Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

mirinka9
7. máj 2014

ahojte, viete aj mne niekto poradit? moja dcera dosiahne 3roky 21.9.2014, poberali sme matersku, teraz som na rodicovskej dovolenke. Stale som u toho isteho zamestnavatela. Termin druheho dietatka je 25.10.2014. Cize dieta sa ma narodit po dosiahnuti 3r prveho dietata, ale na matersku budem vypisana skor, ako mi ukonci rodicovska dovolenka. Budem mat narok na matersku?

dena1973
7. máj 2014

@mirinka9 Áno, ak si ešte v PP, tak nárok ti vznikne a počítať sa bude z pravdepodobného príjmu, ktorý ti určí zamestnávateľ.

janca14
8. máj 2014

Mamičky máte niektorá skúsenosť s takouto možnosťou:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/otec-na-matersk...
Ďakujem za odpovede :D

tanita73
9. máj 2014

Ahojte,poradil by aj mne niekto 🙂
Momentálne som na RD s ročným synčekom, popritom som tehotná v 30tt-na najbližšej poradni mi chce gynekolog vypísať MD-je to zbytočné? Mam na ňu nárok alebo nemám,kedze som pred prvým otehotnenim bola síce zamestanana,no pocas PN-ky ma prepustil (firma nam skrachovala) ostala som v nejakej tej ochrannej lehote,cize tých 270dni som mala splnených. Proste neviem ako postupovať pri tomto druhom tehotenstve..... Velmi pekne dakujem za odpoved.

majusqa77
9. máj 2014

@tanita73 vypisat si ju daj. Zanesies na socialku, daju ti rozhodnutis, ze nemas narok na materske a na zaklade toho potom ziadas rodicak.

tanita73
9. máj 2014

@majusqa77 to vážne??? a ten rodičák potom už žiadam na Upsvare s daným rozhodnutím??

majusqa77
9. máj 2014

@tanita73 ano, po narodeni. Prvy rodicak odhlasis, druhy prihlasis a mas 3 roky pokoj 🙂

majusqa77
9. máj 2014

@tanita73 teda ak na materske narok nemas 🙂 ak mas, tak ti ho priznaju a pojdes 6tyzdnov pred porodom nan

kvjetok
14. máj 2014

Ahojte, poprosila by som niekoho o reakciu. Syn sa narodil v juli 2009. Dcerka sa narodila v januari 2012. Momentalne som s nou na rodicovskej dovolenke. Cakam babatko, ktore by sa malo narodit v auguste 2014. Chcela by som sa spytat, ci budem mat opat narok na materske vypocitane z prijmu? Zamestnanecky pomer trva od roku 2006. Od roku 2009, kedy som odisla na prvu matersku, som potom este v roku 2011 "prerobila" u zamestnavatela od juna do decembra, t.z. 7 mesiacov, potom som odisla na druhu matersku. Velmi pekne dakujem za odpoved! 🙂

zalka
14. máj 2014

@kvjetok ak si stále zamestnaná tak áno, dostaneš MD z predpokladaného príjmu.

kvjetok
15. máj 2014

@zalka Srdecna vdaka za odpoveď! 🙂

zalka
15. máj 2014

@kvjetok rado sa stalo

fuska
20. máj 2014

Ahojte, jedna kocka spominala prispevok na starostlivost o dieta. Nieco v tom zmysle, ze ked ma prve dieta menej ako tri roky, tak je 6 tyzdnovy narok na prispevok pre toto dieta odo dna porodu druheho dietata. Na kazdy zacaty mesiac cca 41€. Cize ak sa druhe babo narodi napr. 28. maja, tych 6 tyzdnov pripadne na maj, jun aj jul a cela suma prispevku vyjde na 123€. Viete o tom nieco? @zalka ?

zalka
20. máj 2014

@fuska ja neviem... neporadím

gabika87
20. máj 2014

@fuska je to príspevok na starostlivosť o dieťa, pokial je táto starostlivosť od neposkytovateľa starostlivosti (čize stráži babka a nie jasle) ale tam je podmienka pracovného pomeru rodičov.
teda ak som to správne pochopila, tento príspevok je v hodnote cca 41,11€ do dovršenia 3 rokov dieťaťa

fuska
20. máj 2014

@gabika87 Ja som zamestnana na Tpp, ale som na rodicaku, onedlho na materskej. Co som zistovala aj inde, vyzera to tak, ze mam narok, len som taka rozcarovana, ze som to prvykrat pocula az dnes, nikde o tom nepisu a nehovoria, na upsvare mi to tetuska vobec nespomenula. Setria peniazky. 😀
@zalka Nevadi, aj tak dakujem. 😉

lubkasungirl
20. máj 2014

@fuska ahoj.ja som ho brala.je na sest tyzdnov od datumu nar.dietata.vybavujes na upsvr.vypises tlacivo.donesies rodne listy po porode

simca8358
26. máj 2014

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Rodičovská dovolenka s dcérou mi končí 5.8.2014. Termín pôrodu mám 4.10.2014, čo znamená nástup na materskú dovolenku buď 23.8.2014 ( t.j 6 týždňov pred pôrodom) alebo 9.8.2014 čo je 8 týždňov pred pôrodom. Čo v taktom to prípade? Mám požiadať o čerpanie dovolenky, na tie dni medzi nástupom z jednej RD a nástupom na MD? Ako mi to ovplyvní výšku MD, z čoho sa bude vyrátavať?

lenka369
27. máj 2014

@zalka .ahoy baby tiez mam jednu otazocku?
momentalne som na rodicaku do septembra 2015. predtym bola materska pred materskou som bola PN a pred tym na urade prace, ale platila som si DNP takze mi to vyslo slusne.pokusame sa o dalsie babo a chcem sa opytat ako to bude s tou materskou budem mat narok?

bublinka711
27. máj 2014

Ahojte maminky. Rada by som sa opýtala, či by som pri ďalšom tehu mala nárok na materskú. Pred prvým tehu som bola zamestnaná na dobu určitú. Zmluva mi skončila 9.7.2013. Dcérka sa narodila 14.5.2013, rodičovský mi končil v novembri, teda v decembri mi prišla posledná materská. Rozmýšľame nad druhým mimčom, a teda, sory za hlúpu otázku, ale za akých okolností by som mala nárok na druhú materskú? Alebo už taká šanca vôbec nie je? Ja som z týchto vecí totálny jeleň, vôbec tomu nerozumiem. Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek odpoveď. 🙂

zalka
27. máj 2014

@lenka369 kedy ti skončilo DNP?
@bublinka711 hm... druhá materská? ak ti vznikne najneskôr do konca septembra toho roku poistenie .. tak budeš mať nárok na MD ..
poistením myslím zamestnanie alebo začať si platiť DNP.

dena1973
27. máj 2014

@bublinka711 Je treba rozlišovať, čo je materské a čo je rodičovský príspevok. Zrejme si mala do novembra 2013 nárok na materské zo SP a teraz budeš poberať rodičovský príspevok z ÚP. Ak by si znova otehotnela a chcela by si poberať znova materské zo SP musíš spĺňať určité podmienky pre jej nárok.
1. podmienka - je potrebné sa zamestnať a zamestnanie musí trvať do nástupu na materské resp. spĺňať ochrannú lehotu 8 mes. po ukončení prac. pomeru. Ďalšou hlavnou podmienkou je aby si v posledných 2 rokoch pred pôrodom nazbierala 270 dní nemocenského poistenia.

lenka369
28. máj 2014

@zalka Dnp mi skoncilo este vo Februari 2012 to som uz bola tehotna takze som bola v ochranej lehote.. No takze to vyzera ze s materskej nic nebude kedze dcera bude mat teraz este len 2 roky. Zamestnat sa asi nepojde ved co s nou a DNP tusim ze teraz sa plati vela. Alebo ako to je vlastne?

zalka
28. máj 2014

@lenka369 no potrebuješ na MD 270 dní poistenia ...
a áno DNP sa platí 33,15% resp. 35,15% z VZ .. max. VZ je 1207,50e a platba cca 400 e mesačne.

mravvcek
28. máj 2014

Ahojte baby. Chcem sa opytat momentalne som na rodicovskej dovolenke. Maly bude mat dva roky. Planujeme druhe babo. Da sa dnp uzatvorit? Kolko by som si musela platit DNP? Aku sumu vysoku? Ak by som otehotnela napr.o mesiac platim dalej? Az do 36tt?

hanaja
29. máj 2014

Ahojte, chcela by som poprosit o radu. Za rok 2012 dom odpracovala nasledovne. Prve 4 mesiace v jednej firme, potom DNP az do oktobra , v novembri som sa zamestnala u manzela vo firme, no od 20.11. som bola na materskej. Cely rok 2013 som bola doma na materskej a potom rodicovskej. Teraz by som opatovne mala nastupit na matersku v decembri 2014. Z coho sa mi bude vypocitavat materska? Z celkoveho prijmu za rok 2012? Alebo z predpokladaneho prijmu posledneho zamestnavatela - teda v manzelovej firme? Nevadi, ze realne som pracovala len 20 dni a zvysok som vedena, len ako na MD? ako sa pocita predpokladany prijem? Podla pracovnej zmluvy?
Dakujem pekne

zalka
29. máj 2014

@hanaja z predpokladaného príjmu u mng. tj. čo potvrdí mzdárka tak z toho vyrátajú MD.

hanaja
29. máj 2014

@zalka Dakujem, len moj muz je zivnostnik a ma len jedneho zamestnanca mna....takze vlastne ja si potvrdim svoj predpokladany prijem? Mam tam hodit sumu, ktoru mam na zmluve? Alebo aj inu - vyssiu?

zalka
29. máj 2014

@hanaja ak by šla mzda tvoja hore tak si daj aj vyššiu .. ak si to obhájiš ...

hanaja
31. máj 2014

@zalka Prosim ta, ako je to s tou obhajobou? Kontroluje niekto zo socialky, aky som si dala prijem? Pozeraju na prijem, ktory som mala pred materskou? Mozem napriklad argumentovat tym, ze som sa so zamestnavatelom medzitym dohodla na povyseni?
Dakujem