Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
24. apr 2013

@antuanet hm... a z čoho budeš žiť? ...

antuanet
25. apr 2013

@zalka ja uz neviem...v plane som mala zamestnat sa a dieta neskor, ale ked uz je tu chcem urobit vsetko pre to aby sme mali z coho...hlavne ked uz tu bude, vies zacnem si platit DNP a porodim skor, nedostanem navyse nic...ak sa zamestnam bude sa pocitat spatne dva roky a tych 270 dni mi vyjde...a co ak by som sa zamestnala na dobu urcitu?tam by sa to nejako dalo spravit...ked uz na tu dohodu je to postavene tak obmedzujuco...myslis ze ak by som to mala na dobu urcitu, bolo by to ok? Dakujem za pomoc, lebo uz mam z toho hlavu ako melon ako to vkuse riesim...a uz mi hori za patami...nechcela som si to nejak pripustat...mala som to riesit skor ja viem...ked tak pozeram na ciganky ako si smelo behaju s 6 detami, tak ma ide rozhodit...ked ja tu pri druhom riesim taketo veci....

zalka
25. apr 2013

@antuanet aj doba určitá je v pohode .. záleží od výšky príjmu ... aj dohoda je fajn .. ak budeš robiť na dohodu ... a skončí Ti pred n ástupom na MD ... a príjem z dohody bude nižší ako 393e v hrubom ... tak pred nástupom na MD sa môžeš prihlásiť potom na DNP ... a MD bude rátaná z DNP teda z 393 eur a nie z dohody ... ale dohoda musí byť ukončená , skôr ako nastúpiš na MD .
Pr. dohodu skončíš stredu, DNP založíš štvrtok a v piatok nastúpiš na MD ... za DNP za 1 den zaplatíš 4,50 eur ... a MD bude 255 e
ak by si na dohodu zarobila 145 eur tak MD by bola 94,25 eur bajočko ... ale dohoda Ti pomôže s dňami poistenia.

Ak riešiš dohodu ... tak sa nahlás teraz hned na DNP na celý balík ... aby Ti nezanikol nárok na podporu v nezamestnanosti , o ktorú môžeš požiadať po skončení RD 14.5.12 ... ja viem treba zaplatiť cca tie 2 týždne to DNP ... ak nebudeš na PN alebo OCR ... ale tak budeš aspon dostávať popri príjme z dohody aj podporu v nezamestnanosti ...

antuanet
25. apr 2013

@zalka myslis ze mam narok na podporu, ked som zacala pracovat 1.2.2010 a prac.pomer skoncil 30.4.2012(pocas cerpania RD), stym ze od aprila 2010 som uz bola na materskej? pred tym som pracovala v zahranici, ale tam narok na podporu nebol... ak by som si zavolala na socialku mozu mi povedat ci mam narok a kolko?ci to mam riesit na urade prace?
pri praci na dobu urcitu by som si mala dat ukoncenie prac pomeru pred materskou alebo datumom porodu?ci tam nezalezi na tom dokedy, len aby bola splnena podmienka 270dni poistenia?

zalka
25. apr 2013

@antuanet no bola si v pracovnom pomere viac ako 2 roky .. takže podla mna nárok vznikne ale najneskôr pri zaevidovaní sa na UP do 30.4. .. alebo prihlásením sa na DNP ... skús si zavolať na infolinku ...

antuanet
25. apr 2013

@zalka ak sa zaevidujem na UP este nadalej budem poberat rodicovsky?,alebo uz podporu? zajtra sa pojdem na UP nahlasit a uvidime co dalej...potom by som sa sla prihlasit na DNP

zalka
25. apr 2013

@antuanet no to ak poberáš RP neviem či ťa zaevidujú na UP ... ak by si sa prihlásila na DNP .. tak potom až po skončení RD sa ti stačí zaevidovať na UP ... a vtedy ti to DNP pomôže k podpore mám taký pocit .. hovorím volaj na infolinku .

antuanet
25. apr 2013

@zalka dakujem Ti velmi pekne za pomoc, pozistujem co sa da a verim ze bude dobre 🙂

zalka
25. apr 2013

@antuanet rado sa stalo.

antuanet
29. apr 2013

@zalka ESte by som sa chcela opytat co vsetko musim vybavit ak nastupim do prace, nakoniec idem na dobu urcitu od 2.5., je potrebne odhlasit rodicovske(ktore mam do 13.5)ci sa to automaticky zastavi ked ma nahlasi zamestnavatel na socialnej poistovni? Dakujem 🙂

zalka
29. apr 2013

@antuanet rodičovský príspevok ti patrí za mesiac máj ... aj popri práci ... a akurát zo SP sa treba do 8 dní odhlásiť z dôchodkového poistenia štátu ...

antuanet
30. apr 2013

@zalka dakujem a je to vsetko co musim urobit?plati to do 8pracovnych dni ci 8 dni od zmeny?netreba potom uz nikam chodit?

zalka
30. apr 2013

@antuanet do 8 kalendárnych dní ... no nie potom už nikam netreba chodiť

ivanka85
2. máj 2013

Ahojte kocky,idem sa aj ja poradit,pred prvym tehu som bola zamestnana na dohodu,teraz poberam RP ktory konci 8.6.,ale 17.5. nastupujem opat na matersku s druhym babom..kam ist s papierom od dr?

lenitta
5. máj 2013

prosím vás ako to je? Teraz som na rodičovskej dovolenke, v novembri čakáme druhé dieťa. Budem dostávať zas len rodičovský, alebo materskú? pred nástupom na prvú materskú som bola normálne zamestnaná.

zalka
5. máj 2013

@lenitta a si stále zamestnancom? alebo ti skončil PP počas RD?

lenitta
6. máj 2013

@zalka stále som zamestnancom, mám zmluvu na dobu neurčitú

zaira13
6. máj 2013

ahojte baby, mam asi hlupu otazku alechcem sa opytat ku ktoremu dnu mi ma dr napisat nastup na MD?? ja som teraz na RD a dcerka ma 13. mája 3roky. a cca 23-24.6.2013 mam termin porodu. dnes je to tusim 7 tyz pred por. a inak som zamestnana/ale teraz na RD/

biene
6. máj 2013

Ahojte dievcata, chcem Vas poprosit o radu. k 8.7.2014 mi konci RD. Pocas RD bolo moje miesto zrusene, cize po nastupe do prace mi bud ponuknu ine, alebo dostanem vypoved. Preto chcem ist na dalsiu MD. Z coho mi budu ratat MD, ak na nu nastupim este pocas RD? A z coho, ak to nestihnem a budem musiet este par mesiacov medzi touto RD a novou MD pracovat? Mam si pri oboch pripadoch platit DNP aby som mala vyssiu matersku?
dakujem

gapa
7. máj 2013

@zaira13
ak dá ptp 23.6.2013, tak najneskôr 12.5.2013, ak dá 24.6.2013, tak 13.5.2013, ani o den neskôr ako je 6týž. pred termínom, čo uvedie v žiadosti o materské ako očakávaný den pôrodu. Ale môžeš aj skôr, napr. 8týž. pred termínom, ale kedže si už nenastúpila skôr, tak to nie spätne, bo to treba mzdárke oznámiť (dokonca sa malo mesiac popredu), ona do 8dní musí nahlásiť zmeny do soc.poistovne, a tiež neskôr aj do zdr.poistovne. V zásade ani nemusíš na upsvar to oznamovať, lebo nárok na RP ti to neovplyvní, no môžeš si overiť.

biene
7. máj 2013

@zalka velmi ta prosim o pomoc aj v tejto teme:
Ahojte dievcata, chcem Vas poprosit o radu. k 8.7.2014 mi konci RD. Pocas RD bolo moje miesto zrusene, cize po nastupe do prace mi bud ponuknu ine, alebo dostanem vypoved. Preto chcem ist na dalsiu MD. Z coho mi budu ratat MD, ak na nu nastupim este pocas RD? A z coho, ak to nestihnem a budem musiet este par mesiacov medzi touto RD a novou MD pracovat? Mam si pri oboch pripadoch platit DNP aby som mala vyssiu matersku?
Ovplyvni nejak vysku materskej aj to, ze pocas celej doby MD a RD mam vo vyplatnej paske stvrtrocne zdaneny nepenazny prijem a z neho odvod aj do ZP?

dakujem

skoricaxx
7. máj 2013

@biene
ak nastúpiš na MD ešte počas rodičovskej dovolenky tak sa vyráta z toho čo ti zamestnávateľ napíše že by si zárábala v mesiaci, ked odchádzaš na druhú rodičovskú. Takže nie je to podla žiadnych odvodov záleží od zamestnávateľa, aké číslo si vymyslí.

biene
7. máj 2013

@skoricaxx aha, takze to moze byt aj nizsia materska, ako bola prva, lebo pocas roka sme vzdy mali aj nejake odmeny.... A teda je potom dobre zacat si platit DNP? ako zistim z akej vysky? rozdiel medzi tym, co mi da zamestnavatel ako predpokladany VZ a maximalnym VZ?

zalka
7. máj 2013

@biene si všimni na tej výplatnej páske či tam máš odvody na nemocenské poistenie... ak áno tak to potom ovplyvní výšku budúcej MD

biene
7. máj 2013

@zalka mam tam iba Poist.zam. pri NP, RD, MD -0,01€ ale VZ mam iba ZP a UP

skoricaxx
7. máj 2013

ano može byť aj minimálna, ked povie že po materskej by si zarábala menej, ale aj maximálna ked sa s ním dokážeš dohodnúť

zalka
7. máj 2013

@biene ZP a UP? nie DU? ak nie sú s toho odvody na nemocenské tak to neovplyvní MD

biene
7. máj 2013

up je asi skratka ur. prace, cize v nezamestnanosti. Ak by boli odvody na nemocenske, tak by bol aj VZ NP, ze? tak to tam nie je.

biene
7. máj 2013

@zalka vid vyssie

biene
7. máj 2013

@zalka a ak by som nestihla ist na MD pocas RD ale musela by som nastupit do prace? pokazi mi to vysku materskej? musim teda pracovat nejaky min. cas?