Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

silviaaa21
16. dec 2014

@zalka Ďakujem za odpoveď

zalka
16. dec 2014

@silviaaa21 rado sa stalo

lucka.mt
17. dec 2014

Dobry den, mozete mi prosim poradit.
Som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatom, o 2 tyzdne mi skonci pracovny pomer uplynutim doby urcitej.
Ked znova otehotniem, budem mat narok na druhu matersku, ak sa zamestnam u druheho zamestnavatela? Musim sa zamestnat hned nasledujuci den po ukonceni stareho pracovneho pomeru, alebo mozem byt na rodicovskej dovolenke a zamestnat sa az pred porodom a tym splnit podmienku byt nemocensky poistenou v case vzniku naroku na matersku (teda v case nastupu na MD) ?

dena1973
17. dec 2014

@lucka.mt Stačí sa zamestnať aj neskôr. Nemusí to byť hneď na druhý deň po uk. prvého PP. Pre nárok na materské sú dve podmienky:
1. aktívne nemocenské poistenia
2. 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom.

lucka.mt
17. dec 2014

@dena1973 dakujem 🙂

lucka.mt
17. dec 2014

A co ked sa zamestnam, chvilu budem robit, ale potom budem pokracovat v rodicovskej dovolenke a pracovny pomer bude trvat az do nastupu na druhu matersku. Z akeho zakladu sa bude pocitat materska?
@dena1973

dena1973
18. dec 2014

@lucka.mt Tak to bude z príjmu od toho zamestnávateľa kde sa zamestnáš...

lulupaja
18. dec 2014

Ahojte pred materskou som pracovala 3 roky terajsia materska mi konci 09.04.2015 a dalsi terminporodu mam 25.07.2015 .potrebujem vediet ci dostanem matersku aj keby nastupim naspat do prace na cca 2 mesiace ,pripadne zostanem PN .dakujem pekne.

vrtulnik
18. dec 2014

@zalka Dobrý deň, všimla som si, že ste viacerým kočkám dobre poradili. Prosím, chcela by som sa informovať. Do januára 2015 som na predlženej RD zo zdrav. dovodou s dcérou, momentálne som tehotná a 25 12.2014 nastupujem na MD. Z toho dvovodu som nežiadala o predlženie RD lebo pokiaľ mám info tak sa nemôže poberať RD na jedno dieťa a MD na druhé dieťa súbežne. A dnes mi pani na úrade povedala, že veď sú to dve rôzne dávky, takže v pohode môžu byť súbežne , čo sa mi ale nechce veriť. Prosím viete mi v tomto poradiť, lebo ja som už fakt z toho všetkého riadne zmätená. Ďakujem veľmi pekne.

dena1973
18. dec 2014

@lulupaja Ak si zamestnaná, tak nárok ti vznikne z pravdepodobného príjmu.....

dena1973
18. dec 2014

@vrtulnik rodičovský príspevok a materské sa súbežne brať nemôže...

gapa
18. dec 2014

@vrtulnik v zákone o rodič.príspevku je uvedené, že nemáš nárok na rodič.príspevok za mesiac, v ktorom celý kalendárny mesiac poberáš materské, tj. naposledy za december môžeš poberať RP (vyplatený v januári). Ak platí tvoje predlženie RP do januára 2015 (vrátene januára), tak za január si môžeš požiadať o príspevok na starostlivost o staršie dieťa. Urob tak po narodení dieťaťa spolu s ostatnými žiadostami (prídavok na dieťa, prísp. pri narodení dieťaťa ...), lebo treba myslím aj kopiu RL novonarodeného.
Vid pozri tému Záhadný jednorázový príspevok na dieťa, či tak dajako sa tá téma volá.

vrtulnik
18. dec 2014

@dena1973 ,
@gapa
Ďakujem veľmi pekne, presne to som si myslela. Niekedy má človek lepšie informácie ako dámy na úrade. 😉

rainee
19. dec 2014

Ahojte, ja som na predlzenej platenej RD do 31.8.2015. V juli ale cakame druhe babatko. Cize za jul mozem este poberat prispevok k predlzenej RD a od augusta RP uz len na druhe dieta? Pocas trvania RD sa mi zrusilo miesto,takze nemam zamestnavatela a tym padom dostanem len tych 220e predpokladam. Alebo treba ist 6tyzdnov pred porodom uz na matersku a tym padom budem poberat davku uz len na 2.dieta? Dakujem.

katuska111
3. jan 2015

Ahojte. Tak ja momentálne poberam rodičovský, malý bude mať v apríli 2 roky a narodí sa nam druhé babatko. Volala som do roboty, ako je to opat s prechodom na matersku dovolenku a povedali mi len toľko, že mam zamestnavatel.oznamiť listom + kopia tehotenskej , že som tehotná, a potom im priniesť len papier od gynekologa kedy nastupujem na matersku a to je všetko, že prechádzam opať na poberanie Materskej. To je všetko? ja nemam povinnosť potom voči uradu práce? socialku vybaví zamestnavatel. ale neviem čo dalej? dakujem za rady

dena1973
3. jan 2015

@katuska111 Ak nastúpiš skôr na 2. materské ako bude mať dieťa 3 roky, tak ti bude pozastavený rodičovský príspevok od nástupu na materské. No, aby sa ti pozastavil rodičovský príspevok na 1. dieťa, tak je potrebné na ÚPSVaR zaniesť rozhodnutie o priznaní materského, ktoré ti zašle sociálna poisťovňa.

gapa
3. jan 2015

@katuska111 a kedže budeš poberať materské, tak po pôrode môžeš požiadať upsvar o príspevok na starostlivost na staršie dieťa, ktoré môžeš pboerať súbežne s materskou, ale len krátku dobu a to od masiaca, kedy už nepoberáš RP až do mesiaca, kedy sa novonarodené dieťa dovrši 6týždnov, treba asi kopie oboch rodných listov k tomu a doklad o poberaní materského (predpokadám kopia rozhodnutia)
- po pôrode, resp. najneskôr nástupom na druhú RD sa zastav v soc.poistovni s kopiou RL a prehlás riadnu starost.o staršie na mladšie, lepšie si robiť kopie, ktoré daj potvrdiť pečiatkou.

vladkulienka
6. jan 2015

Ahojte. som zamestnaná od 08/2011. od 09/2013 som bola na PN a od 03/2014 na MD. dcérka má 8mesiacov a pomaly rozmýšľame, že by sme pre ňu chceli asi súrodenca. ak by sme mali druhé bábo ešte počas trvania RD mala by som nárok na materské? ak nie, je nejaká možnosť platiť si dobrovoľné poistenie, aby mi potom vyšlo materské? lebo radšej si mesačne čosi zaplatím, než potom mať len 220eur RP...
ďakujem za odpoveĎ.

zalka
7. jan 2015

@vladkulienka ak si stále zamestnancom .. tak nárok na MD budeš mať aj pri druhom dieťati ak ti neskončil alebo neskončí PP počas RD.

vladkulienka
7. jan 2015

@zalka aha, tak super. ale z čoho mi to vypočítajú, keĎ počas RD mi zamestnávateľ neplatí nemocenské...

zalka
7. jan 2015

@vladkulienka z predpokladaného príjmu, teda z toho čo napíše mzdárka na papier ...

sakura77
8. jan 2015

baby a ako je to trojnasobne? materska rodicovska,materska,rodicak predlzeny do 6 rokov a zas dalsia materska? ak PP trva? prva materska bola normalne z platu,druha z predpokladaneho platu a tretia by ako bola? este stale z predpokladaneho platu ak by to vyslo zas retazovo?

lulupaja
8. jan 2015

@dena1973 ahoj ano som zamestnana len teraz som na rodicovskej ktora konci 09,04,2015 a nastupim do prace a potom zas nastup na matersku okolo26,06,2015 tak ja len ze teraz budem robit cca 3 mesiace a ci budem mat narok na matersku.dakujem

dena1973
8. jan 2015

@lulupaja Áno, budeš mať. Tak ako som napísala z pravdepodobného príjmu, ktorý ti určí zamestnávateľ. Ak budeš mať nástup na materské v r. 2015, tak sa berie ako príjem pre výpočet materskej r. 2014. Tým, že si bola celý rok 2014 na rod. príspevku a nemala si žiadny iný príjem (nepracovala si), tak v tomto prípade sa výpočet robí z pravdepodobného príjmu...

lulupaja
8. jan 2015

@dena1973 aha dakujem ja som sa bala,ze ako to ovplyvnia tie 3 mesiace.dakujem za odpoved.

dena1973
8. jan 2015

@lulupaja Nemáš začo... 🙂

ivkadracova
10. jan 2015

@zalka to je zaujimave, ze co napise mzdarka na papier... a co v pripade ze rok, z ktoreho sa mi ratala materska (2013) bol extra plodny, a mala som vyssi prijem, ako je v skutocnosti moj dohodnuty plat, teda mala som max matersku, ale v skutocnosti iba z mojho dohodnuteho platu by mi max materska nevysla. Na zaklade coho sa rozhodne co napise mzdarka na papier? Napise priemer za rok, ktory bol rozhodovacim obdobim pre vypocet prvej materskej, alebo napise priemer z dohodnuteho platu (o dost nizsia suma)?

zalka
10. jan 2015

@ivkadracova ako sa dohodneš s nou ... aj rok kedy nastúpiš na MD by mohol byť plodný takže mohla by dať aj vyššiu sumu

monika333slov
15. jan 2015

@zalka ahoj, chcem sa spýtať,bola som na MD a momentálne som na RD do júna 2015, som tehotná a nástup na MD bude skôr ako mi končí RD no počas nej som síce stále zamestnaná, no nepracovala som. Mám nárok na materskú? Z čoho sa bude pocitat ak ano? Ďakujem veľmi pekne

zalka
15. jan 2015

@monika333slov máš nárok na MD, bude sa rátať z predpokladaného príjmu tj. z toho čo ti mzdárka napíše do papierov.