takze v januari mozem cakat vypoved. Kebyze sa mi podarilo otehotniet pocas RD a od januara ked tak by som sla na PN z coho by sa mi ratala druha MD? Z predpokladaneho prijmu ktory by mi napisal zamestnavatel?

zalka
25. máj 2015

@angeljh áno s predpokladaného príjmu čo by napísal zamestnávaeľ ... aj PN aj MD by sa tak rátali ...

angeljh
25. máj 2015

Dakujem, dufam ze sa mi podari otehotniet a dohodnut so zamestnavatelom, minuly rok aj zvysovali platy. Este raz dakujem za odpoved. 😉

zalka
25. máj 2015

@angeljh rado sa stlao a držím palec

wanesi
25. máj 2015

@zalka Dakujem pekne. Este ked mozem, keby som sa zamestnala teraz na 90 dni tak aby vysla najvyssia MD, po 90 dnoch by som isla na PN a potom uz rovno na matersku. Pocitali by sa mi dni na pn-ke do poistenia? A bola by materska najvyssia?

zalka
25. máj 2015

@wanesi áno aj PN aj MD by boli najvyššie ... ak by si mala taký plat ...