Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

simi81
22. jún 2015

@zalka ahoj chcela by som sa opytat 2.8. 2015 mi konci RD.keby som dala v starej robote vypoved a hned by ma zamestnal manzel s max. Vymer.zakladom mala by som narok na MD a v akej vyske. A ci by som mohla ist hned aj na Pn kedze som na rizikovom . zatial viem len termin porodu 19.10. 2015. Dakujem

zuzanka883710
22. jún 2015

@zalka zalka vidim, ze radis vsetkym, tak skusim aj ja....v septembri 2013 som nastupila do novej prace a dali mi zmluvu na dobu urcitu do 15.7.2015...hned po troch tyzdnoch som musela ist na PN kvoli tehotenstvu...teraz uz poberam rodicak a som znova tehotna a kedze mi zmluva skoncila je mi jasne ze by som na matersku nemala narok...ak ma niekto zamestna teraz, teda zajtra 23.7.2015 budem mat narok na matersku a ako sa mi bude pocitat? samozrejme by som asi odrobila par dni, tyzdnov a isla na PN kvoli tehotenstvu...ako je to najlepsie urobit? dakujem velmi pekne

zalka
22. jún 2015

@simi81 ak by si toto urobila tak by si dostala minimálnu MD ... a PN detto ...

@zuzanka883710 kedy ti skončila zmluva? teraz je 22.06. tak podla toho čo píšeš zmluvu máš stále aktívnu ... či ?

simi81
22. jún 2015

@zalka takze ostat v starej a mam staru dovolenku keby som ju cerpala po skonceni RD ovplyvni mi to nejako matersku a z coho mi budu ratat matersku

zalka
22. jún 2015

@simi81 neovplyvní ti MD nijako táto dovolenka, MD bude rátaná z predpokladaného príjmu tj. z toho čo napíše mzdárka do papierov ... a detto aj PN tak bude rátaná ...

zalka
22. jún 2015

@fotecka no ale zamestnať sa môžeš a ísť na PN o pár dní po zamestnaní sa

simi81
22. jún 2015

@zalka a to mi napise podla starych vyplat alebo sa da aj dohodnut na vyssej

zalka
22. jún 2015

@simi81 ak v zamestnaní dvíhali platy tak môžeš sa i na vyššej dohodnúť .. ide o predpokladaný príjem ...

zojaaa
22. jún 2015

@zalka
Ahoj, prosim o radu... V oktobri 2012 sa mi narodili dvojicky, pred tym som bola cele tehu pn, pnka ako aj materska mi chodili skoro v maximalnej vyske. Zamestnana som v banke na dobu neurcitu. Teraz v oktobri mi konci rodicovska. Rozhodla som sa mat 3 dieta a na vklad embrya idem v auguste (dufam, ze sa podari). Takze v septembri by som doniesla potvrdenie na personalne, ze som tehotna.
Asi ostanem hned pn, cize by som na tych cca 7 mesiacov nenastupila... Chcem sa opytat z coho ( akeho prijmu sa mi bude ratat pnka a materska? Z toho pred nastupom na prvu matersku? Bude v rovnakej vyske?
Dakujeeem

zuzanka883710
22. jún 2015

@zalka pardon pomýlila som sa... Do 15.6 2015

simi81
22. jún 2015

@zalka dakujem

zalka
22. jún 2015

@zojaaa ak hned nastúpiš na PN tak PN bude z predpokladaného príjmu ,
MD z minimálneho príjmu
treba odpracovať pár dní ( čerpať dovolenku a až tak môžeš ísť na PN

@zuzanka883710 áno ak sa zamestnáš tak nárok na MD mať budeš, ak odpracuješ 90 dní bez PN a OCR tak MD bude z platu z nového zamestnania, ak neodpracuješ 90 dní tak MD bude rátaná z minima ...

zojaaa
22. jún 2015

@zalka dakujem za odpoved.
Co je to predpokladany prijem? A preco budem mat matersku z min prijmu? Vsak akoze nastupim do roboty, len budem pn?
Tj v oktobri by som mala nastupovat do roboty, samozrejme budem hned cerpat dovolenku, ktora sa mi nahromadila...pochybujem ze by mi ju preplatili, skor mi ju daju cerpat... Aky rozdiel by sa mi urobil na materskej, ak by som napr cerpala dovolenku a bola 4 mesiace v robote a potom nastup na matersku? Teda oproti tej pnke?

zalka
22. jún 2015

@zojaaa stačí ti čerpať dovolenku pár dní a ísť na PN ... a bude rátaná MD z tej dovolenky
ak pôjdeš hned na PN tak ti nebudú mať z čoho vyrátať MD a dajú ti z minima MD
a predpokladaný je taký, koľko by si zarobila ak by si robila .. predpokladane ... logicky

zojaaa
22. jún 2015

@zalka
Ok, dakujem

zalka
22. jún 2015

@zojaaa rado sa stalo

levandulova85
22. jún 2015

@zalka ahoj, prosim ta, poradis aj mne? 18. marca mi skoncila RD a odvtedy si v praci, kde som zamestnana na dobu neurcitu (skolstvo) cerpam neplatene volno. 12. augusta nastupujem na matersku. Mam narok na vypocet materskej z predpokladaneho prijmu? Alebo dostanem minimalnu matersku? Vdaka

zalka
22. jún 2015

@levandulova85 a to prečo čerpeš neplatené volno? si ako na neplatenej RD? nemáš dovolenku čo by si si mohla vyčerpať?
nestretla som sa s tým, ale môj názor mala by si mať nárok na MD z predpokladaného príjmu ...
over si to cez kontaktný formulár na stránke SP ... http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

levandulova85
22. jún 2015

@zalka predchadzajuca ekonomka mi povedala, ze najlepsie je cerpat dovolenku pri prechode z MD na rodicak,tak som ju vycerpala. Potom som zistila, ze to bola brutalna chyba...Kedze som mala polku uvazku maturantov, tak s sa so zamestnavatelom dohodli na nastupe od 1.augusta. Ale medzitym som otehotnela a som na neplatenej RD. Aj sa obcas bojim, ze co ma caka..... Vdaka, napisem im tam ☺

zalka
22. jún 2015

@levandulova85 fúha mala si nastúpiť a ísť na PN ... aj tak sa dalo to poriešiť a aj predtým prvým tehu si mala pol úväzku?

levandulova85
22. jún 2015

@zalka cely, ale teraz sp by som mala 13 hodin s maturantmi, tak im nechceli tesne pred koncom skoly menit profku.a aj mne dat cudzich ludi na skusanie pocas maturit......sama som z toho teraz mimo, tak uvidim. Len dufam, ze by sa mohlo podarit vyratat matersku z predpokladaneho prijmu. Zajtra im tam napisem a dufam, ze hluchych 5 mesiacov to vsetko nepokazi....

zalka
22. jún 2015

@levandulova85 a podpísala si tú zmluvu dodatok na znížený úväzok? lebo ak áno tak potom z toho bude mzdárka vychádzať pri určení predpokladaného príjmu MD

levandulova85
22. jún 2015

@zalka nie, asi si nerozumieme ☺. V skolstve je plny uvazok 22 hodin (vyucovacich) do tyzdna. Ja by som ich mala. Mozno aj nadcas, ale polovicu z nich by som mala s konciacimi studentmi. Ktorym by sa mesiac pred maturitami zmenil ucitel, co nie je celkom fer....ale sak, co je v zivote fer. Tak sme sa dohodli, ze ja po konci RD nenastupim a budem na neplatenom volne a nastupim od 1.8 uz na novy skolsky rok.

zalka
22. jún 2015

@levandulova85 aha tak potom je to OK .. a hádam bude OK aj to, že vyrátajú z predpokladaného ... ak tam napíšeš tak v pracovný den odpovedajú veľmi rýchlo

levandulova85
22. jún 2015

@zalka hned rano pisem a potom sa ozvem ☺ vdaka za pomoc ☺

zalka
22. jún 2015

@levandulova85 no dúfam že to bude v poriadku ... držím palec 🙂

zuzanka883710
23. jún 2015

@zalka ďakujem

zalka
23. jún 2015

@zuzanka883710 rado sa stalo

levandulova85
23. jún 2015

@zalka ahoj, tak, Nv nebude mat vplyv na vypocet materskej, ktora sa bude vypocitavat z predpokladaneho prijmu, lebo si ju uplatnujem v roku 2015. Nastastie, v roku 2016 by som mohla mat problem. Tak som hned spokojnejsia ☺

zalka
23. jún 2015

@levandulova85 tak to som rada, 🙂