Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

bzucinka2
22. máj 2010

jita, sa som sa na to pytala v praci a povedali mi , ze mi to ratali z toho, aky plat by som mala teraz, tak som zvedava, co mi pride tento tt zo socialky 😉
susika co viem tak na matersku narok budes mat, potom budes mat narok na zvysenu rodicovsku, ked ides z materskej na matersku, tam sa to inak berie, tak v tom by problem nemal byt 😉 a pokial vycerpas dovolenku ci pn, myslim, ze by to malo byt v pohode takto na tesnotku 🙂
pantomima neporadim 😒
katka myslim si ze na ten priplatok ma narok len ten kto nema narok na danovy bonus, cize ak su napriklad obaja nezamestnani, ci na invalidnom a nepodavaju danove priznanie 🙂

susika
22. máj 2010

bzucika-diky, lebo už sa chystám an socialku asi 2 týždneš , ale stale prší a s malou sa mi nedá...a pytam sa takto koli tomu, že mám blbého zamestnavatela a dosť som sa s nimi koli všetkému vadila pred prvou MD, všetko som si zisťovala sama radšej,lebo pri ich zákonoch by osm pomaly mala byť na RD od začiatku materskej...
a čo tých neodpracovaných 270 ndí pred dalšou materskou? to sa nerata? teraz neviem kao je to s tým prispevkom, či ho za mna niekto platí či nieak hej, tak je to potom jasné, že idem do materskej, ak nie, tak som z toho stale jelen...či to sa tých 270 dní rata pri tých, čo su nezamestnaní?ale tam sa za nich tiež niečo vlastne platí....hm

bzucinka2
22. máj 2010

nie na socialke mi povedali, ze ked som mala narok pri prvej tak aj teraz mam, ze to sa inak berie ked idem z jednej na druhu, lebo tiez ma kamoska vyplasila a to by bola dobra haluz zamestnat sa na rok a potom zase vypadnut 😝 s ktorym prispevkom myslis?

gapa
22. máj 2010

zuzana76,
predtým som akosi prehliadla tvoju otázku, až teraz ju čítam.

súhlasím s meg... , že dovolenku teraz čerpať nemusíš a neprepadne ti, ale musíš ju potom vyčerpať do konca!!! kalend. roku, v ktorom nastúpiš do práce (predpokldaám rok 2013)spolu s dovolenkou, na ktorú ti vznikne nárok teraz za rok 2010.

čo sa týka poberania RP. Predpokladám ty si začala RP poberať od r.2008 a vtedy bolo možné čerpať riadnu dovolenku popri poberaní rodič.príspevku (nebola podmienka, že nemôžeš poberať príjem). A vzhladom na to, že si nepožiadala o zvýšenie RP na 267eur (lebo dieťa malo viac ako 2roky 1.1.2010), tak stále sa tvoj RP posudzuje podla podmienok, ktoré platili pri požiadaní o RP, t.j. v r.2008. Takže v tvojom prípade môžeš zároven čerpať riadnu dovolenku a aj poberať RP. Ak by bol problém na UPSVaR, tak by som sa obrátila na ústredie UPSVaR. Na úradoch majú teraz v tých zákonoch velký zmätok.

Nástup na MD/poberanie materského treba na UPSVaR oznámiť (do 8dní) a po pôrode požiadaj aj o príspevok na starostlivost na staršie dieťa. Nárok budeš mať od mesiaca, kedy už RP nebudeš poberať (len materské, predpokladám od 7/2010) do mesiaca, kedy mladšie dieťa dosiahne 6týždnov. Na mesiac to je cca 41eur.

Ale začiatkom čerpania riadnej dovolenky by si sa musela odhlásiť na SP z dôchodkového poistenia štátom. Lebo v čase, ked si dôchod.poistená ako zamestnanec (v čase čerpania dovolenky si) nemôžeš byť zároven dôch.poistná štátom. Oboje sa nemôže. Potom by si si dala novú prihlášku na RLFO s prílohami (vyhlásenie + RL + oznámenie o sporitelovi časť B) po druhom pôrode, resp. po ukončení druhej MD (predpokladám na MD by si nastupovala hned po dočerpaní riadnej dovolenky a nie medzitým dalšia RD!!!).

NO dala by som si bacha na výšku vym.základu, ktorý mi napíše mzdárka do potvrdenia pre soc.poisťovnu v tvojom prípade. Ak si čerpala v r.2008 nejakú dovolenku, ale nečerpala v r.2009 nič, tak by sa rátala materská z pravdep. vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD. A ak by si napr. nečerpala dovolenku od 1.6. ale až neskôr a čerpala by si ju až do nástupu na MD, aby sa nestalo, že mzdárka do potvrdenia nenapíše CELOMESAčNú mzdu ale len mzdu za časť mesiaca od začiatku čerpania riadnej dovolenky. Lebo POZOR, mzda, ktorú mzdárka uvedie sa za každých okolností delí číslom 30!!!! a 55% z toho je materské na 1kalend.den!!!!! Tak bacha na to, aby sa ti tým neznížilo materské. Mzdárky v tomto nemajú skúsenosti, tak ju treba aj upozorniť!

čo sa týka výpovede, ak pred nástupom na riadnu dovolenku písomne oznámiš zamestnávatelovi tehotnenstvo aj s dokladom od lekára (napr. kopia tehot.knižky), tak si v tzv. ochrannej dobe pred výpovedou z nadbytočnosti. Takže by som sa radšej poistila tým oznámením a kopiu s potvrdením prevzatia zamesnávatelovi by som si odložila.

a bacha! (to nesúvisí s čerpaním riadnej dovolenky) ak si v II:piliery, tak treba do 30dní od právoplatnosti (predpokladám doručeni) rozhodnutia o priznaní materského podať na SP tlačivo "oznámenie sporitela o účasti na dôch.sporení časť A"!!!! inak nebudú počas MD za teba odvádzať do DDS-ky odvody. Písala tu nedávno jedna mamička o tom.

to že budeš teraz čerpať alebo nebudeš čerpať dovolenku s nárokom na zvýšený RP nesúvisí. Máš nárok na materské=bude nárok na zvýšený RP (ak sa nezmení zákon samozrejme).

gapa
22. máj 2010

katka,
ak nemáš nárok ty ani otec dieťaťa na danový bonus, tak za určitých podmienok môžete mať nárok na tento príspevok. žiada sa on na UPSVaR (tam kde o rodinný prídavky). Ale podmienkou je aj poberanie dôchodku, myslím.

gapa
22. máj 2010

susika,
nie som doma, tak sa tu neviem rýchlo zorientovať, kolko dní ti chýba. Ale na tvojom mieste sa hlavne opýtam mzdárky, ako uvedie pravdepodobný VZ v tlačive pre SP, ak by si čerpala neplatené volno (ak nejde o dlhodobo nepr. zdr. stav dieťaťa, tak nemáš v zamestnaní nárok na predlženú RD). Aby ti uviedla celomesačnú mzdu. A ak by si v danom mesiaci na začiatku čerpala nepl. volno, tak neviem, či ti ho uvedie. Pozri čo som napísala pre zuzanu, o to ide. Resp. by som potom nastúpila na MD 1.9.2010, aby mohla uviesť ozaj celomesačnú mzdu, ak by náhodou v 7/2010 si čerpala nepl. volno. Ale ozaj, to chce len sa popýtať mzdárky. A nechaj jej čas na rozmyslenie, lebo možno o tom, čo bude vypisovať ani netuší. Je to v zákone o soc.poistení § 57 ods.2 + ods.1 písm. a)

gapa
22. máj 2010

súhlasím, že vzhladom na to, že budeš mať nárok na materské (trvá ti prac.pomer k nástupu na druhú md), tak problém so zvýšeným RP nebude.

susika
22. máj 2010

qapa-vďaka. čítala som pre Zuzku 76 a dosť som rozmýšlala, že vela platí aj pre mna....inak ano. s tou rpedlženou RD, lebo ta sa vybavuje aj vopred, ked ide o dlhodobejší problem s dieťaťom....
a inak rozmýšla, že čo by bolo v prípade, že by som si vyžiada od mojho gyn.PN-ku...ako sa tam asi posudzuje potom to ostatné. vlastne by som po ukončení MD a vyčerpaní dovolenky ostala PN do začiatku MD...akože, je to blbosť, ale pripadá mi hluposť, aby som ja na necelé 2 týždne išla do prace, kde budem azsa robiť nič, ako 3 mesiace pred anstupom na predchadzajucu matersku. bola som tam nadbytočná, pretože počas mojej PNky koli rizikovému nabrali zajmestnankine namiesto mna....
no ale čo sa týka toho nastupu an dovolenku a odhlasoania a potom azsa prihlasovania.....
škoda, že som o dom durhom piliery nevedela skor. mne tam celý čas nehcodia korunky....
naša mzdarka je slipeka, ktorá nič nevie....iba zabehnuté veci vo firme....pred materskou, čo som si nezistila sama, to nezistila...vraj nestíha...ako to može niekto povedať, ked je to jeho povinnosť.ja som tým hladaním stratila kopec času....

zuzkat1
24. máj 2010

ahojte uz som sa pytala aj nemocenskom poisteni ale asi to skor patri sem🙂 momentalne mam jedno dieta s ktorym som este na MD o mesiac mi zacina RD a ja by som chcela este pocas RD znovu otehotniet a mat druhe babo...ako je to potom s tou materskou? je to tak ze si musim platit nemocenske pocas RD aby som mala zas narok pri druhom dietati na matersky prispevok alebo mam narok automaticky kedze by sa jednalo o pokracovanie v RD s druhym dietatom? a este pri druhom babatku by som mala tiez ten zvyseny RD tych 250 eur?alebo kolko to teraz je🙂
dakujem

gapa
24. máj 2010

zuzkat1,
ak ti bude trvať prac.pomer do nástupu na druhú MD a nezmenia zákony, tak nárok na druhú materskú zo zamestnania mať budeš z pravdepodobného vym.základu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD.

strelka11
24. máj 2010

ja by som sa chcela opytat,mam staru dovolenku z minuleho roka,ale od oktobra pojdem pravdepodobne na matersku a momentalne som na PN,oplati sa mi tu dovolenku vycerpat alebo si ju mam dat radcej preplatit,neprepadne mi ked si ju nevycerpam este tento rok?
a chcela som sa este opytat co by sa stalo keby prisla kontrola so socialky a nenasla pacienta doma,viem ze pride o PNku,ale to znamena,ze uz mu nic nebudu posielat,alebo este musi vratit aj to co mu uz poslali a tyka sa to potom aj materskej,na tu nemoze socialka siahnut,nie???

katka2209
25. máj 2010

@gapa, co myslis pod poberanim dôchodku? aky dôchodok? som z toho jelen 😅 a co je to ten danovy bonus?

gapa
25. máj 2010

katka vid
vid v linku - zákon č. 600/2003 (zákon je piaty v poradí)
§ 7a
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

z neho kopírujem (nebudem upravovať)

Nárok na príplatok k prídavku
Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú
a) splnenie podmienok nároku na prídavok poda § 7,
b) poberanie starobného dôchodku, predasného starobného dôchodku, invalidného
dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonáva zárobkovú innos o viac ako 70 %
poda osobitného predpisu,18b) výsluhového dôchodku poda osobitného predpisu18c) po
dovšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok poda osobitného predpisu18d)
alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou
poda § 2 ods. 3 a alšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatni daový bonus poda
osobitného predpisu,1)
c) nevykonávanie zárobkovej innosti oprávnenou osobou poda § 2 ods. 3 a alšou fyzickou
osobou, ktorá si môže uplatni daový bonus poda osobitného predpisu,1)
d) nepriznanie daového bonusu na nezaopatrené diea, na ktoré si oprávnená osoba
uplatnila nárok na prídavok.

salma22
26. máj 2010

ahojte chcela by som vediet ...ze ak by som dala dieta do jasiel ci by som musela nastupit do roboty? dakujem

michaelak.
27. máj 2010

Ahojte!A neviete poradit?Ako dlho trva kym pride rozhodnutie zo Socialnej poistovni o vyske MD?

zuzkat1
27. máj 2010

gapa..dakujem teda to chapem dobre ze nemusim si platit nemocenske ak sa nam podari babo pocas tejto RD... ? lebo vsade mi povedali nieco ine tak som z toho uz fakt jelen☹

bzucinka2
27. máj 2010

@michaelak. no ja som sa uz bola pytat a vraj mi ho poslu aj v strede juna aj s MD 😒 a to som bola papiere zaniest uz na konci aprila 😒

michaelak.
27. máj 2010

@bzucinka2 dakujem!A Uradu Prace to nebude pozde,kedze si tam mam odhlasit RD?No vidim,ze sa tam potom riadne "pretrhaju".

bzucinka2
27. máj 2010

aj tam som volala, ze to rozhodnutie este nemam, povedala, ze do 10. nech jej dam vediet, nerada by som potom vracala rodicovsky spat 😒 to su zbytocne vybavovacky pre mna 😒

michaelak.
27. máj 2010

@bzucinka2 ved to,toho som sa aj ja bala,ze potom budem musiet vracat rodicovsky.Ja som si spravila fotokopiu co mi doktor vypisal MD a s tym som isla na UP,ale to ona vraj nechce az potom mam prist ked dostanem to rozhodnutie zo SP tak som zvedava.Tak mi nic ine neostava len cakat...Este raz dakujem!

bzucinka2
27. máj 2010

@michaelak.
u mna to bolo tak isto, tak cakam a cakam sned to buduci tt pride, len aby som uz vtedy nebola v porodnici 🙂

gapa
27. máj 2010

michaelak,
sa čudujem. Podla toho, čo som počula od mamičiek, tak stačilo im oznámiť nástup na MD telefonicky alebo kopiou žiadosti o MD a následne museli priniesť rozhodnutie. Ved rozhodnuť môžu do 60dní!!! Ale v zásade, ak si napr. nastupovala na MD v priebehu mája (ale nie 1.5.!!!), tak za 5/2010 dostaneš RP vyplatený v juni. Za jún ti už RP nepatrí, t.j. podla mna, ak do konca júna oznámiš na UPSVaR poberanie materského (aj ked v zákone je do 8dní), tak ti ho stihnú stopnúť, určite majú závierku až niekdy začiatkom júla.

michaelak.
27. máj 2010

Ano Gapa,tak mi vravela,ze v juni este dostanem RD za maj(na MD som nastupila 12.5.).No ale chcela som to ulahcit aj im aj sebe ,aby nevznikli nejake nedorozumenia a ona ma odbila,ze az potom mam prist s tym rozhodnutim.No fakt iny kraj iny mrav...Takze uz len cakam na rozhodnutie a dufam,ze to pride vcas.A to co si pisala,ze rozhodnut mozu do 60dni to do pracovnych alebo kalendarnych?

gapa
27. máj 2010

kalendárnych.

gapa
27. máj 2010

ak si v II.piliery, tak nezabudni potom na SP oznámenie o účasti na dôch.sporení, časť A do 30dní od rozhodnutia a po pôrode, požiadať o príspevok na starostlivost o dieťa (staršie), bude to 41eur na mesiac (od júna do mesiaca, do ktorého zasiahne 6týž. veku mladšieho dieťaťa a max. do mesiaca dovršenia 3och rokov starš. dieťaťa.)

michaelak.
27. máj 2010

@gapa aj ked som tam uz nieco davala este ked som nastupovala na MD s prvou dcerou,tak treba to oznamenie o ucasti na doch.sporenie?

gapa
27. máj 2010

áno,
písala tu o tom jedna mamina nedávano

michaelak.
27. máj 2010

@gapa velmi pekne dakujem!!!Toto by ma urcite nenapadlo podat a kto vie,ci by mi tetusky poradili,ze aj to treba.Prijemny vecer prajem!

bzucinka2
27. máj 2010

@michaelak. mne to tlacivo na II.pilier dali hned s ostatnymi papiermi co treba doniest do socialnej poistovne 😉