Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

ka3n
25. júl 2011

Ahojte viete mi poradit..ja mam otazocku tiez,vobec som nevedela o tomto prispevku, ale jedna dobra kamoska mi poradila, tak som je vdacna..

Ja mam syna, kt. bude mat 3 roky 8.septembra.. na MD som od 12.7. a termin porodu mam 23.8, ale bude skor-cisarsky,planovany...ako to bude cca u mna????

myzma
25. júl 2011

@ka3n mala by si dostat za august a za september 2x 40e.. za jul nedostanes, lebo v tom mesiaci budes mat este rodicovsky 😉

janulkka
25. júl 2011

pozor ale staršie dieťa bude mať 8.septembra 3 roky... a podmienka je že dieťa nesmie mať 3 roky

myzma
25. júl 2011

@janulkka
@ka3n ale kedze jej vznikne narok este i v septembri, tak bude mat i za september, nie? to sa nevyplaca za dni, ale na mesiac, nie?

janulkka
25. júl 2011

@myzma no vypláca sa to za mesiac, to je pravda... ale ja by som radšej zbehla na úrad sa opýtať... lebo tie paragrafy sa čítajú aj medzi riadkami... jedno viem, že je tam doslovne napísané , že staršie dieťa nesmie mať vek 3 roky.. ale samozrejme ak jej uznajú,aj september, tak to isto len potešííí a ja budem držať palce,a by to tak bolo 🙂

janulkka
25. júl 2011

zákon mám stiahnutý v Pc.. ak ho niekto potrebuje pošlem...

sasena033
25. júl 2011

ahojt ebaby akurat citam o nejakom prispevku na starsie dieta...neviete mi to trosku priblizit??? ja mam RD do 31.1 2012 maly ale 9 januara nastupuje do skolky a ja idem na MD az vpolovici januara 2012na mna sa to asi nevstahuje vsak???
a ako to je??? ked idem z RD na MD mam ist na urad prace a oznamit ze mi konci 31 nauara RD ale o 3 tyzdne nato idem na MD co stymi 3 tyzdnami co mi tam prevysuju?? dakujem moc za odpovede 🙂

ka3n
26. júl 2011

baby velmi pekne vam dakujem, vyzistim, ale dnes mi je tak mizerne, ze na mna idu asi poslickovia :(

bleelka
26. júl 2011

@moon1979 dakujem krasne, len ja mam na mysli situaciu ked by som nastupila na matersku v case ked uz by som nemala narok na RP na prve dieta, teda ked by mala prvorodena napr. 3,5 roka´. Otehotnela by som este pocas trvania prac. pomeru, ale uplynutim troch rokov uz nie je zamestnavatel povinny mi drzat miesto a moze ma prepustit. Ak by som si miesto chcela zachovat, musela by som nastupit uz ako tehotna spat do prace a zas po par mesiacoch ci tyzdnoch ist na matersku. Ide mi o to ci je nieco take ze by som sa nevratila spat do prace na ten kratky cas a mohla pokracovat na materskej a zaroven neprisla o miesto a o narok na materske... co v tomto pripade? vdaka

martina28p
26. júl 2011

ahojte mamičky,čítam si tu vaše príspevky a chcela by som byť trošku v obraze,tak by ma zaujímalo,o akých 41 eur hovoríte?za čo to je?ja mám už 3 ročného synčerka,ktorý oslávil svoje tretie narodeniny minulý týždeň a teraz som tehotná,som v 5 mesiaci,som nezamestnaná a mala som sa nahlásiť na úrade práce,ale marodim,tak to hádam potrvá do nástupu na materskú....platím si dobrovolné poistenie....tak tým pádom-hoci neviem či nemiešam niečo iné medzi vás-mám nárok na materskú pri druhom dieťati ,nie?tak dúfam že som tu netrepla niečo úplne iné 😉 dakujem papa

myzma
27. júl 2011

@martina28p ahoj, podla mna sa ta ten prispevok (na starostlivost o dieta), zial, uz tykat nebude, kedze syncek oslavil 3rocniny... pokial splnis podmeinku pre vyplatenie materskeho (270 dni poistenia, potrebna dlzka trvania DNP), tak urcite dostanes 60% z VZ... len otazocka, poberas teraz z DNP nemocenske? ako ano, isto budes dostavat i materske, ktore bude o nieco vyssie ako nemocenska davka... (napis viac, odkedy si platis a pod... ci si platis aj pocas PN,a lebo ci uz cerpas nemocenske z DNP)

ak sa v niecom mylim, zienky, prosim opravte ma...

jabaka
28. júl 2011

Ahojte, stale citam o nejakom prispevku na 1. dieta ktore este nema 3 roky. Ja som rodila v maji, syn vtedy nemal este ani 2 roky, chodila som pytat po uradoch ohladom tohto prispevku, ale ma odbili, vraj nemam narok, iba keby isiel do skolky, atd...Spatne sa to uz asi ziadat neda, vsak? a vobec kde by som to mala ziadat, ked na UPSVaR o tom nic nevedeli.

myzma
28. júl 2011

@jabaka teraz v maji?

gapa
28. júl 2011

@jabaka
predpokladám poberáš materské a to cca od apríla. Záleží za ktroý mesiac si pboerala naposledy RP na staršieho syna (ak si nastupovala na MD najskôr 2.4., tak za apríl si ešte RP dostala vyplatený)

o príspevok môžeš požiadať od 6mesiacov, tj. zober oba rodné listy, rozhodnutie zo Sp odkedy poberáš materské a požiadaj o ten príspevok od 1vého mesiaca, za ktorý si už RP nedostala až do mesiaca, kedy narodené dieťa dosiahlo 6týž. Nedaj sa odbiť a prípadne si nájdi na stránke ústredia soc.vecí a rodiny styk s verejnosťou a pošli mail s otázkou alebo zavolaj, ak by bol problém. Alebo si zavolaj ich vedúcu.

sasena033
29. júl 2011

@gapa ahoj mohla by si ma uviest do obrazu s tym prispevkom???? pre koho to plati na mna sa to uz asi nevstahuje vsak????RD do 31 januara nastup na MD v polke januara2012... 🙂

gapa
29. júl 2011

@sasena033
nerozumiem tvojim údajom, aké 3týždne.
si nezamestnaná, platíš si dnp? tj. budeš mať nárok na materské? staršie dieťa bude maať 3roky 31.1.2012 (tj. RP ti odnímu od 1.2.2012?) a ty máš niekedy v polovici januárka 2012 6týž. pred očak. termínom (teda na žiadosti ako nástup na md (podstané je či budeš či nebudeš mať náro na materské, kvôli zdr. poisteniu), aj ked u nezamestnaných to takto nie je správne)
starší syn ide 9.1.2012 do škôlky, je podstatné dokedy bude len 4hod. v škôlke,

ak za 1/2012 budeš poberať RP a starší syn má 3roky v janurái, tak ten prísp. sa ta netýka.

jabaka
29. júl 2011

@gapa materske poberam od 13 aprila, cize za april som dostala este aj rodicovsky. Mala sa narodila 10. maja. Buduci tyzden sa do toho pustim. Napisem ako som pochodila.

gapa
29. júl 2011

@jabaka
ok, už tu bolo dosť takých prípadov. Ked si zavolali na ústredie, tam im myslím povedali, že ak by boli problémy, tak praocvníčky majú zavolať na ich číslo, či tak nejak.

sasena033
29. júl 2011

@gapa som nezamestnana prvu matersku som mala ako zamestnana+dnp..lenze po nastupe na MD sa rusil podnik takze som vedena ako nezamestnana DNP z minima si platim 2-1/2 roka a teraz od aprila z maxima 26tt by malo byt splnenych v novembri. maly ma 3 roky 6 januara ...9 januara nastupuje normalne na cely den do skoljy a termin porodu mam zaciatok marca 2012...mam narok na tu vyssiu matersku???aj ked nie som zamestanana??

gapa
29. júl 2011

@sasena033
ak od nového prihlásenia na dnp do nástupu na md upylnie viac ako 26týž, nebudeš mať nedoplatok a budeš mať splnených 270dní a nezmenia zákony!!!, tak máš nárok z maxima

do konca januára môžeš byť predpokladám zdr.poistená štátom, ako poberatel rodič.príspevku (ak tento doklad predložíš na zdr.poistovnu, inak do nástupu na md môžeš byť zdr.poistená ako uchádzač o zamestnanie, poberatel nem.dávok alebo ako samopltitel, zase, ak sa zákony nezmenia. Od nástupu na md budeš zdr.poistená ako poberatel materského. Všetko treba zdokladovať na tvoju zdr.poistovnu.

no samozrejme v r.2012 už môžu byť zákony zmenené, takže môže to byť aj trochu inak.

monuli1985
2. aug 2011

baby,maly bude mat 3.9.2011 tri roky a 28.7.2011 som nastupila na druhu matersku...co budem dostavat,ak som zamestnana stale na dobu neurcitu a nic nedoplacam????...papier som uz od doktora poslala do prace..zatial to staci???

jabaka
2. aug 2011

@gapa tak dnes som bola na urade, a pani, ktora ma na starosti LEN prispevky na deti, zasa ani len netusila ze nejaky takyto prispevok existuje, potom na moju ziadost zavolala veducemu, ten prisiel so zakonom v ruke a precital, ze mam narok na takyto prispevok, ALE nie si je isty ci ho este nezrusili, no a povedal mi ze si mam dat ziadost, ze si to este preveria v Blave, ze maju 30 dni na rozhodnutie, tak ze potom uvidim ci mi ho schvalia alebo nie. Je smutne, ze stat plati ludi za nieco, co by mali vediet ale zjavne o tom nemaju paru.Ale na druhej strane, asi tym usetria, kedze takato osoba nevie poradit v prospech obcana. Ziadost tam zanesiem do konca tyzdna, viete mi poradit, co by som k tomu este mala prilozit, aby pochopili ze nan mam narok. Myslim, nejake vyjadrenie "ZHORA".

gapa
2. aug 2011

@jabaka
oni si to síce zistia, no môžeš napr.tuto napísať, na soc.veci a rodina. Ja som mala aj konkrétne meno jednej, no neviem, či už neboli zmeny odvtedy. Snád odpíšu.
http://www.upsvar.sk/kontakt.html?page_id=233

sandruska81
2. aug 2011

@monuli1985 cca rovnakú materskú ako pri prvom dieťati - zvýšenú o 5% nakoľko sa menila výška materskej.

jankaku
3. aug 2011

ahojte som momentalne na rodicovskej dovolenke, no chceli by sme dalsie babo...neviem ci je vyhodnejsie ho planovat tak aby sa narodilo este pocas tejto rodicovskej alebo po jej skonceni......ako sa potom dostava materska v tychto dvoch pripadoch? a ako si viem vypocitat jej vysku? som zamestnanec na dobu neurcitu. dakujem za odpoved.

henulienka
3. aug 2011

@monuli1985
@jankaku
ja som v tej istej situácii, medzi mojimi deťmi je rozdiel 13 mesiacov, takže počas rodičovskej som nastúpila znova na materskú a predošlá rodičovská sa mi ukončila. Som tiež zamestnaná na dobu neurčitú. Materská mi vyšla o niečo vyššia ako pred rokom - o 1 € na deň, čo sakramentsky poteší 🙂

monuli1985
3. aug 2011

@henulienka a netrebalo tam nic platit,alebo doplacat,ze?

henulienka
4. aug 2011

@monuli1985 vôbec nič, len som poslala tú žiadosť od lekára do soc.poisťovne - teda ja zamestnávateľovi a oni to po potvrdení poslali do SP, keď mi prišlo rozhodnutie, tak to som zobrala na UPSVaR a oni mi odobrali rodičovský. Len potom po pôrode nezabudni poslať do SP rodný list dieťaťa!

a neviem či vieš, ale rodičovský ti patrí aj na ten mesiac, keď ti už začne materská - napr. mne materská začala 14. júna, takže za jún som dostala plnú výšku rodičovského + alikvótnu časť materskej za 17 dní. Maličkosť, ale poteší.

monuli1985
4. aug 2011

@henulienka dakujem,urcite potesi 🙂

jankaku
4. aug 2011

@henulienka fiha heni a nevies ako ti to vypocitali?