Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

heli1984
10. dec 2010

@gapa presne tak 😎 , ja sa uz len tomu rehocem, lebo tolko toho co som na uradoch pochodila tak z toho by bolo dobre KOCURKOVO 😀 😀 😀 😀

mata77
10. dec 2010

Ahojte zienky, chcem Vas poprosit o radu. Som momentalne so starsim synom (2roky 8mesiacov) na RP. Od februara si platim aj DNP. Nastup na dalsiu matersku mi vychadza k 30.12. 2010. Neviete mi poradit, ci moja materska bude v trvani 28 tyzdnov este podla stareho zakona, alebo sa uz automaticky predlzi na 34 tyzdnov? Dnes som totiz bola u znamej, ktora pracuje v soc. poistovni a ta ma trosku zneistila, pretoze som ratala s tou dlhsou materskou aj keby som nastupila na MD 30.12.2010. Vravela, ze este nemaju dodatky k tomu novemu zakonu, takze je mozne, ze ked nastupim este v tomto roku bude MD len 28 tyzdnov. Rozmyslam preto, ci nepoprosit lekara, aby mi posunul termin nastupu na MD az na novy rok. Nemate v tom niekto jasnejsie?

jabaka
11. dec 2010

@mata77 toto som precitala na stranke MPSVR na facebooku: Zvýšenie materskej sa týka aj tých mamičiek, čo ju poberajú už teraz. Sociálna poisťovňa im ju zvýši automaticky.. Takze by si s tym nemala mat ziadny problem.

zuzanat
14. dec 2010

@gapa prosim ta, idem si vybavovat nastup na MD, platila som si aj DNP, podla miesta bydliska mam papier odovzdat v SP v TN a zamestnavatel zase spada do SP v Novom Meste n/V, nebude to problem, ked kazdy papier bude odovzdany na inej pobocke SP, daju su to dokopy? Dakujem velmi pekne

gapa
14. dec 2010

@zuzanat
samozrejme, že to dajú dokopy 🙂 možno im to z toho dôvodu bude trvať ale dlhšie. Hlavne nezabudni napísať do oboch žiadostí, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia (ja som im napísala aj z ktorého a kde=pobočku, lebo tiež som mala raz očr ku v dvoch rôznych pobočkách SP). Mali by ti potom dojsť domov dve rozhodnutia, ale dávka by mala byť vyplácaná v jednej sume=jedným bankovým prevodom príp. šekom na mesiac, t.j. nie z každého zvlášť.

Tiež potom pre nárok na rodič.prísp. budeš potrebovať potvrdenie z oboch pobočiek, predpokladám (tak tomu bolo aspon myslím doteraz, aj ked skúsenosť nemám).

mima595
14. dec 2010

@gapa - opravim, ja som poberala materske aj zo zamestnania v jedno okrese, a v druhom okrese, kde som mala trvaly pobyt, som zaniesla ziadost o materske z DNP......
ta pani, ktora vybavuje DNP si vyziada papiere z pobocky, kde patri tvoj zamestnavatel....

rozhodnutie prijde potom už iba jedno... tam kde je DNP, takisto potvrdenie k rodicaku mi vydala pobocka, kde mam trvaly pobyt

zuzanat
14. dec 2010

@gapa @mima595 Vdaka! 😉

gapa
14. dec 2010

@mima595
aha, dík za doplnenie (aj pre mna zaujímavé info), tak v tomto asi nemajú úplne jednotné postupy všetky pobočky SP. LEbo mne písala nedávno nejaká mamička, že rozhodnutia jej prišli dve a dávka jedna. V jej prípade vyplácaná za viac mesiacov, lebo sa čakalo na splnenie podmienky 270dní z DNP, čo nastalo až po nástupe na MD a nebola jej vyplácaná ani zo zamestnania skôr materská, až spolu po predložení RL dieťaťa. Možno aj z toho dôvodu boli dve rozhodnutia?

mima595
14. dec 2010

@gapa - neviem, netusim, ale kedze ja som už pred nastupom na matersku asi 1 a pol mesiaca bola PN, tak jednak ta pani zo SP vedela, že aj materske si ma vyziadat z inej pobocky

pri PN mi prisli 2 rozhodnutia, ale v jednej obalke, z pobocky, kde mam trvaly pobyt....
jedno uplatnovane zo zamestnania, druhe z DNP.... takže podla toho predpokladam, že ak je subeh 2 poistení, riesi ich pobocka, kde mas DNP
napr, pri PN som prechodove listky hned originaly davala na pobocku, kde mam trvaly pobyt, do prace som davala len kopiu

gapa
14. dec 2010

@mima595
takže z práce asi ani prechodku neposúvali už na SP. Nad týmto som sa zatial velmi nezamýšlala. Tuším som tu babám niekedy aj písala, že treba do každej pobočky prechodku.

Ja som mala len očr z oboch (PN nie) a zdá sa mi, že mi prišlo len jedno rozhodnutie z jednej pobočky a to z dnp čo mi bolo aj vyplanené hned z minima. Zo SP pobočky podla zamestnania (BA mesto) mi nič neprišlo a myslím ani pri PN zo zamestnania mi rozhodnutie neprišlo. Oni to asi velmi neposielajú? Aj ked manžel dostal aj rozhodnutie z BA mesto, ked bol po operácii PN. Som pozerala teraz aj do papierov a som to nenašla (som trochu pochybovala, lebo nedá sa to pamätať). Ale pamätám si to aj podla toho, lebo sa v oboch pomýlili očr aj PN a som netušíla vôbec za aký mesiac mi vyplatili dávku a či očr, či pn. časť, prišla poštou, časť bankou. A sumu som nevedela vôbec identifikovať, ako na to prišli (ak by som mala rozhodnutie, tak by som prišla na chybu lahšie). Bol to vtedy nekonečný príbeh. 🙂

V zákone sa hovorí, že sa pobočky dohodnú, ktorá bude vyplácať dávku. Tak asi je to obvykle miesto trv. pobytu=DNP.

a dík za info.

mima595
14. dec 2010

@gapa - mne to odkazala ta pani, co ma vybavovala z DNP..teda tu prechodku, že mam davat priamo jej.... ja som tam volala, lebo na PN som nastupovala 25.8 a v septembri mi neprisla ziadna davka, tak som volala, ci nie je nejaky problem.... tak mi povedala, že si musela vyziadat papiere z druhej pobocky a nestihla to vyplatit v septembri... tak že mam obe prechodky davat priamo jej, aby zase nemeskala.....

mne prislo rozhodnutie pri PN aj zp zamestnania...sii to pamatam, lebo tam som uvedena ako zamestnanec a je tam aj nazov firmy a druhe z DNP....
a tam bolo aj to zaujimave, že prvych 10. dni sa neuplatnuje subeh... teda vyplatili mi prvych 10. dni zo zamestnania, 10 dni z DNP z VZ, ktory som si platila a subeh sa uplatnil až od 11. dna


mima595
14. dec 2010

mne napr. minuly mesiac zle vyratali OCR... tak som volala na pobocku, že preco mam inu dennu davku ako predtym.... tak mi vravela, že si nasla chybu... ono to bol preklep pri vZ, z toho jej vysiel zla denna davka... rozdiel bol cez 5E....
preto som tam volala, aby mi to tam neviselo ako nedoplatok.... a ona, že na buduci mesiac mi posle o tych 5 E menej, ani rozhodnutie nechcela poslat nove.....nakoniec som ju ukecala, nech mi vystavi nove....
ako nechapem, aky tam maju system.. aka kontrola, ved robia s takymi velkymi peniazmi, ved to by mali mat nejaky pocitacovy systme na to, ved clovek sa može pomylit jedna basen..... to si mame vsetko kontrolovat???

gapa
14. dec 2010

@mima595
bohužial, oni rátajú na kalkulačkách tie dávky. Tiež som to musela rozdýchavať, ked som to počula prvý krát. Samozrejme, že takto sa mýlia (u mna teda statočne) a hlavne ak sa tam stále menia.
A najviac ma šoklo, že oni vôbec nekontrolujú, či mzdárka uvedie v potvrdení pravdu (možno len náhodne), npar. aj v prípade dávky vnezam. alebo dávky z garanč. fondu. To bola už na mna sila. Aj ked na druhej strane, pri tom ich PC systéme asi dosť práce by im pribudlo tou kontrolou. No mám hrúzu z toho, ako rátajú dôchodky?! Ale to už idem daleko, idem ešte niekomu odpovedať (mala som 18 správ v IP už )

priscilla
17. dec 2010

moze mi niekto poradit ? som na rodicovskej dovolenke s 18 mes . dietatom a od 3 januara nastupujem do zamestnanie, otec dietata chce ist od dohto datumu na rodicovs. dovolenku, ako mame postupovat? dakujem

macka1982
17. dec 2010

@kaktusik007 ,
@gapa
ahojte baby, tak ako citam, poberat RD sa popri (teda do 6tt) MD nebude dat. no neva. chcem sa spytat,: Da sa na zivnost opatrovat VLASTNE dieta/deti???
zalozit si zivnost nie je nic zlozite, odvody sa prvy rok neplatia, iba zdrav.poistenie a dan, ktoru si mozes znizit o 40% odpocitatelnu polozku.
no a ked vychadzam z toho, ze prisp. na starostlivost sa poskytuje na kazde dieta do 3 rokov, tak 2 x 230 je viac ako 190. no len neviem ci sa to da. vie niekto???? diky

boba82
17. dec 2010

ahojte dievcata,

chcem vas poziadat o radu, nakolko mi nie je celkom jasne nieco ohladne rodicovskeho prispevku...Ide o to, ze som tehotna a poberam podporu v nezamestnanosti, termin porodu mam zaciatkom autusta. Zaujima ma preto, ci mozem sucasne brat podporu v nezamestnanosti a rodicovsky prispevok, resp. po akej dobe narodenia dietata, si mozem ziadat o rodicovsky prispevok. Vychadza mi to tak, ze v auguste by som mala poslednykrat zobrat este podporu v nezamestnanosti, ale neviem ked dostanem uz rodicak, ci budem mat este na nu narok...
Velmi pekn dakujem za odpoved!

kaktusik007
17. dec 2010

@boba82 minimalne mas narok na 50% z nevycerpanej podpory ak o to poziadas....

jarulda
17. dec 2010

Ahojki, prikladam otazku a odpoved z dnesnej on-line diskusie na www.cas.sk s panom ministrom Mihalom...:

otazka:
Zdravim, chcela by som sa opytat ako to bude v roku 2011 v mojom pripade. Bude po novom platit ze od casu ked nastupom na MD stracam narok na RP na starsie dieta mam od mesiaca ked stratim narok na RP az do 6.tyzdna veku mladsieho dietata narok na prispevok na starostlivost na starsie dieta ktore este nema 3 roky? Vo vyske 25 percent z vysky RP? Nastali v tomto bode nejake zmeny? A pokial starsie dieta do 3 rokov umiestnim do starostlivosti opatrovatelky so zivnostnickym opravnenim, budem mat pocas plynutia MD narok na prispevok na starostlivost na starsie dieta ak este dieta nema 3 roky alebo sa to vylucuje? Vdaka pekne za odpoved.

odpoved:
Na obe otazky je odpoved Ano.

No a teraz baby radte v druhom pripade "ano" znamena ze mam narok alebo ze sa to vylucuje?
Vdaka vopred za odpovede.

katka888
17. dec 2010

@kaktusik007
chapes prispevku vyssie?

kaktusik007
17. dec 2010

@katka888 odpovedal na prve dve otazky, pretoze prispevok na starostlivost o dieta je mozne brat iba pocas zarobkovej cinnosti, pricom je tam jasne v tom zakone definovane ze za zarobkovu cinnost sa povazuje aj poberanie materskeho do 6 tyzdnov veku dietata 😉 akurat ma matie tych 25%, ja som tam taxativne videla 41€, co ale 25% zo 190 je myslim viacej 😉
odpoved pre teba
@jarulda

katka888
17. dec 2010

@kaktusik007
to mi nejde do hlavy, tych 25% bola nahrada, ak sa mamicka vratila do prace, nemala narok na RP len na jednorazovy prispevok 25% z RP. ale ked od 1.1.2011 sa bude dat poberat RP popri praci, tak logicky tych 25% straca zmysel. a dalsia vec, ak pre tento pripad v zakone sa berie do uvahy poberanie materskej do 6 tt veku mladsieho dietata ako zarobok, neberie sa tak teda pre ucely, o ktorych sme sa skor bavili, tj poberanie RP na starsie dieta ako keby mamicka pracovala?
pisem polopatisticky, ale neviem to inac vysvetlit

kaktusik007
17. dec 2010

@katka888 tych 25% je zadefinovanych pre nas, co budeme mat druhe babatko - narok na RP stracame dnom nastupu na matersku, ale mame narok na prispevok na starostlivost, do 6 tyzdnov veku druheho... no a je na nas, ci dolozime faktury a zmluvy za opatrovanie, alebo nie, a potom mame narok na tych 25% len...

jarulda
17. dec 2010

@kaktusik007 vdaka za vysvetlenie, takze ak mi to doslo spravne tak po tych 6 tyzdnoch MD nemam az do konca MD narok na prispevok na starostlivost ani v pripade ze by som starsie dieta umiestnila do sukromnych jasli alebo k opatrovatelke?

kaktusik007
18. dec 2010

@jarulda ano, chapes to spravne, pretoze podmienka priznania prispevku na starostlivost o dieta je vykonavanie zarobkovej cinnosti..... no a to je tam taxativne zadefinovane, takze na skolku ci opatrovatelku mame narok len do 6 tyzdnov veku druhorodeneho babatka 😒 ale zase --- po materskej, nemusis nastupit na rodicovsky, ale mozes poberat prispevok na starostlivost pre obe deti - pre kazde do 230€, akurat musia mat obe do 3 rokov 😉

macka1982
18. dec 2010

@kaktusik007 no a daju sa teda na zivnost opatrovat aj vlastne deti? vid moj prispevok vcera 12:24.

katka888
18. dec 2010

@kaktusik007
ved tomu nerozumiem, ze podla terajsieho zakona, mas narok na 25% ... ak ides pracovat. po novom, mas narok na cely rodicak, ak pojdes pracovat. a ked my pojdeme na matersku, pojdeme podla noveho zakona. a dalsie co nechapem, pre narok na dany prispevok ti zakon berie, ze poberanie materskej do 6 tt bla bla, sa chape ako zarobkova cinnost, ale gapa pisala, ze pre ucely RP sa to ako zarobkova cinnost neberie. hadam chapes o com pisem, sme to tu riesili... ved isto vies 😉

kaktusik007
18. dec 2010

@macka1982 neviem, podla @andzi nie... ale ono bude asi najlepsie behnut na urad prace, chystam sa tam v pondelok nieco pozistovat este zakial nam plati tato legislativa 😀
@katka888 „(8) Nárok na rodičovský príspevok nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak
a) aspoň jedna z nich má nárok na materské16) alebo má nárok na obdobnú dávku ako materské v členskom štáte a suma materského alebo obdobnej dávky ako materské v členskom štáte za celý kalendárny mesiac je vyššia ako suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 a 2 alebo § 4 ods. 3
(7) Ak oprávnená osoba uplatňuje nárok na rodičovský príspevok podľa zákona účinného od 1. januára 2011 a jednej z oprávnených osôb sa vyplatil príspevok rodičovi podľa osobitného predpisu29) účinného do 31. decembra 2010, o nároku na tento rodičovský príspevok pri starostlivosti o to isté dieťa sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca za obdobie, za ktoré sa poskytol príspevok rodičovi, v sume 75 % rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona účinného od 1. januára 2011.“.
(3) Za zárobkovú činnosť na účely tohto zákona sa považuje aj poberanie materského10) alebo poberanie obdobnej dávky v cudzine najdlhšie do šiestich týždňov odo dňa narodenia ďalšieho dieťaťa.“.
(1) Príspevok za kalendárny mesiac je v sume
a) preukázaných výdavkov oprávnenej osoby na starostlivosť o dieťa, najviac v sume 230 eur,
b) 41,10 eura, ak starostlivosť o dieťa zabezpečuje poskytovateľ podľa § 2 ods. 3 písm. d) a e).

moj komentar - ak budeme na materskej, nebudeme mat narok na rodicovsky prispevok... ale budeme mat narok na prispevok rodicovi, kde je uvedene ze mas narok na 41,1€ ak sa o babo staras sama, alebo do 230€ ak opatrovatelka - myslim ze viac komentara nepotrebujes 😉

maznacik007
18. dec 2010

@macka1982 nie neda.... neda sa ani matka ani otec pokial je uvedeny v RL dieta... nemoze na zivnost opatrovat svoje dieta... je to aj kdesi definovane v zakone... teraz sa mi to nechce hladat... ale da sa to tam najst...

kaktusik007
18. dec 2010

@maznacik007 dakujem 😉

katka888
18. dec 2010

@kaktusik007
jasne, tzn ze si mozem za tie 2 mesiace uplatnit tych 41 eur. / ak neplanujem tych 230, kde by si babka musela zalozit asi zivnost /