Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

katka888
16. dec 2009

ahoj galanta,
ak ma narok na matersku, mas narok aj na zvyseny RP. 😉
na tych 8 tyzdnov skor sa opytaj svojho lekara, je to na dohode s nim, moj nerobil ziadne caviki okolo toho, kludne mu vysvetli, ze je to pre teba lepsie, ale nebudes poberat o mesiac dlhsie matersku, ta sa pobera rovnako dlho ci nastupis 8 alebo 6 tyzdnov pred PTP. / ak sa nemylim 28 tyzdnov /

odporucam si pozriet aj diskusiu na stranke trendu.... :
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
🙂

galanta
16. dec 2009

katka dakujem....ale...... mam nastupit na matersku 16.2./6t pred porodom/dostanem pol materskej a cely rodicovsky.ak nastupim 2.2./8t pred porodom/dostanem skoro celu matersku a cely rodicovsyk./kedze materska s a pocita na dni a rodicovsky na cely mesiac/a po marterskej ked pojdem zas na rodicovsyk /ak by som isla 6 t pred porodom/tak mi vyjde uplne zle,lebo presne na konci mesiaca ukoncim matersku a presne prveho zaccnem rodicovsku,co sa mi neprekryju dva prijmy.takze sa vypytam 8 t pred,ak nebude namietat.pri dcere moj lekar nenamietal,ale teraz som si nie ista,ked som na rodicovskom,ale snad sa bude dat.

katka888
16. dec 2009

jasne, sorac, ja som to brala len z pohladu materskej. nenapadol ma RP.
tak potom jasne, ze je to vyhodnejsie. no minimalne za opytanie to stoji, ale verim tomu, ze lekar ti v tom pomoze. budem drzat palceky 😵

gapa
16. dec 2009

bábetko, ak tvoj predpokladaný dátum pôrodu, čo uviedol lekár na žiadosti o materské bol "najneskôr"! 9.8.2009 a nie si osamelá, tak poberáš materské 28týžnov, čo je do 9.1.2010. Zájdi na UPSVaR po tlačivo (alebo je na nete), ktoré vyplníš, podpíšeš a odnesieš/pošleš na SP odkial poberáš materské. Potvrdené tlačivo ti pošlú, budeš mať na nom dobu a aj výšku poberaného materského. Toto budeš potrebovať pri vybavovaní RP.

Nezabudni na prihlášku na SP aby si bola dôch.poistená počas RD (ak si zamestnaná)!!! podať najneskôr 10.1.10!!! ak si si už prihlášku na RLFO + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopiou RL dieťaťa (príp. oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť B) nepodala.

babatko37
16. dec 2009

Gapa, Ďakujem. ešte mám jednu otázku, volala som do práce. Vraveli mi, že chcú, ale sú si vedomí, že ma nemôžu prinútiť, aby som si vyčerpala po materskej dovolenku. Čo to znamená pre moju rodičovskú? Posunie sa mi jej čerpanie za hranicu 3 rokov o dobu dovolenky, to podľa mňa asi nie. Takže by som prišla o tú časť rodičovskej? Stretli ste sa tým už?

gapa
16. dec 2009

babatko,
RD môžeš čerpať len do 3-och rokov, riadnu dovolenku aj po nej, ale potom do konca kalend.roku, kedy nastúpiš ju treba vyčerpať.

renca3
16. dec 2009

babatko...nepristupila by som na ich navrh. ako pise gapa, nastupis neskor na rodicovsku, ale skonci ti normalne ako kazdemu. a ked nastupis akoze do zamestnania, aby si si vycerpala dovolenku, mozu ti dat vypoved pre nadbytok pracovnych miest.

babatko37
16. dec 2009

Ďakujem Vám veľmi pekne. Už som sa pýtala aj kolegýň na materskej. Všetky súhlasili s dovolenkou z obavy, že dostanú ihneď výpoveď...

babatko37
17. dec 2009

...a práve som si prečítala od pána Mihála http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi..., že ak by som mala zdaniteľný príjem, čo náhrada za dovolenku je, tak za ten mesiac by som nemala nárok na rodičovskú. Ale keď nebudem súhlasiť, tak mi zrejme dajú výpoveď. Zrejme aj odstupné je zdaniteľný príjem, mala som to šťastie, že zatiaľ som odstupné nemala, tak neviem. Ak je zdaniteľné, prepustia ma, aj tak nebudem mať nárok na rodičovskú.
Z toho mi vyplýva, že môžem robiť len to, čo chce zamestnávateľ, ak chcem mať akú takú nádej, že sa tam môžem vrátiť.

babatko37
17. dec 2009

tak som tu znovu. snad nacerpate skusenosti aj niektora ina. hovorila som teraz s uradom prace, ak budem mat prijem ci uz z dovolenky alebo nebudem suhlasit, prepustia ma, dostanem odstupne, tak aj tak nemam narok na rodicovsku.
Ak by som suhlasila s dovolenkou, tak ma mozu prepustit pocas dovolenky.
Viem urcite, ze pocas materskej ma prepustit nemozu.
Je pravda, ze ma nemozu prepustit ani pocas rodicovskej?

gapa
17. dec 2009

babatko,
len ak by rušili alebo premiestnovali prevádzku v ktorej si pracovala a ktorú máš uvedenú v prac.zmluve ako miesto výkonu práce.

A pri ukončení pracovného pomeru a vyplatení odstupného a preplatení zostatku nevyčerpanej dovolenky (t.j. nie čerpanej!!!) je nárok na rodičovský príspevok, lebo síce ide o zdanit.príjem zdanovaný podla § 5 zákona o dani z príjmov, ale nie za činnosť, ale z dôvodu ukončenia prac.pomeru. LEbo v takom prípade ty stále bez prerušenia čerpeš rodič.dovolenku a nevykonávaš činnosť.

Ja som tento prípad, kedy mi končil PP výpovedou počas čerpania RD. A písala som na ústredie UPSVaR a odpovedali mi, že odstupné ani preplatený zvyšok nevyčerpanej dovolenky netreba nahlasovať na upsvar, lebo nemá vplyv na nárok na RP.

Ale samozrejme "čerpanie" dovolenky je iná vec.

gapa
17. dec 2009

teda výpoved môžeš dostať len v prípade, čo som písala v prvom odseku predchádzajúceho príspevku. Ukončiť PP možno aj inak, napr. dohodou, výpovedou z tvojej strany... Zo strany zamestnávatela len vid vyššie.

kika25
17. dec 2009

Dievcata, chem sa Vam na nieco opytat. Prve dieta sa mi narodilo 12/2007, teda nastupila som na MD a nasledne na RD.
Teraz cakame dalsie dieta s terminom porodu 01/2010. Dcerka ma 2 roky. Nastupila som opat na matersku dovolenku od 27.11.2009. Akonahle mi prisiel vymer materskej zo SP dala som kopiu na UPSVR kvoli pozastaveniu rodicovskeho prispevku. Co ma prekvapilo bolo ze ked som sa na UPSVR pytala na co vsetko mam po porode narok, teda na ake prispevky nevedela mi jednoznacne povedat ci mam nejaky narok na prispevok na starostlivost o dieta (teda to starsie).
Potom som jej este volala a hovorila o nejakom vyrovnavacom prispevku pocas 6 tyzdnoch po narodeni dietata pre obe deti...aky je to prispevok a z coho sa pocita? Takze na starsie dieta nedostanem okrem pridavkov na dieta uz nic?
Vdaka za odpoved

gapa
17. dec 2009

kika,
pozri tému o záhadnom príspevku. Je tu o tom písané. Podla mna máš nárok na obe deti, aj staršie od 12/09 (lebo v 11/09 ešte poberáš RP) ale ups, práve to, že k vzniku nároku asi potrebuješ preukázať aj rodný list novonarodeného dieťaťa a ten budeš mať až v novom roku. Takže záleží, či sa to bude brať podla nového od 1.1.2010 (máš nárok len na novonarodené dieťa), či starého zákona účinného do 31.12.09 (máš nárok na obe deti do 3-och rokov).

Podla mna by si ale mala mať nárok na obe, no nie som si istá. Ešte som to nikdy nevybavovala a asi záleží od akého dátumu požiadaš o príspevok, ak od 27.11.09??? alebo od 1.12.09, tak by to malo ist podla starého zákona. Ale ozaj to ber s rezervou. A pozri tú druhú tému.

kika25
17. dec 2009

Ta pani na UPSVR hovorila ze k tomu formularu potrebujem rodny list novonarodeneho dietata...ma sa narodit zaciatkom januara ale podla lekarov to uz bude v decembri, tak uvidim, sama som zvedava ako to dopadne.
V kazdom pripade vdaka gapa

babatko37
17. dec 2009

gapa, dakujem za rady.
kika, ja som ten pripad, co ty. narok na prispevok na starostlivost mas na be deti 6 tyzdnov. potrebujes k tomu ziadost http://www.upsvrnr.sk/socialne/formulare.htm a rodne listy oboch deti.

kika25
18. dec 2009

vdaka babatko...takze 6 tyzdov a potom na to starsie uz iba pridavky?

gapa
18. dec 2009

a danový bonus 😉

babatko37
19. dec 2009

ano

serafinka1
21. dec 2009

ahojte, baby ako to je s tým príspevkom na staršie dieťa keď prechádzam z RP na materskú. Spomínali ste nejakých 25% z RP na staršie dieťa + aj na to druhé do 6 týždňov veku. Lenže keď som bola na UPSVaR tak tam na mňa čumeli o čom im to rozprávam, že to možno bude platiť od nového roka, že takéto niečo zatiaľ nie je. 😠

katka888
21. dec 2009

ahoj Serafinka,
pravdepodobne sa pytas na prispevok na starostlivost o dieta, kt sa vyplaca "miesto" rodicovskeho prispevku, ak pracujes a dieta do 3 rokov das do skolky, alebo sa o neho niekto stara. Blizsie info na tomto linku:
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?...

serafinka1
21. dec 2009

Katka, ale ja nepracujem, ja idem na ďalšiu materskú. teda už som na materskej od 17.12.09, kopiu o vypise na matersku som zobrala na UPSVaR a tam ma poslali na SP s tlačivom na žiadosť o príspevok ale už na to druhe dieťa, proste nevedia čo od nich chcem a neviem ako im to vysvetliť. 😖

emia
22. dec 2009

ahojte, tak ten jednorazový príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý spomína serafinka čo je 25%z RP patrí len tým čo nastupia do práce a dajú dieťa do škôlky, prípadne opatrovať nejakej osobe, alebo ak rodič študuje napr. na vysokej škole 😒 . Tak to som ani ja nevedela, až som si prečítala link od katky, ďakujem. 😵 😵

babatko37
22. dec 2009

emia, na ten prispevok mas narok aj ked si bola doma na rodicovskej a nastupila si na matersku. ja patrim takej zlatej pani, ktora mi zavolala, ze som si zabudla dat ziadost a mam narok.

emia
22. dec 2009

dik babatko dobre vedieť, ale ešte niečo, dala si dieťa do škôlky alebo do jasli? Aj keď zostane doma tak maš na to nárok? 😕 Tak maš šťastie, lebo som čítala že môžeš o to požiadať aj spätne najviac 6 mesiacov pozadu a daju ti ho, tak nech ti to vyjde. 🙂 🙂

sakura77
22. dec 2009

ked je dieta doma,tak ma narok na 25% z RP ,ked je v skolke tak preplatia naklady na skolku-ale tusim tiez maximlane do vysky tych 25%,aspon tak mi povedali,ja uz tiez mam tlaciva doma,len sa tam nemozem dostat nejak..

emia
22. dec 2009

ano, ale musíš byť a materskej? Ja som totiž išla rovno z rodičovskej na rodičovsku. ☹

delina1
22. dec 2009

potrebovala by som poradit, prosim! Chcela by som vediet ci mam narok na matersku... som takyto pripad: po ukonceni studia na vysokej skole som nastupila do prace mala som zmluvu na dobu urcitu, 1 rok od 8/2007 do 08/2008, v marci 2008 som nastupila na matersku, avsak tym, ze som nemala 270 dni nemocenskeho poistenia, tak mi nevznikol narok na materske a poberala som od zaciatku rodicovsky prispevok. Teraz som opat tehotna, termin porodu januar/2010, doktor mi znova vypisal ziadost o materske.... Tak som to odniesla byvalemu zamestnavatelovi, ten to za mna poda na socialnej poistovni. Chcela by som sa opytat ci mi tentokrat vznikne narok na materske, alebo nie? A ak mi nevznikne narok na materske, nebudem ani moct ziadat o zvyseny rodicovsky prispevok? Skuste poradit na co mam narok..... ja som z toho jelen... 🙂))) Dobrovolne nemocenske poistenie som si neplatila. Dakujem krasne, dufam, ze mi niekto bude vediet poradit.

emia
23. dec 2009

myslím delina, že narok na materské žiaľ nemáš, keďže si bola na rodičovskej a nič si neplatila. Ja som mala jedno za druhým, na prvé som brala materské a na druhé už som nemala nárok, takže rovno na rodičovskú. ☹
A tým že nemaš nárok na materské, nemaš nárok ani na zvyšený rodičovský, je mi to ľúto, si ten istý prípad ako ja. Ale aspoň maš nárok na pôrodné 25.000,- 😵 😵

delina1
23. dec 2009

Dakujem emia, myslela som si, ze nic z toho nebude, este budem cakat na papier zo socialnej poistovne.... ale iluzie si nerobim 😀 Ked sme vyzili doteraz s jednym dietatom, tak hadam vyzijeme aj s dvoma, hlavne nech sme zdravi!!!! 🙂 Prijemne vianocne sviatky vsetkym a vsetko dobre v Novom roku!