Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jaduska
10. nov 2008

Alex, zamestnávateľ zariadi všetko potrebné so Sociálnou a zdravotnou poisťovňou, ale rodičovský príspevok si vybavuje každý sám, tak aj každú zmenu treba hlásiť na úrad osobne (príp.písomne, telef.,mailom - možno)

zuz11
10. nov 2008

hej zamestnavatel vybavuje iba matersku a vsetko okolo nej ale z uradu sa musim zevraj odhlasit neako sama, len mam pocit ze si musim dat nieco potvrdit pre nich zo socialky 🤐

blanickaa
11. nov 2008

Ahoj holky,
mám takový dotaz.
Mám dítě 3 a půl roku a jsem teď těhotná 11tt. Do práce jsem chodila od dvou let prvního dítěte na poloviční úvazek a jsem v práci do teď. Včera jsem ale šla na nemocenskou a chci se zeptat, jesti když půjdu na nemocenskou, tak mi seberou mateřskou těch 3600 kč a budu dostávat jen nemocenskou a nebo budu dostávat i nemocenskou a mateřskou?
Díky moc za odpověď

mikca
12. nov 2008

blani ja myslim ze po dobu neschopnosti budes rodicak moci brat, ale jakmile nastroupis na penezitou pomoc v materstvi "materskou" tak ti ho vemou 🙂

blanickaa
12. nov 2008

mikca: děkuji mooooc za info.....tak to budou pěkné VÁNOCE 😵

dari
autor
14. nov 2008

zuy11,
staci odniest na urad ziadost o materske, ja som tam odniesla iba kopiu,kde bolo od kedy nastupujem opat na matersku 🙂

zuz11
15. nov 2008

take ja som si tam pre istotu volala 😀 tetuska si ma este pametala spred dvoch rokov ( zevraj mam netradicne meno a na to sa nezabuda, tak isto ma poznaju aj na danovom 😀 😀 😀 )
takze staci poslat postou kopiu od Dr o nastupe na matersku a potom aj vymer materskej co mi pride zo socialky a po narodeni dietatka doniest 2 fotokopie rodneho listu plus original k nahliadnutiu ( jedna kopia na kocikove a druha na pridavky 😀 )

maximilian
16. nov 2008

Ahojte, chcem sa spýtať, ak si platím dobrovolné nemocenské poistenie, kôli tomu aby som dostala matersku, nakoľko som bola predtym nezamestnana, tak po uplinutí tých 270 dní môžem podať odhlášku? Vychádza mi to niekedy na marec buduceho roka a na matersku by som mala nastúpiť v júli. Dík.

gapa
16. nov 2008

maximilian, aj ked by si pravdepodobne mala aj tak nárok na materské z DNP (ak nemáš okrem toho iné nem.poistenie, ktoré by ti trvalo aj po zrušení DNP), z DNP by som sa neodhlasovala.
Nárok na materské vzniká z nem.poistení trvajúcich ku dnu nástupu na MD. Ak by si nem.poistená nebola ku dnu nástupu na MD, tak sa skúma, či si v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia.

gapa
16. nov 2008

nepíšeš, v akom období si bola poistená a z akého VZ. No po ukončení poberania materského môžeš aj počas poberania rodič.príspevku čerpať prípadne ošetrovné alebo nemocenské z DnP.

maximilian
18. nov 2008

Platím si od júna 2008 z max. vymeriavacieho základu. Ale kedy sa potom odhlásiť, začala som si to platiť len koli tej materskej , aby som sotávala.

maximilian
18. nov 2008

V Mihálovom blogu sa píše, že nemoc.poist. prestávam platiť ku dnu, kedy začnem poberať matrské,ale kedy potom podyť odlášku?

nika251
18. nov 2008

Ahojte. Potrebujem tiez poradit ak viete. Syn sa nam narodil v 11/2007 - pred tym som bola evidovana na UP. Teraz by som mala mat termin porodu 26/07/09. Na syna som dostavala len rodicovsky pridavok. Neviete nahodou ako to bude pri druhom? A co by sa dalo urobit aby sa mi to zvysilo?

gapa
18. nov 2008

maximilian, ak nechceš vela platiť a od 6/08 si platíš DNP z maxima, tak na tvojom mieste by som si dala zmenu vymeriavacieho základu (pozor žiadnu odhlášku a novú prihlášku, ale ZMENU!!!) od 1.1.09 na minimálny VZ. Musíš to však odniesť do SP do konca decembra!!!!!, lebo zmeny, ktoré su podané v decembri su platné od 1.1.09. Takže najlepšie to tam doručiť ešte pred vianocami.
Potom budeš platiť už len z minima až do nástupu na MD. Myslím to bude 13eur mesačne. DNP si radšej ponechaj aspon do nástupu na MD. Odhlás sa napr. posledným dnom poberania materského. Skôr sa neoplatí, lebo počas poberania materského budeš nemocensky poistená ale platiť poistné nemusíš. Ak by si sa však odhlásila neskôr, tak musíš ešte platiť poistné.

olinka6226
18. nov 2008

nika obavam sa ze to bude rovnako. predpokladam ze nemas splnenu podmienku 270 dni NP a tam sa uz vela robit neda. jedine ak by ta niekto zamestnal pred nastupom na MD (najlespsie s najvyssim vymeriavacim zakladom 30219sk) hoci len na jediny den. Ak mas takuto moznost, vyuzi ju. Este som to pisala tusim aj inde odporucam nastup na matersku tak, aby koncila predposledny den v mesiaci - dostanete tak takmer celu matersku a za ten jediny den aj cely rodicovsky prispevok. A odporucam nastup na MD 8 tyzdnov pred TP nakolko materska trva 28 tyzdnov a RP sa vyplaca do 3 rokov veku dietata. Cize pri nastupe 8 tyzdnov pred ziskate navyste 2 t rodicaku.

maximilian
18. nov 2008

Npo ja si radšej zapatím celých 270 dní z maxima a niečo aj navyše, nechcem s tým špekulovať a meniť to na mimimum. Ked nastúpim na materskú 07/2009, tak to nemusím odlhasovať nič, že uiž nepltím, to už platí štát?

gapa
18. nov 2008

nika, podla mna už nič. Budeš súvisle poberať rodič.príspevok. Nebudeš ho poberať dvakrát, lebo je to príspevok pre rodiča a nie na dieťa.
Ak si dlhodobo nezamestnaná a nemala si dlhodobo nem.poistenie, tak nárok na materské už v nijakom prípade nezískaš. Bolo treba konať pred pôrodom.
Ak by si sa zamestnala, tak jedine môžeš čerpať nemocenské, ak by bol na to dôvod. Nárok na nemocenské zo zamestnania by ti vznikol. Nárok na materské zo zamestnania ale nie. Treba splniť podmienku "aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom". A to ak si dlhodobo bez nem.poistenia už nestihneš.

nika251
18. nov 2008

😖 No skvele. Neexistuje ani nijake ine poistenie ktore by nejako vypomohlo?
Viem ze je to blba otazka ale co ak 😕

olinka6226
18. nov 2008

boze dnes uz nepisem... lebo pisem hluposti 😀 gapa, nika dakujem za upozornenie. samozrejme by si tym 1 dnom nesplnila podmienku NP 270 dni, cize ako pise gapa budes suvisle poberat RP

gapa
18. nov 2008

maximilián, ak budeš platiť aj v r.2009 z maxima, tak v takom prípade by som sa neodhlasovala ani po ukončení poberania materského, ale dala by som si ešte počas poberania materskej ZMENU vz na minimum. To bude platné od skončenia poberania materského. Takže potom by som v r.2010 pokračovala v platení z minima. No nárok na ošetrovné a prípadne nemocenské v r.2010 by vznikal z maxima, lebo sa bude rátať z vymer.základov v r.2009. V roku 2010 by si zaplatila predpokladám 12mesiacov po 13eur= 156EUR.
No ak by si čerpala v r.2010 len jeden jediný raz očr, tak z maxima t.č. je 30219 (predpokladám platíš 1330,- mesačne), tak ošetrovné za 10dní by bolo cca 180Eur. Takže už pri jednom ochorení dieťaťa sa ti to vráti. Ak budeš chorá ty, tak tiež máš nárok na nemocenské bez obmedzenia dní.
Pouvažuj nad tým a preštuduj si to ešte. 😉

gapa
18. nov 2008

no aha, poistné v r.2010 bude asi o niečo vyššie, lebo min.mzda v r.2010 sa asi zvýši zo súčasných 295,50eur (cca 8900,-). V r.2009 bude minimálne poistené tých 13eur mesačne (4,4% z 295,50eur)
Len pre upresnenie.

maximilian
18. nov 2008

gapa dakujem za info.

wali
10. dec 2008

a neviete mi poradit ako je to v cechach? mame tu prechodne bydlisko, mam trvaly pracovny pomer, ale momentalne som na materskej a cakame teraz druhe babo. budem dostavat nadalej len rodicovsky prispevok, alebo matersku? alebo mi treba nieco odpracovat, aby som dostavala opat matersku? este sme sa to len nedavno dozvedeli, tak zacinam hladat informacie. dakujem za info

asitka
10. dec 2008

neviete mi nikto poradiť ako napísať, čestné prehlásenie, keď žiadam o rodičovský a o dieťa sa mi bude starať opatrovateľka???nejaký vzor....

asitka
10. dec 2008

a ako to vlastne je s tým zákonom, čo sa týka rodičovského príspevku, ak matka nastupuje skôr do práce???? lebo každý hovorí ináč...jeden, že sa to týka detí narodených po 1.1.09, druhý, že sa to týka len tých, ktorým bude rodičovský uznaný po 1.1.09 ako to vlastne je...??? dnes mi ani na úrade teta nič nevedela povedať...ved toto je zúfalý stav--.--

lienocka235
10. dec 2008

rodicovsky po 1.1.2009 tak je to napisane v tom zakone..

asitka
10. dec 2008

lienočka...takže, tým ktorým uznajú rodičovský po 1.1. idú podľa nového???

lienocka235
10. dec 2008

asistka.. ano pokial viem je ten zakon uz aj podpisany prezidentom.. je to tam tak.. ze ak ti vznikne narok.. do 31.12.2008 na rodicovsku... /co je vlastne po tych 28 tyzdnoch.. u slob. viacerciat 37 tyzdnov/ cize ak ti aj pride rozhodnutie po 1.1. 2009 ale narok vznikol pred 1.1 tak tie matky sa mozu rozhodnut ci pojdu podla noveho alebo stareho...
tie ostatne uz tuto moznost nemaju..

O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2008, sa rozhodne a priznaný príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.

Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008.

Rodičovi, ktorému bol priznaný rodičovský príspevok pred 1. januárom 2009 a vypláca sa aj po 31. decembri 2008, zaniká nárok na rodičovský príspevok dňom priznania príspevku na starostlivosť o dieťa podľa osobitného predpisu5g) alebo dňom zabezpečenia starostlivosti o dieťa podľa § 1 ods. 2 písm. a) alebo b) v materskej škole.“.

zuzana105
10. dec 2008

Ahojte dievčatá,
dnes som bola v sociálnej poisťovni sa dať dobrovoľne poistiť aspoň na tých 270 dní, aby som mohla dostávať vyššiu materskú, len som mala smolu, lebo som natrafila na tetušku, ktorá sa tomu vôbec nerozumela, lebo zastupovala, tak neviem, či som neurobila nejakú blbosť, lebo ja sa tomu absolútne nerozumiem
mala som si to dať z min. sumy 8100 sk??????????? od r.2009 to bude viac, momentálne poberám rodičovský...

zuzana105
10. dec 2008

vrátim sa k téme za cca 1 hod, malá mi zaspala, pc máme v detskej a nechcem jej tu ťukať do klávesnice
ale poteší ma, ak tu nájdem nejaké rady
zatiaľ díky, ahojte