Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
3. okt 2016

@srdiecko9 tedaak je z dohody platené nemocenské poistenie

srdiecko9
5. okt 2016

@zalka prepáč este by som potrebovala poradiť..pracujem teraz na dohodu. Som na RD zo zdravotných dôvodov a TPP mam inde ako tu dohodu a stale trva. Je možné ze mi RD predĺžia. Pisala som ti, ze som tehotná. Ked budem musieť ostať uplne doma ležať ako pri prvom tehu, budem mat nárok aj na PN? A na PN by som mala nárok asi iba z tej dohody? Lebo tu dohodu mam za dost malo peňazí..asi by to nepočítali z TPP ?? Este raz vdaka za tvoje rady!!!!

zalka
5. okt 2016

@srdiecko9 no PN len z dohody ak sú platené nemocenské odvody ..

srdiecko9
5. okt 2016

@zalka nemocenske su platené co viem, ale to mam len na dve hodiny denne lebo dlhsie nemozem som potom s dcérou..čiže mesačne mi to urobí len nieco cez 100€, takze PNku by mi počítali vlastne z toho?

zalka
5. okt 2016

@srdiecko9 áno PN by bola z toho

srdiecko9
5. okt 2016

Ok dakujem 😊

katriona1
17. okt 2016

@zalka dobrý den, chtěla bych poradit, jsem zaměstnaná u stejného zaměstnavatele od r.2009, pracovní poměr stále trvá, v januáru 2014 jsem nastoupila na MD s první dcerou, ted jsem těhotná s druhým dítětem a rodičovská dovolenka mi končí 11.2. 2017, ale termín porodu mám až 21.5.2017
- budu mít nárok na další MD?
- po skončení RD, bych chtěla jít na PN, ale 11.2. bude sobota, kdy bych tedy měla nejlépe nastoupit na tu PN?
- má pro mě nějaký význam čerpat si po ukončení RD dovolenku? jestli ano kolik asi dní?
předem děkuji za odpověd 🙂

zalka
17. okt 2016

@katriona1 nemá zmysel pre teba čerpať dovolenku, lebo PN aj MD budú rátané z platu predpokladaného,
akurát no ťa zamestnávatel nahlási do práce v nedelu a od pondelka pôjdeš na PN bez odpracovania čo i len jedného dna ...
ináč sa to urobiť nedá leda by si skončila RD skôr a skôr akože nastúpila do práce a aj na PN

katriona1
18. okt 2016

@zalka děkuji za odpověd 🙂
a ovlivní něco ta neděle?
v čem by bylo výhodnější ukončit RD dřív, třeba hned začátkem februára a hned na druhý den jít na PN?

zalka
18. okt 2016

@katriona1 no napr. tým, že dlhšie by si mala platenú PN .. nie tá nedela ti to nijako neovplyvní ...

katriona1
18. okt 2016

@zalka to je pravda 🙂 ještě mám dost času to promyslet, ale víc jak cca o týden bych si jí nerodlužovala, PN je pro mě dost omezující, jelikož mám rodinu daleko a musíme k nim jezdit na návštěvy a doufám, že doktor nebude mít problém dát mi tu PN, pracuji v nemocnici na interním oddělení, tak to se snad dá považovat za rizikové prostředí 🙂
tak zatím děkuji 🙂

bobbinka
25. okt 2016

@zalka ahoj prosím ťa vidím ze sa do toho rozumieš....prosím ta...počula som taký názor,ze keď mi v auguste skončí RD a napr. mala by termín pôrodu v októbri,nemam nárok na materskú..pretože vraj zase muse odpracovať tých dvestoniekolkodnii...keď už raz nástupim...a že ani PN nemam narok keďže som nepracovala ale bola na rd....tak teraz neviem ci sa snažiť o krpca,kedze uz nestiham do konca 3r prvorodeného porodit....aby som teda dostala opäť matersku...diky

katriona1
25. okt 2016

@bobbinka na to stejné jsem se ptala já nad tebou tak si počti 🙂

zalka
25. okt 2016

@bobbinka to sú hlúpoati čo si počula i na pn i na MD nárok mať budeš

raketka25
25. okt 2016

@zalka práve riešim rovnaký problém ako sa pýtala @katriona1 len s tým, že rd mi končí už v decembri a termín druhého pôrodu mám tiež v máji. Počula som, že je nutné nastúpiť aspoň na jeden deň do práce a na ďalší potom na PN (teda 13.12. konci rd a 14.12. by som nastúpila a od 15.12. by som šla na PN). Alebo ten jeden deň nie je potrebný aj keď to vychádza na normálny pracovný deň? Zamestnana som od r.2006 a od 12/2013 som nastúpila na md. Chystám sa totiž za zamestnávateľom, tak by som bola rada pripravená, aby som mu vedela vysvetliť, čo potrebujem. Ďakujem krásne za odpoveď 🙂

zalka
26. okt 2016

@raketka25 ten 1 den je potrebný z toho 1 dna ti budú rátať MD
ak pôjdeš hned na PN .. tak MD dostaneš minimálnu . A to asi nechceš.

bobbinka
26. okt 2016

@zalka a dovolenka sa rata tiež ako odrobenych deň?

ivanina23
26. okt 2016

Ja som mala matersku od marca 2015 do novembra, potom rodicak a od maja 2016 opat materska. Pekne ju vypocitali, podla predpokladaneho platu a nemusela som nastupovat do prace ani na hodinu.

zalka
26. okt 2016

@bobbinka áno,
za ordobený den máš mzdu
za dovolenku máš mzdu
za PN mzdu nemáš
za paragraf máš mzdu

bobbinka
26. okt 2016

@zalka ďakujem ti 😉

raketka25
26. okt 2016

@zalka takže som mala správne informácie. Ďakujem krásne 🙂

zalka
26. okt 2016

@ivanina23 pred MD si robila v roku 2015 alebo bola na PN? lebo tebe vyrátali MD nie z predpokladaného ale z toho platu pred nástupom na MD

ivanina23
26. okt 2016

@zalka Jaj ano, mas pravdu, mala som mesiac odrobeny. Kamoska ma deti rovnako po sebe, ona sla na md z pnky a ma min matersku. Je to na hlavu..Ako moze mat odpracovane ked je na rizikovom? :(

majusqa77
26. okt 2016

@ivanina23 toto je skor o neznalost.. ..1 den dovolenky v praci a mas platenu aj PNku aj dobru matersku..

tixx
19. nov 2016

@zalka ahoj, vidim,ze sa tu na teba obracaju vsetky baby, snad sa nenahnevas, ak to skusim aj ja 🙂 Na MD som nastupila v polke aprila 2015, teraz som na RD a opat v polke aprila 2017 pojdem na MD. ostala mi vsak nevycerpana dovolenka za 2015. Nechcela som si ju cerpat pri prvom, nakolko mam info,ze ak by som ju cerpala v tom case medzi MD a RD, nebola by som "chranena" a zamestnavatel by ma mohol vyhodit, cize mi stale ostala. Moja otazka je, ak teraz ohlasim zamestnavatelovi,ze som tehotna, mozem si tu dovcu vycerpat,kedze som opat "chranena"? Ako dlho si mozem prenasat tu dovolenku z 2015, ci to je len vecou zamestnavatela? Vznika mi narok na dovolenku aj pocas RD? A potom, ked budem na MD tych 34 tyzdnov, mi opat vznikne narok na dovolenku,ako keby som ten cas odpracovala? Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

zalka
20. nov 2016

@tixx dovolenka vzniká len počas MD,
počas RD nie,
a áno ak oznámiš tehotenstvo tak ťa nemôže prepustiť .. a môžeš čerpať dovolenku

tixx
21. nov 2016

@zalka super, dakujem velmi pekne 🙂

danicca
1. dec 2016

Zienky je prosim nejaka lehota do kolko dni sa musim odhlasit z rodicaku pri nastupe na MD? Vypisali mi druhu matersku so spatnym datumom o tyzden, neviem to zatial odovzdat v praci lebo ekonomka je do konca tyzdna na dovolenke, rozmyslam ist este raz ku gynekologovi nech to napise k aktualnemu terminu...

evittam
1. dec 2016

@danicca RP sa vypláca za celý mesiac - a je jedno či nastúpiš na MD 2.12. alebo 30.12. aj tak dostaneš RP ešte za celý december - napríklad. Čiže úplne v pohode môžeš ísť aj neskôr na UPSVaR. Teda aspoň si to myslím - uvidíš či sa niekto ešte ozve, prípadne zavolaj na UPSVaR - i keď tam tomu veľkú šancu nedávam....😖

danicca
1. dec 2016

@evittam dakujem, no praveze ma vypisali k 24.11 dali mi to vcera, do prace sa to dostane 5.12 to uz je skoro 2 tyzdne odstup 😵