Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
4. máj 2016

@danicca do nástupu na pN čiže ja netuším kedy si nastúpila na dohodu .. ale MD sa ráta k dátumu nástupu nie pôrodu ...

danicca
4. máj 2016

@zalka jasne, vdaka .. dohody mam dve, pre dve firmy.. od 21.8.2015 a od 3.10. takze dorobim v maji , nechaju ma prihlasenu na oboch, z TPP som na RD

dakujem este raz a pekny den 😉

zalka
4. máj 2016

@danicca tak to potom 3x si nechaj vypísať MD či? splníš z oboch dohôd 270 dní poistenia?

danicca
4. máj 2016

@zalka jaaaj dobra pripomienka, aj TPP mam rozdeleny na dva polo-uvazky, teda k MD som odovzdavala 2 papiere, teraz mam pre tie iste firmy dohody, cize by to znamenalo 4 papiere 😀 270 dni poistenia teda znamena 9 mesiacov musim odpracovat - teda ak by som sla na PN skor tak nestaci ze dohoda nieje odhlasena ale realne musim (teda firma) za 9 mesiacov odviezt odvody .. tento dotaz som vlastne mala povodne na mysli 🙂 si skvela, dakujem do tretice

zalka
4. máj 2016

@danicca nie aj dohoda ak trvá a si na PN tak tie dni sa rátajú do dohody...

danicca
5. máj 2016

@zalka perfektne, dakujem !! 😵

zalka
5. máj 2016

@danicca rado sa stalo

sybisy01
7. máj 2016

@zalka Ahoj Zalka, nevies prosim, poradit aj mne? Som zamestnana vo firme na dobu neurcitu a v sucasnej dobe som na rodicovskej s mojim syncekom. Narodil sa 29.12.2013, tz. ze 30.12.2016 by som mala nastupit spat do prace. Radi by sme vsak druhe dieta, zatial sa nam vsak nedari a tak prechod z rodicovskej opat na matersku nestihame... Mam dostatok dovolenky, aby som pripadne preklenovacie obdobie vykryla... Moja otazka znie: Budem mat narok na matersku, ked z rodicovskej pojdem na mesiac / dva do prace, resp. bude cerpat dovolenku a potom nastupim az na riadnu matersku? (podotykam, ze v tomto roku, 30.12.2016, by som nastupovala spat do prace) Dakujem, Sysa

zalka
8. máj 2016

@sybisy01 áno nárok na MD mať budeš a výška MD bude vyrátaná z platu za rok 2016tj z 30. a 31.12.2016 čo zarobíš

gapa
9. máj 2016

@sybisy01
@zalka máš blbý dátum ukončenia Rd, aj ja som to mala podobne. Ak skončí tvoja RD 29.12.2016 a budeš pracovať, čerpať dovolenku v piatok 30.12. a v sobotu nepracujete, tak materské alebo aj pn či očr na ktoré nastúpiš v roku 2017 sa bude rátať z vym.základu v období 30-31.12.2016 ako píše zalka. A ty tam budeš mať len mzdu za 1den, ktorá sa rozráta na 2kalendárne dni!!! tj. napr. ak máš hrubú mzdu na mesiac 800 eur, bežne sa rozráta na 30 alebo 31dní, teda denný vym.základ býva cca 25,8eur až 26,7eur na kalend den. Ale ty ak zarobíš pri HM 800eur za ten 1den dajmetomu 36,4eur (800:22prac.dní a sviatkov v dec), tak na 1del. den to bue len 18, 1eur!!!!! tj. dobré by bolo ukončiť RD skôr bude v nedelu predtým 25.12.alebo ak by nechceli platiť sviatok v pondelok, tak ukončiť RD dnom 26.12. aby sa ti rozrátala mzda za 4dni na 5kalend. dní, čo je lepšie ako 1pracden na 2kalend.dni.

sybisy01
10. máj 2016

@gapa Ďakujem veľmi pekne za info. Mám ešte jednu otazku... Môže mi zamestnávateľ zabrániť/zakázať nastúpiť do práce/ na dovolenku k 1.12.2016? Mám dostatok dovolenky, v závode ju nepreplacaju a od nového roku dostanem ďalšiu... To by bolo pre mňa asi najlepšie, alebo?

gapa
11. máj 2016

finančne ti ani neviem takto povedať, čo je výhodnejšie, či čerpať dovolenku od 1.12. alebo od 26.12., aj ked asi to druhé, lebo za celý mesiac je pomer asi 22dní : 31kalend.dnom a druhý variant je 4:5, čo je o niečo vyššie číslo, aj ked nie vela. Ak požiadaš v dostatočnom predstihu o ukončenie RD koncom novembra a čerpanie riadnej dovolenky od do (aspon mesiac popredu), tak by myslím mal vyhovieť (no nemám až také skúsenosti s tým) pozri Zákonník práce § 113 ods.2,3, aj sa porad s mzdárkou, aby ti neprepadla dovolenka (niektoré mzdárky by si to tak mohli vysvetliť, že ak nie je vyčerpaná do konca roku, tak prepadne)

sybisy01
13. máj 2016

@gapa Dakujem za info... 🙂 velmi si mi pomohla... PS: asi mam velke stastie , u nas v zavode dovolenka neprepada a kolegyne z HR su moc fajn, tak to urcite nejako poriesime k spokojnosti vsetkych... 🙂 Pekny dnik, S.

jankaru
15. máj 2016

Ahojte dievcata, som s malym na rodicovskej az do marca 2017 avsak teraz v juli sa nam narodi druhe dieta. zatial som na HR neoznamovala ze som tehotna planujem im iba odniest papier o nastupe na md. (moj priamy nadriadeny o tehotenstve vie) staci oznamit iba to ze uz nastupujem na md vsak ? dakujem

liz_lemon
15. máj 2016

@jankaru staci, ked im odovzdas tlacivo od gynekologa, ale pozor, nastup na RD, uz oznamit musis, pisomne, mesiac vopred

gapa
15. máj 2016

@jankaru súhlas s lemon, stačí žiadost o matesrké. Tiež podla zákona by si mala aspon mesiac popredu. po ukončení md č.2 nezabudni aj nanovo podať prihlášku na soc.poistovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, najneskôr prvý den RD č.2, lebo teraz už po novom vyžadujú aj odhlášku a nanovo prihlášku (odhlášku posledným dnom RDč.1 vraj stačí dať pri podaní prihlášky).

rory
24. máj 2016

Baby, prosim vas, mam este jednu otazku. Prechadzam z rodicaku znovu na matersku, papiere som dala zamestnavatelovi, vcera mi prisiel vymer zo socialnej. Co dalej? Docitala som sa, ze odhlasit sa na urade prace, ok, ale odhlasit sa na sociálnom z dochodkoveho?? To ma neodhlasil zamestnavatel, ked tam posielal papiere? Alebo co musim urobit ja?

ivet01
30. jún 2016

@gapa
@zalka vidim, ze tu vyborrne radite. Mozem aj ja poprosit o radu. Som momentalne na RD do novembra 2016. Som tehotna a TP mam vo februari 2017. Staru dovolenku asi nemam, lebo po MD mi ju firma preplatila. Vytvara sa narok na dovolenku aj pocas MD?
Matersku davku som mala celkom slusnu prvykrat. Teraz ked som volala do socialnej poiatovne povedali, ze ak budem cerpat dovolenku a potom pojdem na PN mala by som dostat Matersku davku rovnaku ako prvykrat. Myslite, ze bude stacit aj par dni cerpania dovolenky aby som mala povodnu matersku? Napr. 3 dni? Popripade ak by som si predlzila RD, kedze moj maly je predcasne narodeny a myslim, ze by mi to schvalili. A pocas tejto predlzenej RD by som isla na MD mala by som narok na povodnu matersku? Ide mi vlastne o peniaze, lebo rpzdiel medzi minimalnou a maximalnou materskou je velky a urcite by nam to pomohlo. dakujem za Vase rady 🙂

zuzanadringus
30. jún 2016

@ivet01 no mna by to zaujimalo tiez, kedze ako tak pocitam, tak narok na matersku uz nemas. Nastupujes na matersku 6 tyzdnov pred TP a do toho sa nijak nevmestis, kedze termin mas vo februari... u mna to je: koniec RD 3.11.2016 termin mam v januari... matersku uz poberat nebudem, kedze mi nijak nevychadza ten retazovy porod. Do prace nenastupim ale pojdem na PN a po narodeni babatka budem poberat len rodicovsky...

zalka
30. jún 2016

@zuzanadringus no mario raj ... to skade si na také múdrosti prišla?
ak máš zamestnanie a nástup na MD bude v roku 2016 tak ti MD vyrátajú z predpokladaného príjmu... a pamätaj nárok na MD máš ...

@ivet01 ako nechápem kde poniektoré holky chodia na tie múdra ... áno za dni na MD vzniká nárok na dovolenku takže určite nejakú dovolenku máš, a čo sa týka výšky MD.. tak tam potrebujem vedieť kedy dátum ti končí RD ... aby som tivedela napísať ako to spraviť čo najlepšie. lebo ak by si šla na PN hned tak by si dostala minimálnu MD tj. 300e .. preto tikázali čerpať dovolenku ale nie je dovolenka ako dovolenka, takže napíš kedy prvé dieťa má tri roky.

zuzanadringus
30. jún 2016

@zalka takze mi chces povedat, ze mam narok na poberanie materskej (8mesiacov) aj ked nemam odrobene 270 dni a nebudem mat retazovy porod???

zalka
30. jún 2016

@zuzanadringus ak si stále zamestnancom tak nárok na MD mať budeš ... 6t pred termínom pôrodu nastúpiš na MD

ivet01
1. júl 2016

@zalka ja viem, ze som mala dovolenku pocas MD, ale tu mi po MD hned preplatili. Ked si pozriem vyplatnu pasku tak tam mam napisene Narok na dovolenku 0 dni. Pocas RD narok na dovolenku asi nevznika,ci?. Rodicovska mi konci 19.11. Myslim si, ze jedinu dovolenku co budem mat by mohla byt alikvotna cas dovolenky od 19.11.2016-31.12.2016 ale to si niesom ista ci je naozaj pravda. Kolko dovolenky by som mala cerpat ,aby som dostala taku istu matersku ako prvykrat?

zalka
1. júl 2016

@ivet01 ak nemáš dovolenku a dovolenka ti vzniká len za prácu a za MD ... tak musíš ísť pracovať a to dieťa má 19.11. tri roky?
Lebo ti to nevychádza moc dobre.

ivet01
1. júl 2016

@zalka ano maly ma 19.11. 3 roky. No tak to vyslo. Uz som im oznamila, ze sa vratim a o mesiac, ze teda som tehotna 🙂 mala som to inak naplanovane, ale nevydala 🙂 HR mi zistuje kolko mam dovolenky. A tiez ma tam asi na 3 mesiace nebudu velni potrebovat, ale zas nemozu ma prinutit ist na PN. A samozrejme maleho mi nevzali do skolky takze aj toto musim riesit. Teoreticka otazka kolko dni by som si mala cerpat dovolenku alebo by som mala minimalne odpracovat aby som mala narok na maresku davku v rovnakej vyske ako prvykrat?

zalka
1. júl 2016

@ivet01 vychádza ti to dosť zle .. lebo 19.11. je sobota ...
a už ti tam bude hrať rolu 20.11. nedela

lebo ak pôjdeš PN 22.11. tak tvoja MD sa vyráta ako mzda za 21.11. deleno 2 dnami a z toho 70% je denný VZ na MD
čiže ak mzda je 20e na den ... tak v takom prípade sa vyráta 20/2x70% = 7e na den

ak by ti RD končila napr. nedelu .. 21.11 tak by si mala MD rátajú ako mzda pondelok deleno 1 den x 70% teda 20/1x70% = 14e na deň

vidíš aký je to rozdiel ... a len preto, že tam máš tú nedeľu nešťastnú , treba to poriešiť ináč,
ak nemáš dovolenku musíš odpracovať aspon 1 deň , a potom ísť na PN ..
čiže ty musíš oficiálne ukončiť RD u zamestnávateľa skôr napr. 13.11. oznámiť koniec RD to je nedela ... 14.11. ísť do práce a 15.11. ísť na PN ... a MD sa ti v takom prípade vyráta z platu za 14.11. čo dostaneš ...

ivet01
1. júl 2016

@zalka myslim, ze by som sa v praci vedela dohodnut na nastupe na napr 1 den. To znamena, ze staci odrobit 1 den a potom PN, ktora u nas v praci je plne hradena do 3 mesiacov a mala by som dostat matersku ako prvykrat?

zalka
1. júl 2016

@ivet01 áno ale musíš sa dohodnúť na dátume skoršom ako sú tretie narodeniny dieťaťa .. aby si tam nemala v žiadnom prípade víkend ...

ivet01
1. júl 2016

@zalka dakujem velmi pekne za super odpovede. Uz mi je to jasnejsie. Uvidim ako sa k tomu postavi firma. Ak by sa mal kto postarat o maleho tak ja by som tan rada isla aj na tie 3 mesiace pracovat a dostavat chvilu normalny prijem 🙂 Dakujem este raz za cenne rady 🙂

zalka
1. júl 2016

@ivet01 rado sa stalo .. 🙂