Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

jagatko
28. dec 2009

Ahojte viete mi poradit , ci budem mat narok na materske, ak som zamestnana a do roku 2007 na materskej a nasledne na RD. Prac.pomer mi skonci 31.12.2009, a od 26.1.2010 nastupujem do dalsieho zamestnania, t.z. ze od 1.1.10 do 25.1.10 budem na RD bez prac.pomeru. Od 29.1.2010 nastupujem na dalsiu matersku, budem mat na nu narok?

jozefmihal
28. dec 2009

jagatko:

Áno, budete mať nárok na materskú. Do požadovaných 270 dní nem. poistenia sa totiž započítava aj doba, počas ktorej ste mali zamestnanie v ktorom ste boli na rodičovskej dovolenke.

Materské sa vypočíta z príjmu dosiahnutého v novom zamestnaní.

dany80
28. dec 2009

Dobrý večer, chcela som sa opýtať ak som stále na rodičovskom a dala som výpoveď zo zamestnania a 31.12.2009 mi ukončia prac. pomer a pracujem aj ako SZČO a som asi v 4tt. budem mať nárok na materské v budúcom roku?

jagatko
28. dec 2009

Dakujem Vam pan Mihal

gapa
29. dec 2009

dany,
ak nebudeš už do nástupu na MD inak nem.poistená (napr. ako povinne NP szčo alebo dobrovol. nem.poistená osoba), tak nie. Prečítaj si o dobrovolnom nem.poistení ale výhodné je to pri prihlásení do 8tt, aby si nastúpila na MD až po uplynutí 26týžnov od tohto prihlásenia. Alebo sa krátkodobo zamestnať pred nástupom na MD s vhodným vym.základom.

set
29. dec 2009

ahojte
co znamena kratkodobo sa zamestnat pred nastupom na MD? staci dajme tomu mesiac pred? neviete niekto blizsie info? napriklad aka vyska platu by bola potrebna na max MD? a da sa to aj v pripade ze som SZCO a mam teraz prerusenu zivnost pre poberanie RP na prve babo?
dakujem za odpoved

jankohrasko
4. jan 2010

Ahojte 😀
Akurat som docitala knizku p. Mihala: Danove a odvodove tipy 😀 😀 Ale moj priklad som tam nenasla 😒
Neviete mi poradit?
11 mesiacov som bola zamestana, teraz som 6 mesiacov na materskej. Od 8.2 nastupujem na rodicovsku. Druhe dieta by sme chceli tak do 2-3 rokov. Ako by to bolo, keby som si teraz zacala platit pocas materskej DNP (dobrovolne nemocenske poistenie), ci sa to da vobec teraz pocas rodicovskej dovolenky platit?
Teda materska - rodicovska - materska. Aby som druhu matersku dastala z max. vymeriavaceho zakladu.
Dakujem za kazdu radu a info 😀

gapa
4. jan 2010

jankohrasko,
dá sa aj počas RD (ja som na RD a som t.č dobr. nemocensky poistená a aj dobrovolne v nezamestnanosti), ale ak dieťa chceš až o 2-3roky, tak je to predčasné, mení sa vláda, môžu byť zmeny v zákone. Aj ked kvôli PN, očr môžeš mať DNP aj teraz.

neviem, čo je v knižke, ešte som ju nečítala (som ju vyhrala, no som si ju nevyzdvihla), takže možno tam nie je seriál o materskom? Ak je, tak vieš, že stačí mať 270dní. Ak tam nie je, tak pozri v teme o doborov.nem.poistení link na jeho blog.

jankohrasko
5. jan 2010

gapa: hej, citala som ju celu, len moj pripad som tam nikde nenasla, chcela by som si teraz zacat platit DNP pocas rodicovskej dovolenky, lebo by sme chceli druhe babo.. Az na to, ze mi to vobec nie je jasne.. Moj pripad tam nie je. V akej sumy by som to mala platit a ake percento? mala by som len dopacat rozdiel medzi sumou 1084 eur a mojim platom pred odchodom na matersku? Ake percento? 1,4 alebo 4,4 %?
Dakujem Ti velmi pekne, si strasne zlata 😉

jankohrasko
5. jan 2010

gapa: inak to, co je na stranke p. Mihala je aj v tej knizke 😉 A este male upozornenie! Nevedia mi povedat ani v socialnej poistovni! Dotycna pani (nebudem menovat) ma odbila slovami, ze nech si to pozriem v zakone!
Co som doteraz pocula, tak tam maju mierny chaos..

standa82
5. jan 2010

JAnkohrasko, VZ pre DNP by bol z rozdielu 1084,55 a tvoj VZ v zamestnaní. A platí sa 4,4% z VZ.

jankohrasko
5. jan 2010

a kolko je min vymeriavaci zaklad? Lebo v knihe je suma 319,58 eur, no mne rozdiel medzi mojou mzdou a 1084 eur tvori mensia suma.. ?
a dalej nerozumiem tomu, ze DNP 4,4 % plati plati v pripade dobrovolne nezamestnanej osoby (mamoplatitela) lenze mne pracovny pomer stale trva, nemala by som platit len 1,4%?

standa82
5. jan 2010

Minim.VZ je minimálna mzda, ktorá je teraz od 1.1.2010 tých 319,58. Menší VZ nie je možný. Ak ti vychádza menší VZ, potom sa ti to neoplatí.
Musíš mať potom super zárobok a neoplatí sa ti pripoistiť.
Lenže môže sa stať aj to, že keď pôjdeš na druhú materskú, budú ti v zamestnaní počítať pravdepod.VZ vo výške minim.mzdy. Sú aj takéto prípady. Ja som na RD a tiež plánujeme druhé a platím si DNP z rozdielu. Lenže som si nedala výšku pravdep.VZ ale minim.mzdu. Takže si platím z rozdielu 1084,55 - 295,5 (minim.mzda v roku 2009) = 789,05 eur. Ak by mi náhodou chceli materskú v zamestnaní počítať z mini.mzdy.
Tie 4,4% sa platia tak, či tak.

jankohrasko
5. jan 2010

Ako to, ze mi mozu dat v zamestnani ako Ty pises: "na druhú materskú, budú ti v zamestnaní počítať pravdepod.VZ vo výške minim.mzdy. Sú aj takéto prípady." ake pripady?

standa82
5. jan 2010

Sú jednoducho ženy, ktoré prešli prvou MD a RD a išli hneď na druhú MD a pravdep.VZ im vypočítali z minim.mzdy a nie zo základu aký mali, keď nastupovali na prvú materskú. Čiže materskú im počítali z minim.VZ, ktorý je teraz 319 eur, čo je mesačne cca 174 eur (materská na mesiac). 😖

jankohrasko
5. jan 2010

to fakt? no super.. 😖 najhorsie je to, ze nik Ti nic nepovie a sama si to musis zistovat 😖 ☹
Ale dobre vediet, ze na co sa mam pripravit 😉 Ty uz asi nestihnes nastup na matersku, kym Ti skonci RD, ze?

standa82
5. jan 2010

Neviem ti povedať. Viem teraz, že tehotná ešte určite nie som, takže..... Ak sa budem riadiť PM, tak to bude až po 17.1., ale ak by sme začali niekedy od 10.1. (chi-chi), tak by som to stihla. Vieš pri prvom som vysadila antikoncepciu a hneď som otehotnela v ten mesiac, a pri druhom? No uvidíme, ešte ju beriem.

jankohrasko
5. jan 2010

standa82: hehe, tak mozno to este stihnete 😀 no kym my zacneme "pracovat" na druhom babatku, tak potrva mozno min. jeden rocik, tak mam este cas si to poriadne nastudovat.. 😝 Budem ich otravovat dovtedy, pokial v tom nebudem mat jasno.. Teda, hlavne, aby oni v tom mali jasno!
Drzim palceky

dadis
5. jan 2010

Standa neviem, ja som bola na 1.materskej, nastupila som na rodicovsku dovolenku a potom znova na matersku...matersku mi ratali z rovnakeho VZ...museli...rozdiel je tusim vtedy, ak medzitym "pracujes",pisem v uvodzovkach...lebo za pracu sa rata aj to, ked si niekto po skonceni materskej vycerpa zyvsnu dovolenku a nastup na rodicovsku dovolenku si da az po tom...

juliagregor
5. jan 2010

ahojte,
ja som prešla z materskej na rodičovský a znovu na materskú a teraz mám znovu rodičovský
druhá materská sa ráta zo sumy, ktorú Vám zamestnávateľ napíše na tlačivo, je to suma hypotetická,čiže predpokladá, koľko by vám platili, keby ste nastúpili do práce. Neplatí z nej odvody a nikto to nekontroluje. len na Vás záleží, či sa dokážete dohodnúť so zamestnávateľom na inej sume a zlepšiť si rodinný rozpočet.

gapa
5. jan 2010

jankohrasko,
každé nem.poistenie sa posudzuje samostatne, takže zvlášť DNP a zvlášť zamestnanie. Až denné VZ sa potom zrátavajú. Takže aj platenie poisteného je iné pri zamesnaní 1,4+1,4% a pri DNP je to 4,4%
- najmenej z najnižšieho VZ (od 1.1.2009 sa už neviaže na min.mzdu, ktorá je od 1.1.2010 307,7eur, ale na min. VZ vo výške 44,2% z priemernej mzdy dva roky dozadu (teda pre rok 2010 z r.2008), čo je 319,58eur.
- najviac vo výške t.č. 1084,55eur a max. VZ sa mení vždy 1.7. v roku a t.č. je to 1,5násobok priem. mzdy z predch. kalend.roku (aj ked sa hovorí aj o zmene v tomto)

Pravdepodobný VZ pri NP zo zamestnania je VZ, z ktorého by sa pravdepodobne platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. NEzdá sa mi, že by niekomu, kto nemá min.mzdu dali min. mzdu. Problém je však v tom, že tam nie je napísané, či to má byť mzda celomesačná, takže v určitých prípadoch môže byť s tým problém (napr. ak by si bola predtým na PN, no a cez PN sa odvody do soc.poistovne neplatia, takže mohla by to vypísať aj tak, že napr. ak si nastupovala na MD 16.1.2010 a do 15.1.2010 si poberala nemocenské, tak by mohla napísať aj mzdu za obdobie 16-31.1.2010. NO a mzda, ktorú napíše mzdárka sa VžDY!!! delí číslom 30, aj keby to bola mzda za časť mesiaca, resp. pár dní, takže vlastne by bola materská polovičná, ak by napísala polovičnú mzdu.

Tak isto sa to môže stať v prípade, ak v tom istom mesiaci končí RD a v tom istom mesiaci začína MD, lebo ani cez RD sa odvody do SP neplatia, takže má napísať celomesačnú mzdu???

Tak isto je to v prípade, ak má niekto nízku základnú mzdu (napr. min.mzda) a len premie za napr. predaj. Tam tiež záleží od mzdárky, ako si to vysvetlí a bude postupovať a čo uvedie ako prevdep. VZ, z ktorého by sa platilo NP v mesiaci nástupu na MD. Ona si to len musí obhájiť, napr. podla kolegov, čo pracujú ... podla predchádz. jej výsledkov ...

Alebo napr. (ale to už nejde o pravdepod.VZ) ak by ti skončila RD napr. koncom roka a na druhú MD nastúpiš v dalšom roku, tak ak končí RD napr. 27.12. potom nastúpiš do práce (alebo čerpeš dovolenku, to je jedno) napr. 28.12. čo by bola napr. piatok, potom je sobota nedela a pondelok 31.12., tak sa ti vlastne mzda (alebo náhrada mzdy za dovolenku, ak čerpeš dovolenku, z tej sa tiež platí nem.poistenie) za tie dva dni (28+31.12.) rozpočíta na 4kalend.dni a takto môže tiež vzniknúť velmi nízky VZ pre výpočet materského aj pri vyššej mzde. (toto hrozilo zase mne): Naopak, ak by napr. 28-31.12. bolo napr. pondelok a piatok, tak bude materké vyššie, akoby si mala odrobený celý mesiac, lebo vtedy sa mzda za 4dni delí 4mi a to je určite viac ako ked sa celomesačná mzda delí číslom 30 resp. 31.

V zákone sú určité prípady velmi nespravodlivé, ak ti to takto vyjde a niektoré veci sú nejednoznačné/nejasné, ako to s tým pravdep. VZ. Ja keby som bola mzdárka, tak tiež máš so mnou problém. Preto je dobré sa o tom ešte pred nástupom na MD porozprávať so mzdárkou, aby tam nenapísala len mzdu za časť mesiaca.

Toto si dobre prečítaj, lebo čo som teraz popísala asi ťažko nájdeš pokope (aj ked som o tom na koníkovi asi 2-3-4x písala, len tu sa orientovať neviem). No a mamičky často ani nevedia, prečo materské je také nízke.

gapa
5. jan 2010

Len chcem opraviť drobnú nepresnosť v poslednej vete v treťom odseku odspodu:

"Naopak, ak by napr. 28-31.12. bolo napr. pondelok až ŠTVRTOK (nie piatok), tak bude materké vyššie, akoby si mala odrobený celý mesiac, lebo vtedy sa mzda za 4dni delí 4mi a to je určite viac ako ked sa celomesačná mzda delí číslom 30 resp. 31. "

sissik
5. jan 2010

ahojte
ako sa pozeram na to, ci v pripade dalsieho tehu budem mat narok na MD, som z toho stale vacsi jelen.
takze poprosim o radu tych, co z toho taky jelene nie su 😉
od augusta 2008 som bola PN, 24.11.2008 nastup na MD. od polky juna 2009 som na RP. keby som chcela mat dalsie baby a termin porodu by bol november-december 2010 (cisto teoreticky), mam narok na MD alebo nemam?
nie je mi jasnych tych 270 dni poistenia a ta veta o zaratani prerusenia poistneho z dovodu poberania RP do doby 270dni. uz mi z toho proste sibe.
diky za radu

gapa
5. jan 2010

súhlasím s juliagregor,
napr. môže zamestnávatel v danom mesiaci dávať odmeny a aj pravdepodobný VZ by to mohlo zvýšiť.

Inak julia, dobrý link (prípad v poradni si dala), ma tam najviac zaujalo, že nástup na MD si mamička určuje sama, t.j. z toho vyplýva, že kedykolvek od 8 do 6týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, s čím majú niektorý lekári pri PNke problém.

jankohrasko
5. jan 2010

gapa, juliagregor: ste pokladiky 😀 😉 daaaaaaaaaakujem

standa82
5. jan 2010

Ja som písala len to, čo píslali iné mamičky v začiatkoch písania tejto témy. Mali s tým problém a zamestnávatelia im dali min.mzdu. Pokiaľ je to takto ako píše Gapa a Dadis, tak je to len super a držím všetkým palce.Keby to každej vyšlo tak, ako Vám pár. ☹

jankohrasko
5. jan 2010

standa82: dakujem aj Tebe velmi pekne. 😉 😀 aspon viem, co ma caka a na co si mam davat pozor 😀

skadricka
5. jan 2010

Dobrý večer,
chcem sa opýtať,mám svoju s.r.o/1 1/2Roka/ v ktorej som zamestnaná,predtým som pracovala v podniku.
Deti už mám velké takže sa chcem opýtať ako je to s materskou.Ja by som si ako zamestnaná u seba platila
materskú a potom od pol roka až do troch rokov štát?
Ďakujem za radu
Jana

juliagregor
5. jan 2010

jankohraško 🙂 za málo