Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

dena1973
11. okt 2014

@dobrovolnakacena Ak ten príjem z r. 2014 nie je z toho poistenia, z ktorého ideš na materské, tak príjem pre materské sa bude počítať z pravdepodobného príjmu.

mily7
12. okt 2014

Babenky mne bolo povedané pri prechode z rodičovskej na materskú že mám poslať do sociálnej poisťovne potvrdenie od lekára plus registračný list fo.o tom ale inde ani moja susedka v rovnakej situácii nechyrovat plus o úrade práce mi nič nepovedali v soc.poisťovni.som stále zamestnancom. Prosím o radu aké papiere vybaviť. Zajtra sa chystám zasa volať soc.poisťovňu.

liz_lemon
13. okt 2014

@mily7 gynekolog ti da tlacivo na MD, a to odnesies svojmu zamestnavatelovi, a on to posle do Socialnej poistovne, ty tam pojdes az mesiac pred koncom MD, aby si sa zaregistrovala na dochodkove

kika7786
13. okt 2014

@zalka ....vtedy som na to nemyslela a ani som to nevedela... mám to teraz ako dotatok k zmluve len na to obdobie kedy pracujem pocas RD, inak plati povodna zmluva, no ale VZ som si uz pokazila, a ta nova zmluva by mala byt este v tomto roku 2014 alebo aj 2015 moze byt, aby sa ratal VZ? dakujem ti moc za rady 🙂

zalka
13. okt 2014

@kika7786 lepšie v tomto roku ... tak aby do nástupu na MD alebo PN si stihla na novú zmluvu odrobiť 90 dní bez PN a OCR

kika7786
13. okt 2014

@zalka no teda tak to neviem ci stiham tento dotatok mi plati do konca oktobra a pootom uz iba 60dni by som stihla, ci dolezity je zaciatok zmluvy a moze sa byt aj na prelome rokov?

zalka
13. okt 2014

@kika7786 90 dní aj na prelome rokov ...

broni82
14. okt 2014

Ahojte maminky, mala by som taku otazocku pre uctovnicky asi najskor... som na RD, ale v decembri prejdem spat na MD s druhym mimi... som stale zamestnana u toho isteho zamestnavatela, takze by som chcela vediet, ci znova prechadza nejaka odvodova povinnost na zamestnavatela, ci bude platit celych 35,2% z mojej hrubej mzdy do vsetkych fondov, alebo tam je odvodova povinnost len do niektorych fondov, pripadne ziadna odvodova povinnost? hadam som to dobre napisala 🙂 budem vdacna za kazdu odpoved 🙂

liz_lemon
14. okt 2014

@broni82 pocas MD sa neplatia nijake odvody, ved napokon nebudes dostavat mzdu, ale materske zo socialnej poistovne

broni82
14. okt 2014

@liz_lemon nemyslela som svoje odvody, ale odvody mojho zamestnavatela... viem, ze tam su vylucene odvody do socialky, ale napr. urazove plati zamestnavatel pocas MD stale... resp. platil dva roky dozadu... len neviem, ako je to teraz

sya
15. okt 2014

ked nastupujem na matersku mam nahlasit na urade prace ze nech mi pozastavia rodicovsky aby som nemala preplatok?papier ziadost som poslala môjmu zamestnavatelovi a on to neriesi a neposlal to na socialku.a na urade prace potrebuju neaky doklad ze od kedy mam nastupit na matersku a ja ziadny doklad nemam lebo som ho poslala zamestnancovi.poradte mi co mam robit ako sa mam doziadat materskej

dena1973
15. okt 2014

@sya Choď za zamestnávateľom, aby ti žiadosť potvrdil (dal pečiatku a podpis + dátum kedy si naposledy pracovala) dal ti ju do rúk a ty si sama zanesieš na SP. Dostaneš rozhodnutie, ktoré treba zaniesť na ÚPSVaR....

vbc22
15. okt 2014

@zalka mozem prosim aj ja poziadat o radu? Som na RD s dcerkou ma 2,5 roka 28.10 by som mala nastupit na dalsiu MD,ale papier od lekara este nemam,poradnu mam presne 28.10. Staci,ked az v ten den vypise papiere na md a ja nasledne poslem zamestnavatelovi a ten do soc.poistovne? Alebo mam skocit radsej k dr.skor,neviem,ci je tam nejaka lehota do ktorej treba papier na md dorucit do socialky alebo je to jedno. Dalej ma zaujima,ci mi potom automaticky pozastavia RD a pride len MD zo socialky alebo treba aj na upsvare nieco oznamovat?pripadne co treba este vybavit? Dakujem krasne za odpovede.

sya
16. okt 2014

@vbc22 neviem ci to dobre chapem ale ja tiez este nemam vybavene nic kvôli tahackam so zamestnancom. na matersku som mala nastupit 27.9. a stale mi nepotvrdil ziadost od lekara ktoru ma poslat na socialku a ta ti posle papier s ktorym ides na upsvar.matersku ti doplatia spätne keby si to nestihla a rodicovsky budes musiet vratit keby ti nahodou uz nabehol.ja neviem tiez ci mam stopnut rodicovsky a cakat na matersku ktoru ktovie kedy vybavim ale zas nemam ziadny doklad s ktorym by som isla na ursvar kedze som ho poslala zamestnancovi jedine ze mi lekar da novy a s nepotvrdenim pojdem na urad,,,drzim palce

zalka
16. okt 2014

@vbc22 no na UP odnesieš potvrdenie, že ti patrí MD. A čo sa týka SP, kludne chod na poradnu vypíše ti MD, s tou chod k zamestnávateľovi nech ti ju potvrdí a odnes si ju sama na SP... zamestnávateľ môže zabudnúť, alebo sa oneskoriť a ty neskoro prachy nechceš.

dena1973
16. okt 2014

@vbc22 Najlepšie bude keď to urobíš ako ti radí zalka. Len doplním....ak odnesieš potvrdenú žiadosť o materské zamestnávateľom na SP musíš počkať na rozhodnutie o nároku na materské a s tým rozhodnutím choď na ÚP a na základe neho ti nárok na RP pozastavia....

vbc22
16. okt 2014

@dena1973

@zalka
dakujem vam velmi pekne dievcata. A ako je to prosim s tou odhlaskou a prihlaskou na dochodkove?
Zamestnavatelovi to viem jedine poslat postou,budem dufat,ze sa to velmi nezdrzi. Na md idem 28.10. To vlastne za 10p.mesiac dostanem este plny rodicak k 15.11. Ako mi chodieva a v novembrii by mi mala prist este materska za 4 dni z oktobra a potom v decembri uz riadna materska za cely november, spravne to chapem?

zalka
16. okt 2014

@vbc22 án o správne to chápeš, no dnom nástupu na MD sa odhlásiš z dôchodkového poistenia na SP ...

sinqa
19. okt 2014

@zalka Ahoj mozem ta prosim poprosit o radu? Ak by som po ukonceni rodicovskej dovolenky nastupila do prace a o 2-3 mesiace isla na dalsiu matersku, mam narok na materske? Dakujem.

zalka
19. okt 2014

@sinqa ak si bola zamestnancom počas RD tak áno .. ak si počas RD bola nezamestnaná tak nie ...

benmar
24. okt 2014

@zalka
ahoj mozem aj ja poprosit radu? Momentalne som na rodicovskej dovolenke syn bude mat 26.12.2014 - 3 roky a ja som tehotna. Termin druheho porodu mam 10.2.2015. Predpokladany nastup na matersku dovolenku je 1.1.2015. Pred prvym porodom som bola zamestnana 5 rokov u jedneho zamestnavatela a moj pracovny pomer stale trva. Otazka je ci mam narok na matersku aj pri druhom dietati alebo nie kedze nestihnem porodit ani nastupit na matersku do 3 rokov prveho dietata? Ak nevznikne narok mozem nieco urobit aby vznikol alebo ako sa to riesi dostanem len rodicovsky prispevok? Dakujem velmi pekne za radu

laurika26
24. okt 2014

@benmar máš nárok, výška materskej závisí od toho, či si zamestnaná u sukromníka alebo v štátnej sfére. Zamestnávateľ je totiž povinný doručiť do SP tlačivo, kde uvedie, aký by si mala plat, keby si robila za posledný mesiac a minimálku ti musia zaplatiť.

dena1973
24. okt 2014

@benmar Ak ti prac. pomer trvá, tak nárok na materské ti vzniká a nástup na materské v takomto prípade môže byť 6 až 8 týž. pred predpokladaným pôrodom. Do nástupu na materské - r. 2015 (ak to nestihneš do 3 r. veku prvého dieťaťa) buď nastúpiš do práce resp. ak máš dovolenku, tak ju budeš čerpať. Ak nástup na materské bude v r. 2015, tak rozhodným obdobím pre výpočet materskej bude r. 2014. Tým, že by si nastúpila v tomto roku do práce resp. by si čerpala dovolenku, tak z tohto príjmu sa počítala aj materská....

dena1973
24. okt 2014

@benmar A ešte doplním: Ak termín pravdepodobného pôrodu máš 10.2.2015 tak nástup na materské (6 týž.) vychádza na 30.12.201, 8. týždňov vychádza na 16.12.2014. Na materské musíš nastúpiť najneskôr 6 týž. pred pravdep. pôrodom...t.j. podľa tvojho dátumu pôrodu (10.2.2015) je to najneskôr 30.12.2014. A v takomto prípade je rozhodným obdobím r. 2013. A ak si bola celý rok 2013 na RD, tak sa bude počítať materské z pravdep. príjmu, ktorý určí zamestnávateľ.....(no stále platí, že pracovný pomer trvá)....

benmar
24. okt 2014

Dakujem velmi pekne za odpovede

mimiky26
5. nov 2014

@zalka ahoj,kedze si mi poradila v minulosti,obraciam sa opat na teba🙂 Od aprila 2012 som bola na MD, nasledne az do maja 2015 budem na RD a pracovny pomer mi stale trva. Planujeme druhe babo, a tak sa chcem opytat: Ak by som otehotnela do toho maja2015, potom trebars isla az do nastupu na MD na PN, z coho by sa mi ratala MD? A ak by som sa este stihla zamestnant na dohodu, ratala by sa mi MD aj z TPP aj z dohody? Resp. zaujimalo by ma,ci by som si druhu MD vedela este nejako zvysit. Dakujem pekne za vsetky rady.

zalka
5. nov 2014

@mimiky26 MD zvýšiš tou dohodou alebo aj druhým PP.
A ak otehotnieš v roku 2015 a nástup na MD bude v roku 2015 tak MD zo zamestnania bude z predpokladaného príjmu, detto aj PN po RD .
Ak otehotnieš v roku 2015 ale nástup na MD bude v roku 2016 tak potrebuješ čerpať alebo odpracovať aspoň 1 deň po RD a až tak ísť na PN .. a PN sa bude rátať z predpokladaného príjmu, a MD z príjmu z toho jedného dňa , ak by si hned po RD šla na PN tak MD by bobla minimálna ak by si na PN bola do konca roka a v roku 2015 by si neodrobila ani 1 deň.

Samozrejme aj z dohody môžeš ísť na PN, kedykoľvek, na MD po splnení podmienky 270 dní poistenia.

mimiky26
5. nov 2014

@zalka dakujem pekne, vsetkemu rozumiem,len este by som chcela vediet, ak chcem aby sa mi MD pocitala aj z tej dohody, resp druheho PP,tak by som musela nastupit uz v tomto roku 2014,vsak? A pri tej dohode neplati,ze staci odpracovat 90 dni,aby sa mi z toho potom ratalo PN a MD?

zalka
5. nov 2014

@mimiky26 90 dní platí aj pri dohode ... a dohoda musí začať pred otehotnením lebo ináč nestihneš podmienku 270 dní poistenia

mimiky26
6. nov 2014

@zalka tak teraz tomu trochu nerozumiem..staci odpracovat 90 dni na tu dohodu alebo 270 dni?