Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

csina
5. jún 2012

@gapa ďakujem za info.. 🙂 predpokladám, že o všetko si treba osobitne žiadať .. a teda ešte jedna nejasnosť..ak nastúpim teda v 12/12 ako píšeš..asi nebudem môcť poberať rodičovský a materskú zároveň v tom období, rozumiem dobre? len ten príspevok?

gapa
5. jún 2012

@csina
ak nebude nástup na md v priebehu decembra (nie 1.12.!!!), tak budeš mať nárok na RP za december vyplatený v januári (v plnej výške) a na materské vyrátané podla počtu kalendárnych dní od nástupu na md do 31.12.2012 krát počet dní.

romcovaklarka
9. jún 2012

Ahoj, nevíte někdo, jak je to nyný v ČR. Jsem OSVČ. Když jsem nyní na dvoleté RD, neplatím si nemocenské (protože mám příjmy zatím úplně zanedbatelné), takže když bych teď otěhotněla, nebudu mít jako OSVČ nárok na MD. Dostala bych automaticky od porodu 4letý rodičák, nebo jak? Díky moc.

j.a.n.i
9. jún 2012

@romcovaklarka Ano, přesně tak. Případně bys mohla volit na základě nároku partnera, pokud by jemu nárok na mateřskou vznikl, nastoupit na ni nemusí.

minnehaha2005
12. jún 2012

@gapa ahoj, potrebovala by som poradit ... vidim, ze sa uzasne vyznas v zakonoch. Som na materskej od 31. 12. 2010. Bola som zamestnana 4 mesiace pred porodom, teda oktober, november a december, a zmluvu som mala na dobu urcitu do 15. 1. 2011. Pred tym som tiez pracovala, ako som skoncila VS, od septembra 2007 - do maja 2010. Obdobie od maja do oktobra som bola nezamestnana, dobrovolne, ale platila som si povinne zdravotne poistenie ... Maly sa narodil 4. 2. 2011.... S manzelom chceme dalsie babo, ale teraz nevieme, ci sa mam dat zamestnat este pred ukoncenim 3 rokov. Teda, dat maleho do jasli, aby som teda mala matersku pri druhom babu, a nie len RP. Alebo je mozne si platit DNP, a tak si este uzit jeden rok s malym. Dakujem za radu. 🙂

vivuska1
25. jún 2012

ahojte, potrebovala by som radu. Som zamestnana od roku 2001.U terajsieho zamestnavatela som od roku 2005. V roku 2009 som odisla na matersku dovolenku s prvym dietatom.Rodicovska dovolenka mi konci 18.8.2012. Cakame druhe babo, termin porodu mam 24.1.2013. A teraz mam dve mozne varianty a otazky:
1. vo firme kde pracujem sa prepusta.Existuje nejaka ochranna lehota, ak prinesiem potvrdenie od lekara ze som tehotna a nemozu ma prepustit?Ak ano a ja odpracujem 4 mesiace, mam narok pri druhom dietati na matersku?
2. ak by ma prepustili a k 18.8.2012 by som bola nezamestnana, mala by som pri druhom narok na materske, alebo by som dostavala len rodicovsky prispevok?
dakujem za kazdu radu

liz_lemon
25. jún 2012

@vivuska1 kedze si tehotna, prepustit ta nemozu, normalne mozes nastupit, ale musis to oznamit pisomne, najlepsie este pred nastupenim

danka_ba
25. jún 2012

Tiez si myslim ze ta zo zakona nemozu prepustit!

monickapd
25. jún 2012

ahojte..mozem otazocku? prosim Vas, ak niektora viete, som teraz na rodicovskej s malou a onedlho porodim..od dr.som uz dostala vypisany papier na matersku, treba ho niekam zaniest? na matersku som ani teraz narok nemala, kedze som predtym nepracovala...snad je to zrozumitelne, dik za rady 🙂

liz_lemon
25. jún 2012

@monickapd asi do socialnej poistovne, aby ti zamietli materske, a potom na zaklade tohto rozhodnutia ti da UPSVAR rodicovsky prispevok po porode
pri predchadzajucom dietati si to ako mala?

monickapd
25. jún 2012

@liz_lemon no tak, ale to som nebola na rodicovskom, ako som teraz.....ci to nie je rozdiel? neviem..

bajti1234
25. jún 2012

@monickapd ano do soc. poistovne...tak ako pise liz_lemon. soc. poist. ti posle rozhodnutie a potom na upsvar s tym rozhodnutim.

bajti1234
25. jún 2012

@vivuska1 myslim, ze mala by si narok na matersku ak by si pracovala aj tie 4 mesiace, a ked nie, tak matersku by ti vypocitali nie z predchadzajuceho roka, ale rok predtym, ale nie som si ista...

monickapd
25. jún 2012

@bajti1234
@liz_lemon
ok, ja som cakala ze mi napisu maminy co s tym maju skusenost uz...ale dik pekne.. 🙂

liz_lemon
25. jún 2012

@monickapd jaj, ja som si to neuvedomila, ze si vlastne na RP, takze pre teba sa nic nemeni, co sa penazi tyka

bajti1234
25. jún 2012

@monickapd no ja tiez idem teraz z rodicaku na matersku a pani na upsvar mi vravela, ze musim nahlasit zmenu

monickapd
25. jún 2012

@bajti1234 tiez si teraz doma na rd? a mas narok na matersku?

bajti1234
25. jún 2012

@monickapd bola som na RD, no teraz som uz na materskej... uznali mi matersku, lebo som si platila dobrovolne poistenie

monickapd
25. jún 2012

@bajti1234 no, tak to je rozdiel teda..ok, dik

zuj
26. jún 2012

@gapa Ahoj, potrebovala by som poradit, som na RD az do januara 2013, v septembri cakame druhe babo, pracovny pomer u zamestnavatela mi trva nepretrzite od r.2006, budem mat narok na poberanie MD na toto 2.dieta? Z coho sa bude ratat vyska tejto MD? Som pocas trvania MD a RD poistencom statu (ak som to nahlasila na SP)- teda splnam podmienku 270 dni? Dakujem vopred.

gapa
26. jún 2012

@zuj
mateské sa ti bude rátať 65% z jednej tridsatiny pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md (teda minimálne mzda podla prac.zmluvy) a ktoré mzdárka uvedie v potvrdení pre SP.

aj dni Rd sa berú do 270dní, ak trvá prac.pomer (bez ohladu na prihlášku, čo si dávala na sp pre dôch.poistenie) a podstatné je, že ti trvá prac.pomer v den nástupu na md

ak si dala prihlášku na sp, tak si poistencom štátu pre dôch.poistenie.

potom pozri tému o záhadnom jednorázovom príspevku na dieťa, budeš mať nárok na tento príspevok na starostlivost o dieťa (staršie)

lalus
27. jún 2012

@gapa aktuálne som na neplatenej predlženej RD so starším, v práci čerpám neplatené voľno. Som tam zamestnaná už 9 rokov. budúci rok budem nastupovať na materskú s druhým a viem, že za týchto podmienok bude vypočítavaná z min. VZ. pomohlo by, ak by som si napríklad v decembri vyčerpala pár dní dovolenky? resp. na nejaké 2 týždne nastúpila do práce? bude potom ako VZ braných tých pár dní, čo som odpracovala/dovolenkovala? Je nejaká min. doba, ktorú by som musela čerpať/odpracovať na to, aby mi to zabezpečilo materskú nie z min. VZ?

gapa
27. jún 2012

@lalus
podla mna jedine v prípade, že
1.pred nástupom na md bude trvať nem.poistenie (teda napr den pred nástupom na md budeš čerpať dovolenku alebo praocvať (aby nevzniklo nem.poistenie v den nástupu na md, lebo potom sa ráta z minima. Jediná výnimka je, ak by si čerpala Rd, ale ty už čerpáš neplatené volno, nie RD).
2. v predchádzajúcom kalend.roku budeš mať nejaký vym.základ, teda ak nástup na md v r.2013, tak vym. základ v tomto roku a prac.pomere aspon pár dní a to bude tvoje obdobie, z ktorého sa vyráta materské (pozor na víkendy, nech ich je čo najmenej, bo sa to rozpočíta aj na ne)
3. že splníš podmienku 270dní nem.poistenia dva roky pred pôrodom, tj. nesmieš čerpať neplatené volno dlhšie ako mylsím 460dní (cca 15mesiacov), inak to nesplníš.
4. toto samozrejme platí podla terajších zákonov a aj tak by to bolo lepšie ešte overiť napr. cez poradna@socpoist.sk

lalus
27. jún 2012

@gapa takže by mi stačilo mať napríklad 9-10 pracovných dní odpracovaných/oddovolenkovaných....by som prerušila predlženú RD, nechala sa od pondelka do ďalšieho piatku prihlásiť ako zamestnanec (t.j. 1 víkend v tom) a potom od ďalšieho pondelka zase nastúpila na predlženú RD? ide to? nebude to SP brať ako špekuláciu? nebudú s tým mať problém? o materskú by som totižto nerada prišla, pretože z príjmu pred prvou RD mi vychádza max. a nastúpiť na dlhšie skutočne nemôžem.
15 mesiacov dúfam na neplatenom voľne nebudem, zatiaľ som od marca, 15 mesiacov je budúci máj, to už by som na MD mala byť

gapa
27. jún 2012

@lalus
Ved ty môžeš po dohode so zamestnávatelom kedykolvek ukončiť nepl. volno a čerpať dovolenku ak ti vznikla a neprepadla, teda skôr je otázne, prečo čerpáš neplat.volno, ak máš dovolenkua potom pred md nastup do práce (min. 1den) alebo dovolenka, príp. dov.+pn. No podstatné budú aj zákony v čase nástupu na md.
neviem, nezdá sa mi, že by v tom mohol byť problém, aj ked to nikdy nevieš, ak bude neznalá pracovníčka, čo nebude vedieť určit tvoju materskú, či nebude niečo proti tomu tvrdiť. Ale ved sa to dá pekne zdokladovať, že si žiadala neplstené volno napr. do konca sept., potom si nastúpila, no si nanovo žiadala o nepl. volno do ..., teda na viackrát. Ale to záleží aj od šikovnosti mzdáky či ústretovosti šefa.

lalus
27. jún 2012

@gapa mám 9 dní dov. s tým zázraky nenar. na neplat. volne som už 4 mes. 😝 ale ďakujem, asi to tak doriešim. v decembri si vyčerpám tú dovču a pred nástupom na MD pár dní odpracujem. so zamestnávateľom ani mzdárkou problémy neočakávam, snáď ma nesklamú 😅

gapa
27. jún 2012

@lalus
ešte tolko, že terajší zákon je plný dier a je tam niečo také, že sa zistuje, či nem.poistenie trvá 90dní od vzniku. Ale pritom pozabudli, že aj prerušenie nem.poistenia je vlastne vznik nového nem.poistenia. Na tlačive soc.poistone je však nepísané, že pre účely určenia rozhod.obdobia sa prerušenie považuje za trvanie nem.poistenia (v zákone však toto nie je, tak predpokladám, že do tvojho nástupu budú postupovať rovnako, lebo opakujem, zákon toto nerieši a je tam taká čierna diera, teda je ich viac), tj. velmi záleží na znení zákona a aj postupoch soc.poistovne v čase nástupu a preto treba upozorniť na to mzdárku.
Pozri si ich tlačivo Potvrdenie zamestnaávatela o zamestnancovi pre účely uplatnenia nároku na nem.dávku (tak nejako sa to volá, asi som ale nenapísala presný názov), teda pozri ich poučfenie na zadnej strane.
A ako som písala, bolo by lepšie si to u nich overiť, napr. teraz a aj pred nástupomm na md.

jankali
27. jún 2012

Ahojte kočky🙂 chcem sa spýtať🙂 Ako je to s tým reťazovým pôrodom? Malý bude mať 3 roky na konci marca 2013. Ďalšie bábo sa nám dovtedy "nepodarí"🙂 Doteraz som vedela, že ak by bolo druhé bábätko narodené do dňa narodenín toho prvého, tak by bola výška materskej z toho, čo predtým. U terajšieho zamestnávateľa (môjho muža) som bola len pár dní pred nástupom na materskú, potom sa kadečo menilo, teraz sú vraj nejaké 3 mesiace nepretržitej práce od posledného prerušenia poistenia (@gapa tu písala, že presne tam je diera v zákone.. keby som mala napr. len mesiac, dva medzi nástupom do práce a odchodom na MD/lepšie asi: narodením druhého bábätka, ako by to bolo? Hm, niekomu som pridala starosť, a ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď, pa, majte sa🙂)) jana

zuj
27. jún 2012

@gapa Dakujem velmi pekne, o prispevku som uz pocula, budem sa nanho informovat. Pekny den!

svet1
1. júl 2012

Ahojte, mamičky!
Žiaľ, nemám veľmi času prečítať si posledné strany tejto témy, ale potrebovala by som malé zhrnutie, kde všade by som sa teraz v mojej situácii mala poodhlasovať a poprihlasovať... veď ja už ani neviem, kde som kedy aké papiere dávala... Ak by sa tu našla dáka dobrá duša, čo mi poradí, odmením sa srdiečkom 😉

Pred nástupom na MD som bola zamestnaná a prac. pomer je na dobu neurčitú. Na MD som nastúpila v polke augusta 2010, tuším v máji 2011 na RD a odo dneška som znovu na MD (i keď papier zo soc.poist. mi ešte neprišiel...). Jediné čo viem, že s týmto potvrdením mám ísť na ÚPSVaR, aby mi neposielali rodičák. Treba sa ešte niekde s niečím hlásiť? O druhom pilieri som dačo vyplňovala... ešte na soc.poist. som sa prihlasovala, ale už si napamätám kedy a na čo... som trubka, že som si neporobila kópie...

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!!!