Materská, rodičovská, opät materská?

dari
24. aug 2007

Ahojte ! Prosim Vas neviete poradit?
Som zamestnana od roku 2000. V maji 2005 som nastupila na matersku dovolenku. Teraz som na rodicovskej dovolenke, ktora by mala trvat do 06/2008. Cakame druhe babo 🙂 Termin porodu je 01/2008. Neviete, ci mam narok opat na matersku dovolenku, alebo budem pokracovat iba s rodicovskym prispevkom ?
Dakujem 🙂

zalka
4. jan 2014

@bambulka814 rado sa stalo

katarinka289
4. jan 2014

@zalka ahoj pisala si mi ohladom DNP v inej diskusii.Teraz.by som sa tiez chcela spytat na nastup na MD po rodicovskom(resp.pocas rodicovskeho). MD v 2012 som mala max.z DNP,ktore mi zaniklo vo februari 2012,ked som z PN nastupila na MD .Teraz by mi bola MD pocitana zo mzdy? Pocita sa z hrubeho,alebo z cisteho? Dakujem

dena1973
4. jan 2014

@katarinka289 Ak nastúpiš na materské v tomto roku - r. 2014 (pracovný pomer ti trvá) a v minulom roku (rok 2013) si celý rok bola na RP, tak sa ti materské bude počítať z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý ti určí zamestnávateľ. Ide o hrubý príjem, aký by si mala keby si nastúpila do práce.

milluska
4. jan 2014

@zalka dakujem, jasne ze nic nepodpisem, ked som kryta tak mi nic nehrozi 😉
A da sa poberiat PN aj v case rd, teda NAMIESTO rp?
A citala som, ze ak by som napr tento rok otehotnela a bola na rizikovom a teda poberala nemocenske a porod by bol v roku 2015, md by sa ratala z tohto roku a kedze by som bola pn, ovplyvnilo by to vysku materskej? Neviem ci som to spravne pochopila..
A prepac ze ta stale bombardujem otazkami

zalka
4. jan 2014

@milluska teraz nechápem, ak si počas RD a poberania RP zamestnaná, tak zo zamestnania nemáš nárok na PN.
Ale ak si si platila DNP tak vtedy máš nárok na PN z DNP súbežne s poberaním RP. A čo sa týka toho otehotnenia a pôrodu, záležalo by či ti skončila RD, či si odpracovala aspon 1 den po RD a tak šla na PN .. proste moc možností .. ťažiko niečo riešiť hypoteticky a navyše nepamätám si všetky baby , takže ak tak napíš presnejšie čo ťa zaujíma.

blondi2
4. jan 2014

Dievcata 10. januara mam termin porodu. Na materskej dovolenke som od 3.1.2014. Na matersku narok nemam, to mi je jasne (pretoze prve dieta sa mi narodilo necely rok po skonceni VS, takze som nestihla odpracovat potrebnu dobu). Teraz 10.januara mi konci rodicovska dovolenka. Otazka znie, ake papiere musim odniest na socialku a UPSVAR? alebo co vsetko musim vybavit?

zalka
5. jan 2014

@blondi2 počkaj pri prvom dieťati si bola zamestnaná? a stále si zamestnancom alebo ti skončil PP počas prvej MD a RD?

punky
5. jan 2014

ähojky poradite mi nekdo jsem zamestnana za rok se mam vratit po rodicovske do prace premyslime o druhem miminku mam narok na stejnou materskou co jsem mela s prvnim mimcem?dekuju za odpovedi 😉

blondi2
5. jan 2014

@zalka PP mi skoncil den pred nastupom na MD, to este pri prvom dietati. Teraz musim ist aj do socialnej poistovne, ked viem, ze nemam narok na matersky prispevok? a kedy sa vlastne vybavuje rodicovsky prispevok, este pred porodom,ci az po? Dakujem.
ale rozmyslam, ze do social. poistovne asi musim ist, aby si ma tam zaevidovali, nech sa mi pocitaju tie 3 roky na dochodok, ci nie?

zalka
5. jan 2014

@blondi2 skús sa informovať na UP ... a podla toho sa zariad, niekde vyžadujú niekde nie ... tažko povedať .. a do SP musíš ísť po pôrode do 45 dní aby si sa zaevidovala na dôchodkové poistenie

aamanda
7. jan 2014

ahojte, viete mi niekto poradit s vyskou materskej pripadne ako veci poriesit aby som mala normalnu vysku k mojmu platu? teraz vysvetlenie:
bola som na MD, ktora bola platena z mojho prijmu (normalna materska).
po materskej som nastupila do prace ale len na ciastocny uvazok + poberam rodicovsky
v lete by som mala nastupit na dalsiu MD a tu je kamen urazu - bude moja MD pocitana z prijmu pocas RP teda zo skrateneho uvazku alebo bude pocitana z pravdepodobneho celeho uvazku pripadne ci bude pocitana ako ta prva. ked pojdem na dalsiu MD este stale budem na rodicaku.
pripadne by sa mi uz asi neoplatilo platit dobrovolne? pripadne keby som teraz nastupila este do jednej prace akoby to bolo?

zalka
7. jan 2014

@aamanda to si robila zmenu zmluvy alebo si dostala novú PP na kratší úväzok?

aamanda
7. jan 2014

@zalka ten isty prac. pomer a zmena bola v prac zmluve uvazok

zalka
7. jan 2014

@aamanda veľká škoda ... z každého poistenia potrebuješ 270 dní .. takže DNP ti nepomôže, nová práca ti nepomôže ... lebo nezískaš do dna pôrodu 270 dní poistenia.
Ešte by mohlo pomôcť súbeh DNP a dalšej práce, pričom by si napočítala dni aby ich bolo 270 dokopy, a jedno poistenie bud prácu alebo DNP by si pred nástupom zrušila ... ( to nižšie )

aamanda
7. jan 2014

@zalka myslis, tak ze k praci co mam si dam DNP a este dalsiu pracu pracu aby tie dni dokopy boli 270? a potomked bude 270 dni tak jedno zrusim.
a keby si najdem este jednu pracu + dalsiu pracu na dohodu (napr. 20e mesacne, len aby plynolo tych 270 dni), by mi pomohlo?

aamanda
7. jan 2014

@zalka este ma napadla jedna vec. kebyze idem normalne na rodicak, tym padom by som mala prerusenie poistenia a nastupila do ineho zametnania na plny uvazok, tak by mi nestacilo splnit tych 90 dni?

zalka
7. jan 2014

@aamanda a čo z pôvodného zamestnania by si nežiadala o MD? ako by ťa zamestnávateľ ospravedlnil v práci? ...

aamanda
7. jan 2014

som mysela tak, ze by som mohla ziadat od oboch.
no ide mi hlavne o to aby som dostavala viac ako len z polovicneho uvazku. momentalne mam polovicny uvazok + rodicovsky. co znamena ze prijem by mi klesol o viac ako polovicu.
preto som myslela, ze ked v povodnom budem mat prerusenie, (ci to nebude to iste ako ukoncenie) a potom zacatie noveho.

zalka
7. jan 2014

@aamanda píšem ešte raz ... z každého poistenia z ktorého chceš žiadať o MD .. musíš mať splnenú podmienku 270 dní ...
zo zamestnania starého máš to splnené
ak budeš mať 2 zamestnanie 90 dní ... tak to nie je splnená podmienka 270 dní poistenia tak nárok na MD nevznikne ...

aamanda
7. jan 2014

@zalka si pisala vyssie je DNP + dalsie zamestanie a spolu aby to bolo 270 dni. este by to malo byt tak ak som spravne pochopila, keby ukoncim poistenie u tohto zamestnanca a idem k druhemu tak po 90 dnoch mi vznikne narok, ci?? no kazdopadne ukoncit u tohto nechcem. takze z toho vyplyva iba to ze kto nerobi tak ma viac...

zalka
7. jan 2014

@aamanda ja som písala o tom,....
mať zamestnanie ... kt. máš
mať 2 zamestnanie alebo dohodu ... to nemáš ... napr. zo mzdou 20e mesačne ... a nechať to 5,5 mesiaca alebo koľko potrebuješ do nástupu na MD ... a pred nástupom na MD to zrušiť ...
mať DNP ... to nemáš .... prihlásiť sa cca 4 mesiace pred nástupom na MD ... aby v súčte s 2 zamestnaním 5,5 mesiaca to bolo dokopy 270 dní ... ak sa druhé zamestnanie zruší , tak dni poistenia sa pripočítajú k DNP a MD bude rátaná z prvého zamestnania .. a z DNP ...

aamanda
7. jan 2014

@zalka aha...takze ak to chapem,
1. ostanem pracovat, kde pracujem
2. teraz si najdem nejaku brigadu (je jedno kolko zarobim a kolko odrobim) a tam mi pojde poistenie.
3. ked budem mat 4 mes pred materskou tak si dam DNP (vysku si zvolim).
4. ked uz budem mat 270 dni poistanie z dohody + DNP, tak dohodu mozem zrusit.
takze potom budem mat matersku z mojho sucasneho zamestnania + DNP (do ktoreho budu zapocitane dni z dohody).

zalka
7. jan 2014

@aamanda
1) Dodhoda 5,5 mesiaca ... tj. 145 dní ...
DNP 270-145 dní = aspon 125 dní teda cca 4 mesiace
3) DNP z minima 402,50 eur ... z vyššej sumy by si musela mať poistenie DNP 6 mesiacov tj. 26týždnov .. a platí sa 33,15% z VZ ...
4) áno

aamanda
8. jan 2014

@zalka dakujem, si neskutocne trpezliva...hadam to uz nedopletiem

zalka
8. jan 2014

@aamanda rado sa stalo ...

ivca2222
10. jan 2014

Dievcata, uvedte ma niekto na pravu mieru. Od aprila 2012 som na materskej dovolenke, teraz rodicovsky prisp., chceme druhe dieta, mam narok na matersku? Prac.pomer trva

ivca2222
10. jan 2014

Zabudla som udat rok, pardon, materska od aprila 2012, potom rodicovsky prisp.

zalka
11. jan 2014

@ivca2222 áno ak si zamestnaná tak máš nárok na druhú MD zo zamestnania.

lenja01
11. jan 2014

Ahojte, neviete mi poradit? Rd s prvym dietatom mi konci 18/7/2013. Ak by som teraz otehotnela, uz nestiham nastup na md hned z rd. Ked pojdem u zamestnavatela 19/7 na pnku a z nej na dalsiu md, neviete, z coho sa mi bude pocitat pnka a z coho md? Dakujem

dena1973
11. jan 2014

@lenja01 Ak si nemala v prechádzajúcom roku žiadny príjem (bola si celý rok na materskom, RP), tak sa ti nemocenské aj materské bude počítať z pravdepodobného príjmu, ktorý ti dá zamestnávateľ ( t.j. príjem, aký by si mala keby si nastúpila do práce).