Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

deina
15. júl 2009

Veru, cely mesiac, mne to takto vyslo na cele dva mesiace pred MD.

kopretina82
15. júl 2009

Nevím jestli to tady už nezaznělo-snad ne (nečetla jsem všechno 😉), ale jak to funguje,když na druhou MD nastoupím nedlouho (měsíc/dva,resp. méně než rok) po skončení RD? Z čeho se pak MD počítá? RD mi končí 6/2010,chceme druhý, ale přemýšlím,jak to bude když to nestihneme do září-tak, aby TP, respektive nástup na MD byl ještě před ukončením první RD... 😒
Díky

loren
15. júl 2009

ahojte teraz pojdem s rodicovskej znovu na matersku a moje kolegyne momentalne zarabaju menej ako ked som ja sla na matersku prvy krat sme platene zaklad plus percenta s predaja ,takze budem mat mensiu matersku aj ja ako minule?

gapa
15. júl 2009

loren,
všetko záleží od mzdárky, čo ti uvedie do potvrdenia pre soc.poistovnu ako pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistnie v mesiaci nástupu na MD. Nie je to nikde napísané presne, čo do toho počítať. Skúsila by som sa jej na tvojom mieste popredu opýtať. Čítala som aj také prípady, že napísali len základ bez ostatných zložiek zo mzdy. Tak sa s nou treba seriozne porozprávať.
Nou uvedená suma sa vydelí 30 a z toho 55% bude tvoje materské na 1kalend.den.

ninanina
17. júl 2009

a este jedna otazocka k tejto teme:
zamestnana som od 1.5.2003, stale u toho isteho zamestnavatela. v case 1.12.2006-14.6.2007 som bola na MD, od 15.6.2007 do 30.3.2009 na RD. od 1.4.2009 opat pracujem, v 12/2009 nastupujem na 2.MD. ovplyvni vysku mojej materskej ak by som sa od 1.9.2009 dohodla so zamestnavatelom na vypovedi? syn bude mat 3 roky v januari 2010. velmi pekne dakujem. nina

gapa
17. júl 2009

nina,
ak by si skončila PP pred nástupom na MD, ktorý má byť v 12/09, tak priznám sa neviem, ako by ti rátali materské.
Lebo ak ti bude prac.pomer trvať, tak ti materské budú rátať ako 55% z jednej tridsatiny pravdepodobného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD, t.j. v 12/09 (lebo v r.2008 nemáš žiadny vymer.základ).

Ak ale budeš uplatnovať nárok na materské v ochrannej lehote (tj. po ukončení prac.pomeru). TAk sa hovorí v zákone o soc.poistení, že sa rozhodujúce obdobie určí vzhladom na posledný den trvania prac.pomeru. Ale už nehovorí, že aj pravdepodobný vym.základ sa stanoví za mesiac, v ktorom skončil PP. Takže ak by mali postupovať v SP podla zákona, tak by ti mali materské vyrátať z pravdepodobného VZ, ktorý by si dosiahla v mesiaci, v ktorom už nie si zamestnaná. A ako iste tušíš, to ti nikto nezaručí, čo ti uvedú, čo na to v soc.poistovni. Možno by problém nebol a možno bol. Pozri zákon o soc.poistení § 54 ods.3 + ods.1 + § 57 ods.1 písm. a) + ods.2 - o nich som písala
(snád som sa nekiksla v tých číslach §, lebo nemám pri sebe zákon a hladať sa mi nechce )

tintinka
17. júl 2009

chcela by som sa opytat. som momentalne na rodicovskej dovolenke. 22.7. nastupujem na druhu matersku dovolenku. pracovny pomer mi stale trva + mam este aj dobrovolne nemocenske poistenie, takze materska sa mi bude ratat aj z jedneho aj druheho poistenia. kde mam zaniest papiere od lekara o nastupe na md? k zamestnavatelovi alebo priamo do soc. poistovne? a co vsetko mi treba vybavit?

ninanina
17. júl 2009

gapa, este raz dakujem aj za zodpovedanie tejto otazky. volala som dnes aj na socialku a tam mi pani povedala: ak nastupim na MD v ochrannej dobe 6 mesiacov od skoncenia PP, berie sa mi ako zaklad prijem v poslednom mesiaci zamestnania. to by bol v mojom pripade august, kedy som ale stale PN...bral by sa teda moj mesacny zarobok ako keby som bola v praci? trosku nechapem, co myslis pod "ako iste tušíš, to ti nikto nezaručí, čo ti uvedú, čo na to v soc.poistovni"...to akoze si moze moj terajsi zamestnavatel vymysliet iny plat ako mam v pracovnej zmluve? dakujem.nina

gapa
18. júl 2009

ninanina,
no môže ísť podla skutočnosti, že vzhladom na to, že si bola PN, tak tvoj VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie by bol 0Sk. Nechcem ťa strašiť, no aj takéto prípady som počula, aj ked vtedy neboli celý mesiac PN, ale len časť mesiaca a mzdárka napísala len mzdu za časť mesiaca bez PN, (lebo za čas PN sa nem.poistenie neplatí) takže materské bolo malé (lebo sa VZDY delí číslom 30). Ale ak budeš celý mesiac PN, tak nepredpokladám, že by ti dala nulu.

A diky za tú info zo sociálky, lebo toto v zákone nie je. Tak každý názor dobrý 🙂

ninanina
18. júl 2009

gapa, este raz pekne dakujem. dam potom vediet ak zistim ako to je s tym vymeriavacim zakladom pri PNke. nina

nadhera
20. júl 2009

maminy,ktore idete z rodicovskej opat na matersku a ste zamestnane, mozete mi prosim napisat, ako vam vysla druha materska? menej ako prva, viac ako prva, rovnako. Ide o to, ze moja druha materska je aj napriek zvysovaniu platov mensia ako prva. dakujem za odpovede. 🙂

jarulda
23. júl 2009

Ahojte, tak na zaciatok dam nejake fakty o mne: zamestnaná od septembra 2006 do aprila 2007 ako interna doktorantka( stipendium sa povazovalo ako prijem, zdanovalo sa aj boli odvadzane odvody) od aprila 2007 doteraz iny zamestnavatel na TPP. Od 7.2.09 do 22.7.09 na MD. Od 23.7.09 na rodicovskej dovolenke.
Uz z precitanych diskusii k roznym temam som sa pokusila vyvodit nejake zavery, ktore sa tykaju konkretne aj mna a to:
- Poistenie v nezamestnanosti za mna pocas RD neplati nikto. Ak by som v buducnosti prisla o pracu a chcela poberat „podporu“ v nezamestnanosti musim mat za posledne 4 roky aspon 3 roky platene poistenie v nezamestnanosti. Z toho konkretne pre mna vyplyva, ze ak by som chcela mat neskor po nastupe do prace a pripadnej vypovedi narok na davku v nezamestnanosti mala by som si ak nenastupim do prace do roka od ukoncenia MD zacat platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti.
-Starobne dochodkove poistenie za mna od nastupu na MD a aj pocas RD plati stat(je potrebne prechod na RD z MD hlasit na socialnej poistovni?)
-Nemocenske poistenie za mna pocas RD neplati nikto, pocas RD tak nemam narok na PN ci OCR jedine ak by som si zacala platit DNP. V tom pripade mam narok na PN az po uplynuti 270 dni DN poistenia(?). Narok na OCR mam aj hned na druhy den po prihlaseni na DNP ale len z min. VZ, az po 26.tyzdnoch mam narok na OCR podla vysky mnou plateneho DnP.
-Ak sa rozhodnem platit DnP a po RD nastupit na MD s druhym dietatom bude sa mi materska ratat od zamestnavatela plus z DNP ak toto poistenie bude trvat aspon 270 dni.
- A este ak je rozdiel medzi max.VZ a mojim VZ z ktoreho sa mi ratala moja prva MD menej ako 8000sk staci ak si budem platit DnP z min. VZ a mala by som tak suctom dosiahnut max. vysku druhej materskej

Tak tolko moje zavery, ku ktorym som dospela, potrebovala by som od Vas skusenejsich radu, ci su moje zavery spravne a predsa by som potrebovala aj jednu radu ohladom toho nemocenskeho poistenia. Precitala som si tu rozne sposoby ako neplatit prilis vela a dosiahnut max. matersku, ale popravde mam v tych ruseniach a zmenach VZ dost chaos. Tak ak by ste mi mohli poradit odkedy, dokedy a v akej vyske platit DnP tak aby som mesacne neplatila zbytocne vela, aby som dosiahla max. materske v pripade dalsej MD(snad v roku 2010 ev. 2011) a ev. aj dostala nejake korunky v pripade OCR ci PN pocas RD. Dakujem.
🙂

gapa
23. júl 2009

jarulda,
dosť skušne si sa v tom zorientovala, aj ked nie všetko je tak.

S DNP ti nebudem dávať rady. Sú už popísané a neviem, čo bude, tak ani radiť neviem.

No čo u teba teraz treba vybaviť je dôchodkové poistenie v soc.poistovni podla bydliska. Hned zajtra (bolo však treba najneskôr dnes, ak si chcela súvislé dôch.poistnie) zájdi na soc.poisťovnu s rodným listom dieťaťa a vypíš si prihlášku na RLFO
+ čestné vyhlásenie o riadnej starostlivosti
+ ak si v II.piliery aj oznámenie sporitela ...

urob si kopie ( alebo vypíš 2x RLFO + oznámenie o sporitelovi + príp. to vyhlásenie) a na kopiu/druhý rovnopis nechaj potvrdiť prevzatie v soc.poistovni a toto si uchovaj napr. k zápočtovým listom.

Budeš dôch.poistná do ukončenia MD a odo dna doručenia prihlášky. T.j. ak to stihneš zajtra, tak budeš mať 1den medzeru (23.7.09).

K podpore, áno maximálne rok môžeš mať pauzu podla dnes platných zákonov. To platí, ak si rok pred pôrodom nemala medzeru v poistení v nezamestnanosti ani den. A ešte pozor na platenie, treba platiť dobrov.poistenie v nezam. v splatnosti, inak sa doba neráta.

Nárok na PN(nemocenské) ak by si sa prihlásila počas prerušenia nem.poistnia zamestnanca by mal byť u teba hned (aj ked ako pri očr, pri vzniku do 26týž.od prihlásenia rátaný z minim.mzdy). Lebo podla teraz platného zákona by sa aj dni ukončeného nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN mali prirátať ku dnom DNP. No a počas MD si ešte nem.poistená ako zamestnanec bola, takže ti to vychádza. Od nástupu na RD dochádza k prerušeniu nem.poistenia. A vznik prerušenia nem.poistenia je považovaný podla zákona o soc.poistení § 26 ods.5 ako zánik nem.poistenia. Takže z toho dôvodu by sa dni ukonč.NP zamestnanca mali prirátať.

jarulda
24. júl 2009

gapa,
dakujem za rady, no zorientovala som sa v tom najmä vďaka tvojim prispevkom v rôznyvh témach, takže ešte raz dík 🙂 bezim na tu socialku 🙂

oliinka
26. júl 2009

ahojte baby.chcem sa spýtať,malý mal 21.7.tri ročky,takže mi buduci mesiac končí rodičovský príspevok.vyzerá to tak,že bude další prírastok do rodiny,ale až koncom marca-možno apríla.do práce ma nezoberu ako tehotnu,tak neviem čo mám spraviť,mám dať malého do školky a prihlásiť sa na urad práce,alebo mohla by som isť na PN?aj by som vtedy nejaké peniaze dostávala?manžel je na živnosť.poradte čo by ste spravili vy?dakujem

lennis
26. júl 2009

Oli a máš někde pracovní smlouvu? Myslím na dobu neurčitou, pokud ano, tak můžeš brát normálně neschopenku od zaměstnavatele, přemýšlím, také o téhle variantě, že po 3. roce dítěte zkusím "být těhotná" a uvidíme, jestli to vyjde nebo ne, aby byli cca ty 4 roky od sebe....

lennis
26. júl 2009

a pokud nemáš, tak budeš brát rodičovskou nástupem na mateřskou - cca 6-8 týdnů před porodem, pokud nejsi zaměstnaná, tak se zeptat u Dr. kam máš dát neschopenku, to pak asi nějaký sociální dávky, nebo zkusit pracák...jinak nevím, kam jinam se obrátit...

plechajda
26. júl 2009

Ahoj holky,

resim obdobne tema doma a nekde (uz nevim kde) jsem vycuchala tenhle clanek :

http://aktualne.centrum.cz/finance/online-porad...

tak snad nekomu pomuze, me teda spis nastval, ale asi s tim nic neudelam 😠 😉

gapa
26. júl 2009

plechajda,
dobre to tam je rozpísané. No na Sk to máme prísnejšie. Ak skončí PP počas prerušenia nem.poistenia (čo je počas rodič.dovolenky), tak neplynie 6mesačná ochranná lehota. Len ak by prac.pomer skončil počas trvania nem.poistenia, t.j. napr. pred ukončením prac.pomeru by mamička čerpala v zamestnaní riadnu dovolenku, ktorá jej ostala. A samozrejme musí byť v čase ukončenia prac.pomeru už tehotná. A nástup na MD (presne nárok na materské) musí byť (jej vzniká) v tejto ochrannej lehote 6týždnov pred očak.pôrodom, t.j. nedá sa 8týžd.

A tiež u nás neplatí nič také, že sa ráta z predchádzajúceho vym.základu materské, aj ked to záleží velmi od okolností, ako je to urobené v zamestnaní, napr. aký plat by dosiahla v mesiaci nátupu na MD a či tesne pred nástupom na MD pracovala na skrátený prac.uväzok. No toto neovládam ani ja, lebo to je dosť nejasné u nás.

Olinka,
jednoznačne nech PP trvá, t.j. treba ísť ak sa dá na PN.

aninka29
27. júl 2009

mamky prosím o radu,lebo som z toho všetkého jeleň ☹
29.7. mi končí RD,ale o také dva týždne sa mi má narodiť ďalšie bábo..........nárok na materské nemám kvoli tomu, že som nezamestnaná a taktiež som si neplatila to nemocenské či čo to je 😖 ..........v socialnej poisťovni mi bolo povedané, že si mám nárokovať na RD,ale až po narodení druhého dieťaťa.A ja teraz neviem, či sa mám ísť zaevidovať na UP,a potom odlhásiť,alebo ako vlastne postupovať.Poradíte mi???????????? 🙂

gapa
27. júl 2009

aninka2
a Simonka nechodí do jasličiek ani nikam. Budeš sa o nu starať sama až do pôrodu predpokladám.

A máš podanú prihlášku na SP?

aninka29
27. júl 2009

ahoj gapa 🙂 ..............Simonka nechodí nikam ☹ .......nemám podanú žiadnú prihlášku 😒 ............keď som bola v SP,ja som tam totiž šla normálne odniesť papier od doktorky na MD,tak mi pani povedala, že až sa mi narodí druhé dieťa,tak mám ísť na UP nárokovať si na RD

aninka29
27. júl 2009

a akú prihlášku??????????

gapa
27. júl 2009

aninka,
odkedy si nezamestnaná?
myslela som prihlášku na dôchodkové poistenie ešte pri Simonke, po jej narodení, či si si podla, aby si bola dôchodkovo poistená štátom.

aninka29
27. júl 2009

no ja mám dochodkové poistenie

a nezamestnaná som ostala počas tehotenstva t.j. od februára 2006

gapa
27. júl 2009

som sa veru opýtala velmi zrýchla, tak som nenapísala úplnú otázku 😲 😨

gapa
27. júl 2009

aninka,
takže si si podávala tú prihlášku na SP po narodení Simonky. Dobre rozumiem?

V takom prípade by som na tvojom mieste sa nešla evidovať na UPSVaR, len by som zašla do svojej ZP a podpísala tam čestné prehlásenie o tom, že sa riadne starám o dceru Simonku. Zober si kopiu jej rodného listu. Do pôdodu budeš zdrav.poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov.
Neviem, či nebudú chcieť aj doklad o uknčení poberania rodič.príspevku, no ten ti príde neskôr, toto treba radšej vybaviť ešte pred pôrodom, lebo potom nebude predpokladám čas. Potom zase predpokladám bude treba na ZP doniesť doklad o poberaní rodič.príspevku na druhé dieťa. No to si popredu pozisťuj na svojej ZP. Ich postupy sú rozdielne.

Takže v SP ti bude stále platiť dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o prvé dieťa= Simonku. Aký je potom postup v SP pri prechode z jedného dieťaťa na druhé, ti neviem s určitosťou povedať. Možno jeden den odhláška a druhý den prihláška s prílohami (kopia rodného listu dieťaťa + vyhlásenie o riadnej starostlivosti o diera + oznámenie sporitela o účasti na star.dôchodk.sporení, ak si v II.piliery). Niekde tvrdia, že stačí len doniesť rodný list dieťaťa, no to sa mi velmi nepáči, lebo predtým si podpisovala čest.prehlásenie na prvé dieťa a nie na druhé ...

Takže v takomto prípade budeš súvisle dôchodkovo a aj zdravotne poistená štátom.

aninka29
27. júl 2009

ďakujem pekne gapa 🙂 🙂 ...........pojdem teda do ZP ..........a poinformujem sa aj o tom ako to je pri druhom bábu
no a ten nárok na RD pri druhom bábatku si vybavím na UP,však?

gapa
27. júl 2009

áno, na UPSVaR oddelnenie sociálnych vecí a rodiny.

aninka29
27. júl 2009

ďakujem ešte raz veľmi pekne 🙂