Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

gapa
19. jan 2011

@vanilka1802
aha, tak možno majú nejaké vnútorné usmernenia?, ale tam ide o odvody od nástupu na MD, tj. to sa aj tak týka roku 2010 tak si radšej over to Oznámenie časť A, elbo teraz si osoba poberajúca materské počas trvania povinného dôch.poistenia zamestnanca a nie osoba riadne sa staraj. o dieťa do 6rokov, čo vtedy rozlišovali. Ale možno tam bola nejaká zmena, no bola by škoda.

Som si aj myslela, či si nepísala o dávkach a nie o DVZ, ked boli také nizke. Škoda toho, ale ozaj jednotné a jednoznačné definície neexistujú. Ale napísala by som na ústredie na tvojom mieste a by som im napísala, čo máš v zmluve uvedené, či aj prémie, či nie ... aspon skúsiť, aj ked ked už raz mzdárka niečo také odoslala, ťažko to zmeniť

gapa
19. jan 2011

@vanilka1802
ale ak máš materské na 1den len 7eur, tak to aj tak vychádza na nárok na dorovnanie RP.
Lebo
január, marec... 7x31dní = 217eur
február 7x28dní = 196eur
apríl 7x30dní = 210eur
...
čo je menej ako 237,5eur, na čo máš nárok pri dvojičkách

jedine, že by tvoja mateská bola vyššia ako 7eur. a si to len zaokrúhlila.
Si pozri hlavne ten február, možno ti to vyjde taká suma, že sa ti to oplatí vybavovať. A možno nie.

lenko
20. jan 2011

@gapa
ahoj, prosím Ťa vieš mi toto potvrdiť:
som na RD. RD mi končí v apríli, synček bude mať tri roky. Ale do škôlky ho nezoberú, až od septembra, tak chcem požiadať o neplatené voľno, s tým, že sa budem naďalej starať o dieťa, nahlásim to potom aj na SP, ZP. S NV súhlasia, pp naďalej trvá. Teraz som ale zistila, že budeme mať druhé dieťatko, a porodiť by som mala v septembri. Teda na NV by som mala byť zhruba 4 mesiace. Bude sa jednať o reťazový pôrod?
Ak áno, potom sa vypíšu papiere ohľadom pravdepodobný VZ, a podpíšu mi o nejakú čiastku navyše.
Ešte doplním, že mám s nami uzatvorenú dohodu, ovplyvní to niečo?
Dávala som dotaz aj na SP, len tam píšu, že odpoveď dajú do 30tich dní, a ja nechcem tak dlho čakať.
Ďakujem za odpovede.

lili777
20. jan 2011

kaktusik007 tuším sa v tom vyznáš, tak poraď prosím aj mne, lebo keby som tu študovala všetky prípady a snažila sa nájsť svoj, tak to by som sa načítala. Mám 20 mesačného syna a 6 týždňovú dcérku. RP som na syna prestala poberať dňom narodenia dcérky a poberám teraz RP na ňu, pretože mne skončil počas prvej materskej pracovný pomer a na druhú materskú som nárok nemala, pretože nemocenské poistenie sa mi prerušilo. Takže som od dátumu jej narodenia na rodičovskej dovolenke, avšak RP mám ten vyšší. Ona je decembrová - mala som splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia, ale nenastúpila som v ochrannej lehote na MD. Takže som na RD. Mám na nejaké opatrovné nárok. Alebo čo ste tu spomínali nejakých 41 eur do 6 týždňov. Ak áno, kde požiadať a dokedy. Ďakujem moc

gapa
20. jan 2011

@lenko
som zvedavá, čo ti odpíšu, lebo už jedna odpoved na presne takúto otázku na ich stránkach je. Ale zákon sa zmenil práve v prípadoch, kedy sa používa pravdepodobný VZ vo výške vym.základu z ktorého by sa platilo v mesiaci nástupu na md.
Netrúfam si veru odpovedať, lebo viem, že ten zákon je dosť nejasne napísaný. A teda nezávidím tým, čo odpovedajú na takéto otázky v SP.

Lebo v tomto sú § 54 ods.1 až 3
+ §57 ods.2 hroznééééé

§ 57 (2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho
základu uvedeného v § 138 ods. 5, ktorý platí ku du, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie
nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ poistenca, ktorý mal
prerušené povinné nemocenské poistenie z dôvodu erpania rodiovskej dovolenky alebo z
dôvodu nároku na rodiovský príspevok, je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z
ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom
vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací
základ sa zaokrúhuje na štyri desatinné miesta nahor.“.

Kvôli tej nepresnosti v zákonoch a materskej by som uvažovala nad prácou na čiastočný úväzok (nie na dohodu + čerpanie NV). Ale čiastočný úväzok by som do zmeny prac.zmluvy dala len do konca mesaica, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD. Tj. ak by bol nástup na md v júli, tak na čiastoč. úväzok by som robila len do 30.6., od 1.7. aby bol uväzok už plný.
No to má nevýhodu, že bude nízke dôch.poistenie a v nezam, ak by si končila prac.pomer potom a si žiadala o podporu a zákon by bol cca v dnešnom znení.

No všetky tieto údaje si over, je to ozaj teraz zlé s tým zákonom, čo je účinný. ☹ 😉

tiež teraz neovládam, ako je to ponovom s odvodmi zdr. poistenia za zamestnanca čerpajúceho neplateného volno.

lenko
20. jan 2011

@gapa
ak nebude iná možnosť využijem toto. Ja nemám problém s akýmkoľvek úväzkom, len problém, že som rizikové tehu, aj prvé som bola, nakoniec som prenášala, ale pri druhom to môže byť inak, ale dúfam, že všetko bude ok. So mnou rátajú stále, nakoľko robím skoro všetko čo predtým - účtovníctvo sa dá aj z domu. Ja mám dva PP na kratší pp, z oboch sa mi sčitovala materská, takže dá sa pošpekulovať.

lenko
20. jan 2011

@gapa
našla som ten príspevok zo SP, prikladám pre zaujímavosť:
Nárok na materské v prípade nástupu na materskú dovolenku následne po pracovnom voľne bez náhrady mzdy
20.11.2009 | Nemocenské poistenie | Matka

Som zamestnankyňa. Očakávaný deň pôrodu určený lekárom mám stanovený na 15. novembra. 2009. Od 1. júna 2009 do nástupu na materskú dovolenku budem v zamestnaní čerpať pracovné voľno bez náhrady mzdy. Vznikne mi nárok na materské? Ak áno, z čoho sa mi vypočíta materské?

V zmysle § 30 písm. a) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) zamestnankyňa má nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.

V zmysle § 48 ods. 1 a 2 zákona v znení neskorších predpisov poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu, t. zn. nárok na materské by Vám mal vzniknúť dňa 4. októbra 2009 (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom).

V zmysle § 26 ods. 1 písm. a) a ods. 5 zákona v znení neskorších predpisov zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, v období, v ktorom čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje ako zánik povinného nemocenského poistenia a skončenie prerušenia tohto poistenia sa posudzuje ako vznik tohto poistenia.

Čerpanie pracovného voľna bez náhrady mzdy Vám skončí deň pred nástupom na materskú dovolenku (šesť týždňov pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom). Dňom nástupu na materskú dovolenku Vám opätovne vznikne povinné nemocenské poistenie zamestnankyne a týmto dňom Vám vznikne aj nárok na materské.

V zmysle § 53 zákona v znení zákona č. 555/2007 Z. z. výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je v zmysle § 55 zákona v znení zákona č. 721/2004 Z. z. podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia.

V zmysle § 54 ods. 1 a ods. 5 zákona v znení zákona č. 310/2006 Z. z. rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské, t. zn. vo Vašom prípade rok 2008. Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa § 26 ods. 5 nepoužije, t. zn., že na prerušenie povinného nemocenského poistenia sa pri výpočte materského nebude prihliadať.

Keď to celé čítam, tak sa mi zdá, že by mohlo byť ok.
No som zvedavá na ich odpoveď.

gapa
20. jan 2011

@lenko
no som ozaj zvedavá ako to vysvetlujú teraz
lebo v § 54 ods. 1 ... sa zase hovorí o súvislom poistení, resp. poistení, ktoré trvalo ason 90dní, no nedefinuje sa kedy. Je tam síce stále aj to o § 26, no teraz sú tie § velmi klukaté, lahko prekrútitelné a nejednoznačné.
Tak daj vedieť a nech všetko dobre dopadne.
Možno by si mohla radšej uvažovať nad pn ako NV.

lenko
20. jan 2011

@gapa
aj nad pn som uvažovala, síce neviem či by ma dr vypísal až na 4 mesiace, lenže potom by som nemohla nikam chodiť, iba v rámci vychádzok. Malého chceme dať do škôlky, alebo aspoň do jaslí na 4hod od apríla, a tam by sa to dosť prekrývalo s dobou vychádzok. 😒

gapa
20. jan 2011

Poznám to. Ved uvidíš. 😉

lenko
20. jan 2011

@gapa
ďakujem Ti za odpovede a za čas,
do 30tich dní by mali dať odpoveď, tak potom budem riešiť čo ďalej a dám vedieť.

zuzca80
21. jan 2011

@gapa ahoj...ja si to chcem znovu overit, lebo neviem, ci to naozaj takto je. ja som bola na materskej od 09/2009, od 03/2010 som na rodicovskej a cakam druhe dieta (termin mam v auguste). Pracovny pomer mi stale trva (som na dobu neurcitu) a plat pred odidenim na matersku som mala ovela vacsi ako je potrebny na maximalnu vysku materskej. budem mat teda narok aj teraz na tu najvyssiu matersku? nic si dobrovolne nedoplacam.

tupinka
21. jan 2011

Ahojte, kocky, prosim Vas mam na Vas viac otazok. 6.jula bude mat moj starsi syn 2 roky a cakame druhe babatko, tiez bude syn.Chcem Vas poprosit o radu,ze co je potrebne urobit okrem toho, ze od 3.5.2011 mi vznika narok na druhu matersku a potrebne papiere od lekarky si zanesiem zamestnávatelovi a na prislusnu SP nakolko si platim aj DNP.Teraz poberam RP na Miska 256 eur,viem je to len do 20 mesiaca jeho veku,potom prechadzam na 190,10eur.Chcem sa spytat,ako to bude potom s vyplacanim RP, ked budem poberat matersku.Pisete tu, ze RP je mozne poberat este do 6. tyzdnov mladsieho dietata. Rozumiem tomu dobre? A potom poziadam o zastavenie RP na Miska, nakolko budem na MD s druhym dietatom? Niekde som citala ,ze je mozne poberat este na 1. dieta 25%z RP,ked sa budem vlastne aj o neho starat a zaroven budem na MD s 2.dietatom ,alebo je to zla info? Este som sa nebola informovat ani na UPSVAR ani na SP, ze co je potrebne urobit.Mam skusenost, ze o com neviem, tak ani nedostanem.Aspon u nas Vas o nicom neinformuju,ked sa sama na to nepytate. Velmi pekne Vam dakujem za odpoved. 🙂

inneska
21. jan 2011

@kaktusik007 prosím ťa, čo si to teraz písala tej kočke o to príspevku na starostlivosť o dieťa, ak som správne pochopila, tak v podstate ten príspevok sa dá poberať max. 12týždňov(resp. 14 ak nastúpim na MD 8 týždňov pred TP) ked je to do veku 6 týždňov mladšieho dieťaťa..alebo som to zle pochopila?? 😒 lebo ja som akosi mimo z týchto zákonov...

kaktusik007
21. jan 2011

@zuzca80 nie som gapa, ale aj tak 😉 ak si to mala ako zakladny plat, tak potom ano, bude sa ti ratat z maxima... ak si to mala plat plus odmeny, tak je mozne, ze ti druhu matersku vyrataju iba z platu bez odmien --- zalezi dost na mzdarke, ze co potvrdi 😒

kaktusik007
21. jan 2011

@tupinka nastupom na matersku o RP prides, potom mas narok na prispevok na staroslivost, ak on poziadas, vo vyske 41€ - pokial starsi ma do 3 rokov a tento prispevok ti budu vyplacat kym mladsi nedovrsi sest tyzdnov... potom uz mas iba materske
@inneska ano, tento prispevok na starostlivost sa da poberat max cca 4 mesiace - pricom sa vylucuje poberanie RP a tohto prispevku, proste priklad:
na matersku ides 22.02.2011, porodis 01.04.2011, tak za februar je narok na rodicovsky, marec, april, maj, jun (lebo v polovici juna bude mat druhe sest tyzdnov) je narok na prispevok na starostlivost
netusim ako je to osetrene, ak je 6ty tyzden uz v novom kalendarnom mesiaci, ale malo by to byt ako rodicovsky prispevok, mal by byt este narok aj ked podmienka je splnena iba za jeden kalendarny den - ale to nie som si ista

gapa
21. jan 2011

súhlasím s kaktusí, a aj s príspevkom na star. o dieťa, tých 41eur je to tak ako z RP, že je nan nárok v plnej výške aj za časť mesiaca.

inneska
22. jan 2011

@kaktusik007 ale dieťa bude mať podla tvojho príkladu 6 týždňov v polovičke mája, nie?? a v tom mesiaci kedy idem ma MD mi vznikne nárok na rodičovký príspevok aj materské?? či ako??

gapa
23. jan 2011

@inneska
za ten máj máš pravdu, v tom príklade je nárok na PnSoD za marec, apríl a máj
-za február vzniká nárok na rodič.príspevok za obdobie 1.-.21.2, a vyplatí sa v plnej celomesačnej výške (lebo RP sa nevypláca na dni , ale mesiace),
-za odbobie 22.-28.2. vzniká nárok aj na materské, to sa ale vyplatí len za7dní (denná dávka x 7dní).

kvetka84
23. jan 2011

@kaktusik007 @gapa prosim holky. Ako je to ked som na RD a prechadzam na MD. Z coho mi bude vypocitana materska? Som zamestnana na dobu neurcitu, takze by to mal byt pravdepodobny vymeriavaci zaklad. Co to je? Nasla som o tom poucku v zakone o SP, ale akosi mi to nic nehovori. Dakujem

kaktusik007
23. jan 2011

@inneska ano, oprava... to ta tehu demencia 😀 😀 😀 😀 sest tyzdnov od 01.04. bude cca 15.05.
@gapa thx za opravu 😉

gapa
23. jan 2011

@kvetka84
kedže zákon to bližšie nedefinuje, je to dosť na mzdárke, či uvedei tvoju mzdu z prac.zmluvy, či k tomu ešte pridá príp. valorizáciu, čo dostali už tvoji kolegovia. Či uvedie len základný plat z prac.zmluvy bez prémií a odmien alebo spriemeruje pravdepodobné odmeny za celý rok a vyráta aké by pripadali priemerne na mesiac. Ale podstatné je aj to, aby mzdárka uviedla mzdu celomesačné a nie len mzdu za časť mesiaca (aj tak sa to totiž v niektorých prípadoch dá chápať). Bohužial je to takto. Už viackrát som hladala, či neexistuje nejaké usmernenie pre mzdárky zo strany soc. poisťovne, no ja osobne som ho nenašla, aj ked som našla spomínané, že čosi k tomu existuje, no neviem, či to je zo strany soc.poisťovne.
Čo je isté, je to, že sa toto číslo, čo uvedie mzdárka, vydelíl za každých okolností číslom 30 a vynásobí 60%.

krpcek
24. jan 2011

ahojte 🙂 chcem sa spytat, 31.1.2008 som nastupila na prvu MD, ktora mi skoncila 13.8.2008 odvtedy som na RD. moja dcerka bude mat v aprili 2 roky. pracujeme na dalsom babatku? chcem sa teda spytat, ci mam narok na MD taku aku som mala prvu, alebo si mam platit DNP,aby mi ten narok vznikol?
som v PP na dobu neurcitu.

co mam urobit,aby som dostala normalnu matersku? dakujem 🙂

zuzca80
24. jan 2011

@kaktusik007 dakujem. mala som zakladnu mzdu niekolko podstatne vyssiu ako je potrebne, takze by to malo byt v pohode 😉

kaktusik007
25. jan 2011

@zuzca80 ano 🙂 do tych cca 690€ 😉

kaktusik007
25. jan 2011

@krpcek vid moja odpoved zuzca80 tu na tejto strane zo dna 21.01.2011 - je to o tom istom, len v ruzovom 😝

krpcek
25. jan 2011

@kaktusik007 dakujem 🙂

zuzin78
25. jan 2011

ahoj @kaktusik007 dakujem za odpoved co si mi dala k mojej otazke. takze ak tomu dobre rozumiem, tak mam narok na prispevok na starostlivost o dieta do 3 rokov, a vychadza mi to ,ze by som ho mala dostat 3krat, nakolko na matersku idem 24.2.2011 a moja prva dcerka bude mat tri roky az 20..4.2011 a druha dcerka sa ma narodit okolo 8.4.2011 ten prispevok si mam vybavit az ked sa mala narodi,a vyplatia mi ho aj spatne,alebo len za ten jeden mesiac, kedy pojdem ho ziadat? /april 2011/

chcem sa este spytat, platim si DNP aby som mala maximalnu matersku , a teraz vo februari ked nastupujem na druhu matersku mi akurat ubehne 270 dni, ake papiere na to potrebujem, aby ma zo socialky nevratili? od doktorky si mam vypytat dve tlaciva na matersku, jednu zanesiem do prace,kde mi stale trva prac.pomer, a druhu do socialky?

dakujem za odpoved

evii
25. jan 2011

Ahojte,potrebujem poradit...Ja som z tych zakonov uplne,ale uplne mimo.Mame syna bude mat 2r. a uvazujeme o dalsom babatku.Pred tym som bola zamestnana,ale ked som otehotnela,tak som isla na PN.So sefom som sa dohodla,ze ma zamestna v druhej firme a da mi vacsi plat,aby mi vysla dobre PN a materska,takze som dostavala okolo 500€. Ak by som otehotnela a medzitym mi skonci RP,nechcem sa vratit do prace,ale zas na PN,pretoze sef ma urcite nezoberie na nejakych par tyzdnov/mesiacov.Viete mi povedat,z coho mi tu PN a potom aj matersku vypocitaju? Alebo sa musim vrati do prace aspon na par dni?