Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

otrivinkajanka
10. dec 2008

Ahojte baby ja mam taku otazku som na materskej teraz dostavam peniaze z UPSVAR v maji mi konci rodic.prispevok,ale zistila som,ze som tehotna pred 1 tehotenstvom som bola zamestnana,ale dali mi vypoved brala som pol roka matersku a potom rodicovsky teraz ked buduci rok porodim tak mam ist na UPSVAR ze som zasa tehotna?alebo ako to je?V maji mi konci rodicovsky prispevok a rodit budem v auguste za za tie 3 mesiace co mi skonci materska si mam niekde zaplatit zdravotnu som z toho uplny jelen dakujem

jaduska
10. dec 2008

zuzana, pokiaľ nie si tehotná, tak ti stačí platiť z minima. Potom, ak otehotnieš, tak budeš riešiť zvýšenie vymeriavacieho základu 😉

jaduska
10. dec 2008

Otrivinka, keď ti skončí rodičovská dovolenka a malá nebude v škôlke, tak choď na UPSVaR nahlásiť sa na predĺženú rodičovskú. Nebudeš poberať príspevok (jedine, žeby bola malá dlhodobo chorá), ale štát za teba bude platiť odvody. Alebo sa môžeš ísť prihlásiť na úrad práce ako nezamestnaná. Ale myslím, že ani na podporu ti nevznikne nárok. Po narodení druhého dieťatka budeš poberať materské vo výške rodičovského príspevku, lebo nespĺňaš podmienky nároku na priznanie materského príspevku, keďže už nie si zamestnaná.

Ale, prosím, počkaj, či niekto tieto moje slová potvrdí, lebo teraz presne neviem, či to platí aj podľa nového zákona....

zuzana105
11. dec 2008

Jaduska, teda ak tomu dobre rozumiem, keď otehotniem, tak to zvýšenie je preto, aby mi sociálka doplácala do hornej hranice materskej, čo je myslím 16000??? asi tam mi potom aj povedia, na aký vymeriavací základ to treba zvýšiť....to sa pohybuje cca koľko mesačne?? ja som mala materskú cca 11000...
a ako to je s rizikovým tehotenstvom?? tam tiež musí byť tých 270 dní platené doplnkové??

jaduska
11. dec 2008

Zuzka rozumieš tomu dobre, vymeriavací základ by ti povedať mali, prípadne sa dá zistiť v zákone, určite sa to bude preberať aj tu, alebo už možno aj preberalo v téme Materská 2008 🙂
To, na aký vym.zákl. si to máš zvýšiť záleží aj od toho, či tvoj predošlý prac.pomer trvá, alebo skončil. Vymeriavací základ sa mení, lebo závisí od minimálnej mzdy (aspoň zatiaľ). Takže písať teraz nejaké konkrétne čísla by asi bolo zbytočné, lebo kým otehotnieš, tak sa to určite zmení 🙂
Čo sa týka rizikového, myslela som, že je to ako s materskou, ale minule tu kdesi gapa písala, že je to ako normálna PN, takže na toto ti presne odpovedať neviem, lebo by som ťa pravdepodobne zavádzala a to nechcem 😵

gapa
11. dec 2008

zuzka, mala by si si o tom viac prečítať. Ide o dobrovolné nemocenské poistenie (DNP), nie o doplnkové
doporučujem ti príspevky od p.Mihála o materskom I.-VI. + príspevky o dobrovolnom nemocenskom poistení
http://jozefmihal.blogspot.com/

Tiež je rozdiel, či si dáš po otehotnení "zmenu" VZ alebo sa odhlásiš a nanovo prihlásiš najneskôr do 8tt!!!

od 1.1.09 však bude zmena, že vymeriavací základ z DNP bude možné meniť až po uplynutí aspon 6mesiacov od určenia predchádzajúceho vym.základu (to v príspevkoch nie je zohladnené, lebo sa týkajú r.2008)

A k tej PN-ke z dôvodu rizikového tehotenstva. Tak pri nemocenskom poistení zo zamestnania netreba mať splnených aspon 270dní ..., aby vznikol nárok na nemocenské "zo zamestnania". Ale pri DNP musíš mať splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v poslených dvoch rokoch pred vznikom PN-ky, aby ti vznikol nárok na nemocenské z DNP.

zuzana105
12. dec 2008

baby ďakujem
gapa, prepáč, myslela som dobrovoľné, zle som napísala...idem na ten link, dúfam, že pochopím 😉

jaduska, môj predošlý pracovný pomer trvá, ok idem to čítať, ak sa mi podarí - pri malej, neposednej bambule

neuvažujem o rizikovom, teda zatiaľ nie som tehotná a ja to asi aj tak neovplyvním..prvé som mala rizikové..+ práca celý deň s ľuďmi, len informatívne ma to napadlo, veď aj tak som teraz doma na rodičovskom

anaba
13. dec 2008

Ahojte,
rada by som sa opytala, ci by vedel niekto napisat nejaky zoznam veci, co treba vybavit voci zamestnavatelovi a uradom pri opatovnom nastupeni na matersku pocas plynutia rodicovskej dovolenky.
Viem ze pred nastupom na matersku dostanem od gynekologa tlacivo,kedy nastupujem a to poslem povodnemu zamestnavatelovi. Zamestnavatel to asi oznami aj na socialke, alebo to musim urobit ja? A ako je to s prihlasovanim na dochodok? Po porode musim opat na socialku a prihlasovat sa aj do 2. piliera, ako to bolo pri prvom dietati?

jaduska
14. dec 2008

mňa tie papierovačky tiež čakajú, tak to tu hádam spoločnými silami dáme dáko do kopy 😀

takže podľa mňa:
- gynekológ vypíše tlačivo o predbežnom termíne pôrodu, asi si treba urobiť nejaké dve kópie, originál dať zamestnávateľovi + plus by som k tomu doložila list, že končím rod.dovolenku a nastupujem na materskú,
- s kópiou toho oznámenia pôjdem na UPSVaR, kde oznámim ukončenie rodičovskej dovolenky
- oznámenia o zmene rodičovskej na materskú by podľa mal poslať zamestnávateľ do sociálnej aj zdravotnej poisťovne
- s tým prihlásením na dôchodkové poistenie si teraz nie som istá, asi to treba urobiť znova, keďže zamestnávateľ nás znova prihlási na MD. Teraz to treba stihnúť tuším do 45 dní (pôvodne do 15)
- po skončení MD (28 týždňov) znova požiadať zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky a požiadať UPSVaR o vyplácanie rodičovského príspevku

Budem rada, ak to niekto, kto má praktickú skúsenosť doplní, alebo opraví... 🙂

zuzana105
19. dec 2008

Jaduska, a budem mať vlastne nárok na materskú, keď porodím v čase poberania ešte rodič. príspevku?? je mi jasné, že dostanem buď jedno alebo druhé, ale teraz myslím na materskú, ktorú mi vyrátali z platu, stále som zamestnaná, mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, ja sa absolútne týmto veciam nerozumiem ☹ ☹ ☹

a ako je to s držaním pracovného miesta počas dvoch materských po sebe, stále platí ochranná lehota dúfam..

jaduska
19. dec 2008

zuzka, podľa príspevkov, ktoré som čítala tu, aj na porade, tak ak ti stále trvá pracovný pomer, tak máš nárok na materskú a bude sa vypočítavať z predpokladaného vymeriavaceho základu, ktorý ti napíše zamestnávateľ do potvrdenia.
S pracovným miestom to je tak, že tú istú pracovnú pozíciu ti musia držať počas materskej dovolenky (t.j. 28 týždňov) ale počas rodičovskej dovolenky ťa môžu preradiť na inú (adekvátnu) pracovnú pozíciu...

nadhera
20. dec 2008

zuzi,u mna bola druha materska nizsia ako prva. a to medzitym zvysovali plat asi 2x. ale logicky mi to nevedia vo firme zdovodnit,stale sa ohanali len tym,ze predpokladana mzda. a to viem,aky plat maju kolegyne. dokonca aj na porade mi vraveli,ze mam pravdu,ale s tym nenarobim nic. 😒

gapa
20. dec 2008

zuzana,
sociálka ti vyráta dennú materskú ako 55% z jednej tridsatiny vymeriavacieho základu, ktorý ti mzdárka uvedie ako pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. Takže záleží aký VZ uvedie mzdárka v potvrdení pre SP 😉

dari
autor
20. dec 2008

ahoj zuzana105,

ak ti pracovný pomer stale trva, tak na matersku mas narok. Jej vyska zalezi tak ako pisala gapa. Treba pani mzdarku "poucit" o pravdepodobnom vymeriavacom zaklade - aby ti ho napisala co najvyssi...

Co sa tyka drzanie pracovneho miesta...uvidim, ja som do prace pre istotu poslala, ze ziadam aj o rodicovsku dovolenku. 🙂

zuzana105
21. dec 2008

Dievčatá ďakujem, mám v tom jasno.
Akurát pre skúšku správnosti: vymeriavací základ od zamestnávateľa + vymeriavací základ z dobrovoľného nem. poistenia (momentálne z minima) = možnosť mať vyšiu materskú ...
prajem pekný víkend, pa pa

gapa
21. dec 2008

áno, ak budeš mať sponenú podm. aspon 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom z DNP. Ak chceš vyšší VZ z DNP (neviem, či si už tehotná), tak pozor aby si stihla tých 26týždnov od posledného prihlásenia a tiež na to, že vždy 6mesiacov od stanovenia vymer.základu (prihlášky, zmeny VZ) nemožno tento VZ meniť t.j. podať zmenu VZ alebo sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z iného VZ-u (len z toho istého) v skoršom období.

zuzana105
21. dec 2008

tehotná ešte nie som, ale v blízkej budúcnosti by som chcela byť..veď preto som toto začala podnikať,
len neviem, či to mám zvýšiť, alebo nechať z toho minima.. aká je vlastne max výška možnej materskej?? 16000 sk??

a ešte mi prosím ťa vysvetli, čo to znamená aby som stihla tých 26 týždňov od posledného prihlásenia...že 26 týždňov pred pôrodom sa to už nedá zvyšovať??? ak som napísala blbosť, tak tie, čo sa tomu rozumiete sorryyyy 😉

coryna
22. dec 2008

Holky, potřebuju radu. Píšu do víc diskuzí, tak snad se najde někdo, kdo bude umět poradit..Takže: Pokud si do třech let Sabinky pořídíme druhé mimi a druhé těhu bude rizikové, může mi doktor napsat neschopenku? A budu tím pádem mít nárok na rodičák těch 7500 nebo kolik to je?
Jako že bych brala rodičák na Sabču plus peníze za neschopenku? Nebo to nejde? Díky
Já to tu nikde v diskuzích nemůžu najít, volala jsem na sociálku, ale stejně jsem to moc nepochopila, co mi ta paní říkala

gapa
26. dec 2008

zuzana, prečítaj si o materském tuto, články od p.Mihála o materskom 2008 I.-VI. (aby si sa v tom lepšie zorientovala aj ked odvtedy je jedna dôležitá zmena, ktorá v týchto článkoch nie je zapracovaná a to, že vym.základ si možno meniť až po 6mesiacoch!!!):
http://jozefmihal.blogspot.com/

didusa.risulo
27. dec 2008

ahojte tak nam rodicovska konci 9/2009 a planujeme druhe babo, tazke keby to teoreticky vyslo tak by som mohla ist z rodicovskej do materskej, hore dole mesiac, chcem sa opytat ze ked napriklad porodim cca oktober ci november, otehotnela by som este v rodicovskejm ,mam teda narok na prvych 6 mesiacov materskej?lebo som pocula ze ak otehotniem pocas 3 rokov od narodenia dietata tak by som mala dostat, ale nedocitala som sa tu este odpoede, alebo som prehliadla, mozte mi poradit?dakujem

gapa
27. dec 2008

ak si stále zamestnaná, tak áno, budeš mať nárok na materské.

gapa
27. dec 2008

ešte doplním,
... aj v prípade ak nastúpiš na druhú materskú počas prvej rodič.dovolenky.

segricka
27. dec 2008

mna sa tato otazka tyka tiez, cakame dalsie babatko 😀
takze pridavam este jeden papier k zoznamu, co pisala jaduska.

ak sa nemylim, tak maminy, ktore vstupili do 2, piliera, mali by vypisat ziadost, ze nadalej v nom chcu zostat aj po nastupe na matersku - inac im bude stat platit poistne len do Socialnej poistovne, akoby boli v 1. pilieri.

didusa.risulo
28. dec 2008

baby asi sme sa nerozumeli , ja som myslela ze co ak porodim svoje druhe dieta napriklad v oktobry,teda z toho vypliva ze by som otehotnela len v rodicovskej dovolenke,

jaduska
28. dec 2008

didusa, gapa ti odpísala dobre - ak si ešte zamestnaná, to znamená, že aj keď si na rodičovskej dovolenke, tvoj pracovný pomer stále trvá, tak budeš mať nárok na materskú dovolenku a materské...Ukončíš rodičovskú dovolenku s prvým dieťaťom a nastúpiš na materskú s druhým. Po skončení materskej dovolenky nastúpiš znova na rodičovskú, ale už s druhým dieťatkom.
Ak tvoj pracovný pomer medzitým skončil, tak budeš ďalej iba na rodičovskej dovolenke.

gapa
28. dec 2008

didusa, ak nastúpiš naspäť do práce, napr. na mesiac a potom nastúpiš na druhú MD, tak samozrejme máš nárok na materské
teda ak sme sa zase nerozumeli, sa nečuduj. Ved si o sebe (svojom nemoc.poistení/PP) skoro vôbec nič nenapísala 😖 😉

didusa.risulo
1. jan 2009

baby ja mam 2.3 rocne dieta, ja som doma na rodicovskej, nie som zamestnana a pred tym som na rizikovom tehotenstve celych 9 mesiacov a pred tym som robila asi cca 2 roky potom som otehotnela a socialka mi platila nemocenske tusim, nic nechcem vediet len to ze ked otehotniem dajme tomu v maji a risko pojde od septembra do skolky,ja by som mala nastupit asi do roboty ale ci budem dostavat prvych 6 mesiacov matersku,uz by sme sa mali pochopit, ja neviem kedy sa mi podari otehotniet, mozno v january sa podari tak to stiham a isla by som z rodicovskej do materskej ale ako by to bolo neskor to neviem

ja som len pocula ze ked otehotniem pocas materskej ci rodicovskej to je jedno kedy ze mam narok na matersku len som to chcela mat overene

gapa
1. jan 2009

diduša, zase nepíšeš, kedy ti končil prac.pomer. datumy!!!
Je VELKY rozdiel, či si ozaj na rodič.dovolenke/resp. správnejšie poberáš rodič.príspevok ako zamestnaná alebo nezamestnaná!!!
Ak teda nie si zamestnaná, tak sa ti ani dni "rodič.dovolenky" nebudú rátať do dní nem.poistenia. Nárok na materské počas čerpania RD platí len pri "trvaní prac.pomeru".

Na nárok na materské musíš splniť základnú podmienku, a to byť nemocensky poistená aspon 270kalend.dní v posledných dvoch rokoch "pred pôrodom". A to predpokladám, ak otehotnieš skôr ako nastúpiš do práce nesplníš. Takže nárok na materské mať v takom prípade nebudeš.

didusa.risulo
1. jan 2009

aha gapa, no tak ja sa tommu vobec nerozumiem, ale ja som ukoncila pracovny pomer a hned na to som otehotnela a bola na pn, socialka mi platila polovicu toho co som mala na pracovnej zmluve celych 9 mesiacov, a bola som v ochrannej lehote takze som bola chranena

gapa
1. jan 2009

diduša,
v takom prípade, ak vieš, že pred nástupom na MD ešte budeš pracovať s vyššou mzdou, by som sa na tvojom mieste hned dobrovolne nemocensky poistila (DNP) z minimálnej mzdy t.j. 295,5eur mesačné poistené 4,4% t.j. 13eur. Pred nástupom do zamestnania by som sa odhlásila z DNP. POtom by si v súčte z dní DNP + dni prac.pomeru spnila spomínanú podmienku "aspon 270dní nem.poistenia ...

Ak však zamestnaná pred nástupom na MD nebudeš, tak sa treba prihlásiť z vyššieho vymer.základu, aby bolo materské vyššie. V takom prípade si ale treba o DNP viac prečítať.

Ak chceš získať nárok na materské, tak je najpodstatnejšie, aby si bola nemocensky poistená ešte pred otehotnením. T.j. napr. ak už si teraz tehotná a ani o tom nevieš, tak je už na DnP neskoro.