Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
23. okt 2013

@jakanaka ved som ti to napísala,
ak nastúpiš na MD v 2014 tak sa bude počítať MD z predpokladaného príjmu za rok 2013
ak nastúpiš na MD v 2015 tak sa bude MD počítať z toho príjmu čo zarobíš za rok 2014
@vladka1828 rado sa stalo, a mysli na to, že po vyčerpaní MD 34t by som RD dala napísať na mng. a šla by som na UP vybrať 6m podporu lebo potom neskôr nárok mať nebudeš.

dena1973
23. okt 2013

@jakanaka Len chcem dodať, počítaj aj s tým, že každým rokom sa môže zákon o soc. poistení meniť a tým aj podmienky na nárok na nemocenských dávok a tým aj materskej.....Keď to bude v takom podaní zákona ako je teraz, tak to vychádza ako ti písala zalka, ale ak nie tak....radšej sa pýtaj v budúcom roku na aktuálnu situáciu....tu je možné všetko.... 😉

jakanaka
23. okt 2013

@zalka
@dena1973 Ďakujem.

lenocka1979
29. okt 2013

Ahojte, prosím Vás, má niekto skúsenosť s vracaním sa do zamestnania po dvoch materských ... teda z rodičovskej som šla na materskú a teraz som už znova na rodičovskej. je zamestnávateľ povinný mi držať miesto aj po dvoch nasledujúcich materských alebo nie?

barbor12345
29. okt 2013

ahojte 🙂 nahodou som nasla tuto temu a v podstate to riesime aj my 🙂 v januari mi konci rodicovsky prispevok, mam narok na predlzenu matersku,ale nie je to este na 100% a uvazujeme o druhom dietatku. v praci som mesiac pred nastupom na matersku dostala odstupne a firma sa zrusila cize do prace sa nemam kam vratit. neviete mi prosim vas poradit ako by to bolo s platenin v mojom pripade ? z coho by mi vyplacali matersku tych prvych 8mesiacov? taku istu by som mala ako prvykrat?prosim vas ak by ste niektora mohla poradit 😒

zalka
29. okt 2013

@barbor12345 nárok na MD nebudeš mať žiadny, nakoľko nie si zamestnanec ale si technicky nezamestnaná, takže od pôrodu druhého dieťaťa RP by si dostávala.
Alebo si nájdeš zamestnanie, kt. bude trvať 270 dní a z toho sa ti bude vyplácať MD, alebo si budeš 270 dní platiť DNP. Inú možnosť mať MD nevidím ...

dadushka007
4. nov 2013

ahojte, vedel by mi niekto poradit. 14.12. by mi mala koncit rodicovska dovolenka. nastup na matersku dovolenku mam 23.11 (termin porodu 4.1). stale som v trvalom pracovnom pomere. budem mat narok na matersku vo vyske ako pri prvom dietati alebo len na rodicovsky prispevok, kedze sa druhe narodi az po prvom - v nejakej diskusii tu som citala, ze uz to nie je retazovy porod, cize budem mat narok len na rodicovsky....a to som si bola ista tou materskou ☹ . dakujem za odpovede...

zalka
4. nov 2013

@dadushka007 dostaneš MD ako pri prvom ..

danim
4. nov 2013

@dadushka007
@zalka budes mat matersku podla vypoctu ako pri prvom.. no neviem kedy sa narodilo prve.. lebo sa menilo maximum materskej za posledne roky.. cize je kludne mozne, ak ta pri prvom obmedzil strop materskej, ze teraz dostanes este viac 🙂 moja vlastna skusenost 😉
cize ak ti jedna materska nadvazuje na druhu a stale si zamestanec v tej istej firme---- taku situaciu pisem...

mariannax
5. nov 2013

@dena1973 ahoj, ešte som sa chcela spýtať: na internete som čítala, že keď budem poberať na 2. dieťa materské, na 1. dieťa sa dá vybaviť namiesto rodičovského príspevok na starostlivosť o dieťa v sume 41,10 Eur, ktorý sa poskytuje najdlhsie 6 týždňov od narodenia 2.dieťaťa. Dá sa to vybaviť hneď ako začnem poberať materské na 2. dieťa a zruším rodičovský na 1.dieťa? A kde sa to vybavuje? Na UPSVAR alebo Sociálnej poisťovni? Ďakujem za odpoveď.

dena1973
5. nov 2013

@mariannax Určite sa to vybavuje na UPSVaR. V sociálnej poisťovni vyplácajú iba materské.

mariannax
5. nov 2013

@dena1973 Ďakujem 😉

zuzkagu
6. nov 2013

baby tak idem znova po radu kedže je jasne že další pôrod nestihnem v dobe na rodičovskej 🙂, takže do 7.6.2014 mam predlženu RD kôli zdravotnemu stavu syna, som stale v prac. pomere v prípade že by som rodila v auguste 2014 by som na ten čas asi musela nastúpiť do prace, ako sami bude počítat materská
na 1 MD som išla v r. 2005 naasledne, reťazovy pôrod č. 2 a nasledne do teraz predlžena platena RD.
@zalka

zalka
6. nov 2013

@zuzkagu opäť reťazový pôrod .. a MD by sa rátala z VZ predpokladaného , po RD by si nemusela nastúpiť do zamestnania mohla by si čerpať dovolenku alebo ísť na PN

zuzkagu
6. nov 2013

@zalka o ano super mam dovolenku, jej si ma potešila dakujeeem,

zalka
6. nov 2013

@zuzkagu rado sa stalo

estrellita
12. nov 2013

@zalka ahoj, prosim te, ty jsi ucetni? chtela bych te poprosit o radu, jestlize se vyznas i v ceskem systemu?
byla jsem na RD se starsim, ten jsem ukoncila k dubnu a 27. kvetna jsem nastoupila na druhou materskou (porodila jsem 1.7.), ucetni u nas ve firme mi vypocitala spatne dobu trvani materske, prisla jsem an to dneska, a konci mi 8. prosince, takze jsem nastesti termin neprosvihla. Jde mi ted ale o to, ze chci zazadat o vyplaceni dovolene hned po materske. Na kolik dni dovolene mam narok? rekla mi, ze jen 6,5. je to spravne? nemam ted v ni uplne duveru, tak bych radeji jeste radu od nekoho jineho.
predem diky 🙂

zalka
13. nov 2013

@estrellita fúha v českom systéme sa nevyznám, .. prezerám český zákonník práce ...
pozri § 216 odst. 2 .. MD sa považuje za výkon práce
a skús si pozrieť ešte § 223 odst. 1 - krátenie je za 100 dní o 1/12tinu , za každých dalších 21 dní o dalšie 1/12tin z dovolenky ...
mi to príde rovnaké ako na SVK , takže podla mna ti vypočítala málo dní dovolenky, porátaj pracovné dni od 1.1.13 do nástupu na MD ... a podla toho sa bude krátiť ... ale ako tak pozerám ... nemohla si byť na RD 100 dní v roku 2013 kedže si už 27.5. nastúpila na MD ... ale pre istotu porátaj, mne príde, že máš nárok na celú dovolenku v plnom rozsahu lebo nie je dôvod na krátenie.

j.a.n.i
13. nov 2013

@estrellita Já český systém umím, ale potřebuju vědět, kdy přesně v dubnu si ukončila tu RD a co si dělala do toho 27.5., každopádně 6,5 je nesmysl.

estrellita
13. nov 2013

@j.a.n.i dekuju, jsi hodna. psala jsem jeste kamaradce, co dela ucetni a nakonec mam narok na 18,5 dne a v praci mi to uz uznali, na materskou jsem nastupovala 27.5, pred tim jsem ukoncovala rodicak (dobehl mi), takze 6,5, co mi napsala ucetni, opravdu nebyla pravda 😝 😝
jo a v dubnu jsem ji ukoncila nekdy na konci mesice, ze mi rekli, ze mi to navazuje, ze nemusim nic resit. to jsem resila na socialce, i pojistovne

j.a.n.i
13. nov 2013

@estrellita Jojo, 18,5 dne už odpovídá... a ono dokonce kdybys nastoupila na MD o jeden den dříve (nebo po skončení RD na jeden den do práce, tak bys měla nárok na celou.

aninka666
13. nov 2013

@zalka ahoj. pozerám, že sa vyznáš vo výpočte MD. preto by som ťa aj ja chcela poprosiť o radu. do apríla 2015 som na RD, v apríli 2014 však nastupujem na ďalšiu MD. 3 mesiace pred prvou MD ma dal šéf na polovičný úväzok. kedže sa mi druhá MD bude počítať z predpokladaného príjmu, ako to spravia?? pri prvej som si platila aj dobrovoľné, tak som mala najvyššiu MD. dalo by sa to spraviť aj tak, že by som sa zo šéfom dohodla, že nech mi napíše vyšší predpokladaný príjim??

estrellita
13. nov 2013

@j.a.n.i jj, to uz jsem taky zjistila ☹ hold mame neschopnou ucetni. mela jsem jit rovnou 8 tydnu pred a bylo by vyreseno.moc diky za snahu a potvrzeni tech 18,5 dnu.

zalka
13. nov 2013

@aninka666 v roku 2013 nemáš žiaden príjem? Ak nie tak bude MD z predpokladaného , a ten by mal byť z polovičného ... napíšte nejaký dodatok PZ .. s novým úväzkom a platovým výmerom ... to je schodnejšie ..

aninka666
13. nov 2013

@zalka nie v roku 2013 žiaden. a ten dodatok k PZ môžeme podpísať aj ked som stále na RD? no budem to musieť nejako s ním dohodnúť aj s účtovníčkou. veľmi pekne ďakujem za pomoc

zalka
13. nov 2013

@aninka666 no hej môžete ... že sa akože vraciaš do práce a potom si to rozmyslíš ... a dodatok bude platný .. potom by ti ho mohli po nástupe na 2 MD zase znížiť ... zase dodatok.

katkaajurko
13. nov 2013

ahojte,chcela by som sa spytat - do konca juna 2014 budem so synom na rodicovskej dovolenke,potom by som mala nastupit naspat do prace -syn bude mat tri roky - ale - co ak otehotniem - a do prace sa vratim dajme tomu len na dva mesiace - dostanem matersku?(nie je to retazovy porod) a z akej sumy ? alebo ak budem hned po prvej rodicovskej na PN a potom pojdem na matersku - budem mat nejaky narok na PNku a matersku? lebo defakto po rodicovskej nestihnem odrobit 270 dni este v praci ? pred prvou materskou som normalne pracovala na dobu neurcitu ...

zalka
13. nov 2013

@katkaajurko budeš mať nárok na MD , a bude rátaný z predpokladaného príjmu ak tento rok nebudeš mať žiaden príjem ... , aj na PN budeš mať nárok ... ak si stále zamestnanec.

katkaajurko
13. nov 2013

@zalka naozaj? myslela som,ze ak zena nema retazovy porod a potom neodpracuje tych 270 pred nastupom na dalsiu matersku narok vlastne nema... aj keby som po rodicovskej nastupila dajme tomu na pol roka do prace a znova isla na matersku po tom pol roku- aj tak budem mat narok na MD ?

zalka
13. nov 2013

@katkaajurko áno aj tak budeš mať nárok na MD.