Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
10. mar 2010

romanferko,
ak nastupovala na MD v rozmedzi 6-8týžd.pred pravdep. termínom pôrodu, čo napísal do žiadosti o materské lekár a narodilo sa jej len 1dieťa a zjavne nie je osamelá, tak má náro na materksé 28týždnov (t.j. nie presne 6mesiacov, ale na týždne to je) t.j. do 15.4.2010.

Treba si z UPSVaR vyžiadať jedno čisté tlačivo, ktoré vypíšete, manželka podpíše a dáte potvrdiť do SP v ktorom období poberala materské a v akej výške. To bude potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok.

gapa
10. mar 2010

nanika,
stačí, ale pre istotu doporučene a prefoť si žiadosť o materské (aj by som tak aspon spravila)

gapa
10. mar 2010

nanika,
a hned by som k žiadosti pridala aj to potvreenie z upsvar, čo som písala pre romanfero. Tebe na to potvreenie uvedú, že nemáš nárok a tiež to budeš potrebovať k žiadsoti o RP. Takto to vybaviš jedným vrzom a prip dopíš na akú adresu ti ho majú poslať.

milena35
11. mar 2010

Chcem podakovat gape,za uzitocne rady,ktorymi mi pomohla....dakujem este raz...tie tetusky na soc.poistovniach vam nepovedia nic,co by vam pomohlo trebars zvysit PN...matersku ...ako keby to davali zo svojich penazi..na mna sa konkretne divala ako na nejaku prizivnicku...ze co este chcem ...ani som jej nic dalej nevysvetlovala....zakony to dovoluju,tak to vyuzite..

nanika
11. mar 2010

Gapi, vdaka, ak to tlacivo malo byt Potvrdenie o naroku na materske, tak som ho tam dnes podala cez podatelnu, mam plnu zlozku tlaciv, ktore treba vybavit este po porode, to je na slak trafenie 😒

barumak007
11. mar 2010

chcem sa vas spitat kto mi vie poradit ohladne materskej pracujem v cechach asi 2 r. a poberal som minuli rok matersku ale zmluva mi koncila 30.12 2009 tak pred tym skoncenim som mal zdravotme problemi tak som siel marodit a od tej doby ze vraj nemam narok na matersku aj ked som stale marodil vie mi niekto poradit kam sa mam obratit ked sam neviem vopred dakujem Tomas

danu
13. mar 2010

.stachova • Dnes o 19:34
Ahojte babky,mam otazočku: ak som teraz na rodičovskej dovolenke a chceme mat druhe babo tak mam narok na materskú??? Mala bude mat v oktobri 3 roky,ake sú tam podmienky? Môžem si platit to dobrovolné poistenie,pomôže to?Koľko to robí mesačne v eurách a ako dlho to treba platit?

mirica23
14. mar 2010

gapa,
ďakujem, a tých 270 dní si mám platiť ...ale neviem akú sumu, ako sa k nej dopracovať. Či si mám platiť len rozdiel z pravdepodobného VZ od zamestnávateľa - dá mi ho ked som na RD ale stále som tam zamestnaná? alebo si mám si platiť z max. VZ teda tých 47,70?

materska
16. mar 2010

Ahojte,aj ja mam jednu otazocku, mam syna, ktory bude mat tento rok 3 roky, som poberatel rodicovskeho prispevku, ale chodim do prace a v aprili nastupujem na dalsiu matersku. Chcem sa spytat, ked skoncim v praci a nastupim na matersku dovolenku, co treba pri tom vybavit. Je mi jasne, ze rodicovsky prispevok mi dalej vyplacat nebudu, ale neviem, ci to mam niekde hlasit, alebo vsetko za mna nahlasi zamestnavatel. Dakujem za prispevky!

danu
16. mar 2010

materska • Dnes o 15:33
Ahojte,aj ja mam jednu otazocku, mam syna, ktory bude mat tento rok 3 roky, som poberatel rodicovskeho prispevku, ale chodim do prace a v aprili nastupujem na dalsiu matersku. Chcem sa spytat, ked skoncim v praci a nastupim na matersku dovolenku, co treba pri tom vybavit. Je mi jasne, ze rodicovsky prispevok mi dalej vyplacat nebudu, ale neviem, ci to mam niekde hlasit, alebo vsetko za mna nahlasi zamestnavatel. Dakujem za odpovede!

klarika12 • Dnes o 19:12
presne ti nepoviem ale zajdi si na socialni kde sa vyplacaju davky ako je rodicak a materska tam ti vsetko povedia.

ladybird1l
23. mar 2010

ahojte, poprosim vas o info, ktora sa v tom vyzna. Som na RD uz 4. rok, a budem este asi 2 roky (prve dievcatko malo teraz v januari 3, a druhe ma 1 rok /. Mozem poprosit informaciu, alebo resp. znenie zakona, dokedy je firma povinna drzat miesto, aka dlha je ochranna doba, aby mi nedali vypoved, alebo vobec, co by ma mohlo caka zo strany firmy, ked nastupim po 6 rokoch RD do prace? Predtym som bolia riadne zamestnana 10 rokov v jednej firme. Dakujem

eya
23. mar 2010

ahojte,vedeli by ste mi prosim poradit ako napisat odvolanie na krajsky sud? mate niekto skusenosti s neplaticom vyzivneho,ktory niekolko rokov neplati na deti,spolahnuty na to ze moj terajsi priatel uzivy aj tie jeho.pripadne ze nahradne vyzivne plati UP.On je teraz v base a ma este dalsie dve deti o ktore sa nestara.on je radsej bezdomovec a podla mna mu to vyhovuje,hlavne ze na alkohol a cigarety ma stale.teraz som ziadala o zvysenie vyzivneho lebo 33euro na dve deti je uboho malo.Deti maju 13 a 16 rokov.sud mi zvysil vyzivne ale on sa odvolal,neviete mi poradit ako dalej? Velmi pekne dakujem za radu

helcah
25. mar 2010

Holky, mohu taky přidat svůj dotaz? Zvolila jsem si RD na 3 roky a nyní jsem znovu těhotná, asi neexistuje nějaké možnost zažádat o kratší délku rodičáku, abych dostávala 11600 míso 7600? Je škoda, že takhle přijdeme o dost peněz.

olina.s
25. mar 2010

Maminky, nevíte některá poradit? Malá bude mít na konci května 3 roky. MD mám zvolenou na 3 roky a pár dní na to čekáme druhé mimi. Zaměstnavatel mi zaniknul, takže nemůžu nastoupit na MD 6 až 8 týdnů před porodem. Jde mi o těch pár dní mezi skončenou 1.MD po dovršení 3.narozenin malé a porodem druhého, jestli se mám někde hlásit na ÚP nebo jak je to. děkuju.

helcah
25. mar 2010

Jé holky my tady sypem samý otázky...by to chtělo nějakýho profi poradce 🙂

zlobivco
25. mar 2010

Ahojte, aj mna caka presne to iste.
Zalozila som novu temu, ale skusim napisat teraz sem, mozno mi poradite.
Materska-rodicovska-materska , ano to som i ja. V juli sa mi ma narodit babo a v decembri bude mat moj prvy syn tri roky.
Viem, ze stracam narok na rodicovsky prispevok, len som sa chcela spytat, ci nahodou neviete, ci sa mi zrusi v momente, bez toho aby som ho rusila ja na Urade soc.veci a rodiny, alebo socialka a tento urad spolupracuju a pride mi spatne za mesiac len materska.
Diky

gapa
26. mar 2010

zlobivco,
musíš to sama na UPSVaR oznámiť. Nie je prepojená soc poistovna s UPSVaR

drahomirka
31. mar 2010

čítala som medzi riadky a asi sa budem opakovať, ale ak bude niektorá z vás taká láskavá a odpovie: Mám prvé dieťa a už som na RD. Som stále vedená v prac.pomere. prvú materskú som mala maximálnu (vdaka nám už známym okolnostiam), a tak by ma zaujímala či aj druhá bude taká ako prvá, ak nie čo pre to treba urobiť?
(je to tak, že oznámim zamestnávateľovi skutočnosť, že som tehotná a on vypíše tlačivo s pravdepodobným VZ a podľa toho sa určí materská??)

babatko88
31. mar 2010

ahojček, baby, som úplne zblbnutá, prečítala som si to tu celé, ale nechápem...
takže, prosím poradte...
zamestnaná som bola 1 rok (aj cca 1mesiac), keď som nastupovala na materskú (to bolo v auguste 07, ktorú som poberala z BA), potom som prešla na rodičovský príspevok (ktorý poberám z HC), ten mi končí 28.9.2010 (čiže dňom narodenia malého, ak som to správne pochopila). Ale 21.mája 2010 sa mi má narodiť druhé bábo. Takže moja dilema spočíva v tom, že ako postupovať pri vybavovaní materskej? Viem, že nárok na RP mi zaniká nástupom na druhú materskú, ale ako mám postupovať??? Evidovaná som stále ako zamestnaná na TPP. Papier od doktora mám zaniesť do práce, či poslať do BA alebo do HC??? Prosím pomôžte. A ak viete, bude sa ma týkať už zvýšený RP alebo nie?
ďakujem, som z toho fakt mimo a nikto mi nevie poradiť...

gapa
31. mar 2010

žiadosť o materské si prefoť pre UPSvAr v mieste bydliska(a seba) a originál pošli do zamstnania, oni vybavia ostatné. Materské budeš poberať zo SP zamestnávatela. Tam musíš zaslať aj kopiu RL idieťaťa

ren1
1. apr 2010

Ahojte, som to tu preluskala a nenasla odpoved na moju otazku, tak hadam mi niekto poradi, kto ma osobnu skusenost.
Som pripad materska-rodicovska-materska (teraz od 20.4). Z coho sa mi bude ratat opatovna materska, ked som doteraz bola na rodicovskej? Vsade pisu pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Ale ten je aky? Ked je zamestnavatel ochotny dat maximalny vymeriavaci zaklad, tak to moze mzdarka uviest do tlaciva pre SP? Nie je v tom nejaky zadrhel? Mozu napisat hociaku sumu? Ci je to nejako stanovene zakonom....

andzi
1. apr 2010

ren1, a si zamestnaná? Tvoj PP trvá?

ren1
1. apr 2010

Andzi ano...moj prac. pomer stale trva a aj pri prvom dietatku som poberala celkom dobru matersku.... isla som z materskej rovno na rodicovsky a teraz z rodicovskeho na matersku....

andzi
1. apr 2010

No tak potom tvoj VZ bude platiť § 54 ods. 1 zákona a rozhodujúce obdobie je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Obdobie, v ktorom si bola na rodičovskej dovolenke sa ti nemocenské poistenie prerušuje a obdobie prerušenia sa vylučuje z rozhodujúceho obdobia.

ren1
1. apr 2010

Andzi, napis to prosim jazykom bezneho cloveka, ktory nerozumie reci zakona. Co to vlastne znamena? Nerozumiem. 😕

babulina
1. apr 2010

ren1, malo by to tak byt, aky plat ti napisu z roboty tak z toho sa to vypocitava, tak mi povedali v socialke ked som sa bola pytat, dufam ze aj realita bude taka, sa na to spolieham 😅

gapa
1. apr 2010

ren,
ak ku dnu nástupu na MD čerpeš RD, tak sa ti materské určuje z pravdep. VZ, ako píšeš. SP to vysvetluje akoby ti vzniklo nem.poistenie v den vzniku nároku na nem.dávku vid § 57 ods.1 písm. b) zákona o soc.poistení. LEbo ako píše andzi, počas RD máš nem.poistenie prerušené a dnom nástupu na MD ti poistnie vzniká.

Je na mzdárke, aby si vedela obhájiť, aký uviedla pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Môže použiť HM podla prac.zmluvy. Ak v mesiaci nástupu na MD firma dáva napr. každoročne premie, odmeny, tak aj tebe ich tam môže zarátať. Alebo ak napr. od tvojho nástupu sa tvojim kolegom zvyšovali platy, tak aj tebe môže napísať taký plat, aký by si dosiahla, ak by si pracovala (ale to je asi lepšie aj podpísať nový mzdový dekrét).

Z toho bude materské na 1kalend.den 55% z jednej tridsatiny.

ren1
1. apr 2010

babulina, tak som to pocula aj ja, tiez sa na to spolieham, len som si to chcela overit. mna zmiatlo hlavne to, ze niektore kocky tu mali pri prvom drobcekovi matersku vyssiu, ako ked sa im narodilo druhe babo, ze mali nizku matersku. zda sa mi to nelogicke.

ren1
1. apr 2010

gapa, tiez som spekulovala, ako to ma mzdarka obhajit, keby daco. ja mozem podpisovat mzdovy dekret aj ked som na rodicovskom?

gapa
1. apr 2010

ren,
nikde nie je napísané, že nemôžeš.
To čo píšeš vyššie, že pri druhom mali menej asi je prípad hlavne tých, čo majú pevnú a pohyblivú časť mzdy, napr. podla ich predaja ... A mzdárka im napísala pravdepodobne len tú pevnú časť.
Alebo ak im mzdárka nenapísala mzdu za celý mesiac, ale len pomerne za časť mesiaca. A pravdep. VZ sa delí vždy číslom 30. Je to také nedotiahnuté v zákone. 😠