Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

emia
7. dec 2010

to znamená že každa žena ktorá je na rodičovskom s dieťaťom starším ako 2 roky musí požiadať od nového roka nanovo o rodičovský príspevok?alebo nemusí a daju jej zvyšený automaticky myslím tych 190e. 😠

kaktusik007
7. dec 2010

@emia no ked si ziadala o rodicovsky, tak si podpisala, ze kazdu jednu zmenu si povinna nahlasit do 8 dni.... takze ak nastupujes tento rok, musis sa z rodicaku odhlasit... a tyka sa to len zien, ktore idu z rodicaku na matersku pred 31.12.2010

emia
7. dec 2010

@kaktusik007 , dakujem tak mam do 8 dní nahlasiť. ešte predsa jedna otázočka, aby som vedela či sa mi oplatí žiadať rodičovský za január, myslím či mi daju za polovicu januára, ked by som dala malého do škôlky v polovici januára mam ešte nárok aspoň na nejaku čiastku z rodičovského alebo sa mi to už neoplatí vybavovať. 😒 😒 za odpoveď veľmi veľmi ďakujem.

kaktusik007
8. dec 2010

@emia jasne ze ti daju za januar celu ciastku... a nechapem co s tym ma skolka, po novom nie je obmedzene ze ked das dietatko do skolky tak o rodicak prides.... po novom si taky rodic moze vybrat, ci si vybavi prispevok na starostlivost - vtedy za teba hradia naklady na skolku do 230€, alebo si vybereies ze chces poberat rodicosky prispevok a skolku si uhradis z vlastneho (ak napriklad skolka stoji 100€ mesacne tak toto sa ti financne oplati daleko viacej 🙂 )
a potom, ty o rodicak na prveho prides bud ked dovrsi tri roky, alebo ked tvoje druhe babatko bude mat 6 tyzdnov 🙂 podla toho ktory datum skonci skor.... ale rozhodne to nebude iba rodicak za januar 2011 😉

dankadina
8. dec 2010

@kaktusik007 tak som bola dnes na up a tým pracovaním a aj poberaním rodičovského príspevku to nieje také ružové. Kedže mne vznikol nárok na rp v roku 2009 som posudzovaná podla zákona z toho roku, teda nemožem súbežne pracovať a poberať rp. Vlastne sa to týka až mamičiek, kt. vznikne nárok na rp v roku 2011, aspon tak mi to teta vysvetlila.
Ale aj tak by ma kaktusik zaujímalo, že či nevieš náhodou keby že pracujem a možem aj poberať rp a ochoriem a pojdem na pn. Mám nárok aj na rp počas pn, alebo len na nemocenké?

kaktusik007
8. dec 2010

@dankadina 😀 😀 😀 😀 blbost ako mraky.... teta uradnicka si mysli ze nieco vie, ale eeee
pockaj do januara, vtedy tam nabehni a ziadaj o rodicovsky prispevok... ak ta odmietne, tak to od nej chci pisomne!!! toto je kravina ako mraky, co ti povedali...... 😉

emia
8. dec 2010

@kaktusik007 to čo si písala že o rodičák neprídem do 6 t.veku druheho dieťatka, platí to aj pre maminy ktoré berú matersku z DNPalebo len pre tie ktoré pracovali alebo pre všetky? 🙂

matiniki5
8. dec 2010

Ahoj @kaktusik007 mozem si u teba overit zopar otazociek ci som tomu co som stihla pocitat spravne pochopila?? 🙂

Ja som cely rok 2010 na RP,ktory poberam vo vysske 256,- EUR. V januari idem na matersku.

1. Bude sa mi materska vyratavat z predpokladaneho prijmu? Co potvrdi moj zamestnavatel?
2. Ak by som pracovala urcite by mi vyssiel najvyssi vymeriavaci zaklad. Takze teraz budem mat matersku cca. 670,05 EUR? (Som to vyratala 60% z MVZ 1116,75 EUR)
3. Matersku budem poberat 34 tyzdnov a kym bude mat mladsi 6tt budem mat este rodicovsky 256,- EUR?

Velmi pekne vopred dakujem za odpovede 😉

kaktusik007
9. dec 2010

@emia pre vsetky
@matiniki5
1. ano
2. myslim ze nie, nie som si ista... podla mna vezmu VZ ktory si mala naposledy v praci, tvoju aktualnu poslednu mzdu, 1116,75€ je az od 01.07.2010, ale ak si mala papierovo dovtedy vyssiu mzdu, len bola ohranicena hornym stropom, vtedy ano - priklad, ak tvoja mzda v zamestnani bola 2500€, tak sa ti to posunie)... potom je vypocet nasledovny - tvoj mesacny plat deleno pocet kalendarnych dni v mesiaci, kedy nastupujes na matersku, z toho 60% a to je tvoja mateska na jeden kalendarny den
3. ano
😉

matiniki5
9. dec 2010

@kaktusik007 velmi pekne dakujem za odpovede 🙂 🙂 🙂

batmanka
9. dec 2010

@kaktusik007 Prosím o radu,už som sa pýtala ,no akosi nestíham sledovať čo vlastne prešlo do zákona na podpis prezidentovi 😒 ,momentálne som na rodičovskom ,ktoré mi v polovici februára končí ,no nakoľko som tehotná a necítim sa na prácu tak by som mala byť potom asi 2,5 mesiaca PN,čítala som tu že mamičkám ,ktoré idú z rodičovského na materské sa bude materské rátať po novom z minimálnej mzdy ,mňa by sa to vlastne nemalo týkať keď budem dva mesiace medzi tým PN bez poberania rodičáku ,ale aj tak sa pýtam....Moc ďakujem za odpoveď

katula77
10. dec 2010

@batmanka to je predsa hlupost, ved ak si priplatis dnp pocas brania rp, tak to je pre sp akoby si pracovala, takze dostanes to iste ako mamina, ktora ide na matersku z prace, to mi hovori logika.

janadureckova
10. dec 2010

Ahojte,
baby chcem sa Vás opýtať, lebo sa akosi strácam v týchto vašich odpovediach... ako je to vlastne s výškou materskej ak som momentálne na RD, na materskú nastupujem teda z RD, ako sa to vlastne ráta? Budem mať zhruba takú materskú ako predtým? Už ste tu písali, že bola "chyba" v zákone a bolo uvedené, že sa to bude počítať z minimálnej mzdy, ale zas som aj čítala, že je to opravené... tak ako je teda vlastne?

matiniki5
10. dec 2010

Ahojte ja som dnes volala na socialku. Povedali mi, ze ak cely rok 2010 som bola na RD a na matersku nastupujem az v roku 2011, materska sa mi bude vyratavat z predpokladaneho prijmu, ktory mi potvrdi zamestnavatel. Teda ten moze byt aj vyssi ako bol moj posledny v praci, lebo sa moze ratat so zvysovanim mzdy. Tak sa tesim 🙂

katula77
10. dec 2010

@matiniki5 stastna zena co je na materskej a je este zamestnana, myslim ze si sucastou takej stvrtiny zien co sme na materskej...

gapa
10. dec 2010

@matiniki5
@kaktusik007
prečo si myslíte, že nárok na RP ostane až do 6týž. veku novonarodeného dieťaťa. Nárok na RP nevzniká, ak poberáš materské, ktoré je vyššie ako výška RP, na ktorý by si mala nárok.

t.j. ak nastupuješ na MD nikedy vo februári 2011, presnejšie v období 2.2.-28.2.2011 (t.j. nie hned 1.2.), tak nárok na RP vzniká už za 2/2011. Ak by bol nástup na MD 1.2.2011, tak nárok na RP za február 2011 už nemáš vid Zákon o RP § 3 ods.8. Samozrejme, ak je výška materského za daný kalendárny mesiac je nižšia ako výška RP, na ktorý by si mala nárok, tak to dorovnajú (ale to neviem na 100%, či do výšky predchádzajúceho nároku, čo predpokladám, alebo už nároku na toto novonarodené dieťa)

Tj. ak by staršie dieťa o ktoré sa mamička nadalej stará, napr. malo 20 mesiacov napr. 1.3.2011, mala nárok na RP 256eur a nástup na dalšiu MD by bol 1.2.2011 a výška materského na 1kalend. den by bol napr. 6,6eur na kalend.den = za február 28dní cca184,8eur a za marec s 31 dnami na 204,6eur, tak podla mna by mali dorovnať to do výšky 256eur. Ale nehovorí to na 100%, ☹ lebo to neštudujem teraz až tak pozorne. 😉 Možno to bude len do výšky 191,eur, treba ten § čo som uviedla pozrieť pozornejšie.

Ak by už bolo staršie dieťa staršie ako 20mesiacov, tak by predpokladám mohla mať nárok na prísp. a star. o dieťa, ako to bolo doteraz do mesiaca, kedy bude mať mladšie dieťa 6týž., ale to som nepozerala, či tam neboli nejaké zmeny.

gapa
10. dec 2010

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tak teraz po opätovnom prečítaní sa mi zdá, že len do výšky tých 190,1eur a nie 256eur, lebo je tam odvolávka na súčasný zákon a nie na nárok, ktorý mala predtým.
T.j. myslím, že dorovnávať sa bude len do výšky na akú by mala nárok ak by nárok na RP vznikol v danom mesiaci, tj. pri dvojičkách, trojičkách, to bude vyššia suma ako 190,1eur

kaktusik007
10. dec 2010

@gapa ja vychadzam z toho, ze aktualne po 01.01.2011 mozes pocas poberania rodicovskeho prispevku pracovat.. no a v zmysle zakona sa za vykonavanie zarobkovej cinnosti povazuje aj poberanie materskeho do 6 tyzdnov veku dietata.
a ano, narok na RP nevznika, ak ma osoba narok na materske, co je logicke, lebo my sa nebavime o vzniku naroku, ale o zanik naroku.... a ten je rieseny v inom paragrafe o RP....
ci podla teba sa mylim??? 😉

gapa
10. dec 2010

@kaktusik007
ale tých 6týž. sa spomína v definícii zárobkovej činnosti v Zákone o prísp. na star. o dieťa a nie v Zákone o RP, takže to je rozdiel. V zákne o RP je definícia zárobk. činnosti iná, poberanie nem.dávok sa nespomína.

gapa
10. dec 2010

to, slovo vzniká, predpokladám možno chápať, či vzniká nárok na RP za daný kalend. mesiac, nie ako požiadanie.

kaktusik007
10. dec 2010

@gapa ☹ asi budes mat pravdu potom.... tak to som smutna.... alebo inak, ak mam niekoho, kto ma zivnost, co musi v nej mat aby mohol teda tych par tyzdnov fakturovat 230€??? pretoze to potom obidem takto, ked nemozem mat 256€ rp... ☹

heli1984
10. dec 2010

ahoj baby , ked mozte tak na na soc urad neberte osobne ziadost o matersku 😉 ale radcej to poslite doporucene 😠 lebo Vam to zapatrosia ako mne este stastie ze vcas som tam isla a vsetko som vyriesila. 😀 oni si tam proste robia co oni chcu 😖 ja som sa poucila ze opatrnosti nikdy nieje dost !!! 😠

mimuska77
10. dec 2010

MIlá gapa,chcem sa Ta opýtat,či by si mi nevedela poradit: OD 13.12.2010 sa dám dobrovolne poistit na max. VZ.
Ale momentálne som na RP ,ktorý mi končí 28.08.2011.Plánujeme druhé dieta,ak by som otehotnela v januári a mala rizikové tehotenstvo a musela by som byt na PN/nakolko som mala aj prvé rizikové/nástup do práce by nebol možný,kto by mi platil nemocenské poistenie ten mesiac, dva,ak by som mala porodit v septembri napr.alebo v oktobri?

emia
10. dec 2010

@gapa ahoj, mne sa nezdá že by žena mohla brať aj rodičovský aj materskú, aj ked po novom sa ževraj môže pri poberaní RP aj pracovať. Prosím ťa ešte sa nevie do akej výšky môže byť zárobok aby si mala nárok aj na RP? 😒

gapa
10. dec 2010

@heli1984
moja skúsenosť. Ked dávam na soc.poist. nejaký dôležítý papier, ktorý v prípade potreby nie je lahké získať znova, resp. potrebujem dôkaz o doručení na SP, tak robiť kopiu a nechať potvrdiť prevzatie. Mzdárky by vám mohli rozprávať kopec historiek, kedy im zamestnanci vynadali, za to, že im niečo prišlo zo SP, že nevybavili a nakoniec mzdárka má aj pečiatku na kopii toho papiera, že to odniesla. Problém by bol, ak by si nedala potvriť prevzatie. Ale aj tak dostane vynadané!

heli1984
10. dec 2010

@gapa ano, ale ona to prijala a aj tak zapatrosila 😖

gapa
10. dec 2010

@heli1984
ale to isté sa môže stať aj ked to príde poštou, len nebudeš mať potvrdené, že si poslala práve to, čo napr. zapatrošili. Preto podla mna lepšie osobne s kopiou. Máš dôkaz, že to prevzala. Záruku, že niečo nezapatrošia nemáš ani v jednom prípade. 😅

gapa
10. dec 2010

@kaktusik007
je už niekde komplet ten schválený zákon. Lebo mne sa zdá, že som už videla tie návrhy od Valová, Horváth ... ale teraz to neviem nájsť!!! Mám niečo zlé nastavené v PC cca od septembra, takže niekedy mi to robí velké problémy s aktualizáciou (preto nechodím teraz napr. na poradu sa radiť, čo mi už dosť teda vadí), tj. neviem, či v tom je problém, alebo to stiahli?)
lebo hladala som to cez portál právnych predpisov, cez NRSR, aj cez MPSVaR a ani v jednom som nenašla :((

heli1984
10. dec 2010

@gapa no viem na slovensku je uz vsetko mozne , preto nikdy neni opatrnosti dost 😅 same kopie mam vsade pre itotu lebo cert nikdy nespi 😝 a furt ma vedia niako prekvapit 😠 😠 😠

gapa
10. dec 2010

@heli1984
čo už 😀 ale pokial nejde o život, tak je dobre.
Nech máme len problémy s papiermi, tie sú riešitelné 😉