Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

leanela
3. feb 2011

@katka888 dakujem 😀

gapa
3. feb 2011

@zuzanamin
nepíšeš, čo dieťa. Ale dá sa aj tak, ale treba doriešiť aj obdobie do vzniku nároku na nemoceské.

zuzanamin
3. feb 2011

@gapa malý je doma nechodí do skolky. Už som bola aj na UP si pozisťovať čo a ako a je to presne tak ako si písala, nemám nárok na žiadne peniaze a samé mi odporučili, že sa mám nahlásiť na tú dobu do zdravotnej poisťovni na tú neplatenú materskú. Od dnes som na PN takže zajtra idem vybaviť do socialnej poisťovne nemocenskú z DNP. Dúfam, že som nespravila nikde žiadnu chybu.

julinka25
7. feb 2011

ahpjte maminky, chcela by som sa s vami poradit, som stale na RD, a zaciatkom marca cakame druhe babo, moja prva dcerka bude mat teraz 19.2 3 roky, som stale zamestnana, cize mam narok na poberanie materskeho prispevku?a co robit v tom pripade ze mi matersky vyjde nizsi ako je teraz rodicovsky?daju mi potom rodicovsky aby som mala vyssi?dakujem za radu

ivin333
12. feb 2011

Ahojte chcem Vas poprosit o radu, aj som citala prispevky len ked clovek nie vsetkemu rozumie. Dcerka ma teraz 18 mes., 24 apr cakame druhe babatko. Prac pomer mam na dobu neurcitu tak by som mala znovu prejst na matersku asi sest tyzdn pred terminom porodu. V ten mesiac dostanem aj RP a aj matersku za tie zvysne dni? A ako je to vlastne s tym prispevkom na starostlivost o starsie dieta ten dostanem ked on poziadam na soc.? ked by som nepoziadala nedostanem nic? A este jedna otazka zakl. plat na paske mam pisany 557€ to z neho sa mi bude vypocitavat materska a kolko mi asi vyjde? Dakujem za odpovede

effie81
15. feb 2011

Ahojte 🙂 citala som par stran dozadua,le som nenasla presne rovnaky problem aky mam ja,tak by som poprosila niekoho o radu.Rodicovska so starsim synom mi konci teraz 18. februara,platim si DNP,270 dni mi ubehlo zaciatkom februara,PP mi stale trva,a termin porodu mam 11. maja,takze doki ma vypise na matersku najskor 16. marca.Medzitym ma vzpise na PN.Ako je lepsie,pockat do 19. febrauar a odvtedy na PN,alebo este teraz,kym mi trva rodicovska?Alebo tam sa ani v podstate nic nemeni,vsak?A ked ma vypise na PN,tak papiere zoberiem zamestnavatelovi a na SP,aby som si mohla uplatnit DNP.A este niekde sa musi hlasit tato PNka medzi rodicovskym a dalsou materskou?Na urade prace by sa to podla nemalo,ved v podstate je to ako keby som bola vypisana len pocas zamestnania.Len sa v tom vobec nevyznam,tak nechcem nic vynechat.
Dakujem velmi pekne. za odpoved.🙂

mirip
16. feb 2011

Ahojte dievčatá chcem sa vás niečo spýtať, ak viete poraďte. V januári som si vybavovala opať materskú, aj ked som od 31. 8. 2010 skončila pracovný pomer lebo tá čo som ju zastupovala sa vrátila spať do roboty. Takže, je jasné že rodičovský príspevok sa vypláca aj s materskou o mesiac neskor teda teraz vo februári som dostala za január........prišiel mi rodičosvký za celý mesiac aj ked od 26.1: som vlastne opať na materskej. Tiež mi bolo povedané že na mna sa nový zákon teraz nevzťahuje ale ten straý kedže v čase výpovede som už bola tehotná a do pol roka od výppvede som nastúpila opať na materskú tak mám na nu nárok a v plnej výške čo ma potešilo ale.... na účet mi okrem rodinných prídavkov a rodičovského príspevku prišli aj iné peniaze že z Účtu ZFNP SP / čo som zistila že je Základný fond nemocenského poistenia/ neviete o aké peniaze ide a prečťo mi prišli na účet práve teraz???? Dík

katy2
16. feb 2011

Ahojte,
vyzera, ze som znovu tehu, ale pocas uz prebiehajucej RD. Pracovny pomer som ukoncila v juli 2009, teda pocas MD. Bola som totiz len na zastupovanie pocas RD. Ako je to teraz? Nie je pre mna vyhodnejsie ist na PN ako ostat na RD? Z coho by sa mi nemocenske vyplacalo? Lebo ked som sa pytala na pripadny dalsi matersky prispevok, bolo mi povedane, ze by mal byt vo vyske toho predchadzajuceho. Nerozumiem sa tymto veciam. Vie niekto poradit?
Dakujem za pripadne odpovede.

mirip
16. feb 2011

@katy2 jeeeeeeeeeeeej ahoj katy,neviem či si na mna spomínaš gratulujem a teším sa s tebou 😉

katy2
16. feb 2011

@mirip jasne, ze si pamatam 😉 ty to uz mas za par.... 😵 drzim palce.... 🙂

mirip
16. feb 2011

@katy2 hej mám inak ty si na tom podobne ako ja najlepšie sa ísť spýtať na sociálku ako to je, mne povedali že síce mi skončil pracovný pomer 31.8.2010 počas rodičovskej ale v tom čase som už bola tehotná a mala som priniesť aj papier od lekára že naozaj som už bola tehotná a na materskú kedže som nastúpila 26.1. čo nie je od dna výpopvede ešte pol roka tak nárok na materskú mám normálnu v plnej výške že sa na mna vzťahuje nejaká ochranná lehota a nový zákon sa na mna nevzťahuje že platí na mna ešte to straé inak poviem ti majú aj tie cicušky tam v tom ešte pekný guláš

kaktusik007
16. feb 2011

@katy2 narok na materske nemas, kedze ti pracovny pomer skoncil v roku 2009... na pn ist nemozes, nemaju sa ti z coho ratat nemocenske davky, kedze nemas nemocenske poistenie.... a obavam sa, ze do dna porodu byt poistena 270 dni nestihas - kedze ti skoncil pp v juli 2009, tak z tohto pracovneho pomeru sa ti nezapocita ani jeden jediny den.... proste smola

@mirip je na tom inak, tej sice skoncil pracovny pomer, avsak nastup na matersku ma v ramci ochrannej lehoty (pre nu este 6 mesiacov) takze ona narok na matesrku z tohto poistenia ma.... a ano, plati na nu stary zakon a stara 6 mesacna ochranna lehota, pretoze o pracovny pomer prisla v roku 2010.... ak by prisla o pracu v roku 2011, je tato ochranna lehota uz 8 mesiacov

gapa
16. feb 2011

@mirip
neviem, či som ti už nepísala? je mi to trochu povedomé, ale to sa mi môže len zdať.
a tvoj PP skončil 31.8.2010? a dna 31.8.2010 si čerpala RD (teda nie napr. riadnu dovolenku)? a na MD si nastúpila 26.1.2011
Predpokladám prvá MD ti skončila skôr ako 26.7.2010? A už to máš aj na papieri, že ti nárok na materské uznali??

gapa
16. feb 2011

@mirip
ak si ale do 31.8.2010 pracovala, tj. trvalo ti nem.poistenie,tak to bude ok, ked máš tých 270dní splnených. Inak by to bolo, ak by si mala nem.poistenie prerušené v čase ukončenia PP.

gapa
16. feb 2011

@mirip
tie peniaze, čo si dostala predpokladám vo februári, môže byť materské za obdbie 26.1.-31.1.2011. Aj materské savypláca z nemocenského poistenia.

gapa
16. feb 2011

@effie81
podla mna treba lepšie začať PN až prvým dnom po ukončení Rd, aby ti vznikol s istotou nárok na nemocenské aj zo zamestnania. Ak totiž vznikne PN počas prerušenia NP v zamestnaní, tak predpokladám nárok na nemocenské zo zamestnania by mohol byť problém. Jedine sa dohodnúť tak, že ti skončí RD o tých pár dní skôr (tj. nie až dovršením 3rokov dieťaťa), tj. dnom pred vznikom PN, potom problém nebude.

erika3011
16. feb 2011

Ahojte neviem či tu už padla takato otazka, nebudem čitať 59 stran 😀 ale zaujimalo by ma ako to bude s materskou a rodičovským príspevkom ked ešte rok mam narok na rodičák no znovu sa snažíme o bábo, čiže by som mala novu matersku skôr ako prispevok skonči.. dostala by som na obe deti potom či už len na jedno tu matersku?

kajkape
16. feb 2011

Ahojte,
viete mi prosim poradit, co je pre mna najlepsie?
2.7.11 mi konci RD ale teraz zacinam druhe tehotenstvo. Termin mam okolo 15.10.11
Uz pred otehotnenim som chcela, ze by som kvoli prvorodenemu potiahla RD az do septembra, kedy nastupi do skolky (lebo cez leto by sme ho nemali kam dat :( ). Viem, ze je to bez narodku na rod.prispevok, ale stat by za mna hadam platil aspon nejake poistne.
Potom by mi vychadzalo, ze rovno z predlzenej rodicovskej nastupim na matersku a materska sa by mi v tom pripade ratala podla toho, aky som mala prijem pred prvou (cize prva materska=druha materska) ...je to takto spravne, alebo sa mylim a radsej sa mam este rychlo ponahlat do prace a malemu teraz zhanat nejake jasle/skolku?
dakujeeem

effie81
16. feb 2011

@gapa Velmi pekne dakujem za odpoved.🙂 Tak pojdem az v piatok k dr,aby ma vypisal od 19.eho.Tak si budem pytat 2xkrat papier,aj pre zamestnavatela aj pre SP pre DNP,vsak?Takto to bude vlastne aj jednoduchsie,len som nevedela.A potom to bude ako keby som normalne len z prace chybala kvoli PNke,nemusim chodit zahlasovat nic na urad prace a podobne veci,vsak?

katy2
16. feb 2011

@kaktusik007 narok na materske mam, lebo sa to berie ako ... neviem presne ten termin, ale nieco ako retazove tehotenstvo... pytala som sa na to....

lujzalota
16. feb 2011

@gapa ahoj Gapa, aj ja by som ťa rada požiadala o radu.
tohto času som na rodičovskej dovolenke (ta by sa mala končiť 11/2011) v roku 2008 som uz v júni išla na rizikové tehotenstvo - rodila som 11/2008 (čiže z 2008 mám odpracovaných 5 mesiacov)
V 07/2011 mám termín pôrodu. Som stále v stave u môjho zamestnavatela.
ešte v roku 2008 sme mali 14 platov, teraz zamestnavatel upravoval platy - na 12 (čiže tie zvysne 2 rozpustil do 12 platov - v podstate sa umelo navýšil mesačný príjem)
moja otazka z coho sa mi bude ratat moja buduca materska a co mi môže zamesnávateľ potvrdiť na tlačivo pre sociálku? (povodne som mala plat 863 e, po novom by to malo byt 1006 e) zacinam mat z toho hokej - viem ze mam este cas, ale rada by som si to vyjasnila skôr. uz dopredu dakujem za tvoju radu

mirip
16. feb 2011

@gapa nemám to ešte na papieri ale už som tam bola xkrát a stále mi povedali že mám nárok na MD a papiere mi prídu až vo februári teda do konca februára

kaktusik007
16. feb 2011

@katy2 nemas, poskytli ti mylne info... bralo by sa to tak, ak by tvoj pracovny pomer trval, a ty bola na rodicovskej dovoelnke... lenze tvoj pracovny pomer skoncil, takze ti mozu zapocitat iba dobu do dna skoncenia pracovneho pomeru, ani o den viac.... takze smola, fakt... 😒

katulikzlatulik
17. feb 2011

ahojte, vie mi niekto poradit z coho mi budu pocitat druhu matersku, na ktoru nastupujem 27.2.2011... v roku 2010 som nemala ziaden prijem, lebo som na rodicovskej dovolenke.. a prvu matersku som brala v roku 2009.
Platim si aj DNP.
Vcera mi pani v socialke povedala, ze budu si pytat od zamestnavatela mzdu, ktoru by mi dali keby som teraz nastupila do prace, ale moja mzdarka tvrdi, ze to tak nie je. Tak ako to vlastne je? Vie mi niekto poradit, prosim?

katulikzlatulik
17. feb 2011

@katka888 ahoj katka, chcela by som sa spytat... som na RD a od 27.2. idem na druhu matersku.. som stale zamestnana... dnes som volala so sefom, ktory mi povedal, ze pravdepodobny vymeriavaci zaklad mi napise vyssi ako som mala pred nastupom na prvu matersku... moze mzdarka do papiera napisat vacsiu sumu ako pred dvoma rokmi alebo nie?

katka888
17. feb 2011

@katulikzlatulik
ja ked som si tuto info zhanala kvoli sebe, nenarazila som na ziaden nejaky zakonom podlozeny sposob urcenia pravdep. vymer. zakladu. tvoja mzdarka si zrejme tu info vysvetlila inac, lebo v zakone je jasna definicia, ze pravdep VZ je zaklad, laicky napisane, ktory by si dostala, keby si prave vtedy nastupila do prace. a z toho aj vyplyva, ze sa pri jeho urcovani nevychadza z toho, aky si mala zaklad v minulosti. kedze to urcenie pravd VZ nikde nie je / ak si kuknes do vykladu zakona bude ti jasne, ze to zavisi od mzdarky co napise / tak som svojej volala, ako je to u nas vo firme a povedala, ze pisu ten zaklad, ktory mam v prac zmluve.

kajkape
18. feb 2011

@kajkape prosim prosim, mozte mi niekto s tymto pomoct?

katulikzlatulik
18. feb 2011

@katka888 no tak to som veeelmi zvedava, co mi povie mzdarka, ked pride poucena zo socialky...

mkristike
18. feb 2011

@kaktusik007 Ahoj vidím že ty tomu veľmi rozumieš. Mohla by si mi prosím ťa poradiť:

Môj syn bude mať v 13 mája 3 roky. Pravdepodobne ako mi končí rodičovská tak skončíme aj moju zmluvu u zamestnávatela, lebo oni už tú firmu majú už len na papieri a aj tak tam ani nechcem ísť naspäť. Mala som tam na papieri len minimálnu mzdu tak som na materskej dostávala len malú sumu.
No a teraz na materskú by som mala nastúpiť niekedy začiatkom augusta. Porad mi prosím čo s tými 3mi mesiacmi. Dá sa tam požiadať nejaké peniaze lebo aj tak musím zostať doma lebo malý ide do skôlky len v septembri. Mám sa prihlásiť na úrad práce alebo čo. Alebo je nejaká možnosť okrem DNP aby som mala druhú materskú vyssiu? Manžel je živnostník, mohol by ma zamestnať či by to malo vplyv na vyššiu materskú
ĎAKUJEM PEKNE 😀

gapa
19. feb 2011

@katy2
plne súhlasím s kaktusík. Bohužial. ☹
žiadna ochranná lehota ani nič podobné ti neplynie. Od ukončenia PP už nie si poistená, takže podmienky na nárok na materské jednoznačne nesplnaš, ak PP skončil v júli 2009, odvtedy nie si nem.poistená a si už tehotná.