Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

kkiki
26. nov 2010

@gapa 😒 a kedy by asi tento zakon mal byt na isto ... moj gyndos mi bude urcite napomocny tak najradsej pockam nech je v tom jasno ... on je schopny mi napisat nastup aj 31.12 len nech na istotu viem ... ako inak by to bola pekna ruina uz absolutne , takto som zbytocne vyhadzovala 48eur mesacne do luftu ...

katka888
26. nov 2010

@gapa
toto" je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné" znamena VZ podla minima? vseobecny VZ je teda VZ z minima? tomuto nerozumiem.
a ak nastupom na MD mi vznikne NP to znamena, ze kedze den predtym laicky povedane som nem poist nemala, tak som nemala ani VZ preto idem podla pravdep VZ? cize podla toho, ak si vezmem dovolenku 12.4.2011 a na MD nastupim 13.4.2011, uz toho 13teho mam aktivne nem poistenie, cizte takto sa vyhnem tomu pravdepod VZ. a nerozumiem tomu, ze naco mi je vziat dofcu napr 20.12.2010, ked mi vlastne nove nem poist vznikne 12.4.2011 a VZ sa mi berie z noveho nem poistenia / to co vznikne 12.4.2011 / . lebo to nem poistenie , ktore vznikne 20.12.2010 zaroven aj zanikne, nie?
a stale mi nie je jasne, ako sa to tyka mamiciek na rodic dov , ked tam je v tom odseku pojem " v nezamestnanosti " a mamicka , ktora je na rod dovolenke, nie je rpedsa nezamestnana?
cize, hypoteticky, ak by to schvalili, vezmem si dofcu den pred nastupom na MD, cim mi vznikne aktivne nem poistenie / stale mi nie je jasne, ci bude postacovat ten jeden den, ked je navrh, ze sa musi odrobit 90 dni a aky ma s tym suvis dofca v decembri / tym padom mam narok na MD podla VZ z dofci a plus mam DNP cize materska by mohla vyjst maximalna / DNP mam max - zaklad v praci /

kaktusik007
26. nov 2010

@kkiki niekedy v polke decembra by to uz malo byt schvalene...
@gapa inak je to fakt svinstvo, clovek sa potesi ze super, predlzia matersku a zvysia percento vypoctu... a oni takto hnusne tie peniaze, ktore im chybaju, vezmu od mamiciek, co cakaju babo pocas rd...

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 mas v tom chaos 🙂 ten den v decembri potrebujes aby si mala rozhodne obdobie z ktoreho sa ti bude ratat vymeriavaci zaklad... cize aby mali z coho pocitat, ak v roku 2010 neodpracujes ani jeden den, tak nemaju z coho pocitat... a si na pravdepodobnom vymeriavacom zaklade...
a ten druhy den - ten pred nastupom na matersku - potrebujes, aby si mala v dobe nastupu na matesrku aktivne nemocneske positenie - na rodicovskej mas toto poistenie prerusene, nie je aktivne, a ak nepojdes ten den na dovcu tak ti vznika az dnom nastupu na matersku, co je podla toho navrhu opat o tom, ze by si sla z minimalnej mzdy...

kkiki
26. nov 2010

@kaktusik007 asi to bude lepsie v decembri ak by to malo byt takto ... aspon dostanem este za olinka rodicak a za alana matersku ... teda aspon doteraz to tak platilo ... ale ja uz nicomu nerozumiem 😒

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 a precitaj si to uplne, pise sa tam o povinne nemocensky poistenych osobach a aj tych dalsich, takze ano, tyka sa to vsetkych, aj mamiciek na rd

kkiki
26. nov 2010

@kaktusik007 len vies comu nerozumiem este ... ze ked mi skoncila materska tak som si musela platit nemocenske , mala som tych 18 ci kolko tak som si zvysila na 48 ,kedze som bola predtym szco a mam pozastavene ... a platila by som si az do dna obnovy zivnosti, alebo pripadneho zamestnania sa ...

kaktusik007
26. nov 2010

@kkiki to netusim, ja som sa vzdy zaujimala iba o zamestnanca, kedze len to sa ma tykalo...

katka888
26. nov 2010

@kaktusik007
hej, mam v tom chaos, lebo ja sa riadim tym, ze ak sa zamestnas a potom prestanes robit a zase zamestnas, tak sa ti berie do uvahy VZ z novej prace, stary uz nie
a kedze ja to chapem tak, ze ked v dec idem na dofcu a potom zas na RD tak mi akoby skoncila praca a ked pojdem zas pred materskou ten jeden den, tak je to ako nova praca, cize ten VZ z decembra je uz pase
ty pises, ze ak mi vznikne aktivne nem poist dovolenkou rped dnom nastupu na matersku, tak mi budu brat VZ podla ropku 21010 preto potrebujem ten jeden den v decembri ,
a to mne nejde do hlavy, ze ked sa mi prerusuje po tom vybranom dni dovolneky nem poistenie kvoli rodicaku, ze ako sa potom moze ten den brat ako VZ ked nem poistenie je prerusene / cize akoby zrusene, rataju sa len dni prerusenia rpe ucely materskej /

kkiki
26. nov 2010

@katka888 neviem co sa stalo ci ja som nieco vyrobila ale prislo mi od teba ze ma spominas tak som tukla a toto mi vypisalo na celu stranku Zdá sa, že stránka neexistuje.
Skús nejakú inú, máme ich tu dosť.

kaktusik007
26. nov 2010

@katka888 nie, ak si stale zamestnana na dobu neurcitu, tvoje nemocenske positenie stale trva... priklad, ja som sa zamestnala 01.11.2009, k 22.02.2010 som sla na matersku, od 7.09.2010 som na rd... moje nemocenske poistenie vzniklo 01.11.2009, prerusilo sa k 07.09.2010, avsak kedze je prerusene z dovodu rd, tak sa doba tohto prerusenia zapocitava... ak nastupim na matersku 02.03.2011, tak kedze nemam vymeriavaci zaklad v roku 2010 (od nejakeho dna v roku 2009 som bola na rizikovom), tak nie je z coho pocitat matersku, a tak idem z minima.

ak ale spravime to co radi gapa, cize 15.12.2010 (priklad) si vezmem dovolenku - cize nastupim do prace, 16.12.2010 som opat na rodicaku, tak za rok 2010 uz ten vymeriavaci zaklad je - tie peniaze, ktore mi zamestnavatel zaplatil za dovolenku
potom musim akurat spravit este jednu vec, ak idem na matersku 02.03.2011, tak minimalne 01.03.2011 musim opat nastupit do prace - vziat si dovolenku, pretoze nastupenim na rodicak toho 16.12.2010 sa mi opat prerusilo nemocenske poistenie a aby som mala narok na materske nie podla minima, potrebujem mat ku dnu nastupu na matersku - teda k 02.03.2011 aktivne nemocenske poistenie... to si aktivujem tou dovolenkou 01.03.2011

nasledok to ma tento - aktualne beriem na syna rodicak 256€, takze kedze opatovne nastupim na rd v decembri a dalsi mi pride za januar, pridem o par eur, pretoze v januari mi priznaju na maleho uz len 190€...

v konecnom dosledku je to ale mala dan za to, mat matersku z mojho platu alebo z minimalnej mzdy....
@gapa, pochopila som to prosim spravne???

kaktusik007
26. nov 2010

@kkiki to bude nova sukromna tema 😀

katka888
26. nov 2010

@kaktusik007
ospravednujem sa, este raz som citala ten ods 5 a som vybrala z kontextu to v nezamestnanosti, som hlupa , ked ani citat neviem....

ale... je tam slovicko NAJMENEJ : " je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné."

taka fatamorgana ..... neda sa to brat ako ze minimalne mas mat tolko ale suma zavisi od toho , ake odvody na nemocenske sme mali? pise sa tam o vseobecnom VZ za kalen rok, ktory 2 roky predchadza kal roku, za ktory sa plati poistne.
cize sa tam odvolava na platenie poistneho a pise sa o vseobec VZ , nie o VZ z minima...... teda, ja som debil do tych vyrazov, len sa snazim cez to preluskat

viem , ze asi otravujem, ale neviem zaspat, kym to nedoriesim v hlave

katka888
26. nov 2010

@kkiki
sorac, to bol omyl s tym linkom

katka888
26. nov 2010

@kaktusik007
chapem, berie sa to inac, ako som to chapala ja.
ale ked opatovne poziadas o RP, priznaju ti ho v decembri podla starych podmienok cize 256 nie?

kkiki
26. nov 2010

joj oka leo uz som sa bala 😀

gapa
26. nov 2010

@kaktusik007
prečo by si musela znovu požiadať o RP, ved ti ho nezoberú, ked len časť mesiaca budeš zárobkovo činná. To by si musela celý kalendrány mesiac čerpať dovolenku.

Som písala 13tim poslancom, čo toto navrhli. 🤐 😝 ale slušne.

gapa
26. nov 2010

@kkiki
ty ale nie si zamestnanec, tak u teba nejde o rátanie z pravdep. VZ zo zamestnania! Nezamestnaní a živnsotníci nečerpú RD(to len zamestnanci), len poberajú RP.

kkiki
27. nov 2010

@gapa dik 🙂 takze vlastne mne je to jedno ... vypocitaju mi to zase z odvodov ze ? ja sa tymto veciam nerozumiem , ale absolutne, mam v tom bordel jak svina 🙂)))

katka888
27. nov 2010

@gapa
mozes prosim kuknut na moj prispevok vysie, vcera 22:39?

gapa
27. nov 2010

@katka888
nechce sa mi teraz presne pozerať to znenie, ale § 57 ods.2 sa odváláva na vymeriavací základ uvedený v § 138 ods.5 a tam je uvedený len minimálny Vz t.j. 44,2% z 1/12tiny všeob.vym.základu dva roky dozadu, t.j. v tomto roku platí z r.2008, čo bola priemerná mzda za rok 261384sk a to je na mesiac 723,03eur a teda 44,2% z toho 319,58eur.

katka888
27. nov 2010

@gapa
ano toto znenie som mala namysli.
presne ako pises.
mna len metie to slovicko ze je najmenej 44,2% . tzn ze moze byt viac. mne to pripada akoby to znamenalo, ze mzdarka ked vypise papiere na pravd VZ ma dat minimalne tu sumu, co vznikne podla vseob VZ dva roky dozadu.
ten ods 5 znie takto:
"(5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby ...a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné."

ale asi si uboho fandim, ze to tak moze byt. ja totiz predpisy neviem vyklada. 😒

lemge
27. nov 2010

@gapa ahoj.pozeram ze sa dobre vyznas.porsim ta porad mi:mozno to tu uz bolo pisane ale predsa.zaujimalo by ma ci sa mi druha materska bude ratat z takeho vym. zakladu ako prva,a kto o tom rozhoduje a urcuje to.dcerka je narodena 3.9.08,na druhu matersku by som mala nastupit niekedy zac .juna 2011.nemoze ma nejako mzdarka okabatit?staci jej nahlasit ze kedy nastupujem na matersku,alebo nejaky papier priniest?dakujem ti pekne za radu.

gapa
27. nov 2010

@katka888
takýchto vecí v § je vela. Preto je paragraf taký klukatý a pokrútený, že mu ťažko rozumieť.
@lemge o tom je celá diskusia zo včera, že sa mi zdá, že navrhujú velmi zlú zmenu v tomto.

lemge
27. nov 2010

@gapa dakujem,uz som si to precitala,ale aj tak mam v tom chaos.takze uz len cakat o schvalia magori 😖

kaktusik007
27. nov 2010

@lemge ahoj, bytostne sa to dotyka aj mna, takze sledujeme a snad potom najdeme skulinku, ked to schvalia... 😒
@gapa diky, vidis, to ma nenapadlo... to ta budem otravovat potom, ak to bude aktualne, ze kam vsade treba ist sa nahlasit kvoli tomu jednemu dnu a podobne 😉
inak, ti trinasti poslanci, parada, tesim sa !!!! 😀

jabaka
28. nov 2010

ahojte, takze je nas viacej ktorych sa to tyka. t.z., ak mi budu pocitat matersku z minima, tak to o nu radsej ani nepoziadam a budem radsej poberat vyssi RP na prveho syna, kedze ten predlzili az to 3 veku? ci je to kravina? Da sa to este ale nejako zachranit tou dovolenkou co ste tu spominali? zostali mi este nejake dni.som fakt z toho zufala, v zakonoch sa vobec nevyznam.

kaktusik007
28. nov 2010

@jabaka vydrz.... ako sa vravi, dockaj casu jak hus klasu 😀 😀 😀 teraz nevie nikto nic...

jabaka
29. nov 2010

urcite cakam, je to ale o nervy.

katka888
29. nov 2010

a zajtra je schvalovanie.... baby, ale co znamena v tej vete pojem NAJMENEJ vo vyske .....
"(5) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osoby ...a dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti je mesačne najmenej vo výške 44,2 % jednej dvanástiny všeobecného vymeriavacieho základu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, za ktorý sa platí poistné."

nie je to o tom, ze mzdarka napise prav vym zakl , ktory ale nesmie byt mensi ako tych 44,2 % ... ale vacsi byt moze?