Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
18. apr 2014

@lenocka22 z TPP z predpokladaného príjmu ak nedáš výpoved, a z dohody ak splníš podmienku 270 dní poistenia.

lenocka22
18. apr 2014

dakujem krasne za rychlu odpoved, takze ak som to spravne pochopila, ak TPP bude stale trvat a splnim podmienku 270 dni z dohody, bude mi materska vypocitana z oboch zamestnani. Pokial 270 dni z dohody nesplnim, bude pocitana len z prijmu TPP ?
A neviem ci by si mi vedela poradit aj v tejto veci- komu som povinna nahlasit pracu na dohodu ? Viem ze urcite na socialnej poistovni a aj svojmu prvemu zamestnavatelovi?

zalka
18. apr 2014

@lenocka22 nie prvému zamestnávateľovi nie si povinná hlásiť dohodu a do SP áno, lebo sa musíš odhlásiť z dôchodkového poistenia.

lenocka22
18. apr 2014

@zalka este raz dakujem, velmi si mi pomohla 😉

zalka
18. apr 2014

@lenocka22 rado sa stalo

inged
22. apr 2014

Baby toto riesim aj ja. Doma mame 11mes spunta a na buduci rok by sme sa chceli pokusit o dalsieho. Tiez som na TPP. Myslela som, ze plynule prejdem z MD na RD a nasledne zase na MD ale niekto zo znamych mi povedal, ze nemam narok opat na davky pocas MD (65%zo mzdy) ale len a hned na rodicovsky prispevok. Lebo ze vraj musim odpracovat minimalny cas napr 1mesiac, aby mi ten narok v Socialnej vznikol. Ako to teda je? Musim ist spat do prace na nejaky cas alebo mozem ostat so spuntikom doma a hned prejst na matersku pri druhom? Zmenilo sa od r 2014 nieco? Dakujem

zalka
22. apr 2014

@inged nemusíš odpracovať nič .. ak prejdeš z RD na MD, a si zamestnaná aj počas RD teda v evidencii zamestnávateľa . Kludne sa pokúšajte.

ivet55
29. apr 2014

@zalka Ahojky, prosím ťa chcem sa spýtať, ked som teraz na RD a stále zamestnaná - ku koncu roku nastupujem na druhú materskú, tak ako my budú materskú rátať? viem že na nu nárok mám kedže som stále zamestnaná len neviem ako si vyrátať jej výšku. Ak by som napríklad odpracovala v tomto roku 2-3 dni s ovela väčšou mzdou ako predtým tak by sa mi to prerátvalo aj za tieto dni?

zalka
29. apr 2014

@ivet55 nie .. neovplyvnilo by to výšku MD... iné by bolo keby si odpracovala tie 2-3 dni v roku 2013, MD ti vypočítajú z predpokladaného VZ.

ivet55
29. apr 2014

@zalka ďakujem, v 2013 som poberala materskú. a predpokladaný VZ mi vypočíta mzdárka alebo na SP?

zalka
29. apr 2014

@ivet55 neodpracovala si v roku 2013 ani jeden den? a predpokladaný VZ potvrdí mzdárka ...

ivet55
29. apr 2014

@zalka nie prvých 15 dní som bola PN, potom materská, následne rodičovský až doteraz

zalka
29. apr 2014

@ivet55 tak potom MD budeš mať z predpokladaného príjmu...

beatricer
30. apr 2014

Kamarátka má problém a preto prosím o radu......... @gapa ty si mi už dávno poradila za čo ti veľmi pekne ďakujem a teraz k otázke....... Kamoška pracovala do 5/2011 kedy nastúpila na MD, potom na rodičák, ale firma kde pracovala zanikla 31.3.2013. ešte je na rodičáku až do 24.6.2014 kedy chlapček bude mať 3 .roky, ale je tehotná a termín pôrodu 27.8.2014. Na materskú by mala nastúpiť 16.7. 2014.Má tam vlastne hluché obdobie asi 3 týždne. Čo s tým keď by chcela dostávať materskú a nie hneď len rodičák? Vraj zamestnať sa s najvyšším vymeriavacim základom by nebol problém. Alebo bude mať nárok na materskú? Prosím nevie čo stým , za každú radu budem veľmi vďačná

zalka
30. apr 2014

@beatricer ako zanikla? odpracovala kamarátka aspon 1 den pri skončení PP? Ak áno tak vie získať ešte MD.
Ak neodpracovala, tak nárok na MD nemá bezohladu na to či sa teraz zamestná alebo nie .. lebo nebude mať splnenú podmienku 270 dní poistenia.

beatricer
30. apr 2014

@zalka počas rodičovskej dovolenky zomrel majiteľ firmy tým pádom jej zanikol aj pracovný pomer

zalka
30. apr 2014

@beatricer nárok na MD nemá ... bezohľadu či niečo spraví alebo nie.

katkaklim
1. máj 2014

Ja by som tiez chcela poprosiť o radu.V máji 2012 som nastúpila na MD,po skončení MD v januári 2013 som si vyčerpala dovolenku ktoru som mala u zamestnávateľa,a potom som nastúpila na RD.Teraz čakáme druhé babo a nastúpila som uz na MD,včera mi prišiel papier zo Sociálky s výškou DVZ,táto suma sa mi zdá vsak mala,preto si to chcem preratat.Chcem sa opýtať či tým,ze som čerpala dovolenku som si DVZ "pokazila"?Alebo na základe čoho mi bol vypočítaný DVZ?dakujem krasne.

oblecenieavecicky
1. máj 2014

Ahojte, tiež sa chcem poradiť. Môj syn dovŕši 1.6. tri roky, to znamená, že týmto dňom mi končí rodičovská dovolenka, ak som to správne pochopila. Termín pôrodu druhého dieťaťa mám stanovený na 18.7., tak sa chcem spýtať, čo je pre mňa najvýhodnejšie - dať si vypísať materskú od lekára od 2.6.? To je v rozmedzí tých osem týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu, ako to stanovuje zákon. Šesť týždňov pred pôrodom vychádza presne na 6.6., ale myslím si, že je výhodnejšie prejsť rovno z rodičovskej na materskú a nečerpať si dovolenku. Alebo sa mýlim? Ďakujem za každú radu.

zalka
1. máj 2014

@katkaklim no MD bude rátaná z príjmu roku 2013 ... a ty si príjem mala .... tú dovolenku takže asi si si pokazila MD tou dovolenkou ... ak by si dovolenku nečerpala... tak by si nemala žiaden príjem.. a tvoja MD by bola rátana z predpokladanej mzdy ... takto je platená z dovolenky...

@oblecenieavecicky môžeš čerpať dovolenku, môžeš ísť na PN, môžeš nastúpiť na MD ... nemá to žiaden vplyv na výšku MD ...

babatenko
4. máj 2014

@zalka Ahoj, vidim, ze si viacerym fundovane odpovedala, budem mat aj ja jednu otazocku : ked pises, ze pri prechode z RD na MD sa vyska novej MD vypocitava podla predpokladanej VZ, co to znamena? Moze sa mi stat, ze budem mat ovela nizsiu druhu MD ako prvu, pokial som stale v TPP a prechadzam na MD kontinualne? Dakujem za odpoved

zalka
5. máj 2014

@babatenko áno môže sa to stať, ak pred prvou MD si mala odmeny, tie ti navyšili VZ a bola vyššia MD. Pri predpokladanom VZ záleží od mzdárky čo napíše no minimálne musí napísať sumu čo je na platobnom výmere.

babatenko
5. máj 2014

@zalka ďakujem veľmi pekne, tie odmeny tvorili minimálnu čiastku, takže ak by tam ani neboli, nič veľké sa nestane... vďaka za odpoveď 😵 😵 😵

biene
5. máj 2014

@babatenko mne osobne mzdarka oznamila, ze mi ako predpokladany VZ da moju hrubu mzdu, ktoru mam v zmluve. Takze ozaj zalezi len od nej

babatenko
5. máj 2014

@biene ale veď tak to aj má byť, nie? lebo výška materskej sa vypočítava z hrubej mzdy, nie čistej

biene
5. máj 2014

@babatenko jasne, tym som len chcela povedat, ze mne by ziadne odmeny resp. pripadne zvysenie platu nezohladnovala. Su mzdarky, s ktorymi sa da dohodnut a potvrdi vyssi predpokladany prijem.

leelyanah
6. máj 2014

@zalka ahoj, sledujem tuto diskusiu, kedze ma caka taka tiez nastup na matersku rovno z rodicovskej. Chcela som sa ta v tejto suvislosti spytat na nieco. V poslednych prispevkoch si pisala kockam, ze cerpanim dovolenky po ukonceni MD si mozu pokazit vysku dalsej materskej, kedze sa to rata ako prijem. Je mi jasne, ze tyka sa to pripadov, ked cerpanie dovolenky (=prijem) je v roku, ktory bezprostredne predchadza nastupu na dalsiu matersku.

Co ale v pripade, ked nastup na dalsiu matersku je napr. v roku 2015 a cerpanie dovolenky bolo v roku 2013? Z coho sa bude ratat materska?

Keby doslo k prepusteniu mamicky po navrate z druhej RD, aky prijem sa bude brat do uvahy pri vypocte davky v nezamestnanosti? Ovplyvni ju cerpana dovolenka medzi MD a RD?

Pri debate o dalsej materskej mi totiz ponukli moznost cerpania nazbieranej dovolenky s tym, ze musim im to nahlasit uz pri ziadosti o matersku. Preto sa informujem, aky by to malo vplyv.

rybiz
6. máj 2014

@zalka tiež by som ťa rada poprosila (vidím že vieš poradiť). Mám skoro 2-ročné dieťa. Ak dobre chápem, keby som nastúpila na ďalšiu materskú pokiaľ som ešte na rodičovskej, tak sa mi ďalšia materská ráta ako pri prvom dieťati ... ale ako by to bolo, keby zostanem tehotná, ale skončí mi rodičovská skôr ako by mi začala ďalšia materská? ďakujem

zalka
6. máj 2014

@leelyanah
Co ale v pripade, ked nastup na dalsiu matersku je napr. v roku 2015 a cerpanie dovolenky bolo v roku 2013? Z coho sa bude ratat materska?
Z príjmu z roku 2014, a ak nie je príjem v tom roku tak z predpokladaného príjmu ......

Keby doslo k prepusteniu mamicky po navrate z druhej RD, aky prijem sa bude brat do uvahy pri vypocte davky v nezamestnanosti? Ovplyvni ju cerpana dovolenka medzi MD a RD?
Ťažká otázka, mohla by byť podpora rátaná z minima ( alebo z tej dovolenky), ak by nebol čerpaný den dovolenky po RD pred skončením PP .... neviem ti odpovedať na túto otázku. Skús napísať do poradne SP.

zalka
6. máj 2014

@rybiz záleží od rokov,
ak ti skončí RD napr. rok 2014 a na novú MD nastúpiš rok 2015 ... tak MD sa ráta z príjmu zr oku 2014 ( vtedy je dobré odrobiť aspon 1 deň ) a nebyť na PN napr. celý čas
ak ti skončí RD napr. rok 2014 a ty nastúpiš na novú MD rok 2014 .. tak MD sa ráta z príjmu predpokladaného teda podla toho čo napíše mzdárka do potvrdenia.