Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

anieli_1
30. nov 2010

@katka888 dakujem dnes uz musim off zajtra vas precitam🙂

heli1984
30. nov 2010

@katka888 ked som poziadala o matersku tak som bola aj osobne sa informovat ci mam vsetko poriadku a ci este nieco nepotrebuju k tomu, lebo som mala aj dobrovolne poistenie, a to som tam potrebovala aj ukoncit platenie dobrovolneho poistenia 😒
@maznacik007 isto tam pojdem ale nie sama lebo to by potom nedopadlo dobre 😠 ,, pockam na manzela a pojdeme spolu 😨 lebo tam ta ich ochota a spravanie tak to je IQ h.....o kona 😠 😠 😠 😠 v
Velmi pekne VAm dakujem za pomoc a radu ,som strasne zvedava ako to dopadne 😝

maznacik007
30. nov 2010

ono niekedy moze byt problem aj v hlupostiach.. ze si nieco nezasktrla na tom listku ked pises ze ziadas z DNP aj z NP ... kto vie... tiez nemam iluzie o uradnickach.. ale na druhej strane tie zakony sa im stale menia a niekedy je to fakt vela aj na kona... najma ked ide napr. o rodicak.. tak su rozne skupinky matiek.. podla ucinnosti zakonov... no divocina..
nech to dobre dopadne...

katka888
30. nov 2010

@heli1984
jasne, ak sa ti da v poho, ale ja som v ke a matersku mi riesila soc. poist podla zamestnavatela v BA. a kontakt na osobu co to riesila som nemala....

heli1984
30. nov 2010

@katka888 ja som to vsetko brala osobne , spolu s dobr.poistenim.a to sa tam odovzdava kde som si spravila poistenie tak ze nemusim hore dole lietat vsetko mam po ruke, aspon nieco 😅 a uz len cakat na babo

heli1984
30. nov 2010

@maznacik007 to ano !! preto som tam bola osobne a pekne som ich poprosila o pomoc a radu 😢 a odpoved bola prekvapujuca ( co ja viem??? ) tak takuto odpoved som necakala!!!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 to som sa jej potom spitala ako co tam ona robi?? 😕 a pri tom som mala papiere vyplnene, len to mala orazit a skontrolovat adresu a tie zakladne veci. 😠

kaktusik007
1. dec 2010

@carodejnica @jabaka
@katka888
@gapa

mne na fcb napisal niekto toto: JM: Vďaka, vieme o tom, nešlo o úmysel, túto chybu v novele opravia poslanci pozmeňovacím návrhom.

takze to potvrdzuje slova carodejnice, snad to tak aj naozaj spravia a dockame sa nie len materskej z nasich platov, ale aj predlzenej a zvysenej o 5% 😵 😵 😵

carodejnica
1. dec 2010

@kaktusik007 JM = Jozef Mihál 😉 😉

kaktusik007
1. dec 2010

@heli1984 to neries.. maly mal takmer 2 mesiace ked mi prislo rozhodnutie, peniaze prisli par dni predtym... pre istotu rovno za tri mesiace odrazu 😀 😀 😀 proste ak si platis aj dnp, tak predpokladam ze matersku nebudes mat par korun ale taku poriadne vysoku, ako tie tety uradnicky ani nemaju plat... tak potom robia take hefty, ze si to tam nechaju co najdlhsie ako sa len da, len tak.... asi im to robi dobre 😀 lenze aj tak ti to zaplatit musia, takze ti to zaplatia... akurat ze o par dni / tyzdnov neskor.... a kricat na nich???? prosim ta, ta teta za prepazkou s tym nic nema, vypocty a vyplaty riesi uplne niekto iny 😉 zbytocne jej budes nadavat....
@carodejnica aj som si myslela 😀
no potesil ma chlapec.... este aby to fakt tak dopadlo... a budem stastna, sak potom mi materska vyjde 700€, co je oproti 197€ fakt brutalny rozdiel.... 😀

anieli_1
1. dec 2010

ahojte takze ako to je teda ja som totalny dement z toho tak ked som na rp a v juli mam termin takze nejak v juni by som mala nastupit na matersku co budem vsetko dostavat..........a pri malom poberam ten vyssi rp mala som matersku.....dakujem 😅

mcoya
1. dec 2010

Ahojte babulky, ja som teraz zostala nejaka zmatena. Ako to teraz vlastne je s tym prechodom - materska - rodicovska - materska? Som stale vedena u mojho zamestavatela ako zamestnana na dobu neurcitu - a stale mam u neho 23dni nevycerpanej dovolenky

- Na prvu matersku som nastupila 1.8.2008 - dostavala som matersky prispevok ten najvyssi.
- Potom som isla na rodicovku, kde od 1.1.2010 som poberala 256eur.
V septembri mal maly dva roky, cize to uz kleslo, ale ak tomu dobre rozumiem od 1.1.2011 by som na maleho mala dostavat 190euro.
- od. 1.3. 2011 by som mala nastupit znova na matersku dovolenku. Z coho sa bude pocitat? Z poslednej mzdy u zamestnavatela, alebo ... (aspon, co som mala donedavna info, tak ano, ale teraz neviem).

Ak niektora viete, prosim Vas o odpoved. DAKUJEM VAM.

kaktusik007
1. dec 2010

@mcoya ak prejde zakon tak ako ho napisali, tak dalsiu matersku mas z minimalnej mzdy... ak zakon prejde tak ako mi napisal mihal, tak matersku ti budu ratat z platu cca rovnakeho ako si mala s prvym dietatom....
@anieli_1 detto

anieli_1
1. dec 2010

@kaktusik007 no to som pochopila len chcem vedet ci budem mat aj nadalej rodicovsky na maleho alebo ako to bude?ci asi to budem chcet vela aj jedno aj druhe co? 😒

kkiki
1. dec 2010

@anieli_1 rodicak nebudes mat , az potom zase

anieli_1
1. dec 2010

@kkiki aha dakujem:D

mcoya
1. dec 2010

@kaktusik007 dakujem, takze mame cakat na Mihala. Kedy to maju schvalovat?
Aby som potom stihla nieco vymysliet, nastupit napriklad na mesiac do prace resp. na dovolenku, alebo tak nejak.
Lebo by ma to vazne nastvalo, keby sa mi to pocitalo z minimalnej mzdy. Pripadne, keby sa tomu minimu dalo nejak vyhnut a ja by som o tom nevedela. 😉

batmanka
1. dec 2010

Prosím o radu,viem že je to podobné mcoya ale aj tak prosím ,momentálne som na rodičovskom ,ktoré mi v polovici februára končí ,no nakoľko som tehotná a necítim sa na prácu tak by som mala byť potom asi 2,5 mesiaca PN,čítala som tu že mamičkám ,ktoré idú z rodičovského na materské sa bude materské rátať po novom z minimálnej mzdy ,prosím týka sa to aj mňa?Moc ďakujem za odpoveď

heli1984
1. dec 2010

@kaktusik007 vsak ano rozumiem, 😉 😉 ale vies ta ich ochota a pristup k praci, 😖 tak uz ma len to vie nahnevat ,uz nie po 1-krat som tam pochodila, 😠 😠 😠 😠 som im posielala list doporucene co po mne chceli ,tak som im to tam poslala 🙂 🙂 🙂 mesiac na to mi poslali znovu papiere aby som im tam poslala tie iste papiere alebo osobne zaniesla , tak som sa tam vybrala spolu z blockom z posty 😠 😠 😠 😠 😠 a tam mali moj list pred nosom len to potrebovali otvorit aj na to boli lenive tak ako to uz o com,,a to nehovoriac o tom ked som si isla vybavit DNP a tam mi pracovnicka hovori a naco vam to je??? a vy ste kto ??? ze vy si take dovolujete spravit!!! tak ja preto tam sama nejdem radcej !!!! a kricat na nich nekricim len sa dokola opakujem kym mi to nespravia , 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a to je este horsie si myslim 😎 😎 😎 😎 😎 😎

kaktusik007
1. dec 2010

@mcoya
@batmanka pockajte ako to schvalia, teraz je to v citani... a sledujte toto tu, urcite to jedna z nas, co to sledujeme podrobnejsie, sem napiseme 😀
@heli1984 tak to poznam.... no, tety uradnicky... 😀

heli1984
1. dec 2010

@kaktusik007 veru tak aspon neni nuda 😀 😀 😀

batmanka
2. dec 2010

@kaktusik007 moc ďakujem budem mať oči na stopkách 😵 však po novom sa majú meniť aj podmienky pre mamičky vracajúce sa z materskej či rodičovskej späť do práce 😀

zuzanat
2. dec 2010

ahojte, prosim vas, viete mi poradit? na Md by som mala nastupit 16.12, do poradne vsak idem az 15.12, staci ak si az potom zacnem vybavovat MD? a papier do prace treba zaniest osobne,alebo staci postou , co vsetko este treba vybavit, teraz som na RD...
dakujem

kaktusik007
2. dec 2010

@batmanka ano, tych zmien je viac a su rozsiahlejsie....
@zuzanat ano, staci az potom... a mozes kludne aj postou, ja mam zamestnavatela 100km daleko, a v pohode vsetko riesim cez postu, aj pnku som tak riesievala... - k tomu menu, tak to mi hovor... vybrat druhe chlapcenske meno je priam nadludsky vykon 😀 😀 😀

mcoya
2. dec 2010

@kaktusik007 Ahojik, tak ako to dnes dopadlo? V spravach hovorili o zmenach, ale o tom nasom "prechode" nic nehovorili. Da sa to najst niekde na nete? Dakujem.

katka888
2. dec 2010

chyba ohladom retazovej materskej co sa tyka vypoctu z minima opravena:
http://www.facebook.com/home.php?sk=group_14592...

katka888
2. dec 2010

pre tych, co sa nenaloguju na FB:
" Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky JM: zákon je schválený, chyba je opravená. Ešte raz sa ospravedlňujem."

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888 tesim sa!!! rano zapnem mailiky a tam komentare k mojmu prispevku na fcb... to potesi, hned je den krajsi!!! 😀 😀 😀

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
krasny vianocny darcek, ze? hadam ho prezident nepokazi , ale myslim si, ze to bude len formalitka.
uz len objasnit ako to bude pre mamicky , ktorym konci materska v decembri a mozme si vydychnut a uzivat sviatky 😉

kaktusik007
3. dec 2010

@katka888 no ja si musim pozriet tie prechodne ustanovenia, ze ako to poriesili nakoniec... ale ak tam nechali to co chceli tak tie co maju narok na rp v 12/2010 tak maju asi smolu.... uvidime, doteraz to bolo vzdy ked sa menilo v prechodnych ustanoveniach pisane ze ak bol narok podla ucinnosti stareho zakona a zaroven bola podana ziadost podla stareho zakona, tak ze sa podla toho stareho zakona aj ta ziadatelka posudzovala.... mozno aj to dal niekto poslanecky navrh... teraz si musime par dni pockat kym to vyjde s tymi pripomienkami kompletne, a potom hodit kuk 😉

a ujo z graslakovicovho palaca ho nema ako pokazit, ak ho vrati, tak ho schvalia v tej istej podobe... mozno sa to akurat posunie ucinnost na 01.02.2011, ale to je vsetko...

katka888
3. dec 2010

@kaktusik007
mozno by bolo fajn sa na to opytat na FB na stranke ministerstva alebo na stranke poslankyne lahovej / ona tiez odpovedala na nase dotazy ohladom materskej a rodicaku /
len ja to neviem naformulovat, lebo mam v tom vysvetleni toho navrhu mierny chaos