Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 jasne zuzka, je na tebe ako si to urcis. a aj aky sposob si vyberies, zavisi to od toho, kedy planujete nastupit na MD / viem, ze to su veci, co sa naplanovat nedaju, ale z niecoho sa treba odrazit / niekomu je lepsie si platit z rozdielu a po 6 mesiacoch znizit, niekomu je lepsie platit z min a ked zisti, ze je tehu, zrusit a znovu poistit z rozdielu co potrebuje. mozno to chce trosku prekalkulovania a ratat s rezervou casovou aj tym, ze babo nemusi hned vyjst. ale vsetky verime, ze nam nase tuzbicky po babatkach stastne vyjdu 🙂

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 p.s. oprava, je na tebe aku vysku vymer zakladu si urcis, ale je tu rozpatia, minim. vym zaklad je : 319,58 z toho mesacne platis 14 eur a maxim VZ je 1116,75 z toho je platba 49,1 eur. alebo akakolvek ciastka z tohto rozpatia
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne...

gapa
28. júl 2010

@katka888
katka, treba to rozlišovať:
ak si nastupovala na MD "nie neskôr"!! ako 6týž. pred "pravdepodobným" termínom pôrdu, tak nemáš byť prečo krátená. Ja som tiež rodila o 2týž. skôr, ako som mala termín a poberala som materské riadne 28týž., lebo som na materské nastupovala 6týž. pred PTP.

Len ak nastúpiš neskôr ako 6týž pred "pravdepodobným" nie skutočným termínom pôrodu, budeš s najväčšou pravdepodobnosťou krátená o dobu poberania materského (ledaže by sa dieťa narodilo 6týž. po nástupe na MD alebo neskôr, tak nie).

Ak nastúpiš na MD v rozmedzí 6-8týž. pred PTP, tak nikoho nezaujíma, kedy porodíš, aj keby to bolo den po nástupe na MD.

gapa
28. júl 2010

dúfam, že som ti neporozumela zle.
Ale to je info aj pre ostatné maminy. 🙂

lucinenka001
28. júl 2010

Ahojte maminy.

Viete mi prosim Vas poradit. Mam tieto terminy dobre prosim Vas? Lebo mne sa to nejako nepozdava. Posielam to zamestnavatelovi.

trvanie MD od 09.02.2010 do 23.08.2010

RD v trvaní od 24.08.2010 do .....................

A mam tam dat datum este nastup do zamestnania. Ale ja vobec neviem kedy sa vratim do prace, kedze drobec ma 3 mesiace a tri tyzdne 🙂.

PORADTE PROSIM , dakujem

gapa
28. júl 2010

@lucinenka001
požiadaj o čerpanie narp. do 2och rokov a potom sa môžeš rozhodnúť inak a požiadať do troch rokov dieťaťa (niekedy vraj žiadajú aj po rokoch). Ale s dostatočným predstihom. Ale to si zisti vo firme, aby sa vedeli zariadiť so zastupovaním ... Ja som priložiala aj RL dieťaťa.

gapa
28. júl 2010

aby mali doklad o tom, dokedy mám na RD nárok.

lucinenka001
28. júl 2010

@gapa dakujem krasne za odpoved. RL v mojej firme drobca uz maju. A tie datum tam mam v poriadku prosim Ta? A je pravda, ze miesto mi drzia len polroka na ktorom som robila?

gapa
28. júl 2010

@lucinenka001
dátum ukončenia MD, ak si požiadala o materské najneskôr 6týž. pred PtP je v poriadku, je to 28týž. Ale aj na potvrdení zo SP pre UPSVaR si mala presne uvedené dokedy poberáš materské=MD.
Pôvodné miesto ti musia držať len ak sa vrátiš hned po MD, v čase RD už nie.

zuzkat1
28. júl 2010

@katka888 dakujem za link pozriem sa inak nepises ako tutu🙂 pochopila som to🙂 mala ma 6 mesiacov a druhe planujem "robit" 😀 ked bude mat cca rok... zamestnana som stale teda mam trvaly pracovny pomer, tak rozmyslam ze dam to ako si ty povedala to minimum a potom zvysim na viac..len teraz neviem ..teda ked este teraz neplanujem babo najskor o pol roka takze teraz vlastne este ani nemusim platit nic... staci az potom ci nie? hlavne aby som mala tych 270dni co je asi 9 mesiacov...teda v podstate ak som to fakt dobre pochopila..tak asi takto si to predstavujem...mala bude mat v januari rok..ak by sme sa teda v januari rozhodli ze OK uz je cas na druhe babo..zacnem si platit DNP to minimum 14 eur a ked uz zistim ze som tehu tak to zrusim a dam vyssiu sumu... sedi? 🙂

malemimi
28. júl 2010

ďakujem 🙂

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 sedi 🙂 povedzme zacnes platit od 1.1.2011 minimum, v januari, febr sa posnazite, tj budes tehu cca feb-pol oktobra - vtedy termin cca , a do polovice oktobra si poistena 9 a pol mesiaca. zrusenie a znovuprihlasenie urobis tak, aby od noveho prihlasenia do nastupu na MD ti vyslo 26 tyzdnov. tu ale treba ratar s neajkou rezervou v pripade nebodaj velmi predcasneho porodu.

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 p.s. ak nova vlada nezmeni "podmienky"

mimi21
28. júl 2010

@gapa a nevies ako to je ked dostavam zvyseny RP? vtedy sa rata 25% zo zvyseneho....alebo nie?
no s tym 25% do 2 rokov starsieho dietata - neviem, skusim niekde vygooglit

skrecok
28. júl 2010

Ahojte,
teraz od zaciatku augusta chcem platit dobrovolne nemoc. poistenie...Treba si od zamestnavatela pytat potvrdenie o prijme? Nechcela by som, aby vedeli ze planujeme mat druhe babo a tym nastup do zamestnania sa posuva o dalsie roky. Mne povedali, ze sa neda urcit kolko chcem platit, bud budem platit max. alebo nic co je podla mna blbost. Nemusim mat max. matersku, lebo to by mi vychadzalo mesacne vyse 40 € a to je uz pre nas trosku vela. A zas minimalna suma je malo. Mozem si urcit napr. ze budem platit napr. 25 €? Tak ako to je, prosim vas? Vopred dakujem za odpoved.

andzi
29. júl 2010

@skrecok k prihláseniu na dobrovoľné nemocenské poistenie nepotrebuješ žiadne potvrdenie o svojom príjme, pretože si sama volíš z akého vymeriavacieho základu chceš platiť. Môžeš si zvoliť taký VZ, aký chceš, a z neho platíš 4,4 % každý mesiac do 8. dňa nasledujúceho mesiaca za mesiac predchádzajúci. Minimálny VZ je 319,58 € a minimálne poistné je 14 €.

mizulienka
29. júl 2010

ahojte, chcem sa spytat, ja som tiez prechadzala materska - rodicovska - opat materska, zamestnavatel mi teraz oznamil, ze mi vznikol narok na 27 dni dovolenky...kedy ste si tu dovolenku cerpali?
pri prechode z materskej na rodicovsku? alebo si ju budete az pred navratom do prace?
dik

andzi
29. júl 2010

@mizulienka ja budem podobný prípad ako ty, mne zostalo 18 dní dovolenky a ja som sa dohodla s mzdárkou, že mi ju preplatia, aj keď zákonník práce to umožňuje len pri skončení PP. Ak ti však môžem poradiť, pred nástupom na rodičovskú si ju nečerpaj celú, pretože 27 pracovných dní je viac ako 1 kalendárny mesiac a tento mesiac by si nemala nárok na rodičosvký príspevok, tak si vyčerpaj len časť a dostaneš aj rodičovský, lebo ten sa vypláca aj vtedy, ak podmienky nároku sú splnené len časť mesiaca.

zuzkat1
29. júl 2010

@katka888 dakujem🙂 dufam ze ak zmeni tak len k lepsiemu🙂 to som ale optimista ze? 😀

mizulienka
29. júl 2010

@andzi dakujem za radu...a vies kolko dni si mozem vycerpat, aby som dostala aj rodicovsky prispevok?

nevies nahodou ziadost o rodicovsky prispevook sa moze podat aj po datume, od ktoreho prechadzas na rodicovsky? ja zacinam rodicovsky 3.8. ale este stale neviem, co s tou dovolenkou, takze ziadost na UPSVaR mzoem dat aj po datume? sa to vyplaca spatne?dik

andzi
29. júl 2010

@mizulienka keď ukončíš materskú dovolenku, tak sa akože vrátiš do práce, len nebudeš pracovať, ale čerpať dovolenku a potom požiadaš o rodičovský príspevok.

mmacko
29. júl 2010

Baby, ako to je, ked som na rodicovskej a potom pojdem opat na matersku, dostanem taku matersku ako som mala prvykrat? Myslim, tolko isto penazi?

mizulienka
29. júl 2010

@andzi ano, tomu rozumiem, ze iba "akoze" budem cerpat dovolenku, ved pre mna sa nic nezmeni..budem doma...
len mi nie je jasne, ked vravis, aby som si vycerpala iba cast dovoelnky, aby mi vyplatili rodicovsky prispevok...ci nahodou nevies, kolko to je ta cast? ci si mozem polovicu vycerpat teraz a calsiu potom...

mizulienka
29. júl 2010

@mmacko ano taku istu ako si mala prvykrat...ja som tiez presla z rodidovskej rovno na matersku..a materska sa mi vypocitavala z toho isteho zakladu ako pri prvom dietati

andzi
29. júl 2010

@mizulienka ale veď na toto ti ja predsa neviem zodpovedať - to musíš ty sama vedieť, vyčerpáš si len toľko dovolenky, aby ti ešte v mesiaci zostal nejaký deň na rodičovskú dovolenku a rodičovský príspevok ti poskytnú za celý mesiac. Neviem, čo je na to nepochopiteľné.

mmacko
29. júl 2010

@mizulienka Super, dakujem za odpoved.
Este do tejto temy urcite zavitam, ked to bude aktualne, este nie sme ani tehu s druhym 😉

mizulienka
29. júl 2010

@gapa ahoj, mozem ta poprosit o radu? 😉

konci mi teraz materska a prechadzam na rodicovsku...zamestnavatel mi oznamil, ze mam este 27 dni dovolenky, musim si ju vycerpat, nepreplatia mi ju. Rozhodla som sa, ze ju vycerpem teraz, ale @andzi mi radi, aby som si ju nevycerpala celu naraz, lebo potom mi nevyplatia za dany mesiac rodicovsky prispevok...mozes mi prosim poradit, ako to najlepsie urobit, aby som mala zaplatene aj dovolenku aj rodicovsky prispevok?
dakujem tia velmi pekne

a chcem sa este spytat...rodicovsky prispevok sa vyplaca aj spatne? neviem ci stihnem vsetko vybavit do 3.8., vtedy mi zacina rodicovska...dik

mizulienka
29. júl 2010

@andzi v poriadku, ...ja som len nevedlea, ci to nema byt nejaky presny pomer, alebo presny pocet dni...dakujem za odpoved.

andzi
29. júl 2010

@mizulienka zase si nemusíš overovať správnosť mojich odpovedí...neviem, čo myslíš spätným vyplatením príspevku, vyplatia ti ho len za obdobie, kedy budeš na rodičovskej dovolenke. Čiže keď budeš čerpať riadnu dovolenku zo zamestnania, tak nárok na rodičovský príspevok mať nebudeš.

mizulienka
29. júl 2010

@andzi to mi je jasne. Neoverujem si spravnost tvojich odpovedi, ak to tak vyznelo tak prepac.
V mojom prispevku pre gogu je to napisane, co myslim tym spatne...