Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

lamada181
28. máj 2010

ahojte neviem kde sa mam na to opytat som na materskej so synom bude mat teraz dva v juli a cakame asi tretie dietatko a chcela by som tu zvysenu matersku a pocula som ze sa mam dat vypisat na pn ,viete mi niekto povedat ci je to pravda a ci potom dostanem tu zvysenu matersku vlastne budem na ryzikovom tehu. 😀 vopred dakuejm

bzucinka2
28. máj 2010

lamada, myslis zvyseny rodicovsky nie? 😉

lamada181
28. máj 2010

ano

bzucinka2
28. máj 2010

mne povedali, ze ak mas narok na matersku, tak potom aj na zvyseny rodicovsky 🙂

maznacik007
28. máj 2010

lambada a trva tvoj pracovny pomer?

ak ano tak budes mat narok na materske a potom na rodicovsky prispevok vo vyske 256 EUR do 2 rokov veku dietata

ak nie si zamestnana tak potom na nu narok mat nebudes a budes poberat 165 Eur mesacne

ale ako pozeram na vek tvojho maleho... ak si nemala narok na zvyseny RP pri Patrikovi tak ti nevznikne ani pri dalsom dietati..

pokial si uz tehotna tak je uz neskoro zacat si platit DNP

lamada181
29. máj 2010

aha no to este neviem ale dakujem vsetkym

ajka82
30. máj 2010

ahojte, mam otazocku, z toho co som vsetko pocitala...
som na RD s dcerou, minuly rok k 30.6. som dostala vypoved z prace(zrusena cela firma) a teraz uz cakame druhe babo... uz asi nebudem mat narom na materske a zvyseny RP, alebo myslite ze sa to da, ked este teraz zacnem platit DNP?... ci uz je neskoro? ... asi uz hej ☹ alebo ma niekto potesi,ci sa da este nieco robit?

lamada181
31. máj 2010

baby a keby som si chcelam paltit kolko to robi mesacne a ako dlho to musim platti 😀 dakujem

lamada181
31. máj 2010

a viem ze so uz o tom pisala ale vraj je to mozne teraz mi znama hovorila ze ked idem s rodicaku na rodicak tak mozem dostat zvysenu ale nie rizikove ale marod lebno vraj to plati stat viete nieco o tom alebo poradte kolko mam platit teda
ja som ak som tak treti tyzden tehu dik

cigaretka5
1. jún 2010

@ajka82 vsetko zalezi v ktorom si tyzdni aby si mala maximalnu matersku nestaci byt za posledmne dva roky poistena , co by si bola kedze do 30 6 si bola zamestnana co sa berie ako poistena. musim si platiti aj DNP z maxima minimalne 26 tyzdnov od nastupu na matersku dovolenku.......

cigaretka5
1. jún 2010

@lamada181 pozdravuj znamu
zakladne otazky si zamestnana alebo mas platnu pracovnu zmluvu, alebo?

lamada181
1. jún 2010

takto ja som robila ale nedostala som ani matersku ktora sa dostava pol roka a ani zvyseny rodicak
preto sa pitam ze ak si zacnem platit nejake odvody teraz ci to este stiham alebo ak sa hodim na pn nie na ryzikove ze ci dostanem ten zvyseny rodicak
pltnu zmluvu nemam uz

lamada181
1. jún 2010

aku mame znamu 😀 cigaretka

ajka82
1. jún 2010

@cigaretka5 takze to znamena, zeked si teraz zacnem este platit DNP tak to stiham, hej? samozrejme ze najvyssi sa bude musiet platit, teda aspon podla toho co som citala...len somsi nebola ista, cisa mito este oplati,alebo uz nestiham 😅

cigaretka5
1. jún 2010

@ajka82 ak mas do nastupu na matersku menej ako 26 tyzdnov tak sa to urcite oplati

cigaretka5
1. jún 2010

@lamada181 rada by som ti odpovedala ale neviem v akom si rezime? Caka na teba zamestnavatel alebo si nezamestnana? ak si nezamestnana nedostanes matersku ani ak si teraz zacnes platit ani rizikove tehotenstvo ani nic ti nepomoze jednoducho nesplnas podmienku byt 270 dni poistena. AK mas platnu pracovnu zmluvu a PP stale trva potom ak mas do nastupu na matersku minimalne 26 tyzdnov potom sa ti to oplati platit

ajka82
1. jún 2010

cigaretka, myslim, ze dnes je akurat 26 tyzdnov 😅 ...a da sa ist na matersku aj o tyzden neskor,keby daco?

lamada181
2. jún 2010

no som nezamestnana , aha takze nic mi nepomoze teda
ja som ak tak vzaciatkoch tehu ale fakt som s toho debil lebo ta baba tiez nebola zamestnana a isla s rodicaku do rodicaku tak ako by som mala ist ja a dr ju dala na pn bola celyvh 270 dni a dostala zvysenuy rodicak tak mam teraz pekny chaos teda s toho neva co uz 😀

lamada181
2. jún 2010

ale velmi pekne dAKUJEM vsetkym uvivdme co uz 😀

lazika1
2. jún 2010

Baby neviete mi poradit? Som zamestnaná, ale momentálne som na rodičovskej dovolenke. Ako je to teraz s nemocenským poistením? Som momentálne nemocensky poistená? Mám nárok na PN? Platím si DNP. Dakujem za odpoved.

gapa
2. jún 2010

lazika,
ak vznikne PN počas čerpania RD nemáš nárok na nemocenské zo zamestnania. Počas čerpania RD je prerušené nem.poistenie zamestnanca (len pre náro na materské sa aj toto obdobie ráta do doby trvania nem.poistenia, ak prac.pomer trvá) Z DNP máš nárok na nemocenské, ak máš splnenú podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN.

cigaretka5
2. jún 2010

@ajka82 da sa ist 6 alebo 8 tyzdnov inak sa nedea. Vzdy sa ale da dohodnut s gynekologom aby ti napasoval termin porodu tak aby vysla materska.

michaelka
4. jún 2010

Ahojte, chcem sa opytat ked pojdem z rodicovskej znova na matersku ( PP stale trva ) budem mat matersku v rovnakej vyske ako som mala predtym?

tulipanike
16. jún 2010

ahoj, chcem sa opytat:
teraz som na materskej, akurat si idem davat ziadost na rodicovsky ten zvyseny
planujeme druhe dietatko - chceme zacat snazilkovat cca rok po porode ( rodila som vo februari 2010 )
takze, treba mi platit odvody do soc. poistovne rok pred otehotnenim, aby som zas dostala vyssi rodicovsky? z povodnej prace som dostala pred materskou vypoved, takze teraz som vlastne nezamestnana

dakujem

mamcaaa
24. jún 2010

Ahojte, mohol by niekto poradiť aj mne??? 15 augusta mi končí RD, ale zároveň v ten istý den nastupujem na MD. Čo všetko potrebujem vybaviť. Treba ísť aj na úrad práce kvôli ukončeniu rodičovskej??? Alebo len do zamestnania odnesiem potvrdenie o nástupu ma MD, a počkám si na rozhodnutie a zvyšok až po pôrode??? A z ukončením RD mi rodinné prídavky ostávajú automaticky dalej, alebo treba niečo vybaviť???? Budem rada za každú odpoveď.

elenka.k
24. jún 2010

@michaelka ahoj, ja som to vybavovala minuly tt., tak mne zamestnávateľ napísal trošku vyššiu sumu ako pri prvej materskej, pretože na soc. chceli predpokladanú sumu platu z toho mesiaca v tomto roku, takže bol zaskočený aj zamestnávateľ, tak bol dobrý a uderil 🙂 mi tam väčšie číslo. (pri prvej je to nejakých 90% či tak nejako) a teraz pri druhej ( sa počíta iba 55% samo. z denného vymeriavacieho výmeru)

elenka.k
24. jún 2010

@mamcaaa ahoj, no neviem, či treba nahlasovať ukončenie, ale prechod na materskú treba - ísť s tým papierom, čo Ti dá dr(výpis na materskú) na úrad práce, tam Ti dajú tlačivo na sociálku a tam Ti dajú potvrdenie, ktoré Ti má vypísať zamestnávateľ( tam od Teba budú vyžadovať predpokladaný plat za tento _konkrétny mesiac, čo si už vypísaná na materskej, tiež toho roka)Môj zamestnávateľ sa až čudoval, že čo chcú... A s vypísaným potvrdením sa vrátiš na soc. a tam si zaznamenajú a výmer Ti pošlu do 2tt, a potom s výmerom dojdeš na úrad práce, kde zase posudia, či Ti budú ešte doplácať, ale Ti nevyjde nič, ale prídavky Ti samo patria aj na prvé aj na druhé dieťa

mamcaaa
25. jún 2010

elenka.k - ďakujem za odpoveď, teraz sa mi to zdá akosi zložitejšie. Ja som bola v tom že papier o nástupu na MD odovzdám zamestnávateľovi, a potom mi príde až to rozhodnutie, teda tak sa mi zdá že to tak bolo keď som prvý krát nastupovala na MD.

kkiki
26. jún 2010

@gapa ahoj, mam na teba otazku, vidim ze sa rozumies 🙂 minuly rok som nastupila na matersku , predtym som bola dnpo a 3 mesiace zaroven aj szco,, kedze som si podla nasich uradnikov platila nizke odvody dostavala som matersku prosim pekne 150eur ... to je este menej kolko som platila odvody ale neva .... po pol roku som presla na rodicovsky, dali mi zvyseny 256 co bol pre mna pokrok mega a pani ked zbadla ako malo mi socialka malo platila povedala mi ze mi to musia doplatit a veruze v jeden den prisli peniaze ... nerozratava som kolko ale zas tak vela to nebolo okolo 600 ... tak sa chcem spytat teraz cakam dalsie babo a na matersku by som mala nastupit v januari ... ze ci zas budem 6 mesiacov dostavat almuznu a potom zase aspon tych 250 eur ... to mam zato ze statu platim od 18 dane a odvody ...