Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
29. jan 2014

@alien2603 ten napíše mzdárka, záleží od nej... minimálne však musí dať základnú mzdu dohodnutú v pracovnej zmluve

alien2603
29. jan 2014

@zalka Je to na mzdarke? Moze dat teda aj vyssi predpokladany prijem ako bol pri nastupe na prvu matersku?
Ak tomu dobre rozumiem, pokial by som sla opat na matersku po rodicovskej (teda v priebehu cca poslednych dvoch rokov z celkovej 3 rocnej MD) mala by som narok na minimalne taku istu matersku, aku som poberala pri prvom dietati?

fuska
29. jan 2014

Ahojte. V praci "drzia" miesto 3 roky pri dietati. Ked ma niekto dve deti, kazde zhruba do troch rokov, tak zamestnavatel musi drzat miesto 6 rokov? Alebo kedy moze ukoncit pracovny pomer?

eda28
29. jan 2014

@zalka ahoj, mozem sa znovu na teba obratit, lebo na soc. poist, si ma len prepajali. Niekde tu na koniku som zychytila nieco o tom , že ked som neviem ci na RD alebo MD, ze sa musim aj nahlasit na dochodkove poist., aby to platil stat za mna, pocas toho ako nepracujem, ale teda neviem ci je to MD alebo RD. Ebo inak to nezarataju do dochodku. Snad som to napisala aspon trochu zrozumitelne. Mohla by si mi k tomu napisat viac, ja mam z toho chaos. Ja som od 2011 na MD, potom RD a teraz znova MD od 19.januara 2014.
DAKUJEM

zalka
29. jan 2014

@alien2603 no áno všetko je na mzdárke, ak vo firme rástli platy tak môže dať aj viac ak by si bola aj ty mala viac ...

@fuska počas MD, RD , PN nemôže zamestnávateľ ukončiť PP ... takže až po 6 rokoch napr. ked skončí 2 RD, a samozrejme zamestnankiňa nie je tehotná opäť

@eda28 no ja čo viem tak do 45 dní od narodenia sa dieťaťa je lehota, ale baby tu písali, že ak je zamestnanec tak až po MD, že počas MD ide poistenie zo zamestnania akoby .. fakt neviem ...

eda28
29. jan 2014

@zalka Diky moc

zalka
29. jan 2014

@eda28 moc som nepomohla :(

fuska
29. jan 2014

@zalka Fuha, no to je pekne blbe pre zamestnavatela. Pre mna ako zamestnankynu super, len mi to pride trosku nespravodlive... 😀 Dakujem.

zalka
29. jan 2014

@fuska prečo nespravodlivé?

eda28
29. jan 2014

@zalka nevadi, ale zrejme teraz nic mi netreba riesit, az po narodení. mozno tam este do porodu vybehnem, len sa mi moc nechce, jaj tieto urady, ale teda zistut nieco po telefone uplna hrôza. 😒

zalka
29. jan 2014

@eda28 tak to verím možno ti iné holky napíšu ...

fuska
29. jan 2014

@zalka No, taka zamestnankyna je stale tej firme na krku... Minimalne administrativa okolo toho moze zatazovat. No nic, tesim sa z tejto informacie. Este raz dakujem.

zalka
29. jan 2014

@fuska zamestnávateľ vedel prečo berie mladú slobodnú babu, tak muselo ho napadnúť, že bude sa vydávať mať dieťa , a možno razom dve tri ... 🙂

katkad17
29. jan 2014

@eda28 Pred nastupom na RD sa treba nahlasit na socialke za to dochodkove poistenie.

dasa10
29. jan 2014

@terinka2013 skus temu o dobrovolnom poisteni, vyuzit sa to stale da, no nie je to take easy 😉

eda28
29. jan 2014

@katkad17 vdaka, no dufam, ze som tak urobila, ked som nastupila naprvu RD 😒

terinka2013
29. jan 2014

@dasa10 niečo vymyslíme s manželom, najhoršie je že som nerobila nikde na zmluvu.. škoda, že sa dohody nepočítajú, mala by som odrobených :D ale ďakujem, určite to nie je také výhodné ako bolo, ale tiež sa niečo dá isto 🙂

dasa10
30. jan 2014

@terinka2013 ano len je otazne, ci napokon na tom neprerobis... 😒
Od kedy do kedy si mala DNP predtym ?

terinka2013
30. jan 2014

@dasa10 od 10.1. 2012 do 5.10.2012

leelyanah
30. jan 2014

@zalka snazim sa napisat SP cez ten formular, ale neviem ho najst. Predtym to bolo v casti Poradna, ak si dobre pamatam. Vobec nevidim, kde to je...

sander
30. jan 2014

Ahojte, viete mi prosim niekto poradit? RD mi konci v 04-2014, chcela by som sa vratit do prace, ale vyzera, ze nebude pre mna miesto, takze PP bude ukonceny. Mozem sa prihlasit na urad prace a budem dostavat podporu ak som bola 3 roky na RD? A ak by som pocas tohto obdobia otehotnela, tak budem mat narok na matersku davku? ak som to spravne pochopila, tak nie...len ak by som si platila DNP... Alebo ak sa zamestnam na novy pracovny pomer, ktory bude trvat min 270 dni?
budem vdacna za kazdu odpoved🙂

zalka
31. jan 2014

@sander nárok na podporu mať budeš, ak ti skončí PP v posledný den RD tak dostaneš 50% z hrubej mzdy pred MD
ak budeš čerpať 1-2 dni dovolenky, a skončíš PP s tým že zvyšok dovolenky Ti preplatia tak budeš mať maximálnu podporu cca 800 e

sander
31. jan 2014

@zalka dakujem velmi pekne za pomoc... dovolenku uz nemam, takze to vidim tak, ze PP skonci hned 1. den po ukonceni RD...tak aspon ze to...

zalka
31. jan 2014

@sander si si všetku dovolenku vyčerpala pred nástupom na MD ...

sander
31. jan 2014

@zalka ano presne tak...mrzi ma to s tou pracou, lebo slubili, ze budu mat pre mna miesto, uf ☹
planujeme aj dalsi prirastok, tak neviem, ako to potom bude... ci sa prihlasit na dobrovolne alebo sa radsej hned zamestnat a cakat tych o 9 mesiacov...

zalka
31. jan 2014

@sander hm... ak otehotnieš teraz ... tak ťa nebude mohol vyhodiť .. počas tehu z pracovného pomeru

sander
31. jan 2014

ja viem, snazime sa, ale zatial sa nepodarilo... citala som, ze ochranna lehota je 8 mesiacov po ukonceni pracovneho pomeru, to znamena, ze do tych 8m uz musis porodit alebo nastupit na matersku?

zalka
31. jan 2014

@sander no ak chceš mať nárok na MD, tak je dôležité aspon 1 den po RD odpracovať ... potom nárok na MD vznikne ... ináč nie ... ináč budeš potrebovať 270 dní poistenia nového

sander
31. jan 2014

@sander Zalka, inak dakujeme velmi pekne, ze poradis, to je od teba naozaj velmi pekne 🙂
clovek sa telefonicky na urade vacsinou nedozvie nic, nikto ti neporadi, vsetci sa na teba akurat atk vykaslu 😠