Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

evina2904
11. mar 2013

Ahojte, bola by som rada ak by mi vedel niekto odpovedať. Som na materskej a platila som si DNP takže mi vyšla materská. Keby som chcela druhé dieťa vyjde mi znovu materská? budú pozerať na to že som bola v posledných dvoch rokoch DNP alebo dostanem iba RP. ďakujem

zalka
11. mar 2013

@evina2904 kedy ti zaniklo DNP?

evina2904
11. mar 2013

@zalka zaniklo 31.1.2012

zalka
11. mar 2013

@evina2904 ak ti nové poistenie vznikne cca do 30.4.2013 teda napr. si teraz tehotná, tak sa prihlásiš na DNP a pôjdeš na PN .. tak platiť nebudeš a MD bude z DNP .
Ak toto nestihneš do 30.4. tak už z DNP mať PN ani MD nebudeš.

evina2904
11. mar 2013

@zalka ďakujem 😉

putney
12. mar 2013

Ahojte, len by som sa chcela uistit - ked sa moj syn narodil 1.4. kedy mi konci rodicovska dovolenka? 1.4., alebo 31.3.? - nastupujem hned na matersku, tak by som len potrebovala vediet kedy ma ma doktor vypisat.
Dakujem

lubinkas
13. mar 2013

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. 4.11.2011 som nastupila na MD a plynule presla na rodicovsku na ktorej som doteraz. Od 1.1.2012 som vsak nezamestnana, nakolko som mala zmluvu na zastupovanie a kolegynka sa k spominanemu datumu vratila do prace, cize mne pracovna zmluva skoncila. Rada by som vedela, ci mam narok na nejaku opatovnu matersku ak by som naaahodou do dovrsenia troch rokov dcerky opat otehotnela a nastupila akoby na druhu matersku? Alebo nemam narok na ziadnu matersku a mohla by som poberat len rodicovsky prispevok? Pred nastupom na matersku som bez prestavky pracovala od juna 2008 (cize som pracovala vyse 3 roky). Dakujem velmi pekne!

zalka
13. mar 2013

@lubinkas nie nebudeš mať nárok na MD, tvoj PP skončil a kedže si nebola tehu ku skončeniu PP tak nie si v OL 8 mesiacov ... a tak nárok na MD mať nebudeš.

lubinkas
13. mar 2013

@zalka Dakujem velmi pekne. Ja som to predpokladala, ale chcela som sa uistit ci to tak naozaj je ☹.
A ak sa smiem este spytat, kedy by mi vznikol narok na matersku? Az ked budem mat po rodicovskej odrobenych opat minimalne 270 dni? Dakujem za ochotu a pomoc

zalka
13. mar 2013

@lubinkas áno ... technicky ak budeš mať dohodu s pravidelným príjmom aj pár hodín do mesiaca tak ti pôjdu dni do poistenia ... aj keby si odrobila mesačne 20 hodín .. tak sa ráta celý mesiac za poistenie ... takže takým štýlom by si mala šancu získať 270 dní poistenia, potom dohodu skončiť poistiť sa na DNP ... :D napríklad

lubinkas
13. mar 2013

@zalka Dakujem velmi pekne. Pri sucasnej zmene zakona som si vsak nie ista ci sa mi dohoda tak velmi oplati, kedze predpokladam, ze by z toho nebol nejaky extra prijem, a vsetky tie odvody po novom ... A DNP je teraz uz tiez uuplne niekde inde ako bolo v case mojho nastupu na matersku☹. Asi sa vykaslem na riesenie tychto odpudzujucich zalezitosti a uvidime ako to zariadi zivot sam😉. Ci najdem robotu alebo sa zadari😉. Este raz pekne dakujem

zalka
13. mar 2013

@lubinkas držiím palec ...

vercatore
14. mar 2013

Dobry den, prosim o radu som na rodicovskej dovolenke, moj syncek bude mat v auguste dva roky ale v maji sa nam narodi babatko, mam narok na matersku od 34tt a papier mi da doktor alebo mam si ho ist pytat na socialku. mam stale zmluvu na trvaly pracovny pomer. dakujem za odpovede lebo som v 34tt a ku gynekologovi idem az v 2.4.dakujemmmm

luciahromadkova
16. mar 2013

Dobry den dievcata, viete niekto poradit?
V oktobri 2010 som nastupila na MD a plynule presla na RD, ktorá by mala trvať do 14.11.2013. Uvazujeme o druhom dietati, budem mat narok na matersku dovolenku od socialnej poistovne ak prejdem plynule z rodicovskej dovolenky. Podotýkam, ze som stale zamestnana na trvaly pracovný pomer. Bude výška príspevku na MD vypočítaná z posledného príjmu u zamestnávatela? Este ak by mi termín porodu nevysiel hned po rodicovskej dovolenke mohla by som cerpat dovolenku od zamestnavatela, kedze mi zostalo z pred materskej dovolenky 20 dni. Za odpoved a radu vopred dakujem.

anjelik87
16. mar 2013

@zalka ahoj nevedela by si mi poradit? Teraz som na materskej platila som si dnp do 6.9.2012. V aprili uz zacnem poberat rodicovsky. Ale chcem sa opytst ci nie je mozne ist na pn po materskej alebo nieco aby som mala nieco viac ako len rodicovsky. Dakujem za odpoved.

zalka
16. mar 2013

@anjelik87 ak sa den pred PN prihlásiš na DNP .. tak bude platená PN.

anjelik87
16. mar 2013

@zalka a kolko by som platila a aka by bola pn?

zalka
16. mar 2013

@anjelik87 ak sa prihlásiš na DNP teraz ,,, tak ho platiť počas MD nebudeš,
a ak po skončení MD pôjdeš do 7 dní na PN tak dostaneš PN zo zamestnania aj z DNP ... z DNP 216 e cca .
Platí sa 4,50 eur za každý den prihlásenia .. kedy človek nie je na PN alebo MD.

halintoa
17. mar 2013

ahoj, mohla by som poprosíť o radu? Som zamestnaná u svojho manžela a nevieme, čo napísať teraz pri žiadosti o druhú MD do kolonky Potvrdenie od zamestnávateľa : "Materská/rodičovská dovolenka poskytnutá od..." - treba tam dať nástup na túto novú materskú, alebo na materskú s dcérou, keďže som odvtedy nerobila - stále som na RD?. Zamestnanie stále trvá.

vitali
17. mar 2013

@zalka ahoj, vies nam poradit, chcem sa opytat presne na to iste na co sa pyta @luciahromadkova o par riadkov vyssie, ci budem mat narok na matersku pri druhom dietati z posledneho prijmu u zamestnavatela, ak pocas materskej dovolenky prveho dietata budem mat porod druheho dieta. Na matersku som nastupila v novembri 2010, som zamestnana na TPP, a dietatko ocakavame v novembri 2013. Dakujem.

zalka
17. mar 2013

@vitali samozrejme .. reťazový pôrod nárok na MD je ak si stále zamestnanec na RD:

vitali
17. mar 2013

@zalka dakujem pekne

laurinka25
18. mar 2013

Ahojte, potrebujem radu lebo mám v tom zmätok 😒 ohľadom materskej,,,, do zamestnania som nastúpila v auguste 2009 na TPP, materská mi trvala od 25.6.2011 - 17.2.2012 ( platila som si DNP ktoré už zaniklo..) momentálne som na rodičovskej a som v 8 tt a chcela by som opäť využiť DNP , otazka znie : môžem to využiť ak som zamestnaná? ako by som mala postupovať? Ďakujem veľmi pekne za radu 🙂

zalka
18. mar 2013

@laurinka25 kedy zaniklo DNP ... dátum ...

laurinka25
18. mar 2013

@zalka tak to mi zaniklo automaticky január 2012 ...

zalka
18. mar 2013

@laurinka25 ešte sa stíhaš prihlásiť na DNP a ísť na PN ... tak vznikne nárok na MD aj z DNP .. aj zo zamestnania.

laurinka25
18. mar 2013

@zalka jaj 🙂 takže ja ak sa prihlásim na to DNP platiť budem z plnej sumy cca 1000€ alebo len ten rozdiel ? neviem či si ma pochopila .....

janicka11
18. mar 2013

Ahojte kočky,,Potrebovala by som sa niečo spýtať,lebo som z toho jelen 😖 😖
Som na rodičovskej dovolenke ale už len mesiac,Presne 22.4 má dcérka 3 roky,na dalšiu materskuúby som mala nastupiť 9.maja,inak som zamestnaná stále na TPP a dnes mi volali z práce teda moja majsterka,že ak mám zaujem,možem si od 22.4 teda vybrať svoju dovolenku,a možem byť na dovolenke aj mesiac vkuse,tak by som svojho lekára prehovorila nech ma dá na na materskú až mesiac pred termínom.Termín mám 20.6.
A moja otázka je,,zlepší mi to potom priemer na matersku ktoru budem potom poberať?Teda kedže dovolenka je lepšie platená,a mesiac niečo urobí,,Alebo za aké obdobie sa to počíta potom??

Dakujem 😅 😅

zalka
18. mar 2013

@laurinka25 stačí ti rozdiel 1179-hrubá mzda ... a platí sa 35,15% z VZ .. resp. 33,15% z VZ mesačne.

laurinka25
19. mar 2013

@zalka áno tak som to myslela, Ďakujem ti veľmi krásne 🙂 zajtra to idem hned vybavovať, dúfam že to tie týždne stíham, bude to len tak tak 😉 😉 🙂