Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
1. nov 2011

@fialka99
pravdupovediac, aj ja som si to najprv myslela. Ale porovnaj:

AK BY BOLO v §57 ods.2 v druhej vete, že ... (VELKé PíSMENá DOPLNAM JA A MALýM JE PRIAMO SKOPíROVANý ZáKON)
Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal V PREDCHáDZAJúCOM KALEND. ROKU (ALEBO MOžNO V ROZHOD.OBDOBí) LEN OBDOBIE prerušenIA povinnéHO nemocenskéHO poisteniA z dôvodu erpania rodiovskej dovolenky alebo z dôvodu nároku na rodiovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
-----
ALE TOTO TAM NIE JE, jE TAM :

Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal
prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu erpania rodiovskej dovolenky alebo z
dôvodu nároku na rodiovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z
ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom
vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
----------
NIE JE PRESNE SPOMENUTé, KEDY MAL MAť PRERUšENé NP.
A TY SI MALA PRERUšENé NEM.POISTEIE Z DôVODU čERPANIA RD. mALA SI HO PRED NáSTUPOM NA MD, TJ. AJ KEBY MI PRACOVNíčKA SP, KTORá MI MATERSKé RáTALA TVRDILA NIEčO INé, DOKONCA AJ AK BY MI TO TVRDILA JEJ VEDúCA, JA BY SOM SA ODVOLALA. (už sa mi stalo, že vedúca tvrdila niečo, čo nakoniec nebola pravda). Prinajhoršom ti zamietnu odvolanie, ale podla mna si v práve.

SKúS NAPíSAť OTáZKU, AKO SOM TI PíSALA DO PORADNE NA STRáNKE SP. Už to ti napovie, či to bol správny postup. Nájdeš to napr. v časti KLIENTI A POISTNé v podponuke PORADNA, úplne dole zadaj otázku. Presne ale uved, ako to bolo pred nástupom na druhú md a aj v r.2010.
A daj vedieť 🙂

krpcek
8. nov 2011

ahojte, potrebuje radu - momentalne som na RD, ale 9.12.2011 nastupujem na dalsiu MD, som v TPP na dobu neurcitu, sucastne si platim DNP. . . dnes som si na poradni vypytala dve tlaciva do soc. poistovne kvoli nastupu na matersku, cize jedna zamestavatelovi a jedna do soc. , ktoru si pojdem odniest sama . . .ale moja otazka je, dr. mi vravela nieco, ze ked nestupim na MD musim sa ist odhlasit zo sucastnej RD? podla adresy zamestnavatela, ci mojho bydliska? a este vraj existuje nejaka vyrovnavacia davka na prve dieta (40 €), ale neviem kde a kedy o nu poziadat. .. poradte.

monulicka
9. nov 2011

@krpcek co sa tyka poslednej otazky - prispevku na starsie dieta, kuk sem: https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zahadny-jednorazovy-prispevok-na-dieta-2/

janicka83
12. nov 2011

@gapa ahoj, chcem sa spýtať...kamoška je na RD, syn mal 4 roky, čakajú druhé bábo, ktoré sa narodí niekedy jún 2012...so synom je na predĺženej RD kvôli zlému zdravotnému stavu, má to predĺžené do 6tych rokov...ale otázka...keď budúci rok nastúpi na druhú materskú, bude sa jej výška materskej dávky pri tomto druhom bábätku počítať aj od zamestnávateľa, nakoľko jej pracovný pomer naďalej trvá alebo nie ??? nechce sa mi to tu prehľadávať, ak to tu už bolo spomínané, ďakujem za odpoveď a za čas 🙂

gapa
12. nov 2011

@janicka83
ak jej pp trvá a bude trvať k nástupu na md, a predtým čerpé RD, tak podla dnešných zákonov sa jej dalšia materská na 1kalend. den vyráta ako 60% z jednej tridsatiny pravdepodoného vym.základu, z ktorého by sa jej platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. Pravdep. VZ je obvylke mzda podla aktuálneho mzdového dekrétu/prac.zmluvy. Niekedy býva problematické, ak má fixnú a variabilnú časť mzdy, že uvedú len fixnú časť. Nech si pred odovzadím žiadosti o materské pohovorí o tom so mzdárkou, ak by bola ten prípad.

lenica81
17. nov 2011

@gapa ahoj... rada by som sa opytala na jednu vec... 4. 10. som nastupila na matersku, pricom som bola na RD s prvym synom... materska aj pridavok na dieta mi prisli... bola som tak informovana, ze za oktober (i ked to boli len 3 dni), mam narok na cely rodicovsky prispevok, ktory by bol uz v znizenej sume, kedze maly uz mal 20 mesiacov - cize cca tych 190 eur... mam este pockat, ci pride (kedze chodil spolu s detskymi pridavkami) alebo sa nieco zmenilo a nemam narok na tento prispevok za oktober... 😕 dakujem vopred za info...

bapi1
17. nov 2011

@lenica81 mal by prist,este vyckaj...mne chodi rp 20,niekedy po 20.

tin007
17. nov 2011

@lenica81 este pockaj, mne prisiel vcera

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bapi1
17. nov 2011

@dominika1988 rp sa vyplaca v celku,nie ako materska na pocet dni. Este vyckaj,mne rp chodi tak ako som pisala vyssie.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gapa
17. nov 2011

@lenica81
máš nárok, ako už bolo písané, Ak mal malý 20mesiacov v sept., tak ten nižší (aj ked priznávam, už si nepamätám dokedy je nárok na 256, ale asi ako píšeš do 20mesiacov, tj vrátane mesiaca, v ktorom ho dosiahne)

lenica81
17. nov 2011

@gapa dakujem... 😉 este pockam, a ked nic, vyslem mm...

slnieckoma
20. nov 2011

ahojte chcem sa spytat: sestra ma syna ma 2roky a cakaju druhe babo. aky bude jej prispevok na druhe dieta? predpokladam, ze prispevok na prve sa jej pozastavi ale neviem podla coho sa jej vypocita materska na druhe? Vdaka vopred 🙂

natalia777
20. nov 2011

aj mna zaujima odpoved na tvoju otazku 🙂 slnieckoma

vie aj mne niekto poradit? okrem toho si platim aj DNP maximum ale ak to zrusia tak nic z toho ☹ takze ma zaujima aj to......

monulicka
20. nov 2011

@slnieckoma sestra je na RD a trva jej PP? ak hej, pozri si odpoved od @gapa pre @janicka83 z 12.11 o 17:39h.
A aky prispevok sestra pobera na syna?
Ak sa po 1.1.2012 nezmenia zakony, tak sestra by mala poberat pridavky na kazde dieta, to je 2x 22,01 EUR. A este moze poziadat o prispevok na starsie dieta vo vyske 41,10 EUR, ten sa vyplaca do veku 6 tyzdnov mladsieho dietata, ale to starsie nesmie mat dovtedy 3 roky.

slnieckoma
20. nov 2011

@monulicka pracovny pomer jej netrva zmluvu mala na dobu urcitu. takze na starsieho syna by teda poberala 22,01eur a na mladsie 190eur?? ci?

monulicka
21. nov 2011

@slnieckoma Ano na starsieho aj na to mladsie dieta bude poberat dokopy 44,02 EUR..no a co sa tyka materskej, tak tych 190 EUR by mala, ak by este pred prvou MD nebola 270 dni nemocensky poistena....t.j. ak pred odchodom na 1.MD bola 270 dni nemocensky poistena, tak by sa jej mala tato 2.materska pocitat z rovnakeho resp.pribl. vymeriav.zakladu ako prva materska
@gapa dufam, ze som to vysvetlila spravne 😉

gapa
21. nov 2011

@monulicka
@slnieckoma
nárok na 2x prídavky na dieťa 2x22eur (od nového roku sa mi zdár 22,54eur)
+ nárok na rodič.príspevok z upsvar t.č. 190eur (nárok na materské mať nebude, ak jej zanikol pracpomer počas čerpania rodič.dovolenky). Ak by stihala ešte 270dní, tak by sa jej možno oplatilo zamestnať, ak by stihla 90dní PRED nástupom na md, ale zákony sú nejasné, tj. nedá sa to garantovať. Príp. s dnp by mala nárok na materské z minima cca 200eur na mesiac, ak stíha 270dní dva roky pred pôrodom. Ale to by si musela trochu o tom pozisťovať a či sa jej to kvôli tým pár eur zisťovať a vybavovať?

slnieckoma
21. nov 2011

@monulicka Ďakujem ano pred 1 MD bola niekolko rokov riadne zamestnana a poistena, takze dostane 190eur + 44eur na obe deti hej, dobre chnapem? 🙂 dakujem krasne za vysvetlenie 😉

slnieckoma
21. nov 2011

@gapa dakujeem 😉

tehulka4
23. nov 2011

Ahojte koceny, chcem sa spytat, momentalne som na druhej materskej v poradi...vlastne uz cerpam rodicovsky kedze maly bude mat v decembri rok. Pocas prvej materskej moj se zatvoil firmu a skoncil podnikanie na SK takze som zostala nezamestnana..chcem sa spytat da sa nejako pripoistit alebo nieco aby som dostavala po skonceni materskej nejaku davku z uradu prace??dakujeeem..

lenica81
30. nov 2011

@gapa @bapi1 dievcata... moj mm bol na upsvare vybavovat papiere, mame tam nejaku fakt "odbornicku"... 🙄 rodicovsky mi neposlali, lebo citujem mojho mm "su interne dohodnuti, ze ked je to len par dni v mesiaci, nebudu vyplacat" akoze podla zakona mam narok aj keby som mala len jeden den RD pred nastupom na matersku, vsak pravda... 😕 a ten prispevok na starostlivost o starsie dieta do 6 tyzdnov veku 2. dietata - ani ju to nenapadlo... predtym tam bola taka starsia pani a ta len mm zasypala papiermi, tato mlada ma v tom salat... 😠 budem tam musiet asi nabehnut...

gapa
30. nov 2011

@lenica81
tak to je ozaj odborníčka. Dobré by bolo možno ju trošku povzbudiť k štúdiu. Napr. tým, že poviete, že: ""Vy ste pani xy?. Ja som počula iný postup, to bude niečo nové? Skúsim napísať mail na ústredie upsvar a spýtam sa na toto interné "dohodnutie", že ste mi dali takú informáciu.""
Snád bude inak reagovať, ked už by mala byť menovaná na ústredí, aké info poskytuje.
Ozaj hrozné. Môžeš takejto osobe v niečom veriť? Nedaj sa!

bapi1
30. nov 2011

@lenica81 @gapa manzel bol na upsvar kvoli prispevku na starostlivost-reakcia:keby nieco,viete o tom z internetu. Takze ako vidno,maju zakazane o tom hovorit.

gapa
30. nov 2011

@bapi1
možno máš pravdu a možno záleží od schopností, znalostí a dobromyselnosti/závisti pracovníčok konkrétnej pobočky a ich vedúcich, lebo zase podla mna, o tolko penazí pri tomto príspevku nejde, aby to bolo zásadné.

andrea999
4. dec 2011

ahojte baby..chcem vás poprosiť o radu..rodič dovolenka mi končí 25.dec.a na materskú nastupujem začiatkom februára 2012...čiže ostáva mi tam niečo vyše mesiaca...mám nastúpiť do práce,ísť na PN alebo čerpať dovolenku?
čo je najlepšie? čo sa robí v takomto prípade? ďakujem

emily_666
14. dec 2011

@andrea999
toto by aj mňa zaujímalo, poradí nám niekto?

diocka
19. dec 2011

ahojte odbornicky @gapa a ostatne znalkyne nasho zamotaneho davkoveho systemu😅 .
poradte mi prosim, lebo patrim asi medzi pravne naivne osoby 😝 😖
do r. 2009 som bola zamestnana, v marci 2009 sa mi narodil syn a od jula tohto roka som na materskej s dcerkou (narodena v auguste). v Juli som dostala papier od lekarky ktorym sa mi priznala materska dovolenka. ten som zaniesla do socialnej poistovne s tym ze to je asi tak vsetko co treba. ale teraz som zistila ze asi sa bolo treba niekde odhlasit z rodicovskej dovolenky? (som prdpokladala ze tym ze nastupujem na matersku sa rodicovska automaticky rusi 😕 ). a ked som chcela aby sa mi pocas materskej zarataval aj 2. pilier dochodk. poistenia bolo treba niekde dat nejaky papier?
a ako prebieha to vratenie davok - ked mi teda asi nabiehala pol roka aj materska aj rodicovska?
dakujem!!!

sasena033
19. dec 2011

kocky potrebovala by som radu 🙂 do 31 januara 2012 mam RD ale 20 januara nastupujem opat na MD momentalane som na PN... 🙂 ako s ato robi papierovio?? ukoncenu PN a naslednu MD zanesiem na socialku a co z uradom prace ?? Tam treba doniest nejaky papier ak ano aky z enastupujem na MD??? koli rodicaku??? aj ked to vychadza ze mi skonci rodicak a nastipum na MD ,dufam,ze pochopite 🙂 dakujem