Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
10. jan 2011

@dankadina
áno, súhlasím s kaktusík.

gapa
10. jan 2011

@kaktusik007
@janka.simo
súhlasím, že asi najpodstatnejšie je do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o materskom doručiť na sp Oznámenie o účasti na dôch.sporení časť A, aby aj počas poberania materského za teba štát odvádzal do II:pileira. Ak by si to nestihla, tak nebudú odvádzať.
To že treba podať odhlášku som asi ešte taký postup v praxi nepočula, aj ked si myslím, že papierovo by to tak malo byť, ale asi to takto nie vždy robia. Takže toto by som tiež rada vedela. Ale asi neexistuje jednotný postup a bohvie, či oni vôbec niekde by spätne zistili, na ktoré dieťa máš podanú prihlášku. Ale to nie je argument, prečo to nespraviť, tak ako sa má, rsp. myslíme, že sa má. 😉

janka.simo
10. jan 2011

@gapa @kaktusik007,velmi pekne dakujem za vycerpavajuce odpovede, no mam z toho dost, ja som totizto hrozne antibyrokraticky typ cloveka a toto .......no dakujem pekne......uz pri prvej mi stacilo, ale teraz toho je ovela viac. Ale co som celkom nepochopila........ten PnSoD budem teda poberat az od narodenia druheho po jeho 6 tyzden? Cize iba 6 tyzdnov? alebo to spatne doplatia od zaciatku poberania materskej, cize uz ten meisac a pol pred PTP a teda spolu cca 3 mesiace?.......je mi jasne, ze doba sa moze skratit tym,ze sa narodi skor ako je dany termin....ale teda nemam v tom jasno celkom......a idem to este raz prestudovat, ci mi je ostatne jasne :D. Eeste raz dik moc, ste zlate.

barca25
10. jan 2011

ahojte holky...chcem sa spytat ako jet o teda s rodicovskym..mam 19 mesacnu dcerku a v maji cakam dalsie....viem ze musim zrusit na starsiu ale chcem sa spytat ci podla noveho zakona by som dostavala nejaky prispevok na starsie dieta..ale budem zit len z jedneho rodicovskeho? dakujem

kaktusik007
11. jan 2011

@janka.simo nie, spatne to doplatia odo dna nastupu na matersku do siestich tyzdnov babatka... akurat k tej ziadosti je potrebne prilozit rozhodnutie o tom, ze si na materskej (nedostanes hned) a taktiez musis prilozit rodny list dietatka (ani ten nemas hned 😉 )
k tym ostatnym veciam - si to napis na papier a potom odskrtavaj, ze to uz mam, to uz mam.... 😝
@barca25 no budes si moct poziadat o prispevok na starostlivost o dieta - vid odpovede pre janka.simo --- a potom... budes mat uz len matersku na druhe, a ked ti ta skonci, tak - ano, aj ked mas dve deti do troch rokov, narok na rodicovsky prispevok je len jeden

barca25
11. jan 2011

@kaktusik007 ach jaj to je veru smutne.....co uz s takymi zakonmi :/

barca25
11. jan 2011

@kaktusik007 a ten prispevok ak som sa dobre docitala bude cca 41 e len do 6teho tyzdna veku mladsieho??

kaktusik007
11. jan 2011

@barca25 ano, bude presne 41€ a bude len do 6 tyzdnov veku mladsieho
a nei je to smutne, si predstav, ze by bol rodicovsky prispevok na kazde jedno dieta do troch rokov - vsak to by sme tu mali ludi, ktori by sa zivili iba tym, ze by mali deti rok po roku..... 😕

barca25
11. jan 2011

ja nevravim aby bol rp na kazde ale aspon ten slaby prispevok 41 eur mohol byt na starsie dieta..pretoze nan padne rodicovsky a jeho mame z coho zivit? chapes co tym myslim? tym ze bude materska na mladsie a na starsie ktore bude mat dva roky nedostanem nic..nato vravim ze smutne

barca25
11. jan 2011

@kaktusik007 ja nevravim aby bol rp na kazde ale aspon ten slaby prispevok 41 eur mohol byt na starsie dieta..pretoze nan padne rodicovsky a jeho mame z coho zivit? chapes co tym myslim? tym ze bude materska na mladsie a na starsie ktore bude mat dva roky nedostanem nic..nato vravim ze smutne

kaktusik007
11. jan 2011

@barca25 to je dan za to, ze mame deti s mensim ako 3 rocnym vekovym rozdielom 😉

barca25
11. jan 2011

@kaktusik007 dan..mi to prijde ako keby nase deti brali ako vec 😒

lupege
14. jan 2011

Ahojte. Prepacte, nerozumiem sa vsetkym tym pravidlam, ale skusim sa spytat ci som spravne pochopila predchadzajuce rady. Na MD so svojou dcerou som nastupila v 07/2009, po jej uplynuti cerpam RP. Pracovala som u zamestnavatela rok a pol, pracovny pomer trva. Planujeme dalsie babetko. Mam teda narok na MD na pripadne babeno vo vyske 60% z priemerneho platu, ktory som mala v zamestnani? Mala som MD v maximalnej vyske, takze teraz by som mala cca rovnaku... ok??? Co by som poberala na prve babo, pripadne ake doplatky by sa ma mohli tykat (asi aj ziadne, ze?). Dakujem za odpoved.

zsuzsu16
16. jan 2011

@gapa
Ahoj Gapa, vidim tu od teba hrozne vela odpovedi k teme. Rada by som sa opytala....
Som na rodicovskej dovolenke , ktora mi "asi" konci 9.3.2011/vtedy dovrsi moj syn 3 roky/ a som opat tehotna. Termin porodu 3.5.2011 , t.z. ze nastup na matersku dovolenku zacina 22.3.2011 /6 tyzdnov pred terminom porodu/. Pred nastupom na MD som bola zamestnana na dobu neurcitu, pracovny pomer trva. Chcem sa opytat ako riesit tych cca 12 dni medzi ukoncenou RD a novou MD. AKo PN, dovolenku /tej mam aj na rozdavanie/, pripadne nastupom na MD 8 tyzdnov pred porodom /ak by mi lekar vypisal doklad zo zdrav.dov./. Myslim, ze pocas tych 12 dni nemozem dostat vypoved od zamestnavatela, nakolko som v ochrannej lehote. Podotykam este, ze maly nastupuje do mat.skolky 1.marca 2011 - v tomto pripade asi stracam narok na posledny rodicovsky prispevok ?? Nebolo by lepsie keby trebars nastupil o par dni neskôr, aby nam prispevok bol vyplateny? Nekonci mi rodicovska dovolenka v tomto pripade uz 1.3. nastupom maleho do MS a tym padom bude rozdiel medzi ukoncenou RD a novou MD az 22 dni? Mozes mi to prosim ta vysvetlik, ak je teda z mojho prispevku pochopitelne co som chcela napisat. Lebo ak by mi v tomto pripade koncila MD 1.3. nastupom maleho do MS nepomoze mi ani nastup na novu MD 8 tyzdnov pred porodom, lebo mi aj tak zostane asi 8 dni , ktore by som musela riesit bud PN-kou, alebo cerpanim dovolenky....
Dufam, ze som ta velmi nezmiatla.
Este by ma zaujimalo, kde vsade nahlasujem novu MD a s akymi dokladmi.Dakujem za odpoved , zuzana

gapa
16. jan 2011

@zsuzsu16
- nie je podstatné, že dieťa ti nastupuje do mš už 1.3. a dovrši 3roky až 9.3. Nárok na RP za 3/2011 budeš mať za každých okolnosti (ak nenastúpiš na md už 1.3., čo nenastúpiš).
Môžeš napr. aj čerpať dovolenku, ak jej máš vela alebo môžeš nastúpiť na MD ako píšeš napr. 10.3. (nezáleží to však od lekára, ale od toho, ako sa ty rozhodneš. Lekár musí do žiadosti o materské vyplniť pravdep. dátum pôrodu a nie nástup na MD, to si má stanoviť mamička v rozmedzi 6-8týž. pred PTP ... aj ked prax býva zväčša taká, že to vyplnajú sestričky/lekári. Ak by si neverila, tak si napíš dotaz na ústredie SP, vid poradna na stránke soc.poistovne.)

Ak začneš čerpať dovolenku, tak treba do 8dní podať odhlášku zo soc.poistovne ako osoby riadne sa star. o dieťa do 6rokov. Myslím, že oznamovať nástup na UPSVaR netreba, lebo ti nárok na materské aj tak končí od 1.4., ale pre istotu si zisti priamo u nich, či tých pár dní to zaváži.

Na tvojom mieste by som sa však spýtala priamo vašej mzdárky, aký by mi dala pravdep. vymer. základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD v prípade, že nastúpiš na MD hned 10.3. a čo by uviedla, ak budeš najprv čerpať dovolenku a až teda toho cca 23.3. nastúpiš na MD. Lebo za každých okolnosti sa tvoja materská bude rátať tak, že presná suma, čo uvedie sa delí číslom 30 (vždy týmto číslom!!!!) a 60% z toho je tvoja materská na 1kalendárny den. Ide o to, či uvedie v oboch prípadoch CELOMESAčNú sumu. Aby neuviedla len sumu za časť mesiaca!!!!! lebo aj tak by sa to delilo číslom 30!!!! vid § 57 ods.2 Zákona o sociálnom poistení. Od tohto by som asi začala. Nechci ale odpoved od mzdárky hned. Povedz alebo napíš jej mail o čo ti ide a dohodni sa kedy môžeš napr. znovu zavolať, dokedy si to zistí. Lebo niektorým mzdárkam to môže robiť problém, niektorým nie. 😉

zsuzsu16
16. jan 2011

@gapa Dakujem za odpoved.

mapene
17. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit, dcerka bude mat v marci 2 roky, ja som na RD, som tehotna TP mam 07\2011. Stale som zamestnana. Ako to bude s materskou, budem mat na nu narok? Neplatim si momenstalne nic do SP.
Rodicovsky prispevk na dcerku mi nastupom na MD zanikne? Kedy bude najvhodnejsi termin na skolku pre dceru?

janka.simo
18. jan 2011

gapa @kaktusik007
Ahojte baby, este raz dik moc, za radu...teraz mam novu situaciu...... mala sa mi berie do skolky, tak som ju tam zapisala, lebo mi ju bez problemu vzali.....ide o to, ze teda som na RD, a o dva mesiace mam nastup na MD. Potrebujem info, ci nepridem o rodicovsky, ked nastupuje do skolky teda...- statnej, a potom , ked uz nastupim zase na tu MD az do tych 6 tyzdnov narodeneho druheho dietata, ci mozem poziadat o ten PnSoD, aj ked bude v skolke teda uz....nema este tri roky az v auguste 2011, ale bude uz od zajtra teda v skolke. Dik moc za radu .

mirm
19. jan 2011

Ahojte dievcata, chcela by som sa spytat ci ste sa nahodou nestretli s tym, ak budem na materskej mozem pracovat na dohodu??
dakujeeem 🙂

kaktusik007
19. jan 2011

@janka.simo kludne, mozes... jediny problem by bol v pripade zdravotneho poistenia - tam moze byt maximalne iba 4 hodiny denne v skolke, lenze toto sa ta netyka, pretoze ty budes zdratovne poistena ako zena ktorej sa vyplaca materske, takze moze byt v skolke aj viac ako 4 hdiny denne 😉 😉 😉 rodicak ostava, po nastupe na MD - prispevok na starostlivost.... tu by som este doplnila, ze ak je skolka viac ako 41€ mesacne, tak zdokladuj vydavky.... ale to asi nebude 😉

janka.simo
19. jan 2011

@kaktusik007
no super, dakujem, a je aj tak prvy mesiac na styri hodiny iba, potom uvidim, ci mi uz bude chciet zostat na cely den, ale myslim,ze uz aj teraz by zostala na cely den :D, a som poistena este aj v DNP, tak aj to sa asi rata, kvoli tej zdravotnej, myslim aspon......
P.S. vies, co budete mat? my zasa babu 🙂....

kaktusik007
19. jan 2011

@janka.simo a my zase chalana.... 😀 😀 😀
takze tatinko sa nechal pocut ze do tretice vyjdu dvojicky a to budu dievcatka, nech je vyrovnane skore 😀 😀 😀

janka.simo
19. jan 2011

No teeeda, si truufa......no nas tato si myslel presvedceny, ze toto bude chlapec, aby to slo podla jeho predstav 🙂, a zasa to vyslo po mojom , aj ked mne nehralo teraz rolu, ci chlapec, ci dievca az tak moc, ale tesim sa na dievcatko, my sme boli doma tiez len babinec 🙂 a odkial si, ked sa mozem spytat?
Ja z Cachtic, ale byvame v Kostolnom uz tri ci styri roky, a neviem preco mam pocit, ze sa pozname trocha aj ked neviem odkial 🙂

vanilka1802
19. jan 2011

Ahojte, prepacte ze vam tu vstupujem do debaty, ale po dnesnom dni som totalne zufala, neviem na koho sa mam obratit o pomoc. Dnes som bola zaniest rodne listy do socialky(ide o moju druhu MD, medzitym som bola na RD) a kedze mi este neprislo rozhodnutie o MD, tak som sa hned na to opytala, ze ako mi to vychadza, lebo na ucet mi prisli niake peniaze ktore mi vobec nesedeli, ze by mohla byt materska, kedze bola pomerne nizsia ako prva materska. Pani mi to potvrdila, ze je to materska, a po prepocitani mi vyslo ze denny vymeriavaci zaklad mam niakych 7 eur, co ma teda riadne zarazilo kedze v prvej MD som mala viac ako 11 eur. Hned som volala mojmu zamestnavatelovi, ze ci sa nepomylili, kedze ide o väcsiu firmu. Lenze panicka na mzdovom mi povedala, ze ona mi v ziadnom pripade nemoze do predpokladaneho vymeriavacieho zakladu zapocitat letnu a zimnu premiu a dalsie odmeny ktore boli podmienene pravidelnou dochadzkou do prace, PN a pod.
Prosim vas o radu, je mozne aby som mala dalsiu matersku mensiu o viac ako 100 eur, aj v pripade ze moj pracovny pomer stale trva? V case ked sme sa rozhodovali o dalsie dieta tak som si pozistovala informacie ako vypocitavaju dalsiu matersku a vsade sa pisalo ze bude bud rovnaka ako predchadzajuca alebo dokonca vyssia v pripade valorizacie.
Dakujem za radu.

mima595
19. jan 2011

@vanilka1802 - bohuzial, moze byt nizsia...
mzdarka ti potvrdzuje pravdepodobny VZ a skoda, že si sa snou, alebo majitelom firmy nedohodla vopred, aky VZ ti tam uvedu....
gapa tu už na to upozornovala viackrat, že VZ, ktory ti mzdarka uvedie v zoadosti o materske sa deli cislom 30 a z toho sa vyratava materska

skoda, že si sa nedohodla vopred so mzdarkou, pretože sa tvoja mzda mohla napr. valorizovat, prip. aj zvysit....
pravdepodobna je pravdepodobna

kaktusik007
19. jan 2011

@vanilka1802 ☹ ako vravi
@mima595 - a ako ti povedala mzdarka samotna.... nedala ti tam odmeny, len cisto zakladny plat - ako... nemam slov na tetusu.... jej to nic neda....
teraz je uz neskoro plakat nad rozliatym mliekom, uz s tym fakt nic nespravis....
ale uprimne, nechapem tu mzdarku - ma z toho radost??? a co sa tyka toho zakladneho platu... mozno ak by si mala vyslovene v zmluve uvedene, ze mas narok na odmeny a premie - tak by tsa s tym mozno cosi dalo este, ale - co ja aspon viem, tak vsade su odmeny a premie len ako bonus, cize nenarokovatelne zlozky platu 😒

mima595
19. jan 2011

@kaktusik007 - presne... bud je to statna sprava, a tam sa s platom velmi cachrovat neda, ale minimalne valorizaciu tam mohla zahrnut ☹

nechapem, ona z toho nema fakt nic, a druhej by pomohla....
ale skoda reci, a aj skoda plakat nad rozliatym mliekom ☹

gapa
19. jan 2011

@vanilka1802
súhlasím s babami
no na tvojom mieste, kedže tvoja mateská aj predtým bola dosť nízka cca cca 6,05eur na den a teraz je cca 4,2eur na den, ak som to dobre pochopila z tebou vedených vym.základov, tj. teraz na mesiac s 30dnami máš materské cca 126eur, ak by si mala denný VZ 11eur, tak by to bolo len cca181eur, aj tak menej ako rodič.príspevok.
Vytlač si z internetu alebo zájdi na UPsvar oddelenie soc.vecí a rodiny pre tlačivo na potvrdenie výšky materského. To si vypln a daj potvrdiť na SP, odkial materské poberáš. Ked ti to príde, odfot si pre seba (ja si tak robievam) a originál prilož k žiadosti o rodičovský príspevok odo dna narodenia tvojich dvojičiek Od mesiaca narodenia, tj. už za január máš nárok z UPSVaR na dorovnanie materského do výšky rodič.príspevku, teda do výšky cca 237eur na mesiac (125% z 191eur, kedže máš dvojičky).

Taktiež ak si ešte nepožiadala, tak treba požiadať vzhladom na to, že máš nárok na materské a máš aj dalšie = tretie dieťa okrem dvojičiek, do troch rokov, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o toto staršie dieťa vo výške 41eur (ak sa on staráš sama a nechodí do škôlky ..., ak by chodilo do škôlky,jaslí, tak vo výške preukázaných nkladov). Ak si napr. nastupovala na MD v novembri 2010 (okrem 1.11.), tak máš nárok na tento príspoevok za mesiace december + január + február, tj. cca 41eur x3mesiace, možno presne to bude 1mesiac x 41,03eur+2 mesiac x 41,1eur (ak si nastupovala na MD 2.12. alebo neskôr, tak by bol nárok na PnSoD za mesiace január + február, lebo za december by si ešte dostala RP na staršie dieťa). Treba požiadať do 6mesicov od mesiaca, za ktorý prvý vznikol nárok, tj. neodkladaj to. Ked pôjdeš pre tlačivá, tak sa hned spýtaj, čo všetko k tomu treba (myslím aj kopia rozhodnutia o poberaní mateského, no možno bude stačiť to potvrdenie zo SP, čo dávaš k žiadosti o RP, to si môžu prefotiť, ak to chcú ku každej žiadosti zvlášť.)

Krásne dátumy!!!! 11.1.2011 a dnes ti svieti, že majú 1týžden a 1den 😅 😅 😅 a dodatočne gratulujem a prajem vela zdravíčka, trpezlivosti, pomoci, rodinnej pohody a vzájomnej lásky. 🙂
Tak snád aspon niečo k tomu

A predpokladám mala si predtým podanú prihlašku na dôch.poistenie štátom. Ak si v II. piliery, tak treba teraz po doručení rozhodnutia o priznaní materského do 30dní dať na SP Oznámenie sporitela o účasti na dôch.sporení časť A. Potom sa spýtaj neskôr, ako dalej, či treba niečo k tomu dôch.poisteniu, ked máš aj dvojičky. No podstatné je že si mala podanú prihlášku!!!

vanilka1802
19. jan 2011

@mima595 @kaktusik007 dakujem vam za nazor, ja som sa s mzdarkou snazila dohodnut ci by mi nemohla napisat viac, ale povedala ze nemoze, ze sa to kontroluje a pod. A dokonca ona mi tvrdila ze budem mat priblizne rovnaku ako som mala aj prvu matersku. Ale dnes asi nemala odvahu so mnou komunikovat tak to radsej vybavovala jej kolegyna.

vanilka1802
19. jan 2011

@gapa nie narok na dorovnanie materskej do vysky RP nemam, tie cisla som udavala uz konecnu sumu co mi prinalezi od SP na den.
A v socialnej poistovni som sa pytala aj na ten druhy pilier a zenicka mi hovorila nieco take, ze kedze sa dvojky narodili uz tento rok ze netreba nic nahlasovat. Ale pre istotu si to este pozistujem.