Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

megi1989
20. máj 2011

Ahojte, potrebovaa by som poradit. Dnes ma moj syn 3 roky, a 18,6, mam termin porodu s dcerkou. Syncek sa mi narodil hned po skole - cize som predtym nebola vobec zamestnana. Cize som nemala narok na materske - dostavam len rodicovsky. Teraz ma vsak doktorka vypisala na MD, ze to mam poslat do soc. poistovne, ze oni rozhodnu, ci mam narok na materske. Teraz ak mi napisu, ze narok na materske nemam, tak budem vpodstate ten necely mesiac - od 20,5, do 18,6, nepoistena a tak ? alebo ako to mam vobec riesit ? Viete mi niekto poradit ? Dakujem

gapa
20. máj 2011

@megi1989
v zdravotnej poistovni si predpokladám poistená ako osoba poberajúca rodič.príspevok. Ten ti odnímu od 1.6.2011. Treba sa tam spýtať, či máš podpísať prehlásenie, že sa riadne osobne sa celodenne staráš o staršie dieťa (predpokldám dieťa je s tebou, príp. do škôlky na max. 4hod) a z toho dôvodu budeš zdr. oistená štátom od 1.6, alebo stačí po narodení druhého dieťaťa a vybavení rodič.príspevku nan, no to bude trvať dlhšie. Potom môžeš s dokladom o poberaní rodič.príspevku na ZP zájsť.

dôch.poistená predpokladám si, ak si si sama po pôrode dala prihlášku do soc.poisťonve. Toto poistenie ti trvá. Po narodení druhého dieťaťa treba zistiť, ako nahlásiť túto zmenu, aby si bola prihlásená, že sa staráš o toto novonarodené dieťa a nie mladšie, aj ked podla terajších zákonov to nesúri, aj keby staršie chodilo do škôly na celý den, nozákon sa môže zmeniť.

megi1989
20. máj 2011

@gapa - dakujem pekne, tak ma este zrejme cakaju nejake papierovacky - vybavovacky aj pred porodom 🙂 ale asi radsej to riesit skor ako neskoro 🙂 este raz diky 🙂

julidusa
23. máj 2011

ahojte chcem sa opytat som na predlženej materskej neplatenej dovolenke mam jednu dcerku v januari 2011mala 3roky.Chcela by som ist na dalšiu len pojdem na rizikove a chcem sa opytat ci dostanem dajake peniaze alebo sa mam ist zaregistrovat na urad prace?pred prvou materskou som pracovala len ma prepustili lebo som marodila a otehotnela.dakujem

katka888
24. máj 2011

ahojte, mozem poprosit o info?
doteraz som bola na RD, 12.5.2011 som presla na druhu matersku. narok na matersku mam z prace, kde som robila pred prvou materskou / v praci som evidovana ako na rod. dovolenke / a z DNP.
doklad na matersku som odniesla do soc poist / DNP / a druhy poslala zamestnavatelovi / maters zo zamestn /

chcem sa len opytat, co mam este vybavit, nahlasit a pod.
pri nastupe na 1. matersku som si bola vybavit na soc poist plateie do 2. piliera.
je treba ist na UPSVaR a nahlasit, ze prechadzam na matersku?
je treba nieco nahlasit este v soc poistovni okrem uz odovzdaneho tlaciva od doktora?
je treba nieco nahlasit na zdravot poistovni?

po porode tusim s RL dietata treba asi ist opat na socialku, ze?

dakujem za info

lucicek1
26. máj 2011

Ahojte potrebujem poradit od mája 2009 som na materskej čize teraz uz poberám rodičovský príspevok mala ma 2roky a rozmyslame o druhom baby ale neviem ako mam postupovat k 30 junu 2009 mi skoncil PP moja pracovna zmluva bola na dobu urcitu.Takze predpokladam ze by som si mala zacat platit Dobrovolne nemocenske poistenie min 270dni pred porodom aby som mala narok na matersku do tadial to to chápem 😀 No ale teraz by ma zaujimalo koko by som si mala mesačne platit a aka by bola moja mateska z coho to vypočítavaju kedze prvu matersku mi vlastne vyratali z paltu nie?No mam v tom CHAOS 😲 Tak keby sa tak nasla niejaka dobra duša a trosku by mi to vysvetlila bola by som vďacnaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😉

martinka1981
27. máj 2011

Moja najnovšia skusenosť zo stredy:bola som si dať potvrdiť Potvr.o naroku na materske a spravili mi to na počkanie. Tu v BA 😉

kikula13
27. máj 2011

Ahojte baby,chcem sa opýtať,30.6.mi konči materská z dobrovoľného a teraz neviem kde si mám vybaviť rodičovský príspevok.Od 1.7.by som si to už mala začať vybavovať a ešte sa chcem spýtať,či môžem ísť hneď na PN a či mi vôbec bude patriť aj RP aj dávka z PN.Kto sa v tom vyzná nech mi poradí.Zatiaľ ďakujem.

cartridge
28. máj 2011

Rodičovský príspevok sa vybavuje na ÚPSVaR v mieste Tvojho trvalého bydliska a na PN kľudne môžeš ísť, ale až po ukončení MD, teda keď začneš poberať rodičovský príspevok /ak si aj naďalej platíš DNP/. Nárok na PN aj OČR, ak bude dieťatko choré máš, ak si aj na rodičovskom príspevku.

muskam
30. máj 2011

ahojte, prosim poradte, som na rodicovskom, maly ma teraz rok a pol. Keby som po rodicovskom hned isla na dalsiu matersku, alebo aj skôr, ako sa mi vypocitava materska. Inak som pred porodom bola riadne zamestnana a aj som nadalej ich zamestnankyna. Neplatim si dobrovolne poistenie v Socialnej. Teraz mi tam asi plati stat, ak nie zamestnavatel vsak?
A este mam otazku od mojej tehotnej kolegyne: Ak ma termin porodu v septembri a v lete pojde na PN, neovplyvni jej to vymeriavaci zaklad, z ktoreho sa pocita materska?
dakujem

kvjetok
1. jún 2011

ahojte...vedel by mi prosim niekto poradit? moj syncek bude mat v juli dva roky. Bola som rozhodnuta, ze by som si od polky juna vycerpala cast zo zostavajucej dovolenky este spred materskej a od zaciatku jula by som nastupila do prace, tak sme sa dohodli aj so zamestnavatelom. Dnes som ale zistila, ze som max. jeden mesiac tehotna. Prosim, ako by ste sa rozhodli vy? Nastupili by ste do prace podla povodneho planu? Tiez by som sa chcela spytat - keby panboh dal a vsetko dobre dopadlo - aku by som mala matersku? Viem, ze keby som nenastupila a zostala aj nadalej doma, jednalo by sa o retazovu matersku a mala by som ju vo vyske ako so syncekom. Ak by som v tom juli nastupila a do porodu neodvadzala davku zakonnych 270 dni - ako by to bolo? Prosim, prosiiim, poradte mi, voobec sa neviem rozhodnut co robit v tejto situacii.Dakujem velmi pekne za vsetky nazory a reakcie.

mirip
1. jún 2011

@kvjetok tak to netuším ☹

hanysek.hanysek
1. jún 2011

Dobrý den, můžu Vás poprosit o radu? Moje švagrová je nyní na rodičovské dovolené, nyní jí rodičovská končí, někdy v listopadu má malá 3roky- ona měla rodičovskou na 3roky. No a nyní je těhotná, termín porodu mám někdy v lednu 2012 a chce jít na novou rodičovskou znovu na 3roky. Vůbec ještě nepracovala, byla pouze ve škole, kde otěhotněla s první dítětem, takže zaměstnání neměla. Tak se chci zeptat, zda bude mít mateřskou ( pokud ano, tak z čeho se jí bude výplata počítat), a jakou bude mít rodičovskou, jestli 7600kč, nebo musí jít na rodičovskou automaticky na 4roky? Když nebyla zaměstnaná a byla na 3roky na rodičovské? Doufám, že sem to napsala srozumitelně. Děkuji za vysvětlení.

medvide1
1. jún 2011

Dobrý večer nerada sem lezu ale mam prosbu,jsem ted na RD mam ji na 3 roky ale jsem opět těhotna a TP mam na září někdy v pulce
jak to je muj gynekolog mi vypiše papiry zase na MD se kterými musim za mzdou učetní do své práce???a kdy mam ukončit RD abych nemusela nic vracet!!a jak zjistim kdy mam nastup na MD dřive než mi ji vypiše dr??nebo jak to vše je??diky za info!a kdy pak musim žádat znovu o RD a na jak dlouho mam narok??

hanysek.hanysek
2. jún 2011

@medvide1 Já mám stejný problém. Jsem se synem na rodičovské na 3roky ( synovi je rok a dva měsíce), nyní jsem těhotná, dítě se má narodit v lednu. Takže já též budu muset ukončit rodičák s prvním dítětem a nastoupit na mateřskou s druhým dítětem a potom s druhým přejít na rodičák. Také nevím, jak a kdy se tohle vše má udělat, jestli mi na gyndě dá nějaký papír, já zanesu do práce, takže já bych nárok na mateřskou měla mít, protože jsem pořád zaměstnaná, mám smlouvu na dobu neurčitou a doufám, že budu moci jít zase na 3roky. Takže řeším úplně to samé, ale já mám zatím ještě čas. Takže také děkuji za info :o)

markyzka22
6. jún 2011

AHOJK HOLKY PORADI TE MI PROSIM,OD ROKU 2005 JSEM ZAMESTNANA V ZARI o8 SE MI NARODIL SYN
TET V ZARI MU BUDOU TRI ROKY,A V ZARI CEKAM MIMINKO JAK
JE TO S MATERSKOU?MUSIM JIT NA SOCIALKU NAHLASIT NOVY NASTUP NA MATERSKOU S
NENAROZENYM MIMINKEM????PROSIM PORAD TE

missy97231
12. jún 2011

ahoj holky z CR 🙂 neviete nahodou,,, v srpnu mi konci rodicak... Som uz tehu takze na 2tt sa mi do prace nechce co mi to tak vychadza... Kedze zas budem mat nastup na Md, naskoci mi naroku zamestnavatela na dovcu? Ci sa opytam radsej na HR,,, to mi budu vediet poraditurcite, ze?

modrofuzik11
13. jún 2011

dievcata, nedavno som sa iba dozvedela, ze v pripade, ked sa vam narodi dietatko do troch rokov od toho prveho, tak mate narok na 40 eur ako prispevok na opatrovanie dietata. nie je to vela, ale potesi 😉 staci vyplnit tlacivo, ktore vam daju na socialnej poistovni.

gapa
13. jún 2011

@modrofuzik11
sú tam aj viaceré podmienky, že musíš poberať materské, poberáš to len za obd., za ktorôé už nepoberáš RP a len do 6týž. novonarodeného dieťaťa, resp. do 3rokov staršieho, čo nastatne skôr. No a vybavuje sa na upsvar odd. soc.vecí a rodiny a nie na soc.poisťovni.

je tu o tom téma, mysllím niečo také, ako "záhadný jednorázový príspevok...". Kedysi sa vyplácal aj na novonarodenôé dieťa, teraz len na staršie, na ktoré stratíš nárok na RP tým, že začneš poberať materské.

myzma
15. jún 2011

@modrofuzik11 jedna sa o ziadost o prispevok na starostlivost o dieta, daju ti ho na UPSVaR (ten tych 40e mesacne do 6tt zivota mladsieho dietata)

beruska113
15. jún 2011

@modrofuzik11 @gapa @myzma ja som bola na UPSVR minulý týžden, teta mi najskor povedala, že to je príspevok na jasle ked pracujem, potom som jej povedala, že to je jednorazový 40E, potom dlhé zamyslenie a odpovedala že jáj, to sa už nedáva, je to zrušené. Myzma ten zákon čo si mi poslala je stále platný, že? A to stačí vybavit, ked sa druhé bábo narodí?

elizabeth453
15. jún 2011

ahoj......poterbovala by som radu,,,i ked to sem mozno nepatri...dala som si ziadost o palateny rodicovsky prispevok,.-nepriaynivy zdr. stav.,,prsilo mi rozhodnutie , ze aano, dieta ma nepriaz. zdrav.stav....a dnes mi prisliel rodicovsky len 23eur. /cize tie 3dni kym dovrsila 3roky/ ...to rozhodnutie musim aj niekde zobrat, aby mi ho normalne platili???? dotera som dostaval 196eur....lebo na urade ked som si to vybavovala mi povedali, ze netreba. dakujem aspon za jednu odpoved

myzma
15. jún 2011

@beruska113 @modrofuzik11

no, predminuly tyzden to este zrusene nebolo, ale tiez nez som sa k tomu prispevku dostala, tak som si preciatal zakon a pod a potom s tym nabehla aprispevok mi uznali (no este som ho nedostala, cakam v tychto dnoch)... budem kopirovat, s cim som tam nabehla:

Poberám materské. Mám nárok na príspevok?

Nárok na príspevok nevzniká na dieťa, pri starostlivosti o ktoré sa poskytuje materské (§ 4 ods. 5 zákona). Ak poberáte príspevok na staršie dieťa a ste tehotná, súbeh príspevku na staršie dieťa a materského je upravený nasledovne:

Podľa § 4 ods. 3 zákona za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Podľa § 4 ods. 4 zákona nárok na príspevok nevzniká, ak sa za celý kalendárny mesiac poskytuje jednej z oprávnených osôb alebo manželovi oprávnenej osoby materské alebo obdobná dávka v cudzine po uplynutí šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.

Z uvedených ustanovení vyplýva, že môžete poberať materské na mladšie dieťa a príspevok na staršie dieťa, avšak najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa. Po uplynutí 6 týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa budete poberať už len materské.

Tie pani mi ho najpv akoby nechceli dat, povedali, ze kedze mi skoncil PP pocas prvej materskej , ze nan nemam narok, ale ked som tams tym nabehla aukazala im, ze podmienkou nie je PP ale poberanie materskeho (poberam z DNP), tak mi po konzultacii so sefkou odboru, dali vypisat ziadost...

a ano, vybavovala som top, az ked sa nam narodila H., treba totiz priniest rodny list...

(a teraz si uvedomujem, ze my dve - beruska - sme si uz pisali 😀 😀 😀 😀)

beruska113
15. jún 2011

@myzma hej, písali, preto som sem napísala, že v NR sa to záhadne vraj nedá. No som zvedavá. A inak aj ten postup, že na zrušenie rodičvského treba na UPSVR priniest tlačivo na materskú tu neplatí. Tu mi má socialka potrvrdit originál tlačivo od UPSVR. Akože čisté Kocurkovo.

katka888
15. jún 2011

@beruska113
u nas v ke som sa na to pytala, robi tam mlady sracko, krasne mi vysvetlil o co ide, ze mam narok odo dna poberania materskej az do dovrsenia 6 tt mladsieho babatka, co vraj moze vyjst na 3-4 mesiace , dal mi tlacivo na vyplnenie, rovnake je na stranke soc poistovne , k tomu potrebuje potvrdenie o materskej, RL oboch deti a moj OP.
takze ak teta tvrdi, ze sa neda, tak by som si dala zavolat sefku a ukazat v zakone kde je napisane, ze je to zrusene, lebo na stranke soc poistovne je jasne napisane, e na to narok mas, vid co pisala
@myzma v prispevku vyssie.

je to hrozne, ze pre nevedomost nejakej uradnicky, ludia pridu o peniaze na ktore maju narok... 😠

mima595
15. jún 2011

@elizabeth453 - to si nedoatala rodicovsky...lebo ten sa vyplaca za cely mesiac, hoci by si bola na rodicaku iba 1 den...podla mna ti prisli iba pridavky

beruska113
16. jún 2011

@katka888 a to si vybavovala na Socialnej poistovni? Lebo @myzma to vybavovala na Úrade práce socialnych veci a rodiny a že je to iba na 6týždnov. Je to to isté?

katka888
16. jún 2011

@beruska113
na upsvare som sa na to pytala a plati to od poberania materskej po dovrsenia 6 tyzdna veku mladsieho babatka. starsie nesmie mat viac ako 3 roky

beruska113
16. jún 2011

@katka888 a to či sem písala je aký príspevok? ked to vychádza na 3-4mesiace?

katka888
16. jún 2011

@beruska113
to mi povedal ten mlady na upsvare ohladom toho prispevku k starostlivosti o starsie dieta, tych cca 41 eur, ze kedze je to vyplacane od poberania materskej po 6 tyzdnov dietata, tak tovyjde na tych 3-4 mesiace, lebo na matersku ides 6 tyzdov pred porodom ( cca ) to je mesiac a pol + narodenie babatka a do veku 6 tyzdnov je tiez mesiac a pol, dokopy 3 a asi to platia za cely mesiac, takze rpeto