Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
3. jan 2013

@cicimon
ty si v zahraničí s ním? Takže si zdr.poistená v zahraničí? v tomto sa ozaj nevyznám, ako to je so zahraničím, neviem ako by sa to mohlo dať, no predpokladám môže to byť komplikovanejšie, často sa na rôzne kombinácie ani nemyslí, resp. možno tam je nejaká medzera v zákone. takže v tomto ti ozaj neporadím, skús napísať na zdr.poistovnu, ako to bude, ked čerpáš v zamestnaní dovoleku, tj. idú ti zdr.odvody na sk, a sa dlhodobo zdržuješ v zahraničí, tj. si tam zdr.poistená, ako zamedziť plateniu zdr.poistenia v oboch krajinách.
príp. skús dať otázku aj na www.porada.sk

cicimon
3. jan 2013

@gapa vdaka, este nie som ale budem....no skusim, lebo baba v poistovni mi to nevedela povedat

magdalenocka
3. jan 2013

@gapa dakujem za radu zajtra si zavolam mzdarke a vyzistim co a ako

cubanka
6. jan 2013

dievcata ahojte, co ste vsetko vybavovali pri prechode z rodicovskej opat na matersku?
1. Ziadost o materske - odovdzat zamestnavatelovi
2. na UPSVaR - len ohlasit zmenu ze idem opat na matersku alebo treba aj tlacivko?
3. Socialka - treba este nieco nahlasovat ohladom druheho piliera?
a este jedna vec? poculi ste o prispevku o starsie dieta pocas materskej - pokial sa narodi tu druhe dietatko do 6 tyzdnov?
moc dakujem za rady

cubanka
6. jan 2013

no tak s tou poslednou otazkou ohladom toho prispevku pre starsie dieta som sa dozvedela ze to je len z dobrovolneho nemocenskeho poistenia ked sa plati, takze ja nic

cubanka
6. jan 2013

no tak teraz neviem tu citam ze "Ak vám PP trvá alebo vám vznikne nárok na materské z dnp príp. povinného NP szčo a staršie dieťa má menej ako 3roky, tak si po narodení dieťaťa môžete vybaviť aj nárok na príspevok na starostlivosť o toto staršie dieťa (aj ked to je len na pár mesiacov, cca 2-4mesice). Nárok vzniká od mesiaca, za ktorý už nedostanete RP až do mesiaca, v ktorom novonarodené dieťa dosiahne 6týždnov veku, no najdlhšie do mesiaca, v ktorom staršie dieťa dosiahne 3roky). To vybvte spolu s rodinnými prídavkami a príspevkom pri narodení dieťaťa, tj. až po pôrode, lebo potrebujete RL dieťaťa + rozhodnutie o tom, že máte nárok na materské." - toto som nasla rozumiete niektora tomu? takze mozem na starsie dieta este ziskat nejaky prispevok na par mesiacov?

moon1979
6. jan 2013

@cubanka ano 25% z RP

cubanka
6. jan 2013

@moon1979 vies k tomu prosim ta nieco blizsie? takze ked som stale v zamestnaneckom pomere tak aj ja si to mozem uplatnit na starsie dieta? je na to tlacivko? pozerala som aj na stranke UPSVaR ale o tomto som tam nenasla nic

cicimon
6. jan 2013

@cubanka vola sa to prispevok na starostlivost o dieta
a na UP bude treba doniest potvrdenie o naroku na materske a ziadost o materske, teda kopiu toho papiera co ti da gyn.

moon1979
6. jan 2013

@cubanka
máš na to nárok zo zákona a je jedno, či si alebo nie si v zamestnaneckom pomere ... všetko vybavíš na UPSVaR tam, kde si vybavovala rodičák, oni ťa presne usmernia čo potrebuješ doložiť, presne ako ti písala cicimon

cubanka
6. jan 2013

@moon1979 @cicimon - dakujem Vam, tento tyzden to obeham dufam ze to vybavim

zuziq8
8. jan 2013

@cubanka ale o ten príspevok na starostlivosť o dieťa sa žiada až po narodení mladšieho, potrebuješ tam totiž oba rodné listy 😉 a potom ti to vyplatia jednorazovo za tie mesiace, ktoré si na neho mala nárok 🙂

cubanka
8. jan 2013

@zuziq8 no ved uz som zistila dnes som bola na urade a aj tak musim cakat na rozhodnutie zo socialky a potom na porod tak vybavovat bude otecko dame mu ulohy (-:

adrianai
11. jan 2013

Ahojte žienky, snažila som si prečítať čo najviac, len sa chcem uistiť, či som to pochopila správne...
Momentálne som na rd, som zamestnaná od r. 2001, prac.pomer stále trvá, rd mi končí koncom septembra, snažíme sa už dlhšie ďalšie baby, no nejde to podľa plánu a ak sa nám podarí, tak by sa narodilo po dovŕšení 3 rokov dcérky..Budem mať nárok na md, ak by sa druhé narodilo napr.1-2 mesiace po skončení mojej rd, ale bola by som vypísaná na pn? Ako tu písala aj @rainbow0508 , na 1 mesiac by ma asi zamestnávateľ nechcel vziaľ (keďže na mojom mieste pracuje šéfová dcéra 😝 ..) Alebo už budem poberať iba rd?
Vopred ďakujem 🙂

alzbeta828
14. jan 2013

@adrianai daj sa na pn pred ukoncenim rd, do prace nemusis tym padom nastupovat a md sa ti bude normalne ratat z pravdepodobneho primu...

alzbeta828
14. jan 2013

@cubanka to je vazne takto blbo postavene? ja mam informaciu, ze po obdrzani rozhodnutia zo socialky o priznani MD treba poziadat na UP o ten prispevok( cca 40 eur), ktory budes dostavat najdlhsie 6 tyzdnov na to starsie dieta, podla toho, kedy starsie dieta dovrsi 3 roky)...lebo ti vlastne priznanim materskeho odoberu rodicovsky...

cubanka
14. jan 2013

@alzbeta828 mne pani povedala ze s tym rozhodnutim zo SP o priznani materskej mam prist na urad prace, ale ze potom k tomu potrebuje este aj rodny list dietata takze vsetko sa to vybavi naraz po porode - a mozes si to uplatnit az do pol roka (cize ak by si nestihla aj hned vybavit mas na to cas aj neskor) - vlastne je to to iste co si pisala ty

malinka404
15. jan 2013

Ahojte, chcem sa opytat ako to bude v mojom pripade...som na RD...v maji sa nam ma narodit druhe babatko, starsi syn bude mat vtedy 19 mesiacov...ja ked som nastupovala na MD tak som v praci mala zmluvu urobenu tak ze mi pracovny pomer koncil dnom nastupu na matersku...takze neviem ci mi vznikne narok na matersku pri druhom...prosim ak sa v tom vyznate tak dajte vediet...dakujem pekne... 🙂

zalka
15. jan 2013

@malinka404 napíš presné dátumy? A DNP si si neplatila?

malinka404
16. jan 2013

Na matersku som nastupovala 21.9.2011 a pracovny pomer som mala do 20.9.2011...Syn sa narodil 6.10.2011...15.5.2012 my skoncila materska a zacala som poberat RD.15.5,2013 mam termin s druhym babatkom...neplatila som si doplnkove....

malinka404
16. jan 2013

@zalka poslala som terminy...neviem ak nieco chyba napisem... 🙂

kaaaty
16. jan 2013

Ahojte viete mi poradiť som na RD syn sa narodil 1.3.2012, matersku davku som poberala aj z DNP ktore som si pred porodom syna platila. Cakame babo koncom augusta, chcem sa spytat ci budem mat narok na materske aj z DNP alebo iba z platu? Dakujem

adrianiiita
17. jan 2013

Ahojte, chcela by som sa spýtať, že ked som v júli 2011 porodila dcérku poberala som MD a teraz som momentálne na RD ... no tento mesiac som nastúpila opäť na MD... chcem sa spýtať že tá materská sa mi počíta z tej rodičovskej??? DNP som si neplatila ... dakujem 🙂 ...

zalka
17. jan 2013

@malinka404 pozriem v pošte ak si poslala tam .

zuzkagu
19. jan 2013

@malinka404 nemas narok na matersku davku, rovno iba rodicak

zuzkagu
19. jan 2013

@adrianiiita ak si stale v pracovnom pomere tak MD sa ti bude pocitat z VZ ktory ti uctovnicka/mzdarka uviedla do papierov pre soc. Poistovnu

krmv
21. jan 2013

Zdravim a chci se zeptat. Materskou pobyram 28tydnu cca pul roku a po uplynuti navazuje rodicovska. A tatrodicovska je pak jakoby 2,5roku nebo odtdata kdy zkonci materska se pocitaji ty 3roky. A kolik vychazi rodicovska,kdyz ji chci na tri roky. Diky

katren
21. jan 2013

@krmv rodicovska je do tretieho roku dietata.....takze ano, 2,5 roka, kedze si pol roka brala matersku....rodicovska je 199 aj nieco + 22€ pridavky na kazde dieta

liz_lemon
21. jan 2013

@krmv MD trva 34 tyzdnov, nie pol roka

tera123
22. jan 2013

Ahojte, prosim o radu. Zaujimalo by ma, ci hra nejaku ulohu dnp pri druhej materskej. Od februara 2011 som poberala matersku aj z dnp . Potom nastup na RD, neplatila som uz dnp a tento rok v auguste by som mala nastupit znova na MD. Dakujem.