Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

berka4
1. jan 2009

Ahojte,
prosím Vás poraďte mi. Chcela by som druhé dieťatko a netuším ako to bude s mojou materskou pri tom druhom. Prvý sa narodil 02/2007 a materská mi vyšla o niečo vyššia ako rodičovský. Tú som poberala 6 mesiacov a potom som prešla na rodičovský. V októbri 2008 som išla opäť do práce, ale rodičovský mi ostal a ostáva mi aj teraz v roku 2009. Ale ja by som chcela druhú bábiku do tých troch rokov prvého krpca. Z čoho sa mi bude vypočítavať táto druhá materská? Bude to len do výšky rodičovského? Ďakujem Vám veľmi pekne už vopred za radu.

gapa
1. jan 2009

ak nastupiš na md počas trvania nem.poistenia, t.j.tesne pred md nebudeš čerpat rod.dovol., tak z vzmer. zakladu pre nem.poist. v predchádzajucom kalen. roku, t.j. ak nastupis na md v r. 2009, tak z obd.10-12/08 ak v r.2009, tak z r.2009

ak by si však tesne pred md nepracovala, ale čerpala rodič.dovolenku, tak sa ti bude rátať materské z pravdepodob.vymer.základu, z ktorého by sa ti platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD.

určite nie z rodič.jpríspjevoku

gapa
1. jan 2009

opravujem, ak nastúpiš na MD v r.2010, tak z r.2009

anielik
1. jan 2009

ahojte,

momentalne som na Mmaterskej a cakame druhe mimco...koniec augusta. Ja teda nedostanem rodicovske, len matersku? kedze som nepracovala?

A este by som sa chcela spytat, ked by som si zalozila zivnost v roku 2009 (rozmyslame nad podnikanim ) prisla by som o matersku? Alebo jej cast?

dakujem za rady

didusa.risulo
1. jan 2009

gapa teraz mam mrchu

bodka13
1. jan 2009

berka ...ja som prechádzala z jedej materskej do druhej(medzi chalanmi je rozdiel 2 roky a 9 mes) a stále som bola zamestnaná v tej istej firme,takže aj pri výpočte druhej materskej/na tých 6 mesiacov/ vychádzali z platu aký som mala...to nemoc.poistenie čo ti vysvetľovala gapa je pre mňa španielska dedina 🙂
...ale asi som ti vôbec neporadila,lebo toto bolo v r.2003 a neviem ako to je teraz
neskúšala si sa poradiť v sociálnej poisťovni?

gapa
2. jan 2009

didusa,
bezproblémové tehotenstvo trvá 38-42týždnov t.j. 266-294dní (obvykle 40týž. t.j. 280dní) a ráta sa od prvého dna poslednej mrchy 😉

takže ak by si už tento cyklus otehotnela, tak bolo treba byť už poistená!!!, lebo musíš byť poistená tých 270dní a ak by si náhodou "porodila" v 38týždni (ako napr. ja teraz, no a v prvom tehotenstve som porodila 6dní pred termínom t.j. na cca 274-tý den) alebo skôr (aj ked to nikto neplánuje, môže sa stať), tak by ti nárok na materské nevznikol.

Takže ako som už píslala, na tvojom mieste by som sa sama čo najskôr dobrovolne nemocensky poistila a výšku VZ si stanovila podla toho, či budeš mať potom pred nástupom zamestnanie, t.j. nem.poistenie zamestnanca alebo nie (písala som o tom vyššie). Ak by si ale napr.už v tomto cykle otehotnela a teda vedela, že tých 270dní nestihneš, tak by som sa hned po zistení tehotenstva odhlásila.

gapa
2. jan 2009

anielik,
ak si nebola zamestnaná a ani nie si a poberáš rodič.príspevok, tak aj po narodení druhého dieťaťa budeš nadalej poberať len rodič.príspevok, lebo nárok na materské mať nebudeš (nebola si nemocensky poistená a materské sa vypláca z nemoc.poistenia).

No a ak by si si založila živnosť a poberala rodič.príspevok už po narodení druhého dieťaťa, neviem, no predpokladám, že budeš musieť požiadať o RP na druhé dieťa ?????? to by som sama chcela vedieť, či musíš, ak ešte prvé dieťa nemá 3 roky a je pre teba výhodnejšie poberať stále RP podla starého zákona účinného do 31.12.08, teda na prvé dieťa.
Ak by si však poberala RP na druhé dieťa, t.j. podla zákona účinného od 1.1.09, tak predpokladám by si stratila nárok na rodič.príspevok a mala nárok len na príspevok na starostlivosť o dieťa/teda obe deti, do dovršenia 3-och rokov (a to 25% z RP alebo vo výške vynalož.nákladov, max. do výšky RP, ak by chodilo prvé dieťa do škôlky). - toto iba predpokladám, neviem iste

Do pôrodu, t.j. počas poberania RP na prvé dieťa by však s nárokom na RP nemal byť problém ani v prípade, ak by si si živnosť založila, len prvé dieťa nesmie ísť do škôlky.

llaura
3. jan 2009

ahojte,
momentalne som na RD a tento rok by sme chceli dalsie dietatko 🙂 pred RD som bola zamestnana a pracovny pomer nadalej trva...
naozaj je to tak, ze ak by som chcela max matersku, doplatim si DNP z rozdielu medzi mojim platom a vymeriavacim zakladom ???...neviem ci som to napisala zrozumitelne 🙂
dakujem za odpoved 🙂

gapa
3. jan 2009

llaura, áno, ak sa prihlásiš na DNP ešte pred otehotnením!!! aby stihlo uplynúť tých potrebných aspon 270dní z DNP do pôrodu.

llaura
3. jan 2009

gapa,
dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

llaura
3. jan 2009

este predsa dotaz....ak by som si platila DNP...musim to oznamit aj zamestnavatelovi?...ja sa v tychto veciach nevyznam 😀
a po porode sa odhlasim z DNP?

jaduska
3. jan 2009

llaura, zamestnávateľovi to určite ohlásiť nemusíš, je to tvoja iniciatíva 🙂 Po pôrode sa odhlásiť môžeš, ale nemusíš. Po skončení materskej, ak nastúpiš na rodičovskú dovolenku, tak si môžeš z DNP uplatniť OČR (ošetrovanie člena rodiny) - keď ti dieťa ochorie, ale aj normálne svoju PN... (teda dúfam, že to ešte platí)

llaura
4. jan 2009

jaduska dakujem 🙂

emjee
5. jan 2009

caruzo19 • 1d, 31tt • Dnes o 17:39
prosim vas,kto ma cerstve skusenosti,co treba vsetko obehat ked prechadzam z rodicovskej na matersku?nastupujem koncom januara.som zamestnanec,papierik zamestnavatelovi odnesiem buduci tyzden.treba ist aj na socialku alebo urad prace,soc veci a rodiny?som z ba

jaduska
5. jan 2009

caruzo, ak poberáš rodičovský príspevok na prvé dieťa, tak treba ísť na ÚPSVaR nahlásiť koniec rodičovskej dovolenky, pretože nastupuješ na materskú dovolenku. Sociálku vybavuje zamestnávateľ. Po pôrode sa však treba ísť na sociálku prihlásiť na dôchodkové poistenie a II.pilier...

caruzo19
5. jan 2009

vrela vdaka.
a na socialku netreba odniest odhlasku registracneho listu FO?ci to je vlastne to,co vybavujem po porode?
ten 2.pilier teda dufam tentokrat uz neprepasiem

jaduska
5. jan 2009

caruzo, tie oznámenia robí zamestnávateľ, takže ty teraz nemusíš nič. Až po pôrode - tuším tú lehotu predĺžili z 15 na 45 dní, ale pôjdeš sa prihlásiť, nie odhlásiť, aby štát za teba platil dôchodkové poistenie.

caruzo19
6. jan 2009

tak som z toho magor,prihlasovala som sa totiz ked som prechadzala z materskej na rodicovsku a mam tu tlacivo na odhlasenie,ale to uz si nepamatam ze kedy som to mala pouzit

gapa
6. jan 2009

caruzo, tú odhlášku si mala podať, ked nastúpiš do zamestnania. Teraz si radšej popredu zisti, ako to máš spraviť. Lebo vlastne súvisle prechádzaš z jednej RD na druhú MD. Spýtaj sa,čo máš vlastne vystaviť. Či to náhodou nebude len zmena, t.j. stále ostaneš poistencom štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov, len to už bude na druhé dieťa. Predpokladám, že budeš potrebovať všetky prílohy ako pri prvej prihláške. No spýtaj sa priamo v svojej pobočke SP, lebo predpokladám, že v tomto jednotný postup nemajú.

caruzo19
6. jan 2009

asi si tam zavolam veru,to bude najistejsie.vdaka kocky

caruzo19
7. jan 2009

no tak uz som sa dopidila,sice mi na upsvar zamotali hlavu,kazdy tam tvrdi nieco ine,ale dozvedela som sa,ze na upsvar treba doniest fotokopiu ziadosti o materske(papierik od gynekologa) a nic viac,ostatne robi zamestnavatel(posiela ziadost na socialku)
po porode treba na socialku odniest prihlasku registracneho listu fo+2 fotokopie rodneho listu dietata a aj to oznamenie ze som sporitelom v 2.pilieri

aneta52
7. jan 2009

Ahojky,
nemohl by mi někdo poradit?Na mateřské jsme od ledna 2006,rodičovák mám do 4 let dítěte(do března 2009).Ted mi volala vedoucí z práce,at jí přijdu podepsat výpověd,že změnila název firmy a že mi musí držet místo jen do 3 let.Problém je ten,že se snažíme o druhé miminko a nechci jí něco podepsat a pak přijít třeba o mateřskou..Nevíte některá,jak to je??Děkuji moc

llaura
9. jan 2009

ahojte,
predsa mam este dotaz, skusim v skratke🙂
12/2006 PN........ rizikove tehotenstvo..az do nastupu na MD
nastup na MD.......4/2007
nastup na RD.......10/2007
ak by som otehotnela.....ma vplyv na vysku buducej materkej to, ze som bola v prvom tehotenstve na PN???

inak dnes som volala na socialku a jednu informaciu, ktoru som si overila (nie ze by som vam neverila, ale bola som zvedava na reakciu socialky 😀 )...a bolo to ohladne platenia DNP za ucelom max materskej..a tetuska ma nesklamala...zo zaciatku mi stale tvrdila, ze aj ked som teraz na RD a otehotnela by som,aj tak sa mi buduca materska pocita len z predpokladaneho platu a nie spolu aj s DNP..... az nakoniec, ked som sa jej to opytala asi po 6krat inou formou, tak mi potvrdila, ze by sa VZ spocital 🙂
ale zaroven mi dodala, ze od 1.1.09 boli nejake zmeny a ze ani oni sami nevedia co bude presne dalej ......
taka moja skusenost so socialkou 😀

gapa
9. jan 2009

laura, to, že si sa pýtala na SP, tak máš u mna plus.

Ja ked mám príležitosť, overujem aspon u troch zdrojov. Ved akú máš záruku, že na "neodbornom anonymnom" fore dostaneš správnu info? 😅
... teraz ma napadlo, že asi takú, ako po telefonickom rozhovore so SP. 😀 Ale to nemyslím zle 😉 , len mám tiež vlastné skúsenosti, dokonca s metodičkou/vedúcou na odd.nem.dávkok, ktorá mi tvrdila, že nárok na materské nebude a nakoniec po dvoch mesiacoch od podania žiadosti bol.

No a k tvojej otázke. Ak tvoj PP stále trvá, tvoja PN v r.2006 + 2007 nemá žiadny vplyv na výšku materského pri nástupe na MD niekedy v r.2009,2010 ..., záleží podla okolností kedy nastúpiš. Bud od tvojho vymer.základu v predchádzajúcom kal.roku alebo od toho, aký plat, resp. vymer.základ ti napíše mzdarka, že by si dosiahla v mesiaci nástupu na druhú MD.

llaura
9. jan 2009

gapa, dakujem za plus 😉 a samozrejme aj za odpoved.

aku mam zaruku,?..ved si precitaj neviem kolko stran na tomto fore, a nie iba na tomto, kde najdes niekolko odpovedi, rad, ci ako to nazvat od autora menom GAPA 😀 ....ved ty tu radis v jednom kuse kolom dokola 🙂
za co sme ti vdacne 🙂

gapa
9. jan 2009

llaura,
že radím, neznamená, že radím "vždy" dobre 😅
čím dlhšie sa tým zaoberam, tak zistujem, ako nejednotne a protichodne soc.poistovna v komplikovanejších prípadoch rozhoduje. Bohužial!
Preto píšem mamičkám, nech mi dajú vedieť, ako to v komplikovanejších prípadoch dopadlo, nech sa poučím/e s praxe. 😵

llaura
10. jan 2009

gapa,
je mi to jasne 🙂 kazda rada dobra, overena este lepsia 🙂

deninka13
13. jan 2009

ahoj baby, špeciálne gapa a llaura. Vdaka, za všetky info. toto forum som prečítala od prvej až po túto stránku. Mám presne taký plán ako llaura. Momentálne som ešte na RD, ale plánujem do konca tohoto roku ešte jedno bábo. tiež by som uvítala vyššiu MD a tak skočím po nejaké info na SP o DNP. Chcem sa Vás ešte opýtať či už máte info, aká je max.výška MD platná od 1.1.2009? vdaka za odpoved 😉

gapa
13. jan 2009

deninka, ak si to čítala, tak dôležité je, že teraz sú dosť podstatné zmeny v tom, že si zmeniť vymeriavací základ až po 6mesiacoch od predchádzajúceho stanovenia VZ-u. Teda ak sa napr. teraz prihlásiš v 1/09 z minima, tak zmeniť VZ môžeš najskôr od 1.8.09. To predpokladám platí aj v prípade, ak by si sa odhlásila a nanovo prihlásila, že vyšší VZ si môžeš dať až od 1.8.09