Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

henulienka
4. aug 2011

@jankaku keď počkáš sekundu (jednou rukou kŕmim mal=ho 🙂 ) tak pozriem ako to je na tom rozhodnutí zo SP

henulienka
4. aug 2011

@henulienka takže som tu , na rozhodnutí je písaných tých 60%, celé znenie je : Podľa § 53 zákona č. 461/2003 v znení neskorších predpisov výška materského je 60% denného vymeriavacieho základu určeného podľa podľa §55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57

je to strašne dlhé, ale malo by to byť tak, že za vymeriavací základ sa berie plat z vlaňajška, ten sa sčíta za celý rok, vydelí 12- timi, a tak vznikne priemerný mesačný vymeriavací základ. Z toho sa vyráta jedna tridsatina a tak vznikne denný vymeriavací základ ( zaokrúhľuje sa na 4 desatiny nahor).
No a už si len z toho vyrátaj 60 % a to máš sumu materskej na jeden deň.

ale baby, ak som niečo zle pochopila, tak ma opravte prosím!!!

henulienka
4. aug 2011

@jankaku príspevok nad týmto patril tebe 🙂

sissik
4. aug 2011

ahojte
viete mi poradit, ci pre prechode z rodicaku na dalsiu matersku musim nieco vybavit v socialnej poistovni?
totiz pri prechode z prvej materskej na rodicak som vyplnala reg. list fyz. osoby koli dochodkovemu poisteniu na 2. pilier. tetuska mi splietala nieco, ze ked mi skonci rodicak, budem sa musiet prist odhlasit - ale fakt sa nepamatam presne, vsak to bolo pred 2 rokmi.
isla som sa osobne opytat na pobocku SP, tvrdili mi, ze nemusim vyplnat nic. ze az ked sa dieta narodi, tak mam prist s vyplennymi papiermi o ucasti na 2. pilieri
ale podla uradnickej logiky sa mi to nezda. totiz poistne platil za mna pocas rodicaku stat a na to poistenie som sa sama prihlasovala. teraz pri prechode na matersku ma prihlasi zamestnavatel. takze ja by som sa mala odhlasit. alebo si zle myslim?
dakujem

kocurko1
4. aug 2011

@sissik mojmu manzelovi na socialke v nasom bydlisku TT povedali, ze Registracny list FO uz nebudeme davat pri prechode z 2.materskej na 2.rodicak. (u klas. retazoveho porodu) Spomenuli, ze od novembra min roku to neplati, co bolo pred 2rokmi. Teraz TT socialka chce po narodeni 2.dietata , Vyhlasenie FO, ze sa riadne stara o dieta na ucely doch poistenia,+RL 2.dietata. - to si mala na mysli ako papier k 2.pilieru?
A zo socialky od zamestnavatela mi prisla len , Navratka,,kde sa vyplni meno a rod cislo 2. dietata pre ucely vyplaty materskeho. Ale idem im rano zavolat.

jochmanovi
4. aug 2011

AHOJ MAMINKY§Jestli můžu ráda se podělím o zkušenosti které jsem získala díky tomu že jsem nespnovala počet tech dní abych dostala mateřskou před porodem! pokud některá z vás to ted řeší tak klidně písněte moc rada poradím

sissik
5. aug 2011

@kocurko1 dakujem, tak potom to asi fakt netreba. na nete SP info nie je, ale ked to povedali viacerym, tak snad to bude ok😉 tie dalsie papiere mi strcili do ruky, uz cakaju doma na vyplnenie

kocurko1
5. aug 2011

@sissik niekde som uz aj citala link, ze RLFO sa u uz registrovanych osob (my ) nemusi vyplnat od 15.novembra 2010. Toto povedali aj na socialke v TT manzelovi, ze ked som sa uz raz zaregistrovala, teraz pri druhom nemusim. Manzel chudak zas dostane trasu po meste s bodmi, otvaracimi hodinami uradov a ktore vypisane papiere tam ma podavat 🙂 Ale minule vsetko vybehal za 2hodiny a este sa vratil aj s preukazmi, nakupom a darcekmi z poistovien a DMky. No neposli ho 🙂

jabaka
8. aug 2011

@gapa a este jedna otazka, ma na prispevok o ktorom sme sa bavili, narok aj osoba, ktora nemala narok na matersku, ale tiez ma druhe dieta do 2 rokov prveho.

gapa
8. aug 2011

@jabaka
ak nemáš nárok na materské pri novonarodenom dieťati (druhom), tak nárok na ten prísp. nemáš.

lusilia
9. aug 2011

prosim vas zienky, potrebujem opat poradit...som na materskej od 8.maja 2011, kedy mi zacne rodicovska? Malo by to byt teraz tych 34 tyzdnov...mne to vychadza na 31.12.2011, ale nie som si ista ci je to spravny vypocet. Dakujem 😉 A teda, zevraj sa materska bude opat predlozovat od noveho roku?

lenuska101
10. aug 2011

@henulienka chcela by som sa ta spytat, kedy si ziadost od lekara davala zamestnavatelovi, aky cas predtym, ako ti zacala materska. Vopred vdaka za odpoved.

henulienka
11. aug 2011

@lenuska101 ahoj, lekár mi vypísal papier presne v deň, keď mi začala materská, t.j. 14.júna a ja som to hneď na druhý deň zaslala do práce, a aj keď mi naša mzdárka povedala, ž ona to potvrdí a zašle do SP, tak ja som tú žiadosť pre istotu odfotila a poslala do SP s tým pokecom, že potvrdenú žiadosť im zašle môj zamestnávateľ. A materskú som dostala už aj v júli, takže to bolo v poriadku 😵

halintoa
11. aug 2011

Ahojte, pozerala som si stránku SP a rada by som vedela, či som pochopila správne, že pokiaľ som mala nárok na MD pri prvej dcére, som tohoto času na RD a stále v pracovnom pomere /neprepustili ma počas RD ani som nepodala výpoveď/ , tak v prípade ďalšieho tehotenstva a pôrodu by som mala nárok na matertskú počítanú z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorým by bol príjemu môjho zamestnávateľa, keby som pracovala a nie bola na RD? Snáď je to zrozumiteľné 😅 .

tigri
11. aug 2011

@halintoa ÁNO 🙂

kocurko1
11. aug 2011
halintoa
11. aug 2011

@tigri @kocurko1 Juhúúúúúúúúúú, ďakujem, ďalší argument pre 2 bábo 😀 😵

kocurko1
11. aug 2011

@halintoa ako by som to povedala. Dobre nacasovane. Hoci som mala dobry flek, aj v mojej praci su teraz krusne casy a rozne nalady. Preto som rada, ze ma teraz caka druhe babo 🙂 Zaroven sa za posledne 2roky zvysil max. DVZ a 2.materske mi zvysili o 5E oproti prvemu 😀 Nie je to terno, ale aspon mozem starsiemu dietatu dalej kupovat to iste susene mlieko, lebo z inych grcka a nemusim ho teraz narychlo oducat od plienky 🙂

janulkka
12. aug 2011

ahojte Mamičky.... ja som práve dostala zo sociálky že mi uznávajú materskú, ale šok bol ten že je skoro o dva eurá nižšia ako som brala pred rokom na Simonku !!! hneď som to začala riešiť...
nemáte podobnú skúsenosť??
lebo som sa nakoniec dopátrala, že od 1.1.2011 vyšiel nový zákon, kde sa do výpočtu materskej počíta len vymeriavací základ ale bez prémií, odmien. Som tak vytočená !!!!
Vysvetľovala mi to moja účtovníčka, že jej to vrátili z poisťovne, nech mi to znova prepočíta podľa nového zákona

janulkka
12. aug 2011

vraj chce vláda pomáhať mamičkám... tak že nám predlžili poberanie materskej z 28 týždňov na 34 týždňov a berieme miesto 55% z pravdepod. DVZ už 60% .. ale prečo nikto v telke nepovedal, že sa mení zákon a aby to vykompenzovali, tak do výpočtu už nebudú zahrňať aj odmeny a prémie... iba hrubú mzdu???

janulkka
12. aug 2011

@henulienka no prečítaj si to čo som ja teraz písala... teraz to riešim a podľa toho ako ty píšeš to bolo počítané pred rokom 2011.. po novom je to inak..

sandruska81
12. aug 2011

@janulkka ty si prechádzala z RD na MD? Nie som si istá, ale prémie/odmeny sa odzrkadlili v prvej materskej, v druhej by už nemali byť zahrnuté - ale nie som si na 100 % istá, takže moju info neber ako smerodajnú.

janulkka
12. aug 2011

@sandruska81 presne tak... prechádzam z RD na MD.. medzi detičkami bude cca 1,5 ročný rozdiel. Potom podľa toho čo píšeš, tak si mi potvrdila to, čo mi povedala účtovníčka.. že sa prémie-odmeny nezahŕňajú...
Teraz rozmýšľam, že mi mohla firma navýšiť hrubú mzdu, .. ale zase prečo by to robila, no nie?

gapa
12. aug 2011

@janulkka
žiadny taký zákon od 1.1.2011 nevyšiel!!! Mzdárka ti mala napísať pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci, v ktorom si nastupovala na md. Zákon vôbec nerieši a ani neriešil podporbnosti a záleží na mzdárke, ako si toto pred soc.poistovnou obháji. Dá sa robiť napr. podla platu, čo má tvoja kolegyna, čo robí to isté alebo podla tvojej prac.zmluvy. Možno v SP existuje nejaké usmernenie, ale to nie je zákon. Bolo by dobré poznať podrobnosti, ale myslím, aj tak už ked raz zobrali nejaké potvrdenie od mzdárky a vydali rozhodnutie, tak ťažko ho meniť (v tomto som už počula ozaj aj iné velké nespravodlivosti, lebo tá definícia je veeeeelmi nepresná a ak by som toto už pár rokou nesledovala, tak by som ako mzdárka tiež maminám asi ukrivdila a postupovala inak).

pozri si zákon o soc.poistovni § 57 ods.2, tam je tá definícia. Trochu sa síce menila, ale vôbec nespresnovala, čo sa týka výpočtu, len sa spresnovala len pre prípady, že sa čerpala RD (ostatným sa ráta dávka len z minima). Pôvodne ju chceli schváliť úplne inak a malo sa rátať z minima aj v tvojom prípade (proste na retazové pôrody zabudli). Vtedy som písala maily zopár poslancom, či to ozaj bol ich zámer. Preto viem, že nič také čo mzdárka povedala, tam nie je, aj ked nevylučujem, že praocvníčka zo sp jej to tvriť mohla, no oporu v zákone to nemá. A určite o odmenách a prémiách tam nie je a ani nebola ani reč.

janulkka
12. aug 2011

@gapa tak teraz tomu fakt nerozumiem.... čo by ona z toho mala, keby mi ubrala - čiže poslala menší vymeriavací základ ako som mala pred rokom- pri prvej materskej. Ma to jednoducho štve, lebo mesačne mi to robí rozdiel až 50 euro menej ako som dostávala pred rokom na prvé dieťa..
Jasne mi povedala, že mi robila vymeriavací základ podľa mojej pracovnej zmluvy, kde samozrejme je len hrubá mzda bez prémii a odmien. A že pri prvej materskej mi zase robila podľa výplatnej pásky... Kruci, ja už ničomu nerozumiem
Chcem zbehnúť do sociálky, ale myslím si, že ma tam odbijú....

gapa
12. aug 2011

@janulkka
ono je to ozaj velmi ťažké posúdiť, čo je pravdepodobný vym.základ, ktorý by si dosiahla??? Ak napr. niekto nastupuje na md v decembri a vtedy dostávajú prémie za dosiahnuté výsledky firmy (tj. každý niečo dosiahne), tak tam by som tie prémie asi zarátala. Ale ak si odmenovaná podla obratu napr., tak tam je to diskutabilné a možno každý den by som mala iný názor, čo je správne. Na toto asi neexistuje jedna odpoved.
No predpokladám mzdárka ti dala do potvrdenia plat podla prac.zmluvy, tj. denný vym.základ z toho sa vyráta ako jedna tridsatina a z toho je materské tč. 60%. Predtým ti to rátali zo skutočného vym.základu, tj. boli tam aj nejaké prémie z niektorých mesiacov (nebral sa len 1mesiac), tj. mohlo to byť viac.
Ani ja neviem, ako by som to riešila, ak by som bola tvoja mzdárka, to ozaj už ide o detaily a názory.

gotima
12. aug 2011

Ahojte. Moznom to tu uz niekto riesil ale ak som na materskej a opat by som otehotnela (medzitym by som presla na rodicovku), tak po narodeni druheho dietatka by som sla opat na matersku a brala tu istu matersku ako teraz pri prvej dcerke? Ja som totiz bola pred tehu len na dohodu a nie na zmluvu cize oni to beru ako "nezamestnana" ale bola som dobrovolny platca nemocenskeho poistenia...avsak stacilo mi ho platit len 7 mesiacov (lebo zvysne 2 mesiace sa mi zaratali este z prace kde som bola na zmluvu pred rokom a pol). Teraz som pocas materskej oslobodena od platenia nemocenskeho....Ak by som opat chcela taku matersku aku mam musela by som si platit dobrovolne nemocenske opat 9 mesiacov alebo by sa mi ratalo uz tych 7 zaplatenych (co mi z nich ratali prvu matersku) a doplatit dalsie 2? A poberala by som pri druhej materskej aj nejake peniazky na prvu dcerku?
Dufam ze som to nenapisala ako tatar a da sa z toho vyjst 😀

gapa
12. aug 2011

@gotima
berie sa len nem.poistenie v období dva roky pred skutočným pôrodom podla teraz účinných zákonov.

amisa
20. aug 2011

baby ahoj no som z toho jelen.. teda co ma caka pred nastupom na matersku z rodicovskej a co po narodeni dietata? vadi ze som v robote este oficialne neoznamila ze som znova tehotna..?

amisa
20. aug 2011

teda najprv od lakra k zamestnavatelovy , ten to posle do socialky ked mi dojde zo socialky tak potom na UPSV a rodiny (ci kam?) a potom?
i nas v robote sa zacalo vo velkom prepustat a dostalo sa mi do usi ze aj moje miesto je na odstrel uz prepustili aj chalana co ma zastupoval