Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

katkaajurko
13. nov 2013

@zalka aha,tak dakujem 🙂

zalka
13. nov 2013

@katkaajurko rado sa stalo ...

sedmokrasska
15. nov 2013

Ahojte, potrebujem radu. Koncom maja 2011 som nastupila na nemocensku kvoli rizikovemu tehu, v polovici novembra som na stupila na MD a koncom dec.2011 sa nam narodilo dieta. bola som predtym dobrovolne nemocensky poistena. Bud rok planujeme mat druhe dieta, predpokladam, ze sa narodi este pred tym, ako bude mat nase prve dieta 3 roky. Cize by som nastupila z rod.dovolenky znova na MD. Podla coho sa mi potom bude pocitat vyska materskeho? predtym som mala max.vysku materskeho kvoli DNP. 😎 Dakujem za vsetky rady!

zalka
15. nov 2013

@sedmokrasska ak si zamestnaná MD sa ti vypočíta z predpokladaného príjmu, nepíšeš kedy ti skončilo DNP ale predpokladám že po zmene zákona a tak nárok na MD z DNP už mať nebudeš.

sedmokrasska
15. nov 2013

zalka dakujem. a zamestnana som. pravdaze. dpn skoncilo ked sa zmenil zakon ako si povedala. a kto urcuje ten predpokladany prijem??? 😎

zalka
15. nov 2013

@sedmokrasska mzdárka ...

fiorea
27. nov 2013

@zalka ahoj, pred casom si mi tu radila. Urobila som tak, ako sme sa bavili a som PN, kym mi nezacne dalsia materska (rodicovsky mi skoncil minuly mesiac, takze som potrebovala premostit chybajuce 3 mesiace). Ale co ma velmi zarazilo, bol vymer, ktory mi prisiel zo SP - pravdepodobny denny vymeriavaci zaklad mam nizsi, ako ked som nastupovala na 1. matersku. Pisem to sem aj preto, aby ostatne baby radsej davali pozor, ako sa dohodnu s uctovnickou. Ja som za to nasou bola osobne a v pohodicke slubila, ze vsetko nahlasi, o presnych cislach sme sa nebavili, ale urcite by ma nenapadlo, ze mi urci pravdepodobny vymeriavaci zaklad nizsi, nez som mala pred 3 rokmi. Absolutne nechapem, ako to mohla urobit. Dievcata vacsinou pisu, ze im uctovnicky aspon trochu prilepsia, ved socialka nemoze dokazat teoreticky platovy postup, ale ze mne napise menej, ako som mala mat, to by ma nenapadlo. Naivna som ☹

zalka
27. nov 2013

@fiorea fúha to je blbé, asi rátala len zo zmluvného platu .. :( treba ísťč za nou a opýtať sa prečo tak dala, MD bude budúci rok, takže bude iný predpokladaný príjem tak na MD by to mohla opraviť ... čo pokašlala ..

fiorea
27. nov 2013

@zalka ahoj, dakujem za super rychlu odpoved 🙂 uz som jej pisala, som zvedava, ako odpovie. Vobec ma nenapadlo, ze este mam sancu to zvysit. Si poklad, uz som myslela, ze by to slo len cestou odvolania. Ved tu nizsiu PN znesiem, o to nejde, len ma stvalo, ze materska bude nizsia. To je vyborny postreh - ze na matersku budu ziadat novy VZ, ja som myslela, ze ked prejdem z PN plynulo na MD, ostava vsetko vypocitane z toho isteho VZ. Teraz uz len aby mzdarka nezacala robit caviky ☹ Ved nechcem nic extra navyse ☹

zalka
27. nov 2013

@fiorea nie nie .. lebo teraz sa ti rátal predpokladaný z roku 2012 a MD bude iný rok .. takže to bude iné ...

fiorea
27. nov 2013

@zalka dakujem velmi pekne 🙂

zalka
27. nov 2013

@fiorea rado sa stalo len to porieš zo mzdárkou ...

dadushka007
27. nov 2013

ahojte, prosim vedel by mi niekto poradit, co treba vsetko poriesit v SP a na UP pri prechode z rodicovskej na matersku.
na UP som sa uz nahlasila, ze koncim s rodicovskym a prechadzam na matersku....
treba do SP znova podavat to oznamenie aby mi platili do 2 piliera?
a ked mam stale statut zamestnanca, musim si podavat teraz prihlasku na dochodkove poistenie, aby mi platil stat alebo az ked budem prechadzat znova na rodicak?
je este treba nieco vybavit pred porodom???
dakujem

@zalka

dena1973
27. nov 2013

@dadushka007 Ak si stále v pracovnom pomere (nemocensky poistená), lekár vystavuje žiadosť o materské 6 až 8 týž. pred pravdep. pôrodom, ktoré je treba zaniesť zamestnávateľovi. Zamestnávateľ žiadosť potvrdí a je potrebné ju doručiť na pobočku Sociálnej poisťovne. Ty si teraz prihlášku na dôchodkové poistenie nedávaš, ale až po ukončení poberania materského (po 34 týždňoch) t.j. pri nástupe na rodičovský príspevok.

fiorea
28. nov 2013

@zalka ahoj, tak teraz som uplne mesuge... prave mi volala mzdarka a nielen ze mi skodoradosrne oznamila, ze nebudem mat povodny vymeriavaci zaklad, ale vraj volala na socialku a kedze v roku 2013 nebudem mat ziadne rozhodujuce obdobie, matersku mi vraj vyrataju z minimalnej mzdy! pomoooc! ak je to fakt, tak neviem, co idem robit

zalka
28. nov 2013

@fiorea nemôže ti dať minimálnu mzdu ak máš v zmluve vyššiu ...

fiorea
28. nov 2013

@zalka volala som na socialku a bohuzial mi potvrdili, ze moja mzdarka ma pravdu ☹(( Ak nechcem mat matersku vypocitanu z minimalenej mzdy, musim este do konca roka nastupit do prace alebo cerpat dovolenku

zalka
28. nov 2013

@fiorea tak čerpaj dovolenku posledný den v roku alebo dva viac nie ... aby si tam nemala víkend abo sviatky .. ... a od 1.1. chod na RD späť .. ... to ma prekvapilo netušila som , že urobili taký krok .. si vezmi ako k tomu prídu mamičky čo zarábali vyše 1000e mesačne pred MD ... prvou ... toto je dosť nefér ...

zalka
28. nov 2013

@fiorea aj tak mi to nesedí ... pozri info na stránke SP ...
http://www.socpoist.sk/materske/1293s
Materské sa určuje z denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu (PDVZ)
PDVZ = jedna tridsatina vymeriavacieho základu (VZ), z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (predpokladaný VZ); PDVZ sa zaokrúhľuje na 4 desatinné miesta nahor.

- ak PDVZ je vyšší ako suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ, t.j. VZ uvedeného v § 138 ods. 5 zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorý platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky (od 1.1.2013 do 31. 12. 2013 = 393,00 EUR), PDVZ je suma zodpovedajúca jednej tridsatine minimálneho VZ (od 1.1. do 31.12. 2013 = 13,1000 EUR)
výnimka – PDVZ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorí nemali v rozhodujúcom období VZ z dôvodu poberania materského, prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky alebo z dôvodu prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok, je jedna tridsatina predpokladaného VZ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky

fiorea
28. nov 2013

@zalka diky za rady, ale ja som mala rodicak len do 10.10.2013, odvtedy som PN, lebo som nemohla nastupit do zamestnania. Takze mam naozaj len 2 moznosti - bud ostat PN az do materskej alebo cerpat dovolenku. Tretia moznost je cisto hypoteticka - ze by som nastupila na chvilu do prace. Skratka - podla poradne SP - musim este tento rok ziskat nejake rozhodojuce obdobie, nejaky vymeriavaci zaklad. A preco mi radis, aby som necerpala dovolenku cely december, iba par dni? Uz som z toho jelen ☹

zalka
28. nov 2013

@fiorea ak máš nárok napr. za 1 den dovolenky 20 eur .. a vyčerpeš 2 d ni a neni tam víkend tak na den ti výjde VZ 20 eur ..
ak tam máš víkend ... že čerpeš dovču napr. piatok a pondelok ... tak dostaneš 40e za dovolenku ale vydelí sa ti 4 dňami a máš 10 eur na den ... takže preto hovorím ked tak len koniec roka čerpať ...

a ako píšem nesedí mi to, pozerala som aj novelu .. a ani v novele sa nič také nepíše ,,,, mamičky po RD a MD spadajú pod výnimku ... a žiadne platenie MD z minima ...

fiorea
28. nov 2013

@zalka snazim sa v tom orientovat a ono to vyzera tak, ze keby som na matersku mohla nastupit tento rok, vsetko by bolo ok, lebo 2012 som cely bola na rodicaku, ale kedze buduci rok sa bude brat do uvahy rok 2013, ja od 11.10. ziadny VZ ani PVZ nemam a nie som ani vynimka - uz nie som na rodicovskom, ale PN. Vies, ja som len laik a toto su fakt komplikovane veci, preto netvrdim, ze tomu rozumiem, ale snazim sa rychlo zachranit, co sa da. Budem Ti vdacna, ak sa zamyslis so mnou, aj ked mas iste dost svojich starosti

zalka
28. nov 2013

@fiorea no dáva to logiku čo píšeš ... tak potom naozaj ukončiť PN a čerpať dovolenku od
30.12. ... aj další rok môžeš a potom poprípade zase na PN ...

fiorea
28. nov 2013

@zalka a to by sa mi materska potom ratala len z tych 2 dni? 30. a 31. 12?

zalka
28. nov 2013

@fiorea áno presne tak ... lebo len tolko by bol tvoj VZ za rok 2013 .. PN je vylučiteľná doba ...

fiorea
28. nov 2013

@zalka aha, asi by som to takto riesila, len sa uz bojim, aby v tom zasa nebol nejaky hacik, ked na SP mi radili, co najskor zacat cerpat dovolenku. Ale podla zakona mas asi pravdu Ty - je asi jedno, ci tento rok budem mat 20 dni alebo 2 dni dovolenky, teda vymeriavacieho zakladu, vsak?

katja33
28. nov 2013

@zalka ahoj,chcem ťa poprosiť o radu, som v 9tt, pravdepodobne budem musieť isť na rizikové,od jula 2013 pracujem, predtým som bola na RD, ale v trvalom prac. pomere, kde som dávala výpoveď k 30.6.2013 a hneď nato som nastúpila do súčasného zamestnania,z akého obdobia sa mi bude rátať MD? Musí mať odpracovaných tých 90 dní, tento rok? Ďakujem za odpoveď.

zalka
28. nov 2013

@katja33 hm... MD sa bude počítať z VZ od júla do nástupu na PN .. ak je tam odpracovaných aspon 90 dní ... aj PN sa ti takto vypočíta.

zalka
28. nov 2013

@fiorea určite je lepšie mať menej dni dovolenky vyčerpanej ... a môj názor hej .. na teba by sa nemala vzťahovať podmienka 90 dní poistenia bez PN ... ale 100% istotu nemám ...

fiorea
28. nov 2013

@zalka dakujem!