Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
20. júl 2010

@momoaa
bohužial tvoje predchádzajúce zamestnania=nem.poistenia nespadajú do obdobia dva roky pred pôrodom, t.j. nestihneš už splniť podmienku aspon 270dní nem.poistenia pre nárok na mateské a zvýšený RP na mladšie dieťa. T.j. nárok na materské a ani na zvýšený RP mať nebudeš. Asi je jedno, či teraz požiadaš o RP na mladšie dieťa, zakial sa osobne staráš aj o staršie dieťa než dosiahne 3roky. Asi by som sa informovala na UP odbor soc. vecí a rodiny, či to môžeš riešiť tak, že do dosiahnutia troch rokov staršieho dieťaťa budeš poberať RP nan a až potom požiadaš o RP na mladšie dieťa. Možno je z ich strany nejaký dôvod, prečo by si mala požiadať o RP na mladšie dieťa už teraz, ale mna žiadny nenapadá, lebo nemáš nárok na prísp. na star. na staršie dieťa popri poberaní RP na mladšie dieťa. Na ten je nárok, len ak by si poberala materské.

samozrejme máš nárok na prísp. pri narodiední dieťaťa, + príplatok k príspevku + rodinné príd. + dan. bonus manžel na deti.

Dôch.poistenie (prihlášku si si predpokladám sama podala v SP) potom, kde staršie dieťa pôjde do škôlky, sa spýtaj, ako to treba nahlásiť, že sa staráš o iné dieťa, ako na ktoré si dala prihlášku po prvom pôrode. Potom nezabudni aj na odhlášku (to do budúcna)

V zdr.poistovni pokial súvisle budeš poberať RP nemusíš nahlasovať nič. Až ukončením poberania rodič.prísp.

momoaa
21. júl 2010

@gapa dakujem velmi pekne,velmi si mi pomohla 😉

luppita
22. júl 2010

Ahojte ja sa chcem opitat, od aprila 2009 som nezamestnana, ale dostavala som matersku vyratanu z platu, lebo som spadala do 6mesacnej lehoty.... od 1.8 som bola na MD a teraz som na RD. v marci sa nam narodi dalsie babo. Budem dostavat zase polroka MD na to babo, alebo len RD ??? a dostavaju sa peniaze na obe deti, ci len jedny prachy na to je fuk kolko deti by som mala??? dakujem

@momoaa asi mame podobny chaoz 🙂

luppita
22. júl 2010

pracavola som poslednne 3 roky v kuse a v poslednom zamestnani od 1.1.08 do 17.4.09... momentalne poberam tu vyzsiu rodicovsku 256eur, materska mi vychadzala okolo 400euro. Moc potrebujem radu ako to bude vyzerat v tom marci ked sa mi narodi druhe babo. dakujem milionkrat

gapa
23. júl 2010

@luppita
škoda, že si sa nespýtala najneskôr pred týždnom. Takto pozerám, ubehlo od ukončenia tvojho zamestnania viac ako 15mesiacov, t.j. nestihneš už tých 270dní. Ak by to bolo menej, tak by som pravdepodobne ti poradila sa prihlásiť na DNP z maxima, ak si tehotná menej ako 8týž., alebo z minima, ak si tehotná viac ako 8týž. teh.
Teraz myslím je už neskoro. Nie som doma, tak neviem zrátať presne tie dni, doma mám excelovskú tabudlku, ale je už 23.7.2010 a tebe skončil PP 14.7.2009, t.j. v bodobí 23.7.2008 až 22.7.2010 máš predpokladám menej ako 270dní trvania prac.pomeru= nem.poistenia pre nárok na materské. Dohnať sa to nedá, leda že by ťa niekto zamestnal spätne, ale to si asi nikto netrúfne.
Ak 270dní nesplníš, budeš mať nárok len na nižší rodič.príspevok na mladšie dieťa a nebudeš mať nárok na materské. Potom bude lepšie poberať RP na staršie dieťa. Do dvoch rokov budeš dostávať tých 256eur. Potom to už asi bude jedno.
Na obe deti budeš dostávať rodinné prídavky + dan.bonus si uplatní manžel.
Na novonarodené dieťa príspevok k narodeniu+ príplatok k príspevku k narodeniu,
ak to teda takto zostane aj v budúcom roku.

škoda tých pár dní ☹ ☹ ☹

luppita
23. júl 2010

@gapa dakujem velmi pekne, takze teraz sa s tym uz neda nic robit ☹ no co uz niako to zvladneme

nsoci
24. júl 2010

Ahojte...

studujem studujem na nete, tak len ci som vsetko dobre pochopila. Prosim precitajte si, dakujem.

Teraz som na RD so synom, poberam zvyseny. Zamestnanecky pomer mi trva. Cakame druhe babo, ked sa narodi bude mat maly 19 mesiacov. Ked mi zacne materska odnesiem papier z gynekologie zamestnavatelovi, ked mi pride vymer materskej z socialnej poistovne, odnesiem na urad prace a oni mi stopnu rodicovsky na maleho. Potom im donesiem rodny list atd.. Musim este niecoprihlasit ci odhlasit - dochodkove napriklad?

Materska sa mi pravdepodobne bude pocitat tak ako predchadzajuca a mala by som mat narok aj na tie dva prispevky po narodeni dietata co su dokopy 25000 sk a aj na mesacny prispevok na dieta.

Na syna teda nebudem dostavat uz nic. Alebo sa nastup na matersku povazuje za zarobkovu cinnost a mozem ziadat aj o tych 25 percent z jeho rodicovskeho prispevku az pokym nebude mat tri roky?

A este jedna otazka.... 1.augusta zacinam 32 tyzden. Kedze mam kludovy rezim doma (lezat...) tak by som teoreticky mohla ist na matersku zo zdravotnych dovodov. Ako to bude vyzerat v auguste? Dostanem len matersku za cely mesiac a z rodicovskeho nic? Ak by som na matersku nastupila o den neskor, mala by som narok na cely rodicovsky za august a na matersku za 30 (nie 31 dni) v auguste?

dadi11
26. júl 2010

Ahojte, chcela by som sa opýtať, či by ste mi nevedeli poradiť. Momentálne som na RD , pred otehotnením som bola zamestnaná a stále som zamestnaná, keď som bola asi v 3 mesiaci tak som nastúpila na PN a dostávala som PN okolo 14.500 sk , potom som nastúpila na MD a dostávala som okolo 15.000 sk, teraz poberám rodičovský príspevok, malý má 2 roky a 3 mesiace a som tehotná, som len v 8 týždni, uvažujem že nastúpim do roboty. Viem že teraz keby som išla z RD do MD , tak mám nárok na materské približne v takej sume ako som mala pri prvom dieťati. Ale čo by bolo , keby som nastúpila do roboty a náhodou musela znova ostať PN, že by som mala rizikové tehotenstvo. Naďalej by som mala nárok na materské a v takej výške ako pri prvom dieťati?

gapa
26. júl 2010

@nsoci
na UPSVaR by som si zavolala, či mám doniesť aspon kopiu žiadosti o materské, ak by rozhodnutie prišlo neskôr, napr. o 50dní, čo sa teoreticky môže stať.
Ak si v II.piliery, tak oznámenie o účasti na dôch. sporení, časť A, do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o materskom doručiť do sP. Ked pôjde staršie dieťa do škôlky, treba sa spýtať, čo s prihláškou na dôch.poistenie štátom, ked si predtým dala prehlásenie na staršie dieťa.

Materská na 1kalend.den bude 55% z jednej tridsatiny sumy, ktorú ti mzdáraka uvedie v tlačive pre SP ako pravdepodobný VZ pre nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (delí sa za kažkých okolnistí číslom 30)

Ak by si pred nástupom na MD nastúpila do práce, tak predpokladám by si nárok na prísp. rodičovi vo výške 25% zvyšného RP dostala. Ale ked si PN, tak nepredpokladám.

Ak nastúpiš na MD 1.8.2010, tak dostaneš RP naposledy za 7/2010. Ak nastúpiš na MD najskôr 2.8.2010, tak dostaneš plný RP aj za 8/2010. Materskú samozrejme podla kalend.dní v danom mesiaci a spolu predpokladám 28x7dní, ak nastúpiš na MD v rozmedzí 8-6týžd. pred PTP, čo napíše lekár na žiadosť o materské.

Na staršie dieťa budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa od mesiaca, kedy už nedostaneš RP do mesiaca, v ktorom mladšie dieťa dovrši 6týždnov. Toto sa preto žiada po narodení dieťaťa, no pozor do 6mesiacov od mesiaca, za ktorý prvý to žiadaš.

gapa
26. júl 2010

@dadi11
na MD nastúpiš predpokladám až v r.2011, t.j. ak tesne pred nástupom na MD budeš pracovať alebo čerpať PN (t.j. nie čerpať RD), tak v prípade, že máš v r.2010 nejaký vym.základ aspon 1den, bude sa timaterské rátať z tohto vym.základu.
Ak by si tesne pred druhou MD čerpala RD alebo v predchádzajúcom kladnd.roku nemala žiadny VZ, tak sa materské ráta z pravdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD, vid predchádzajúci príspevok.

nsoci
26. júl 2010

@gapa ahoj, diky moc... si poklad 🙂

Prosim o vysvetlenie tejto veticky:
Ak by si pred nástupom na MD nastúpila do práce, tak predpokladám by si nárok na prísp. rodičovi vo výške 25% zvyšného RP dostala. Ale ked si PN, tak nepredpokladám.

Myslis pred nastupom na tuto MD? A ked som na RP, teda ani PN ani v praci? Dak moc.

dadi11
26. júl 2010

-@gapa ahoj, ďakujem Fakt veľmi pekne za radu, je super, že je tu niekto taký , ako ty, ochotný ľuďom pomôcť 🙂 ...takže , už si to len pre istotu overím, nevadilo by teda keby som začala pracovať / v tomto prípade nie je potrebné aby som mala odpracovaných 270 dní ?/ aj napriek tomu by som mala nárok na materskú, ktorá by sa počítala z platu, ktorý by mi zamestnávateľ dal teraz čiže v roku 2010?

gapa
27. júl 2010

@nsoci
ten príspevok je pre ludí, čo sa predčasne vracajú z RD naspäť do práce. Ak by si tak spravila ešte pred nástupom na MD napr. mesiac popredu, tak predpokladám (netvrdím na 100%) by nárok bol. Ak však nastupuješ na MD, tak podla mna nejde o zárobkovú činnosť, tj. nebudeš mať nan nárok.

gapa
27. júl 2010

@dadi11
odpracovaných nemusí byť 270dní. Aj doba čerpania RD, ak prac.pomer trval sa do 270dní tiež ráta.
Ak nastúpiš do práce v r.2010, budeš robiť až do nástupu na MDv r 2011, tak sa ti materské bude rátať z obdobia po ukončení čerpania RD do 31.12.2010.

katka888
27. júl 2010

ahojte baby, nastúpila som práve na RD, volala som do soc. poist ale samé viete, že nie všetko sa dozviete, preto sa Vás chcem opýtať a poprosiť o "inšpiráciu".
prac. pomer mi trvá, tzn že som uvoľnená z práce na RD ( v práci odkrútených 3 a pol roka ). ak má niektorá takýto "stav", aké poistenie si počas RD platíte? má vôbec nejaké zmysel? okrem DNP, keďže plánujeme druhé bábo, tak to si asi nejak dám.

Ďakujem za Vaše postrehy

zuzkat1
27. júl 2010

@katka888 ja si neplatim nic...dokonca mi povedali ked som tam volala, ze ani DNP si nemusim platit ked mi trva pracovny pomer a budem mat aj tak narok na MD pri druhom dietati,aj my planujeme🙂

katka888
27. júl 2010

ahoj zuzka,
nárok budeme mať, len je otázne v akej výške 🙂
ja zvažujem DNP, lebo ak by som bola na PN, nedostanem nič, takto po 270 dňoch platenia DNP budem mať nárok na PNku- výška podľa toho, z akého vymer základu budem platiť DNP a druhú materskú si tak viem zvýšiť na maximum.
ale nevyznám sa v iných "odvodoch", dnes som trošku kukala, asi sa mi nič iné neoplatí si dať. len to dobrovoľné nemocenské poistenia. ďakujem ti aj tak za názor 🙂

zuzkat1
28. júl 2010

@katka888 katka a kolko je to maximum? je tam nejaky strop? alebo ako to funguje?

mimi21
28. júl 2010

@katka888 ani ja si nic neplatim, teraz beriem RP, v novembri odznova MD - mam milu pani na urade prace, tak ta mi vysvetlila, ze kedze mi trva prac pomer, tak soc poistovna posle zamestnavatelovi list kolko by mi dali keby som teraz nastupila do prace v hrubom a z toho sa mi bude vypocitavat 55% materska,
a kedze sa berie materska ako prijem a ja pridem o rodicovsky co mam na Ninu, tak do jej 2 rokov budem este dostavat 25% z rodicovskeho prispevku, ktory som brala na nu - ale max 6 mesiacov, ale mne to akurat vyjde, od novembra do maja 😉
takze skocim do penazi 😀

gapa
28. júl 2010

@mimi21
s tou materskou súhlasím. čo ti napíše zamestnávatel, že by si dostala v mesiaci nástupu na MD v hrubom, tak SP z toho vyráta materske tak, že tú sumu vydelí číslom 30 a 55% z toho je tvoja materská na 1kalend.den.

Ale asi si zle pochopila ten príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% (t.j.41eur mesačne). Ten dostaneš od mesiace, kedy už nedostaneš rodič.príspevok a nejviac do mesiaca, kedy mladšie dieťa dovrší 6týždnov (nie mesiacov).

Predpokladám, že na jednorázový príspevok rodičovi vo výške 25% z výšky RP do troch rokov dieťaťa mať nárok nebudeš. To by si musela nastúpiť do práce, ale s tým nemám skúsenosť, kolko pred nástupom na MD a ani na ako dlho. Ale finančne by sa oplatilo.

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 materska sa rata ako 55% z vymeriavacieho zakladu, ktory je teraz od 1.7. tusim cca 1116 eur. hypoteticky, ak ti zamestnavatel potvrdi, ze mas prijem 600 eur, matersku dostanes cca 55% z tej sumy / necche sa mi cele to prepocitavanie rozpisovat /. ak ti zamestnavatel napise, ze mas pravdep vymer zaklad 800 eur, materska bude 55% z 800 eur. ale , mozes sa dobrovolne ńemocensky pripoistit na rozdiel medzi maximom / cca 1116 eur / a tym, co ti napise zamestnavatel - aku hrubu mzdu. tj ak ti napise, ze 600 eur, ty sa dobrovolne pripoistis zo sumy: 1116 - 600 = 516 eur. plati sa mesacne 4,4% z vymeriav zakladu, kt si urcis, napr v tomto pripade 516 eur. su tam dalsie podmienky, ak by ta to zaujimalo, je to urcite rozpisane vo fore dobrovolne nemocenske poistenie, alebo napis co by si rada vediet

malemimi
28. júl 2010

Ahojte !

Chcela som sa opýtať, či neviete keby som chcela ísť skôr na matersku o 2 týždne teda splu o 8 týždňou skôr či sa to dá s doktorkou dohodnúť alebo by som muslea mať vážne problémy. Lebo normálne sa ide na materskú 6 týždňou do predu ale viem že sa dá isť aj o 8t.
Neviete mi poradiť či sa dá dohodnúť s gynekologičkou?

zuzkat1
28. júl 2010

@katka888 teda ak to dobre chapem...ak mam plat cca 800 tak sa mam poistit na ten rozdiel teda na 316 eur a z toho bude platit 4,4 percenta co je asi 14 eur... a ked to budem platit tak moja metrska pri druhom mimi bude 55% z tych 1116eur... tak je? a ked uz som na RD mesiac mozem zacat teraz platit to DNP a ked bude druhe mimi budem mat narok na tych viac? musim to platit 270dni pred druhou materskou vsak?

zuzkat1
28. júl 2010

@katka888 prepac este otazocka ak by som napr. nechcela platit cely rozdiel medzi 600 a 1116 ale dajme tomu len do 1000 aj to sa da?

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 dobre to chapes. je tam aj min vyska vymer zakladu, plati sa min 14 eur mesacne.
kedy planujete druhe babo? lebo ak si za dva roky dozadu od narodenia 2 abätka nebola inak poistena, napr si mala pracu, kt skoncila, alebo si bola nem poistena dobrovolne a si to zrusila, tak musis splnit dve podmienky:
1. byt nemocensky poistena min 270 dni pred porodom
2. zaroven byt nemoc poistena min tusim 26 tyzd pred nastupom na druhu matersku.
dalej je dolezite rozhodujuce obdobie. napr. ak mas nastup na MD v roku 2011, ako vymer zaklad sa ti bude brat do uvahy to co potvrdi tvoj zamestnavatel a vyska vymer zakladu, z ktoreho si platila DNP v roku 2010. napr my planujeme mat babo v roku 2011, teraz sa pripoistim na cca 20 eur mesacne a po 6 mesiacoch platenia pridem na socialku a znizim si na minimum, platit budem tak, aby som splnila tu podmienku 270 dni. kedze za rozhod obdobie sa mi bude brat rok 2010, kolko budem platit v roku 2011 nie je dolezite, preto mi vtedy staci platit z minima, aby sa mi ratal cas. zmenu mozes robit najskor po 6 mesiacoch. pisem ako tutu, ale hadam co to pochopis, a mozno je to lepsie rozpisane na fore dobrovolne nemocenske poistenie.ja to chcem takto kvoli pripadnej PNke.
lebo je aj ina alternativa, platit si z minima, tj 14 eur mesacne a ked zistis ze si tehu, ZRUSIS na druhy den sa PRIHLASIS z toho rozdielu co ti treba. / u mna 20 eur mesacne /. kedze to povodne zrusis, ako vym zaklad ti budu brat do uvahy novootvorene pripoistenie, ale v tomto pripade, musis splnit to, ze ked sa nanovo poistis musi ti to nove poistenie bezat min 26 tyzdnov do terminu nastupu na MD. a ked zratas to povodne pripoistenie, ktore zrusis, ked zistis ze si tehu plus to nove, casovo oba dokopy ti musia dat 270 dni,
fakt pisem ako tutulu :D

gapa
28. júl 2010

@malemimi
je len na tvojom rozhodnutí, kedy nastúpiš na MD. Zákon o soc.poistení hovorí o vzniku nároku na MD v rozmedzí 6-8týž. pred pravdep. termínom pôrodu, ak by nastal pôrod skôr, tak dnom pôrodu.
Len lekári s tým majú niekedy problémy. Treba si ale trvať na svojom a povedať, že aj na stránkach SP je to napísané. Dokonca v žiadosti o materské je to uvedené v časti poistenkyna, t.j. vyplnuje to pistenkyna a nie lekár (aj ked je to bežná prax. Totiž sú aj také prípady, ked to lekár nesprávne vyplnil a dal nástup na MD o 1den neskôr ako 6tžý. pred PTP a práve z toho dôovodu bola mamička ukrátená na dobe poberania materského, lebo sa na nu vzťahoval potom iný odsek a nárok na materské mala len do 22týž. od pôrodu (porodila o 2týž. skôr ako bol predpoklad, t.j. o cca2týž. bola ukrátená). Za dátum nástupu na MD ručí mamička!!!

katka888
28. júl 2010

@zuzkat1 fakt tutu, ale nejak mi to tak ide "od huby" . kludne sa pytaj, urcite aj ine baby poradia 🙂

gapa
28. júl 2010

@katka888
plne súhlasím 🙂

katka888
28. júl 2010

@gapa ano gapa, mas pravdu, moj tiez ma spovedal naco chcem ist 8 tyzdnov / bolo to na prelome rokov / ale ked som to prepocitala, tak som o vela neprisla ked som nastupila na MD v 6 tyzdni v januari namiesto 8 tyzdna este v decembri. ale niekedy to moze riadne zatriast vyskou materskej, ked sa berie do uvahy iny rok ako rozhod obdobie.

katka888
28. júl 2010

@gapa suhlasis s pisanim ako " Ťuťu" ? ani sa necudujem hihihi 😀 😀 😀 ale hadam mamičky čakatelky pochopia a im to trosku pomoze. 🙂